PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Adana Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı

Mr.Muhendis
27.03.2009, 16:45
Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvari 1989-1990 ögrenim yilinda egitim-ögretime baslamiştir. Her yil bir üst sinif açarak ögretimini sürdüren kurum, 6 yillik hazirlik devresinden sonra 1995-1996 ögrenim yilinda lisans egitimine geçmiştir. Konservatuvar'a, üç asamali yetenek ve genel kültür sinavlari sonucunda üç ayri düzeyde degisik sanat dallarina öğrenci alinmaktadir : Devlet Konservatuvarı

* İlkokul mezunu öğrenciler piyano ve yayli çalgilar dallarina,
* Ortaokul mezunu öğrenciler üflemeli çalgilar ve san sanat dallarina,
* Lise ve benzer konservatuvarlarin lise mezunlari piyano, yayli ve üflemeli çalgilar, şan ve teori/kompozisyon sanat dallarina,

Ayrıca lise mezunlari için tiyatro (oyunculuk) sanat dalina da öğrenci alinmaktadir. Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde piyano, san, üflemeli ve yayli çalgilar dallarinda lisansüstü programlari sürdürülmektedir. Devlet Konservatuvari'nin 5200 metrekarelik yeni binasinda öğrencilerden 180 kisiye yatili olarak ögrenim görme olanagi saglanmis olup egitim ve ögretim olanaklari genis ölçüde artirilmiştir. Ögretim kadrosunda sözlesmeli statüde 3 profesör, 3 doçent, 5 ögretim görevlisi ile kadrolu 3 ögretim görevlisi ve 3 okutman bulunmakta, ayrica Çukurova Devlet Senfoni Orkestrasi'ndan 12 sanatçi meslek derslerine ve diger fakültelerden de 20 ögretim elemani yardimci meslek ve kültür derslerine girmektedir. Sözlesmeli elemanlar arasinda 2 Polonyalı, 2 Azeri, 2 Bulgar ve 3 Rus öğretim elemanı bulunmaktadir.