PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2022 KPSS Lisans Başvuru ve Sınav Tarihleri

Mr.Muhendis
12.01.2022, 08:37
2022 KPSS Başvuru ve Sınav Tarihleri

http://upload.ziraatciyiz.biz/images/2015/10/09/8KDeq.gif 2022 yılında yapılacak KPSS Lisans Sınavına ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz, aklınıza takılanları sorabilirsiniz.

Başvuru Tarihi: 24 Mayıs - 6 Haziran 2022

Sınav Tarihi:
31.07.2022 (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri)
6-7.08.2022 (Alan Bilgisi)

Sınav Saati:
Sabah oturumları 09.30,
Öğleden sonra oturumları 14.00

Kılavuz ve Başvuru Bilgileri: Yayınlanınca eklenecektir.

Sonuç Açıklama Tarihi: 10.09.2022

Başvuru Ücreti: Oturumlara göre başvuru ücretleri şu şekildedir:

Genel Yetenek - Genel Kültür 90 TL
Eğitim Bilimleri 90 TL
Diğer sınav türleri için her sınav 95 TL,

ÖABT TARİHİ, SAATİ VE SINAV ÜCRETİ : 14.08.2022, 09.30, 90,00 TL

(ÖABT'ye katılmak isteyen adayların, KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri oturumlarına da katılmaları zorunlu olduğundan, en az 270 TL sınav ücreti yatırmaları gerekmektedir.)

S.S.S.

Sınav ne kadar süre geçerlidir ?

Sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren iki yıl geçerlidir. Ancak, öğretmen adayları için KPSS'de elde edilecek puanın geçerlilik süresi bir yıldır. Bu süreler içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda, sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam eder. Lisans düzeyinden mezun olan ve lisans düzeyinden KPSS'ye girmeyip KPSS'ye Ortaöğretim veya Önlisans düzeyinden giren adayların takip eden KPSS B Grubu Lisans sınavına girmeleri halinde, KPSS Ortaöğretim veya Önlisans sınav sonuçları sona erer; takip eden KPSS A Grubu sınavına girmeleri KPSS Ortaöğretim veya Önlisans sınav sonuçlarını etkilemez.

Soru: 2021 KPSS'ye girdim. 2022 KPSS'ye de girebilir miyim ? Farkı nedir ?

Cevap: Evet, girebilirsiniz. Tek yıllarda yapılan sınavlar A grubu, çift yıllarda yapılan sınavlar B grubu kadrolar içindir.

Soru: A grubu ve B grubu kadro nedir ?

Cevap: KPSS kılavuzunda şu ibare geçmektedir:

https://i.hizliresim.com/VMbb4j.png

Soru: Tarla Bitkileri Bölümü'nden mezun oldum. Başvurularda mezun olunan programı Ziraat Mühendisliği seçsem hepsini kapsadığı için avantajlı olmaz mıyım ?

Cevap: Kesinlikle mezun olduğunuz programın kodunu yazmanız gerekiyor. Aksi halde, yerleşmeniz yapılsa dahi hatalı beyan verdiğiniz için atamanız yapılmaz. İkinci soru için ise, tercihlerde aranan nitelik kodları genellikle direkt olarak bölüm odaklı olur. Yani, "Ziraat Mühendisi alan koduna daha fazla kontenjan vardır" gibi bir mantık hatalıdır.

Soru: 3. sınıfa gidiyorum. Bu sınava girebilir miyim ?

Cevap: Evet, girebilirsiniz. Puanın geçerlilik süresi aksi belirtilmediği sürece 2 yıldır. 2 yıllık süre içerisinde mezun olursanız ve tercih dönemine denk gelirseniz tercih yapabilirsiniz.

Soru: 2022 KPSS'ye girersem 2021 KPSS puanım iptal olur mu ?

Cevap: Hayır. İlgili ilanlarda yazdığı sürece 2021 puanınızı kullanabilirsiniz.

Soru: Kaç puan alırsam atanabilirim ?

Cevap: Tüm Yıllar KPSS Yerleştirme Puanları (http://www.ziraatciyiz.biz/tum-yillar-kpss-yerlestirme-puanlari-t12166.html)

Soru: Ziraat mühendisiyim, Tarla Bitkileri (ya da diğer bölümlerden) mezunuyum. Hangi oturumlara gireceğim ?

Cevap: Genel Yetenek-Genel Kültür oturumuna gireceksiniz.