PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hangi gübre daha iyi 8 21 mi 3 12 mi?

ziraatçi_55
21.03.2021, 09:20
İkisi de oraganomineral gübre ancak 8 21 de neden potasyum yok? Toprakta hazır bulunan potasyumun fazla olduğu topraklar için mi bu gübre tavsiye ediliyor acaba?

fedorac0re
22.03.2021, 18:30
İkisi de oraganomineral gübre, (https://yenilan.com/fransa-hakkinda-bilgiler/) ancak 8 21 de neden potasyum yok? Toprakta hazır bulunan potasyumun fazla olduğu topraklar için mi bu gübre tavsiye ediliyor acaba?

Bende merak ediyorum doğrusu takipteyim..

Mr.Muhendis
23.03.2021, 08:22
Merhaba,

Uygun koşullarda üretilmiş ve muhafaza edilmiş her gübre fayda sağlar. İçeriğe bakarak gübrenin iyi ya da kötü olduğunu söylemek pek doğru bir yaklaşım değildir.

Yetiştireceğiniz bitkiye, toprağa, iklime ve yetiştirme amacınıza göre gübre seçimi yapılmaktadır. Neden potasyum yok, sorusunun cevabı gayet basittir; demek ki ihtiyaç yok. Türkiye topraklarının ortalamasına bakıldığında potasyum yönünden "yeterli" olduğu söylenir. Ancak, tabi ki bunun ezber bilgi ile geçiştirilmesi doğru değildir. Toprak analiz sonucuna göre yorumlamak doğru olacaktır.

yokole1sey
06.04.2021, 00:47
ben kendim organomineral gübre üretimi yaptım... Yakın zaman da işi bıraktım şuan sıvı organik ve organomineral yapacam... ( 8-21 ) ( 11+11+11+11 ) ve ( 7+18+7 ) yapıorduk... yetiştirmeyi düşündüğünüz ürüne göre hangisini kullanmak isterseniz kullanırsınız... Genel de mısır buğdaycılar 8-21 alırdı... Bahçe ve sebze üreticileride diğer ürünleri...