PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Viyolde Fide Yetiştirmek İstiyorum

karasera
29.01.2021, 11:43
Herkeze sevgiler selamlar öncelikle,
Bizim bölgemizde herkes dışarıdan viyol ile fide alıp dikimini veya satışını yapıyor. Bende viyolde fide yetiştirmeyi denemek amacı ile (Kar zarar hesabı veya pazarı olacak mı diye) 15 m^2 bir sera yaptım.
Sırık domates, kemer patlıcanı, sırık salata, birkaç çeşit çiçek(fesleğen ve menekşe çok talep görüyor) ve karpuz yetiştirmek istiyorum.
İnternette gördüğüm fiyatlarda 10 gram patlıcan tohumu 9 tl gibi bir üzrete satılıyor. Yine başka bir sitede gördüğüm veride 1 gramda yaklaşık 100-250 tohum oluyormuş.
1-) Bana fiyatlar çok ucuz geldi öenrebileceğiniz bir tohum tipi veya markası var mıdır ?
2-) Viyole toprak olarak torf, perlit, vermikülit karışımı uygulamayı düşünüyorum başka bir öneriniz olur mu?
3-) haliyle gübrelemem gerekecek ve bu konuda hiçbir bilgim yok fideyi satışa hazır edene kadar ne kadar sürede hangi gübreleri veya ilaçları kullanmam gerekir tam gübreleme programı olmasa bile en azından bi tavsiye verirseniz çok mutlu olurum :))

Daha önce viyolde fide yetiştiren arkadaşlar, büyüklerim de bana tavsiyeler verirse günümü aydınlatmış olurlar.
Herkese teşekkür ederim mutlu günler :)

Mr.Muhendis
29.01.2021, 12:49
Merhaba,

1. Tohumlar çimlenme yüzdesine ve çeşit özelliklerine göre farklı fiyatlarda satılıyor. Her üründe olduğu gibi bunda da fiyat aralığı var. Eğer ciddi bir şeyler yapmayı düşünüyorsanız bildiğiniz bir bayiden direkt gidip alırsanız daha iyi olur. İnternette satılan bazı tohumlarda çıkış sorunları oluyor. Galiba eski ürünlerden gönderiyorlar.

2. Uygundur. Kendiniz bir karışım yapabileceğiniz gibi piyasada satılan karışımları da kullanabilirsiniz. Neticede biraz büyüyüp fide olduğunda satacaksanız. Tabiri caizse çakıl, taş olmadığı sürece her toprak olur. :)

3. Gübre isteği bitkiler bazında çok değişken oluyor. Bu bilgilere sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Yapacağınız toprak karışımına ekleyebilir ya da çıkış sonrasında yaprak gübresi olarak verebilirsiniz. Oranlarını net olarak bilmediğim için biraz araştırdım. Bazı yerlerde 1:1, 1:2 şeklinde ifade edilmiş. Yetiştireceğiniz bitkilere göre belirlemeniz daha iyi olabilir.

karasera
29.01.2021, 13:04
nazik yardımınız ve bilgi paylaşımınız için çok teşekkür ederim. İleride kullandığım ürünleri ve teknikleri burada belirterek bilgi paylaşımına yardımcı olaağım. iyi forumlar :)

Mr.Muhendis
29.01.2021, 13:22
İlginize ben de teşekkür ediyorum. Deneyimlerinizi merakla bekliyorum. :)

Fotoğraf, video vs. çekerek deneyiminizi paylaşmak isterseniz çok memnun oluruz.

karasera
20.03.2021, 10:44
Fidelerim artık gayet büyüdüler, tabi ki henüz satılacak veya dikilecek boyuta ulaşmadılar ama yaşadığım tecrübeleri blog yazımda yazdım. Buraadan (https://www.mutlaksifir.com/tum-detaylari-ile-viyolde-fide-yetistirme/) ulaşabilirsiniz.
(Forum kurallarına uymuyor ise lütfen uyarın.)

Mr.Muhendis
21.03.2021, 13:20
Fidelerim artık gayet büyüdüler, tabi ki henüz satılacak veya dikilecek boyuta ulaşmadılar ama yaşadığım tecrübeleri blog yazımda yazdım.
(Forum kurallarına uymuyor ise lütfen uyarın.)

Merhaba,

İçeriği burada paylaşıp kaynak olarak sitenizi verirseniz daha iyi olur. Elinize sağlık.