PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni mezunların en büyük sorusu

walnutking
25.11.2020, 17:44
Merhaba abilerim, ablalarım, arkadaşlarım.

Bir sorum olacaktı. Ben yeni mezun bir ziraat mühendisiyim artık aranıza katıldım çok şükür.

Yakın zamanda askerlik görevimi tamamlamaya gideceğim. Gitmeden önce yds çalışacağım döndüğümde kpssye yoğunlaşacağım.

Atamalar hakkında araştırmalarda bulundum bazı insanlar olumlu dönüş yaparken bazı insanlar gerçekten insanın içini karartıyor.

Sorum şu ydsden 70+ bir puan kpssden 85+ bir puan alan biri devlette çalışma imkanı bulabilir miyiz?

Birde bir öğretmenimle konuştuğumda aslında ziraat mühendisinin sadece ilçe tarımda değil devlet demir yollarında bile çalışma şansının olduğunu söyledi. Eksperliği de söylemişti.

Bunun gibi nerelerde çalışma imkanımız var ? Cevap verebilirseniz mutlu olurum.

Saygılarımla.

Mr.Muhendis
26.11.2020, 08:26
Merhaba,

Öncelikle hayırlı olsun, tebrikler.

Normal memurluk/mühendislik için YDS puanına ihtiyaç yok. KPSSP3 85+ alacağınız puanla çok büyük aksilik olmadığı sürece atanırsınız.

Ek olarak YDS puanınız da olursa TKDK, Kalkınma Ajanslarına başvuru imkanınız olur. Bayilik belgeniz olursa hem özelde hem de tarım kredi kooperatiflerinde, ziraat odalarında çalışabilirsiniz. Danışmanlık belgeniz olursa keza aynı şekilde...

YDS'ye ek ALES'ten en az 70 puan alırsanız akademisyenlik olabilir. MEB'in yurt dışı yüksek lisans (YLSY) burslarına başvuru yapabilirsiniz. Üniversite ya da enstitü adına yurt dışında öğretim görüp Türkiye'ye dönüşte çalışırsınız.