PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2021 Zirai İlaç Bayilik Sınavı Başvuru ve Sınav Tarihi

Mr.Muhendis
16.11.2020, 08:17
2021 Yılı Bitki Koruma Ürünleri Bayilik veya Toptancılık Sınavı Takvimi ve Uygulaması

http://upload.ziraatciyiz.biz/images/2015/10/09/8KDeq.gifDİKKAT!!!

TARİHLER TAHMİNİDİR.

2021 yılı içerisinde yapılacak olan sınavla ilgili bütün paylaşımları bu konu altından yapabilirsiniz. Bizler de her türlü güncel bilgiyi yine buradan duyuracağız. O nedenle, konuyu sık sık takip etmeniz yararınıza olacaktır.

Sınav tarihleri tahmini olup yapılacak güncellemelere uygun olarak sürekli düzenlenecektir. 2020 yılında yapılan sınav için tıklayınız (http://www.ziraatciyiz.biz/2020-zirai-ilac-bayilik-sinavi-basvuru-ve-sinav-tarihi-t13691.html).

Başvuru Tarihleri: 21 Ağustos - 18 Eylül 2021 (en geç saat 17.00'ye kadar) https://aday.ankara.edu.tr internet adresinden müracaat edilecektir.

Sınav Ücreti: 85 TL (https://aday.ankara.edu.tr adresinden sınav başvurusu esnasında ASYM'ye ait sanal pos üzerinden kredi kartı ile ödeyeceklerdir)

Sınav Tarihi: 17 Ekim 2021

Sınav Saati ve Süresi: 10:00 - 100 dakika

Soru Sayısı: 80

Sınav Yeri: Ankara, İzmir, İstanbul

Bitki Koruma Ürünleri Bayi ve Toptancılık Sınavına;
Ziraat Mühendisi, Orman Mühendisi, Orman Endüstri Mühendisi, Eczacı, Kimya Mühendisi, Kimyager ve Bitki Sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş Ziraat Teknikeri veya Ziraat Teknisyenleri başvurabilecektir. Başvuru şartlarını taşımadığı halde sınava giren adayların sınavı geçersiz sayılır. Bu adaylar sınavda başarılı olsalar bile hiçbir hak talep edemezler.

Soru: Sınav konuları nelerdir ?

Sınav sorularının konulara göre dağılımı aşağıda belirtilmektedir.
a) Mevzuat (16 soru)
- Bitki Koruma Ürünlerinin Ruhsatlandırılası Hakkında Yönetmelik
- Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelik
- Bitki Koruma Ürünleri Kontrol Yönetmeliği
- Bitki Koruma Ürünlerinin Sınıflandırılması, Ambalajlanması Ve Etiketlenmesi Hakkında Yönetmelik
- Bitki Koruma Ürünlerinin Önerilmesi, Uygulanması ve Kayıt İşlemleri Hakkında Yönetmelik
- Zirai Mücadele Alet ve Makineleri Hakkında Yönetmelik
b) Bitki Hastalıkları (16 soru)
- Bakteriyoloji
- Mikoloji
- Viroloji
- Herboloji
c) Bitki Zararlıları (16 soru)
- Entomolji
- Nematoloji
d) Mücadele Metotları (16 soru)
e) Diğer Konular (16 soru)
- Bitki koruma ürünlerinin çevreye ve insan sağlığına etkileri ve korunma yolları
- Bitki koruma ürünlerinin uygulamaya hazırlanması, formülasyon şekilleri ve karışabilirlikleri
- Tarım ürünlerinde bitki koruma ürünlerinin kalıntı sebepleri ve kalıntının önlenmesi
- Bitki koruma ürünlerinde direnç ve yönetimi
- Toksikoloji ve ekotoksikoloji
- Entegre zararlı yönetimi, entegre ürün yönetimi ve organik tarım
- Zirai mücadele ve entegre mücadele teknik talimatları

Soru: Bayilik sınavı için çalışabileceğim bir ders kitabı var mı ?

Cevap: Sınav konuları ile ilgili kaynaklar aşağıda belirtilmektedir.
a) Ön lisans ve Lisans düzeyinde temel fitapatoloji, entomoloji, herboloji ders kitapları
b) Teknik Talimatlar
c) Teoriden Pratiğe Biyolojik Mücadele
d) Teoriden Pratiğe Biyoteknik Mücadele
e) Teoriden Pratiğe Kültürel Mücadele
f) Entegre Mücadele Teknik Talimatları
h)https://bku.tarim.gov.tr

Bayilik sınavına hazırlık kitabı olarak satılanlara itimat etmeyiniz. Çünkü, bu kitapların büyük çoğunluğu internette ücretsiz olarak sunulan ders notlarının yazıcı çıktısı alınarak hazırlanmış. Bir üyemizin de bu konu hakkında yorumu şu şekildedir:

Bayilikle ilgili kitap almayı düşünenler için bir kaç önerim olacak... bayilikle ilgili olarak bu sene bir kitap siparişi verdim...bir internet sitesinde satılıyor ama kesinlikle tavsiye etmiyorum..63 sayfalık bir kitap ve yanında cd veriyorlar..kitapdaki yazım hataları berbat...cd ise zaten internette olan bilgiler... yani resmen para tuzağı...hazırladıkları kitap yasal olmadığı için ben hakkımı aradım ve para iademi aldım... yani kesinlikle bayilikle ilgili satışta olan kitabı tavsiye etmiyorum... buradaki dokümanlar zaten yeterli olacaktır... iyi günler .)

Çalışma konuları ve sunuları hakkında:

Zirai İlaç Bayiliği Sınavına Hazırlık Ders Notları (http://www.ziraatciyiz.biz/zirai-ilac-bayiligi-sinavina-hazirlik-ders-notlari-t9976.html)

Sınava hazırlık için gereken her şey bu konuda yer almaktadır. Güncel dökümanlar geldikçe de aynı konuya eklenecektir.

Soru: İlçe müdürlükleri de başvuru kabul ediyor mu ?

Cevap: Büyükşehir haricindeki illerde ilçe müdürlükleri başvuru almıyor. Bazı büyükşehirlerde ilçeler de başvuru alıyormuş, ancak hangileri olduğunu bilmiyoruz. Arayıp sorabilirsiniz. Mesela, Samsun'da il müdürlüğü hariç hiç biri başvuru almıyormuş (http://www.ziraatciyiz.biz/2016-zirai-ilac-bayilik-sinavi-basvuru-ve-sinav-tarihi-p27406.html#post27406).

Soru: Bayi açmanın maaliyeti hakkında bilgi sahibi olan var mı acaba?

Cevap: Bir üyemizin soruya cevabı şu şekildedir:

ben yeni bayi açtım ;

tohumluk bayi belgesi
zirai ilaç bayiliği belgesi
kimyevi gübre ve organik gübre dağıtıcılığı belgesi
TODAB üyeliği
Belediyeden İş Yeri Açma Belgesi
Ticaret odası Kayıt
Vergi Dairesi Kayıt
Ödeme Kayıt Edici Cihaz

yukarıda yazdıklarım sadece birer A4 kağıdı fakat bunları almak 4-5 bin lira tutuyor sadece kağıtlara bu parayı veriyorsun hiç mal almadan..

smb
26.11.2020, 16:17
İnşallah açılır yine...

Mr.Muhendis
26.11.2020, 18:20
İnşallah açılır yine...

Açılmak zorunda. Çünkü çok talep var. Aslında bu işin doğrusu her zaman söylediğimiz gibi bu mesleğin gerçek sahiplerine mezuniyetle birlikte verilmesi...

smb
05.12.2020, 19:25
Açılmak zorunda. Çünkü çok talep var. Aslında bu işin doğrusu her zaman söylediğimiz gibi bu mesleğin gerçek sahiplerine mezuniyetle birlikte verilmesi...

Eee ne yapalım? Talebin çok olması o kadar normal ki! Şimdi pandemi sebebiyle iş bulmak daha da zorlaştı. Herkes umudunu bağladı bu belgeye. ''Hiç olmazsa kendi dükkanımı açarım, akmasa da damlar.'' diye düşünüyoruz. İnşallah dediğiniz gibi olur da yine sınavı açarlar. Tabi her şeyin hayrolanı olsun!

dodanby
08.12.2020, 12:58
Rezillikten başka bişey değil eczacilar fakülteyi bitirdikten sonra eczane açmak için sınava mı giriyorlar ? Ziraat mühendisi ol sınava gir bayi açmak için ee ne anlamı kaldı ? Devlet kendi eğitimine güvenmiyor o zaman. Resmen hakkımız gasp ediliyor. Bir de üzerine sınava orman mühendisi kimyager kimya mühendisleri eczacılar falan dahil ediliyor. Bizim hakkımız olan şeyi bir de diğer meslek gruplarıyla paylasıyoruz. Mesleğimiz ne kadar ayaklar altına alınırsa o kadar ayaklar altınan alınıyor. Hepimiz adına söylüyorum bunu haketmiyoruz bu muameleyi bu sekilde ötelenmeyi insanı meslekten soğutuyorlar.

dünyadanbiri
17.12.2020, 09:18
Merhaba, organik tarım işletmeciliği mezunları olarak sınava başvuru yapabiliyor muyuz? Bilginiz var mı? (Bölüm ubyo fakültesinde 4yıllık bir bölüm bilmeyenler için)

Mr.Muhendis
17.12.2020, 11:28
Merhaba, organik tarım işletmeciliği mezunları olarak sınava başvuru yapabiliyor muyuz? Bilginiz var mı? (Bölüm ubyo fakültesinde 4yıllık bir bölüm bilmeyenler için)

Merhaba,

Hayır, başvuru hakkınız bulunmamaktadır. Çünkü ziraat mühendisi olarak geçmiyorsunuz (eğer son dönemde YÖK aksini karar verdiyse başvuru yapabilirsiniz).

dünyadanbiri
17.12.2020, 14:49
ziraat mühendisi olarak geçip geçmediğimi sormadım. bitki sağlığı derslerini aldığım için başvurabileceğimi düşünüyorum. mühendislik ünvanı almak da istemiyoruz zaten. :thumbup:

Mr.Muhendis
17.12.2020, 16:44
ziraat mühendisi olarak geçip geçmediğimi sormadım. bitki sağlığı derslerini aldığım için başvurabileceğimi düşünüyorum. mühendislik ünvanı almak da istemiyoruz zaten. :thumbup:

4 yıllık diye belirtmişsiniz ya. Lisans programlarında bitki sağlığı dersi aranmıyor çünkü hepsi ziraat mühendisi geçiyor. Eğer önlisans programı olsaydı o zaman bitki sağlığı dersi şartı devreye girerdi. Sınav dönemi geldiğinde deneyip buraya da not düşerseniz biz de konuya ekleme yaparız. :a025:

Sizin haberiniz olmayabilir ama ziraat mühendisi olmak, yetkisini almak için YÖK'e başvuru yaptınız, YÖK ilgili fakültelerden görüş istedi, bu fakülteler de olumsuz görüş vermiş olacak ki ziraat mühendisi olamadınız, aynı yetkiyi alamadınız. :img-yes:

dünyadanbiri
17.12.2020, 17:23
Haberim var, mezun olduğum üniversite tarafından dilekçe yollandı. Ayrıntı vereyim, ziraat mühendisliği ile denklik istemedik, mühendislik unvanı da istemedik biz kendimize unvan istedik ve bunun sonucunda organik tarım uzmanlığı unvanı verildi. Biz sadece kendimizi tanıtmak istiyoruz ve kamuda bizi tanısın istedik. 2yıllıklara yapılabilecek olanaklar daha fazlayken biz lisans mezunu olarak kısıtlandık.
Şu anda tarım firmasında beyaz yaka olarak çalışmaktayım. Hep başvurabilirsin-başvuramazsın ikilemi yaşıyorum. Bu sene şansımı deneme fırsatım olmadı. 2021 için yaşadıklarımı paylaşırım dilerseniz....:c066:

Ziraatçiayse
30.01.2021, 15:13
Peki bayilik belgesini kiraladığımız da o bayide çalışıyor mu gözüküyoruz yani bayi sahibi bizim belgemizi kullanırken bizi de orda çalışıyor mu gösteriyor bunu öğrenmek istiyorum cevap verirseniz sevinirim

smb
01.02.2021, 19:03
Peki bayilik belgesini kiraladığımız da o bayide çalışıyor mu gözüküyoruz yani bayi sahibi bizim belgemizi kullanırken bizi de orda çalışıyor mu gösteriyor bunu öğrenmek istiyorum cevap verirseniz sevinirim

Belgelerin kiralanması yasaktır!
Ama ne yazık ki halen daha bu yasak ihlal ediliyor. Çünkü belgeyi kullanan işverenler kişiyi daimi çalıştırıp değerinde ücret vermek istemiyor. Dolayısıyla kişi belgeyi kiraladığında çalışıyor gösterilir. Eğer ki bu durum tespit edilirse belge iptal edilir. 2019 yılında bu işin üstüne bir hayli gidildi. Bence değmez...

Pastoral
10.03.2021, 23:57
Arkadaşlar kanalımda 0'dan Bitki Koruma Ürünleri Bayilik ve Toptancılık Sınavına Hazırlık videoları hazırlayıp sizlerle paylaşıyorum. İhtiyaç duyanlar yararlansın. Abone olarak destek olmayı unutmayın yalnız.

Mr.Muhendis
11.03.2021, 08:16
Arkadaşlar kanalımda 0'dan Bitki Koruma Ürünleri Bayilik ve Toptancılık Sınavına Hazırlık videoları hazırlayıp sizlerle paylaşıyorum. İhtiyaç duyanlar yararlansın. Abone olarak destek olmayı unutmayın yalnız.

Videolarınızı ayrı ayrı bu bölümde (http://www.ziraatciyiz.biz/tarimsal-videolar-f51.html) konu olarak ekleyebilirsiniz. Bu sayede izlenme sayınız da artacaktır. Eğer izniniz olursa video sitemiz olan ziraatciyiz.org'a da eklemek isteriz.

Laborantt
05.04.2021, 10:12
Merhabalar acaba laborant ve veteriner sağlık bölümü mezunları bu sınava girebiliyor mu veteriner tekniker olarak?

Mr.Muhendis
05.04.2021, 10:22
Merhabalar acaba laborant ve veteriner sağlık bölümü mezunları bu sınava girebiliyor mu veteriner tekniker olarak?

Merhaba,

Sanmıyorum. Bildiğim kadarıyla o bölümlerde bitki sağlığı içeriğine sahip dersler olmuyor.

Laborantt
05.04.2021, 11:46
Viroloji ve yem derslerini almıştım ama onlar geçerli mi ki?

Mr.Muhendis
05.04.2021, 13:12
Viroloji ve yem derslerini almıştım ama onlar geçerli mi ki?

Yem dersleri zaten geçerli olmaz. Viroloji belki kurtarır.

Laborantt
05.04.2021, 14:19
Bunu tam olarak nereden öğrenebilirim siz biliyor musunuz?

Mr.Muhendis
05.04.2021, 15:11
Bunu tam olarak nereden öğrenebilirim siz biliyor musunuz?

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü

Telefon : 0 312 287 33 60 (10 hat)

Faks : 0 312 258 76 93

E-Posta : tarimbilgi@tarim.gov.tr

Laborantt
05.04.2021, 18:16
Çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için

smb
06.04.2021, 20:54

Abone oldum bile...

Bir de sınav tarihi ilan edilse ne güzel olur... :(

Bıktımya
18.07.2021, 10:45
Bu yıl sınav olacak mı?Bilgisi olan var mı?

smb
06.01.2022, 23:32
2022 için sınav gündemde olur mu acaba?

DHeMLy-CHaY
11.01.2022, 21:59
Olur mu olmaz mı derken 1 yıl geçmiş..

Mr.Muhendis
12.01.2022, 08:28
Şunu bir türlü standart hale getiremediler. Her yılın x ayında başvurular başlar, y ayında da sınav yapılır, diyebilmeliyiz artık. İnsanlar ona göre hazırlanmalı, işlerini güçlerini ona göre planlamalı...