PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Atatürk Üniversitesi Biyoçeşitlilik Uygulama ve Araştırma Merkezi

Mr.Selim
31.07.2020, 13:35
Üniversitemizin ilgili sayfasına buradan (https://atauni.edu.tr/biyocesitlilik) ulaşabilirsiniz.

Konumuza geçiyorum.

Öncelikle üniversitemizin birçok farklı fakültelerinden öğretim görevlilerinin kuruluş ve yönetim kademesine yer tuttuğu bu oluşuma verdiği önemden çok memnun olduğumu başta belirtmek istiyorum. Normalde öğretim görevlilerimizin ismini vermeden yazmayı tercih edecektim ancak düşününce bahsettiğimiz şeyin bir binadan ibaret olmadığını belirtmek gerekiyor bu binaların, çalışmaların arkasında nice kişiler nice emekler olduğunu bilin istedim.Üniversite Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Ömer ÇOMAKLI bey'in ve biyoçeşitlilik müzesini emeği, inancı ve tabiri yerindeyse alnının teriyle, rektörümüzle yurt dışında büyük doğa tarihi müzelerine yaptıkları çıkarmalarıyla ülkemiz ve özellikle Doğuanadolu için çok büyük öneme sahip olan böyle bir kurumun müdürü Sayın Prof. Dr. Levent GÜLTEKİN hocalarımızın ellerinden öperim ayrıca üniversitemizde bir çok fakülteden bir çok materyalin yer alacağı bu müzeye kendi koleksiyonlarının tamamını (veya tamamına çok yakınını) paylaşan Bitki Koruma bölümünden Prof. Dr. Erol YILDIRIM,Prof. Dr. Önder ÇALMAŞUR ve Prof. Dr. Göksel TOZLU gibi birçok hocalarımla gurur duymaktayım.

Doğuandoluda böyle bir kurumun bulunması ne demek?
Konunun başında iliştirdiğim Üniversitemizin Biyoçeşitlilik Uygulama ve Araştırma Merkezi bağıntısından incelyecek olursanız bilim kurulu (https://atauni.edu.tr/--474)nda farklı bölümler, üniversiteler ve hatta farklı ülkelerden alanında önde gelen bir çok ismin bulunduğunu görebilirsiniz. Doğuanadolu bölgesinde böyle bir kurumun varlığı hem bölgenin hem ülkemizin Doğa ve Yer Bilimleri camiasında adının yaygın, kurumlarının uğrak bir yer olması anlamına gelmektedir.

Sayfayı gezerek Vizyon ve Misyon'u incelemenizi tavsiye ederim. Çok güzel bir şekilde açıklanmış bunu burada yorumlayarak saygısızlık yapmak istemem:c086:

Bu kurumun önemini yeterince iyi anlayabildiğimizi düşünmüyorum. Eğer üzerinde düşünülürse DAG (DoğuAnadoluGözlemevi) projesi gibi Biyoçeşitlilik Uygulama ve Araştırma Merkezi'de Rektörümüz ve başta sayın Prof. Dr. Levent GÜLTEKİN olmak üzere bir çok öğretim görevlimizin bu ülkeyi bilim ve akademi adına bir değil bin adım ileriye taşıyabilecek potansiyele sahip çalışmalardır. Bu çalışmalara Cumhurbaşkanlığımızın verdiği desteklerin sürmesiyle yakın zamanda bu iki güzel projenin açılmasıyla birlikte, hepinizi Üniversitemizin Biyoçeşitlilik Uygulama ve Araştırma Merkezinin kurulacak Müzesinde görmek isterim.

Ülkemiz basınında ve gündeminde hak ettiği yeri edinemeyen çok kıymetli hocalarımız ve çok kıymetli çalışmalardan bazılarından en azından bizlerin şahit olduklarından haberiniz olsun istedim.

İyi Günler Dilerim.