PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2020 Zirai İlaç Bayilik Sınavı Başvuru ve Sınav Tarihi

Mr.Muhendis
11.11.2019, 15:36
2020 Yılı Bitki Koruma Ürünleri Bayilik veya Toptancılık Sınavı Takvimi ve Uygulaması

http://upload.ziraatciyiz.biz/images/2015/10/09/8KDeq.gifDİKKAT!!!

SINAV TAKVİMİ BELİRLENMİŞTİR.

2020 yılı içerisinde yapılacak olan sınavla ilgili bütün paylaşımları bu konu altından yapabilirsiniz. Bizler de her türlü güncel bilgiyi yine buradan duyuracağız. O nedenle, konuyu sık sık takip etmeniz yararınıza olacaktır.

Sınav tarihleri kesinleşmiş olup yapılacak güncellemelere uygun olarak sürekli düzenlenecektir. Kılavuz için tıklayınız (http://asym.ankara.edu.tr/wp-content/uploads/sites/515/2020/07/T.C.-TARIM-VE-ORMAN-BAKANLIGI-GKGM-B.K%C3%9C.-BAY%C4%B0-VE-TOPTANCILIK-SINAVI-UYGULAMA-KILAVUZU-17.10.2020.pdf).

Başvuru Tarihleri: 21 Ağustos - 18 Eylül 2020 (en geç saat 17.00'ye kadar) https://aday.ankara.edu.tr internet adresinden müracaat edilecektir.

Sınav Ücreti: 85 TL (https://aday.ankara.edu.tr adresinden sınav başvurusu esnasında ASYM'ye ait sanal pos üzerinden kredi kartı ile ödeyeceklerdir)

Sınav Tarihi: 17 Ekim 2020

Sınav Saati ve Süresi: 10:00 - 100 dakika

Soru Sayısı: 80

Sınav Yeri: Ankara, İzmir, İstanbul

Bitki Koruma Ürünleri Bayi ve Toptancılık Sınavına;
Ziraat Mühendisi, Orman Mühendisi, Orman Endüstri Mühendisi, Eczacı, Kimya Mühendisi, Kimyager ve Bitki Sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş Ziraat Teknikeri veya Ziraat Teknisyenleri başvurabilecektir. Başvuru şartlarını taşımadığı halde sınava giren adayların sınavı geçersiz sayılır. Bu adaylar sınavda başarılı olsalar bile hiçbir hak talep edemezler.

Soru: Sınav konuları nelerdir ?

Sınav sorularının konulara göre dağılımı aşağıda belirtilmektedir.
a) Mevzuat (16 soru)
- Bitki Koruma Ürünlerinin Ruhsatlandırılası Hakkında Yönetmelik
- Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelik
- Bitki Koruma Ürünleri Kontrol Yönetmeliği
- Bitki Koruma Ürünlerinin Sınıflandırılması, Ambalajlanması Ve Etiketlenmesi Hakkında Yönetmelik
- Bitki Koruma Ürünlerinin Önerilmesi, Uygulanması ve Kayıt İşlemleri Hakkında Yönetmelik
- Zirai Mücadele Alet ve Makineleri Hakkında Yönetmelik
b) Bitki Hastalıkları (16 soru)
- Bakteriyoloji
- Mikoloji
- Viroloji
- Herboloji
c) Bitki Zararlıları (16 soru)
- Entomolji
- Nematoloji
d) Mücadele Metotları (16 soru)
e) Diğer Konular (16 soru)
- Bitki koruma ürünlerinin çevreye ve insan sağlığına etkileri ve korunma yolları
- Bitki koruma ürünlerinin uygulamaya hazırlanması, formülasyon şekilleri ve karışabilirlikleri
- Tarım ürünlerinde bitki koruma ürünlerinin kalıntı sebepleri ve kalıntının önlenmesi
- Bitki koruma ürünlerinde direnç ve yönetimi
- Toksikoloji ve ekotoksikoloji
- Entegre zararlı yönetimi, entegre ürün yönetimi ve organik tarım
- Zirai mücadele ve entegre mücadele teknik talimatları

Soru: Bayilik sınavı için çalışabileceğim bir ders kitabı var mı ?

Cevap: Sınav konuları ile ilgili kaynaklar aşağıda belirtilmektedir.
a) Ön lisans ve Lisans düzeyinde temel fitapatoloji, entomoloji, herboloji ders kitapları
b) Teknik Talimatlar
c) Teoriden Pratiğe Biyolojik Mücadele
d) Teoriden Pratiğe Biyoteknik Mücadele
e) Teoriden Pratiğe Kültürel Mücadele
f) Entegre Mücadele Teknik Talimatları
h)https://bku.tarim.gov.tr

Bayilik sınavına hazırlık kitabı olarak satılanlara itimat etmeyiniz. Çünkü, bu kitapların büyük çoğunluğu internette ücretsiz olarak sunulan ders notlarının yazıcı çıktısı alınarak hazırlanmış. Bir üyemizin de bu konu hakkında yorumu şu şekildedir:

Bayilikle ilgili kitap almayı düşünenler için bir kaç önerim olacak... bayilikle ilgili olarak bu sene bir kitap siparişi verdim...bir internet sitesinde satılıyor ama kesinlikle tavsiye etmiyorum..63 sayfalık bir kitap ve yanında cd veriyorlar..kitapdaki yazım hataları berbat...cd ise zaten internette olan bilgiler... yani resmen para tuzağı...hazırladıkları kitap yasal olmadığı için ben hakkımı aradım ve para iademi aldım... yani kesinlikle bayilikle ilgili satışta olan kitabı tavsiye etmiyorum... buradaki dokümanlar zaten yeterli olacaktır... iyi günler .)

Çalışma konuları ve sunuları hakkında:

Zirai İlaç Bayiliği Sınavına Hazırlık Ders Notları (http://www.ziraatciyiz.biz/zirai-ilac-bayiligi-sinavina-hazirlik-ders-notlari-t9976.html)

Sınava hazırlık için gereken her şey bu konuda yer almaktadır. Güncel dökümanlar geldikçe de aynı konuya eklenecektir.

Soru: İlçe müdürlükleri de başvuru kabul ediyor mu ?

Cevap: Büyükşehir haricindeki illerde ilçe müdürlükleri başvuru almıyor. Bazı büyükşehirlerde ilçeler de başvuru alıyormuş, ancak hangileri olduğunu bilmiyoruz. Arayıp sorabilirsiniz. Mesela, Samsun'da il müdürlüğü hariç hiç biri başvuru almıyormuş (http://www.ziraatciyiz.biz/2016-zirai-ilac-bayilik-sinavi-basvuru-ve-sinav-tarihi-p27406.html#post27406).

Soru: Bayi açmanın maaliyeti hakkında bilgi sahibi olan var mı acaba?

Cevap: Bir üyemizin soruya cevabı şu şekildedir:

ben yeni bayi açtım ;

tohumluk bayi belgesi
zirai ilaç bayiliği belgesi
kimyevi gübre ve organik gübre dağıtıcılığı belgesi
TODAB üyeliği
Belediyeden İş Yeri Açma Belgesi
Ticaret odası Kayıt
Vergi Dairesi Kayıt
Ödeme Kayıt Edici Cihaz

yukarıda yazdıklarım sadece birer A4 kağıdı fakat bunları almak 4-5 bin lira tutuyor sadece kağıtlara bu parayı veriyorsun hiç mal almadan..

ugurtopcu
05.12.2019, 10:00
Mart 1 de olacak hadi hayırlı olsun bol çalışmalar.

Mr.Muhendis
05.12.2019, 10:35
Mart 1 de olacak hadi hayırlı olsun bol çalışmalar.

Nerede duyuruldu? Bakanlığın ve ilgili Genel Müdürlüğün sayfasında henüz duyuru yok. Kaynak eklerseniz güncelleme yapalım.

ugurtopcu
12.12.2019, 09:38
Nerede duyuruldu? Bakanlığın ve ilgili Genel Müdürlüğün sayfasında henüz duyuru yok. Kaynak eklerseniz güncelleme yapalım. hocam bakanlığı aradığımda söylenen bilgi bakanlıktaki telefondan sorumlu insan var 20 kez aradığımda 1 kez bakıyor telefona o konuşmada söylemişti

Naak55
12.12.2019, 14:25
Bu bilgi kesin doğru olsa bakanlık kendi sayfasından duyuru yapmazmiydi ?

Mr.Muhendis
12.12.2019, 14:33
Özellikle son yıllardaki "duyumlar" pek doğru çıkmıyor. Umarım bu sefer doğrudur.

Naak55
12.12.2019, 14:35
Eger dogruysa ocak 1 e kadar duyuru yapmak zorunda o zaman

smb
14.12.2019, 11:32
Bu zamana kada birçok kez farklı farklı tarihler kesin diye verildi ama sonuç yok. Hayırlısı olsun.

Mr.Muhendis
14.12.2019, 20:22
Bu zamana kada birçok kez farklı farklı tarihler kesin diye verildi ama sonuç yok. Hayırlısı olsun.

Maalesef bir süredir sürekli böyle oluyor. Baştan savma cevaplar mı veriliyor, yoksa sonradan mı kararlar değişiyor, bilemiyoruz tabi ki.

smb
15.12.2019, 11:43
Biraz geçiştirme gibi geliyor bana. Belki sonradan karar değişimi de olabilir. Ama genel kanım bu yönde...

Mr.Muhendis
15.12.2019, 17:11
Biraz geçiştirme gibi geliyor bana. Belki sonradan karar değişimi de olabilir. Ama genel kanım bu yönde...

Hem bunun hem de danışmanlık sınavının her yıl başında ilan edilmesi gerekir. Hatta yılda en az 2 defa yapılabilir. Bu sayede girmek isteyenler kendilerine göre bir planlama yapabilir. İnsanlar son dakika izin almak, otobüs ya da uçak bileti bulmak, kalacak yer ayarlamak zorunda kalıyor.

DHeMLy-CHaY
23.12.2019, 14:05
Duyumlarla yola çıksaydık, bakanlığın alacağı 3000-5000 personelin içerisinde olurduk :) Sosyal medya duyumları genelde ilgi çekmek için yapılır oldu.

smb
24.12.2019, 00:38
Hem bunun hem de danışmanlık sınavının her yıl başında ilan edilmesi gerekir. Hatta yılda en az 2 defa yapılabilir. Bu sayede girmek isteyenler kendilerine göre bir planlama yapabilir. İnsanlar son dakika izin almak, otobüs ya da uçak bileti bulmak, kalacak yer ayarlamak zorunda kalıyor.

ÖSYM sistemini esas alıp yılda 1 defa dahi olsa; sınav günü ve saati, sınav başvuru tarih aralığı ve saati, hatta geç başvuru günleri ve saati de açık bir şekilde aylar öncesinden bildirilmesi gerekir. Tabi ki olumsuz bir durumda değiştirme esas ama düşük ihtimal... Tekraren yılda bir defa dahi olsa ÖSYM sistemi esas alınsın. O halde hiç bir sorun kalmaz. Dediğiniz gibi herkes de ona göre hazırlanır veya hazırlanmaz...

---------- Mesaj eklendi (00:38) ---------- Önceki mesaj (00:35) ----------

Duyumlarla yola çıksaydık, bakanlığın alacağı 3000-5000 personelin içerisinde olurduk :) Sosyal medya duyumları genelde ilgi çekmek için yapılır oldu.

Sosyal medya duyumları değil... Bizzat Tarım Bakanlığında veya bağlı kuruluşlarda çalışan kişilerden alınan bilgiler bunlar. Veyahut CİMER den verilen cevaplar... Ama hepsi boş. Ne yazık ki! :(

GhostEnduro
09.01.2020, 16:17
Bkü bayilik sinavi 11 nisanda yapilacagi aciklamis, dogru mudur?

yarrasa1
09.01.2020, 16:30
Bkü bayilik sinavi 11 nisanda yapilacagi aciklamis, dogru mudur?

www.tarimorman.gov.tr/GKGM

Adresinde duyurularda yazıyor 11 Nisan doğrudur.

GhostEnduro
09.01.2020, 16:57
www.tarimorman.gov.tr/GKGM

Adresinde duyurularda yazıyor 11 Nisan doğrudur.

Tesekkurler :good:

DHeMLy-CHaY
09.01.2020, 17:01
Aynen hayırlı olsun

https://www.tarimorman.gov.tr/GKGM/Duyuru/388/Bitki-Koruma-Urunleri-Bayi-Ve-Toptancilik-Sinavi-Yapilacaktir

- Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü (GKGM) ile Ankara Üniversitesi Sınav Yönetim Merkezi (ASYM) arasında imzalanan protokol çerçevesinde, 2020 yılı Bitki Koruma Ürünleri Bayilik ve Toptancılık Sınavı ASYM tarafından yapılacaktır.
- Sınav 11 Nisan 2020 tarihinde, cumartesi günü, saat 10.00'da Ankara'da yapılacaktır.
- 13.02.2019 tarih ve 30685 sayılı “Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Uygulanması Hakkında Yönetmelikâ€te belirtilen bitki koruma ürünleri bayilik ve toptancı izin belgesi verilecek kişilerde aranan şartları sınava başvuru yapıldığı tarih itibariyle sağlamadığı halde yanlış beyanda bulunarak sınava giren adayların sınavları başarılı olmuş olsalar bile geçersiz sayılacaktır.
- Sınav Takvimi ve Uygulama Talimatı ekte yer almaktadır.

Mazhar
09.01.2020, 18:30
Bakanlıktan açıklama geldi bugün bkü sınavı 11 nişan 2020 de yapılacakmış

ugurtopcu
10.01.2020, 08:51
Bakanlıktan açıklama geldi bugün bkü sınavı 11 nişan 2020 de yapılacakmış
Düğün ne zaman
:a050::a050::a050:

Mr.Muhendis
10.01.2020, 09:09
İlk mesajı güncelledim. Katkılarınız için teşekkürler arkadaşlar. Kimler girecek sınava? :)

DHeMLy-CHaY
10.01.2020, 11:48
İlk mesajı güncelledim. Katkılarınız için teşekkürler arkadaşlar. Kimler girecek sınava? :)

https://bku.tarim.gov.tr/YararlanilacakKaynak/Liste

şu kaynağı da ekler misiniz

tktktk
11.01.2020, 21:33
Pamukkale üniversitesi Organik Tarım İşletmeciliği bölümü mezunuyum. Bölümüm 4 yıllık lisans olup şuan mezun olmuş biriyim.
Görmüş olduğum dersler içinde ''Bitki koruma ve biyolojik mücadele, Gübreler ve gübreleme, Tarımda ilaç kimyası, Bitki fizyolojisi'' gibi dersler vardır.
Zirai ilaç bayilik sınavına girebilir miyim bu dersleri verip mezun olduğu için? Hiç bir yerde net bi cevap bulamadım.

Muhammetemin
12.01.2020, 17:59
4.SINIF BAHÇE BITKILERI ÖĞRENCİSİYİM. SINAVA GIREBILIR MIYIM? BILGISI OLAN YARIMCI OLURSA SEVINIRIM

---------- Mesaj eklendi (20:44) ---------- Önceki mesaj (20:42) ----------

4.SINIF BAHÇE BITKILERI ÖĞRENCİSİYİM SINAVA GIREBILIR MIYIM? BILGISI OLAN YAZARSA SEVINIRIM

Mr.Muhendis
12.01.2020, 18:59
Pamukkale üniversitesi Organik Tarım İşletmeciliği bölümü mezunuyum. Bölümüm 4 yıllık lisans olup şuan mezun olmuş biriyim.
Görmüş olduğum dersler içinde ''Bitki koruma ve biyolojik mücadele, Gübreler ve gübreleme, Tarımda ilaç kimyası, Bitki fizyolojisi'' gibi dersler vardır.
Zirai ilaç bayilik sınavına girebilir miyim bu dersleri verip mezun olduğu için? Hiç bir yerde net bi cevap bulamadım.

Bildiğim kadarıyla sizin bölüm ziraat mühendisliği olarak geçmiyor. O yüzden giremezsiniz.

Mr.Muhendis
12.01.2020, 18:59
4.SINIF BAHÇE BITKILERI ÖĞRENCİSİYİM. SINAVA GIREBILIR MIYIM? BILGISI OLAN YARIMCI OLURSA SEVINIRIM

---------- Mesaj eklendi (20:44) ---------- Önceki mesaj (20:42) ----------

4.SINIF BAHÇE BITKILERI ÖĞRENCİSİYİM SINAVA GIREBILIR MIYIM? BILGISI OLAN YAZARSA SEVINIRIM

Hayır, mezuniyet şartı var.

Naak55
12.01.2020, 19:48
Organik tarımda hastalıklar dersi görmedin mi ?

tktktk
13.01.2020, 00:44
Organik tarımda hastalıklar dersi görmedin mi ?

Bitki koruma ve biyolojik mücadele dersi aldım.

Mr.Muhendis
13.01.2020, 08:17
Bitki koruma ve biyolojik mücadele dersi aldım.

Almanız bir şey ifade etmez. Mevzuatta o kısım aynen şöyle geçer;

... veya bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş tekniker ...

Ziraat ile ilgili bir alanda önlisans bitirmiş olsaydınız, bu şarta bakılarak girmenize onay verilebilirdi. Sizin bitirdiğiniz bölümün ziraat mühendisliğiyle veya teknikerliğiyle alakası yok.

emregundogan
13.01.2020, 19:05
Merhabalar, öncelikle herkese hayırlı olsun. Tarımsal Biyoteknoloji bölümü mezunuyum sınava girmemde bi sakınca yoktur değilmi?

Mr.Muhendis
14.01.2020, 08:27
Merhabalar, öncelikle herkese hayırlı olsun. Tarımsal Biyoteknoloji bölümü mezunuyum sınava girmemde bi sakınca yoktur değilmi?

Merhaba,

Girebilirsiniz, sorun yok.

emregundogan
14.01.2020, 10:13
Merhaba,

Girebilirsiniz, sorun yok.

Çalışılması gereken konular hakkında bi tavsiyeniz varmıdır acaba?

Mr.Muhendis
14.01.2020, 10:50
Çalışılması gereken konular hakkında bi tavsiyeniz varmıdır acaba?

İlk sayfada bilgilendirme mevcut.

Naak55
14.01.2020, 14:59
Soru sayısınin 80 olduğu ve sınav süresinin 100 dakika olduğu kesin mi ?

smb
14.01.2020, 16:35
Soru sayısınin 80 olduğu ve sınav süresinin 100 dakika olduğu kesin mi ?

Kesin!
GKGM BKÜ Sınav Tarihi ve Uygulama Talimatı'nda 12. maddede açıkça belirtilmiş;
12. Sınavda 80 adet soru sorulacak olup, sınav süresi 100 dakika olacaktır. Sınavda, yanlış cevapların doğru cevaplara bir etkisi olmayacaktır.

---------- Mesaj eklendi (16:35) ---------- Önceki mesaj (15:34) ----------

İlk sayfada bilgilendirme mevcut.

Mr Muhendis bu belgeyi siz aldınız mı?

tktktk
14.01.2020, 17:17
Açık öğretimde 2 yıllık tarım bölümü var. Bu bölümü açıktan okuyup sınava girebilir miyim. Mezun olanlar tekniker veya teknisyen olarak mı sayılıyor?

smb
14.01.2020, 17:28
Açık öğretimde 2 yıllık tarım bölümü var. Bu bölümü açıktan okuyup sınava girebilir miyim. Mezun olanlar tekniker veya teknisyen olarak mı sayılıyor?

Açılama da şu ibare var;

''...ziraat mühendisi, eczacı, kimya mühendisi,
kimyager, bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş tekniker veya ziraat
teknisyenlerinin...''

Ayrıca Ön Lisans Tarım bölümü mezunları Tekniker olarak geçiyor diye biliyorum...

ugurtopcu
14.01.2020, 18:49
Hocam Whatsap grubu kurar misiniz ordan soru paylaşımı yapalim

Mr.Muhendis
15.01.2020, 08:28

Yok, hayır alamadım. Bir kere sınava girdim, onda da 2-3 soru gibi bir şeyle kaçırdım. Şu an mesleki olarak bana bir avantajı olmadığı için de girmiyorum.

Girebilirsiniz. Tekniker sayılırsınız.

Hocam Whatsap grubu kurar misiniz ordan soru paylaşımı yapalim

Facebook sayfamız üzerinden soru paylaşımlarına başlayacağız.

smb
15.01.2020, 11:50
[QUOTE=Mr.Muhendis;31480]Yok, hayır alamadım. Bir kere sınava girdim, onda da 2-3 soru gibi bir şeyle kaçırdım. Şu an mesleki olarak bana bir avantajı olmadığı için de girmiyorum.

Anladım. Eğer ki almış olsaydınız, çalışma sisteminizi soracaktım. Yine de bir öneriniz varsa bilmek isterim. Veya sınavda başarılı olan başka üyeler önerilerde bulunurlar ise sevinirim. Şimdiden teşekkürler.:a025:

emregundogan
16.01.2020, 11:50
[QUOTE=Mr.Muhendis;31480]Yok, hayır alamadım. Bir kere sınava girdim, onda da 2-3 soru gibi bir şeyle kaçırdım. Şu an mesleki olarak bana bir avantajı olmadığı için de girmiyorum.

Anladım. Eğer ki almış olsaydınız, çalışma sisteminizi soracaktım. Yine de bir öneriniz varsa bilmek isterim. Veya sınavda başarılı olan başka üyeler önerilerde bulunurlar ise sevinirim. Şimdiden teşekkürler.:a025:

Aynı soruyu bende sorucaktım. Bu sınavı kazanan,çalışma konusunda önerebileceği şeyler olan biri varmı diye. Forum daki Çalışılacak konular kısmına bakınca biraz karmaşık geldi acıkcası, bende toparlayamamış olabilirim.

veysea
16.01.2020, 12:40
Kazanmak için kaç puan almak lazım

smb
16.01.2020, 14:32
Kazanmak için kaç puan almak lazım

70...

veysea
16.01.2020, 22:59
70...

yanlış doğruları götürmüyordur umarım , hasad yayıncılık bayilik kitabı var bir de buradakilere baksam yeterli olur

smb
16.01.2020, 23:50
Kesin!
GKGM BKÜ Sınav Tarihi ve Uygulama Talimatı'nda 12. maddede açıkça belirtilmiş;
12. Sınavda 80 adet soru sorulacak olup, sınav süresi 100 dakika olacaktır. Sınavda, yanlış cevapların doğru cevaplara bir etkisi olmayacaktır.

---------- Mesaj eklendi (16:35) ---------- Önceki mesaj (15:34) ----------

Burada 12. madde sorunuza cevaptır.

DHeMLy-CHaY
18.01.2020, 12:45

eşim bitki koruma mezunu, teknik talimatlara çalışarak belgesini aldı.

smb
18.01.2020, 15:43
[QUOTE=smb;31482]

eşim bitki koruma mezunu, teknik talimatlara çalışarak belgesini aldı.

Teşekkürler. Bana da böyle bilgiler lazım. Çünkü o kadar çok detay var ki... Hangisine ağırlık vermek gerekli bazen karmaşaya düşüyoruz.

DHeMLy-CHaY
23.01.2020, 12:45
ZİRAİ İLAÇ BAYİLİK SINAVI EĞİTİMİ

11 Nisan 2020 tarihinde yapılacak olan Zirai İlaç Bayilik Sınavı için eğitim düzenlenecektir.

Eğitim tarihi : Yeterli sayıda talep oluşması durumunda Mart ayı içerisinde eğitim yapılacaktır. (Talebe bağlı olarak hafta içi akşam ve hafta sonu gündüz olarak 2 gruba ayrılacaktır.)

Ön Kayıt İçin Tel : 0(332) 320 50 70

Eğitimin Yeri : TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şubesi

Alavardı Mah. Yaka Cad. No:76/B

Meram / KONYA

http://www.zmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=32314&tipi=31&sube=15

smb
24.01.2020, 21:14
ZİRAİ İLAÇ BAYİLİK SINAVI EĞİTİMİ

Keşke diğer illerde de böyle eğitimler yapılsa... Ön talep alsınlar sonuca göre açıklama yapsınlar. Güzel olur ama ne yazık ki ad var icraat yok. :madd: :)

sümeyra54
26.01.2020, 16:26
belgeyi almak için kaç doğru yapmamız gerek bilen var mı

Mr.Muhendis
27.01.2020, 08:11
belgeyi almak için kaç doğru yapmamız gerek bilen var mı

56

DHeMLy-CHaY
29.01.2020, 14:37
Keşke diğer illerde de böyle eğitimler yapılsa... Ön talep alsınlar sonuca göre açıklama yapsınlar. Güzel olur ama ne yazık ki ad var icraat yok. :madd: :)

şimdi baktım, sayfa yayımdan kaldırılmış.

smb
30.01.2020, 00:42
şimdi baktım, sayfa yayımdan kaldırılmış.

Neden acaba? Ben diğer iller derken Konya'da kinin iptal olması ilginç olmuş!:confused::a014:

antonio0o
31.01.2020, 20:29
Arkadaşlar merhabalar, ya ben bi kaç haftadır notlara konu konu çalışmaya başladım okuyarak yalnız bişey anlaşılmıyor daha doğrusu ben anlayamıyorum ve akılda kalmıyor, siz nasıl çalışıyorsunuz bi yöntemi, tekniği var mı ?

smb
01.02.2020, 10:18
Arkadaşlar merhabalar, ya ben bi kaç haftadır notlara konu konu çalışmaya başladım okuyarak yalnız bişey anlaşılmıyor daha doğrusu ben anlayamıyorum ve akılda kalmıyor, siz nasıl çalışıyorsunuz bi yöntemi, tekniği var mı ?

Bende aynı dertten muzdaribim. Nasıl çalışmalıyım? diye sordum ama 1 kişi haricinde kimse bir öneri yapmadı. Genel manada çare bulamadım. Sadece öneri üzerine Teknik Talimatlara ağırlık veriyorum. Keşke bu belgeyi alan arkadaşlar bir yol, yordam gösterse çok iyi olur. Beklemedeyiz. :a014: :a025:

ziraatmühh
01.02.2020, 15:05
Sınava hiç girmediğimi belirtmek isterim fakat ufak bir öneride bulunacağım ne kadar faydası olur bilmiyorum.Yazmadan akılda kalması mümkün değil.Konular ezber sınavda tamamen ezbere dayalı önce okumanızı, ezberlik kısımları ise not almanızı tavsiye ederim.Çok vakit alıyor farkındayım fakat başka türlü ezberleneceğini sanmıyorum, kanımca öyle.Kolay gelsin.

Mr.Muhendis
01.02.2020, 21:36
Sınava yıllar önce bir kere girdim ve kazanamadım. Yine de yazarak çalışmanın daha etkili olacağını düşünüyorum. Not almak, kendinize göre yorum yaparak yazmak gerekiyor.

smb
02.02.2020, 15:48
Sınava yıllar önce bir kere girdim ve kazanamadım. Yine de yazarak çalışmanın daha etkili olacağını düşünüyorum. Not almak, kendinize göre yorum yaparak yazmak gerekiyor.

Sınava girip kazananlar sanırım kazanana kadar burada oluyorlar, sonra daha uğramıyorlar.:a014: Cevap veren arkadaşlara teşekkürler. Hiç olmazsa bir öneride bulundular. :good:

Not: Eğer ki olurda sınavı kazanmış arkadaşlardan biri bu yazıyı görürse; lütfen NASIL CALISTIGINI ANLATIP amme hizmeti yapsın. :a108::c062::a025:

mr.engineer
03.02.2020, 17:12
Haberde okumuştun geçen sene veya ondan önceki sene bilmiyorum. Sınava binlerce kişi girmiş sadece 35 kişi kazanmış. Kolay bir sınav değil. Mesela zararlı bir böceğin yılda kaç döl verdiği, pupa tipi gibi detay sorular soruluyor. Bitki korumacılar daha avantajlı ama başka bölümden olupta sıkı bir çalışmayla kazanılabilir. Her gün 2-3 saat çalışmak gerekiyor

DHeMLy-CHaY
04.02.2020, 13:50
• "BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ BİLGİLENDİRME EĞİTİMİ"

Ziraat Mühendisleri Odası Hatay Şubemizce "Bitki Koruma Ürünleri Bilgilendirme Eğitimi" düzenlenecektir.

Eğitim Tarihleri:

20-21-22-23 Şubat 2020

Saat: 13.00 - 17.00

Ders Programı:

Teorik Eğitim (üç gün )
Soru Çözümü (bir gün)
Eğitim Ücreti:

Ziraat Mühendisleri Odası Üyelerine 350 TL

Ziraat Mühendisleri Odası Üyesi Olamayanlara 450 TL dir.

Eğitim Yeri: ZMO Hatay Şube Eğitim Salonu

Kanatlı Mah.Yurtman Sok. Gökçe Ap. No:30/9 Antakya/HATAY

http://www.zmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=32348&tipi=31&sube=12

smb
05.02.2020, 13:36
• "BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ BİLGİLENDİRME EĞİTİMİ"

http://www.zmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=32348&tipi=31&sube=12

Teori egitim üç gün... Yeterli bir zaman değil bence. Nasıl hallolacak ki bu süre içerisinde?

DHeMLy-CHaY
05.02.2020, 13:45
Teori egitim üç gün... Yeterli bir zaman değil bence. Nasıl hallolacak ki bu süre içerisinde?

hızlı bir özet geçerler sanırım ve çalışmış olarak orada bulunmak önemli.

ziraatmühh
12.02.2020, 15:20
Arkadaşlar 80 sorudan kaç doğru yapmamız lazım belgeyi almak için sayı olarak belli mi?

Mr.Muhendis
12.02.2020, 16:18
Arkadaşlar 80 sorudan kaç doğru yapmamız lazım belgeyi almak için sayı olarak belli mi?

56

Duble Hacı
14.02.2020, 01:51
zirai ilaç bayilik belgesi için Sınav geçme notu kaç ? Kaç soru doğru yapılmalı?

---------- Mesaj eklendi (01:51) ---------- Önceki mesaj (01:47) ----------

Başarı puanı 60 deniyor , tam olarak kaç net bi kaynak var mı başarı puanı için?

Mr.Muhendis
14.02.2020, 08:21
zirai ilaç bayilik belgesi için Sınav geçme notu kaç ? Kaç soru doğru yapılmalı?

---------- Mesaj eklendi (01:51) ---------- Önceki mesaj (01:47) ----------

Başarı puanı 60 deniyor , tam olarak kaç net bi kaynak var mı başarı puanı için?

Bir üstteki mesaja bakar mısınız? Ayrıca geçme notu 70'dir.

emregundogan
17.02.2020, 22:28
Sınava ankara da nerede(kurum,birim veya ilçe vs.) giriliyor bi bilgisi olan varmı?

Mr.Muhendis
18.02.2020, 08:31
Sınava ankara da nerede(kurum,birim veya ilçe vs.) giriliyor bi bilgisi olan varmı?

Sınav Ankara Üniversitesi koordinatörlüğünde kendi binalarında yapılıyor.

smb
19.02.2020, 16:16
Git gide dahada zor gelmeye başladı... Zirvesi belli olmayan bir dağa tırmanmak gibi bir hissiyat veriyor bana.:a058::c046::confused::(:e010::a026:

Kafa gidince emojilere sardım adeta...

serdaröztürk
08.03.2020, 18:55
Öncelikle meraba Bi sorum olacaktı sınav ile ilgili Lise'de kimya bölümünden mezun oldum şuan 2 yıllık bitki koruma son sınıfım sınava girebilir miyim ?

Mr.Muhendis
09.03.2020, 08:23
Öncelikle meraba Bi sorum olacaktı sınav ile ilgili Lise'de kimya bölümünden mezun oldum şuan 2 yıllık bitki koruma son sınıfım sınava girebilir miyim ?

Merhaba,

Mezuniyet şartı bulunmaktadır.

dodanby
11.03.2020, 15:05
Dostlar corona nedeniyle bayilik sınavı iptal olma ihtimali var mı acaba ??

Mr.Muhendis
11.03.2020, 16:06

İhtimal her zaman için vardır. Muhtemelen maskeyle girişlere izin verirler.

dodanby
11.03.2020, 18:13
Başvuralar sadece internet üzerinden oluyor degil mi ? Herhangi bir il müdürlüğüne gitmemize gerek yok degil mi ?

Mr.Muhendis
12.03.2020, 08:20
Başvuralar sadece internet üzerinden oluyor degil mi ? Herhangi bir il müdürlüğüne gitmemize gerek yok degil mi ?

İlk sayfada yazdığımız gibi. :a025:

smb
12.03.2020, 19:39

Bana kalırsa ben hiç ciddiye almıyordum. Ama bu hastalık tahminlerin oldukça üstünde bir hal aldı. Bu sebeple birçok üniversite de tatil gündeme geldi. Hatta bazıları tatil yaptı. Okulların tatil edilmesi için veliler tarafından mesajlar atılıyormuş CIMER ne... Bu yüzden bu sınavda ertelense iyi olur. Çünkü Ankara bu yönden hastalık ihtimali en yüksek iki şehirden biridir. Yıllardır bekliyorum bu sınavı ama hastalanma ihtimali bile olacağına ileriki bir tarihte sınava girmeyi tercih ederim.

---------- Mesaj eklendi (19:39) ---------- Önceki mesaj (18:42) ----------

İhtimal her zaman için vardır. Muhtemelen maskeyle girişlere izin verirler.

Eğer ki öyle bir şey olursa bende maske yok. Sınava almazlar mı beni?

Mr.Muhendis
13.03.2020, 07:21
Eğer ki öyle bir şey olursa bende maske yok. Sınava almazlar mı beni?

Şu an öyle bir durum yok ama olursa maskeyle girmek isteyenlere izin verebilirler anlamında dedim. Salgın daha da artarsa, Allah korusun, zaten sınav ertelenir. Herkesi bir yere toplayıp maske vererek saatlik sınav yapmazlar.

Risk grubu şu an için 65+ yaş görünüyor. Gençlerin yer değişikliği yapmaları kendilerine değil annesine, babasına, dedesine, ninesine zarar verecek ne yazık ki. Tatil olunca keşke herkes olduğu yerde, evinde dursa.

leteon
13.03.2020, 08:50
coronanın yayılım hızını ingilterede de bulunan akrabalarımızdan ogrendiğimiz kadarı ile cok hızlı ..cimere yazalımmı arkadaslar ne dersiniz sınavın ertetenmesi için..

dodanby
13.03.2020, 09:33
Başvuruda diploma tarihi diyor. Simdi size bir sorum olacak. Benim gecici mezuniyet belgem var. Diplomami almadim daha. Diploma tarihi diyor. Mezuniyet tarihini mi girecegim yoksa belgenin bana verildigi tarihi mi ? Birde basvuru yaptiginiz il diyor. Benim şu bu bulunduğum bölgeyi mi diyor ? Yoksa gidip en yakın ilden başvuru yapıp o ili mi yazıyorum. Nolur yardımcı olun çok fena arafta kaldım.

Mr.Muhendis
13.03.2020, 10:29
Başvuruda diploma tarihi diyor. Simdi size bir sorum olacak. Benim gecici mezuniyet belgem var. Diplomami almadim daha. Diploma tarihi diyor. Mezuniyet tarihini mi girecegim yoksa belgenin bana verildigi tarihi mi ? Birde basvuru yaptiginiz il diyor. Benim şu bu bulunduğum bölgeyi mi diyor ? Yoksa gidip en yakın ilden başvuru yapıp o ili mi yazıyorum. Nolur yardımcı olun çok fena arafta kaldım.

Mezuniyet belgesi diploma yerine geçer. Diploma tarihi dedikleri için mezuniyet belgesinin tarihini yazın, garanti olsun. Aksi halde mezun olduğunuz tarih gibi bir not olurdu. Belgeniz hazırlandığında nereden almak istiyorsunuz? Orayı yazın.

smb
13.03.2020, 12:42
coronanın yayılım hızını ingilterede de bulunan akrabalarımızdan ogrendiğimiz kadarı ile cok hızlı ..cimere yazalımmı arkadaslar ne dersiniz sınavın ertetenmesi için..

Benim düşüncem ertelenmesi yönünde... Çünkü Ankara, İstanbul, İzmir gibi yerler bu tip olaylar açısından öncelikli tehlike arz ediyor. Bu yüzden bende ertelenmesi taraftarıyım. Ama belki de sınav başvurusunu şimdi alıp, eğer ki sorun artarsa (Allah korusun!) Nisan ayı içerisinde erteleme yapacaklar. İhtimal... CİMER e yazma konusunda buradan birkaç kişi de olsa ortak düşünce varsa hemen yazalım... Hafife alıyor millet, ama gerçekten ciddi bir durum.

sdkcn
13.03.2020, 18:06
Evet durum baya ciddi ben okulda çalışıyorum sıkı yöntemler uyguluyolar eger ciddi olmasa bunu yapmazlar bende ertelenmesi taraftarıyım zaten açık öğretim sınavları da iptal edildi

smb
14.03.2020, 00:22
O halde Cimer e yazalım mi?

sdkcn
14.03.2020, 14:06
Aynen yazalım

leteon
16.03.2020, 08:59
ertelenmesi yönünde cimere yazıyoruz arkadaslar 5-10 kişide olsa sesimiz duyulur ..... başvurular alındıktan sonra yaparlar ertelemeyi belki

dodanby
16.03.2020, 10:53
Ben cimere yazma taraftarı değilim daha 1 ay var. Yetkililer en iyisini bilirler diye düşünüyorum.

smb
16.03.2020, 17:55
ertelenmesi yönünde cimere yazıyoruz arkadaslar 5-10 kişide olsa sesimiz duyulur ..... başvurular alındıktan sonra yaparlar ertelemeyi belki

Yukarıda da dediğim gibi; eğer ki burada ortak fikirde olursak, ben de yazarım. Ben tereddütlüydüm. Yalnız is git gide tırmanmaya başladı. Ne olur ne olmaz. Yanlış anlamayın. Kendimden korkum yok. Allah muhafaza çevremde yaşlı insanlar var. Onlardan korkuyorum. Vebal meselesi... Ayrıca Umre den 6000 küsür kişi gelmiş. Ne olacak Allah bilir... Hayırlısı olsun!

---------- Mesaj eklendi (17:55) ---------- Önceki mesaj (17:53) ----------

Ben cimere yazma taraftarı değilim daha 1 ay var. Yetkililer en iyisini bilirler diye düşünüyorum.

Eğer ki Nisan Ayına doğru Allah muhafaza is kötüye giderse ertelerler heralde... Ama yine de riske atmaya gelmiyor.

Vexy
17.03.2020, 15:59
Sınav ertelendi http://asym.ankara.edu.tr/ sitesinde duyuru var.

DUYURU İÇERİĞİ

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Bitki Koruma Ürünleri Bayi ve Toptancılık Sınavı İleri Bir Tarihe Ertelenmiştir!
Ankara Üniversitesi Sınav Yönetim Merkezi tarafından 11 Nisan 2020 Cumartesi günü yapılması planlanan T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Bitki Koruma Ürünleri Bayi ve Toptancılık Sınavı, sınavın tek merkezde ve yoğun katılımlı bir sınav olması ve ülke genelinde COVİD-19 virüsü için alınan tedbirler nedeniyle (mücbir sebep) tarafların karşılıklı onayıyla ileri bir tarihe ertelenmiştir. Sınav yapılma koşulları oluştuktan sonra belirlenecek sınav tarihi, daha sonra ilan edilecektir.

SINAV BAŞVURU İŞLEMLERİ 17.03.2020 SAAT 17.00 İTİBARİYLE DURDURULACAK OLUP SINAV TARİHİNİN BELİRLENMESİNİN ARDINDAN İLAN EDİLECEK TARİHLER ARASINDA DEVAM EDECEKTİR. BAŞVURULARIN DURUDURULMASINDAN ÖNCE SINAV BAŞVURU İŞLEMİNİ TAMAMLAYAN TÜM ADAYLARIN BAŞVURULARI GEÇERLİ SAYILACAKTIR.

smb
17.03.2020, 20:52
Çok doğru bir karar oldu... �� Allah yardımcımız olsun!

dodanby
07.04.2020, 15:47
Acaba ne zaman yapılır tahmini ?

Mr.Muhendis
07.04.2020, 16:14
Acaba ne zaman yapılır tahmini ?

En iyi ihtimalle Haziran.

Görkem7
24.04.2020, 19:14
Bahçe tarımı mezunu zirai ilaç bayilik sınavına girebilir mi?

Mr.Muhendis
24.04.2020, 23:05
Bahçe tarımı mezunu zirai ilaç bayilik sınavına girebilir mi?

Bitki sağlığıyla ilgili herhangi bir ders aldıysanız girebilirsiniz.

fatoş01
07.06.2020, 19:27
Merhaba Tıbbi ve aromatik bitkiler mezunuyum bayilik sınavına girme şansım var mıdır

---------- Mesaj eklendi (19:26) ---------- Önceki mesaj (19:25) ----------

Bide başvuru tarihleri devam edecek midir

---------- Mesaj eklendi (19:27) ---------- Önceki mesaj (19:26) ----------

Bitki sağlığı dersi hangileri oluyor yardımcı olabilir misiniz

fatoş01
08.06.2020, 22:00
Yardımcı olabilecek var mi?

Mr.Muhendis
09.06.2020, 13:21
Merhaba Tıbbi ve aromatik bitkiler mezunuyum bayilik sınavına girme şansım var mıdır

---------- Mesaj eklendi (19:26) ---------- Önceki mesaj (19:25) ----------

Bide başvuru tarihleri devam edecek midir

---------- Mesaj eklendi (19:27) ---------- Önceki mesaj (19:26) ----------

Bitki sağlığı dersi hangileri oluyor yardımcı olabilir misiniz

Merhaba,

Hastalık, zararlı gibi konuların yer aldığı derslerdir. Aldığınız dersleri yazarsanız yardımcı oluruz.

Başvurular henüz tekrar başlamadı. Duyuru yapılınca bildireceğiz.

fatoş01
10.06.2020, 23:59
Hocam Fitoterapi ,Bitki Koruma ,Keyf Bitkileri ,Baharat Biykileri ,Drog Hazırlama Teknikleri, Bitki Besleme ve Gübreleme ,Fizyoloji, Yetiştirme Tekniği ,Anotomi,Toprak Bilgisi, Örtüaltı,Tarımsal yapilar ve sulama

Mr.Muhendis
11.06.2020, 08:18
Hocam Fitoterapi ,Bitki Koruma ,Keyf Bitkileri ,Baharat Biykileri ,Drog Hazırlama Teknikleri, Bitki Besleme ve Gübreleme ,Fizyoloji, Yetiştirme Tekniği ,Anotomi,Toprak Bilgisi, Örtüaltı,Tarımsal yapilar ve sulama

Bitki koruma dersini aldığınız için girebilirsiniz.

ugurtopcu
13.07.2020, 15:21
Admin bi el at şu sınava artık yapsınlar, tüm sınavlar yapiliyor

Mr.Muhendis
14.07.2020, 08:19
Admin bi el at şu sınava artık yapsınlar, tüm sınavlar yapiliyor

Keşke elimde olsa :)

ASYM diğer sınavlar için yavaş yavaş tarih belirlemeye başlamış, muhtemelen bu ay içerisinde bayilik sınavı da belirlenir.

Mr.Muhendis
26.07.2020, 18:02
Tarım ve Orman Bakanlığından:

BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİNİN TOPTAN VE PERAKENDE SATILMASI

İLE DEPOLANMASI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK

YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 13/2/2019 tarihli ve 30685 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmeliğin 12 nci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak koşulu ile;

a) Ziraat mühendisi,

b) Eczacı,

c) Kimya mühendisi/kimyager,

ç) Bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş tekniker veya ziraat teknisyeni,

d) Orman mühendisi/orman endüstri mühendisi,

unvanlarından birine sahip gerçek kişiler veya bu unvanlardan birine sahip bir kişiyi sorumlu yönetici olarak istihdam eden tüzel kişiler ile kamu kurumları ve kamu kurumu niteliğindeki kuruluşlar, birlikler ve kooperatifler, bitki koruma ürünlerinin toptan veya perakende satışını yapmak amacıyla bitki koruma ürünleri bayi veya toptancı izin belgesi almak için Bakanlığa müracaatta bulunabilir.”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Tarım ve Orman Bakanı yürütür.

Recep esen
01.08.2020, 14:55
Merhabalar,2 yıllık organik tarım bölümü okumayı düşünüyorum.Bu bölümü bitirdiğimde Zirai ilaç bayiliği sınavına girebilir miyim? Bu sınava girmenin şartları neler? bilgi verirseniz çok sevinirim

veysea
02.08.2020, 06:10
17 ekimde yapılacak sınav ağustos 21de kayıtlar başlayacak

Mr.Muhendis
02.08.2020, 08:47
SINAV MERKEZİ HAKKINDA

13.03.2020 -17.03.2020 tarihleri arasında başvurusunu tamamlayan adayların başvuruları geçerli sayılacak ve söz konusu adaylar sınav merkezi tercihlerini başvuru süreleri içinde değiştirebileceklerdir. 13.03.2020-17.03.2020 tarihleri arasında başvuru yapmış ancak sınav merkezi tercihi değişikliğini 21.08.2020-18.09.2020 tarihleri arasında yapmamış adayların sınav merkezi tercihi Ankara olarak kabul edilecektir. Bütün adaylar başvuru süresi içinde sınav merkezi değişikliği yapabilecek, başvuru süresi sonrasında hiçbir aday sınav merkezi değişikliği yapamayacaktır.

Mr.Muhendis
02.08.2020, 08:47
Merhabalar,2 yıllık organik tarım bölümü okumayı düşünüyorum.Bu bölümü bitirdiğimde Zirai ilaç bayiliği sınavına girebilir miyim? Bu sınava girmenin şartları neler? bilgi verirseniz çok sevinirim

Merhaba,

Bitki sağlığı ile ilgili ders aldıysanız sınava girebilirsiniz.

ZaferB
04.08.2020, 09:40
Sınav yapılacak iller ,Ankara, İstanbul, Izmir'de olması çok iyi oldu...

Mr.Muhendis
04.08.2020, 16:22
Sınav yapılacak iller ,Ankara, İstanbul, Izmir'de olması çok iyi oldu...

Mantıklı olan da buydu. Her bölgeden ulaşımı ve alt yapısı iyi olan bir ilde yapılması gerekir.

smb
05.08.2020, 16:47
Bir de Samsun olsaydı güzel olurdu.

Recep esen
07.08.2020, 12:46
Önlisans bahçe bitkileri bitiren varmı? Zirai ilaç bayiliği sınavına girebiliyor mu?yardımcı olursanız çok sevinirim

Mr.Muhendis
09.08.2020, 19:39
Önlisans bahçe bitkileri bitiren varmı? Zirai ilaç bayiliği sınavına girebiliyor mu?yardımcı olursanız çok sevinirim

Bitki sağlığı ile ilgili ders aldınız mı?

Vedat ikier
15.08.2020, 00:54
Öncelikle iyi günler ben ziraat mühendisliği bitki koruma 1.sinif öğrencisiyim acaba bu bayilik açma yetkisi sizce sadece bitki koruma bölümü mezunu olanlara tek verilir mi gecen günlerde öyle bir tartışma olmuştu sosyal medya da falan bilginiz vardır belki diye sormak istedim şimdiden teşekkürler

Mr.Muhendis
15.08.2020, 19:37
Öncelikle iyi günler ben ziraat mühendisliği bitki koruma 1.sinif öğrencisiyim acaba bu bayilik açma yetkisi sizce sadece bitki koruma bölümü mezunu olanlara tek verilir mi gecen günlerde öyle bir tartışma olmuştu sosyal medya da falan bilginiz vardır belki diye sormak istedim şimdiden teşekkürler

Merhaba,

Öyle bir ihtimal sıfıra yakın. Sadece ziraat mühendislerine, teknikerlerine, teknisyenlerine bile verilme ihtimali neredeyse sıfır. Bir şekilde dahil olan meslek grupları silinmez, üstüne yenileri bile eklenebilir.

Mr.Muhendis
22.08.2020, 10:05
Başvurular devam ediyor.

omrguzel
04.09.2020, 15:05
Merhabalar, bu sene Tarım Teknolojisi bölümüne başlayacağım Anadolu üniversitesi açıköğretim olarak.
"Genel Biyoloji - Ekoloji ve Çevre Bilgisi - Bahçe Tarımı - Tarla Bitkileri - Tarım Ekonomisi - Toprak Bilgisi ve Bitki Besleme - Peyzaj Çevre ve Tarım - Hayvan Yetiştirme - Fitopatoloji - Entomoloji - Tarımsal Yapılar ve Sulama - Hayvan Besleme - Tarım Alet ve Makinaları - Örtü Altı Üretim Sistemleri - Balık Yetiştiriciliği"
dersleri var. Okulum bittiğinde bu sınava başvuruda bulunabilir miyim acaba?

Mr.Muhendis
04.09.2020, 15:44
Merhabalar, bu sene Tarım Teknolojisi bölümüne başlayacağım Anadolu üniversitesi açıköğretim olarak.
"Genel Biyoloji - Ekoloji ve Çevre Bilgisi - Bahçe Tarımı - Tarla Bitkileri - Tarım Ekonomisi - Toprak Bilgisi ve Bitki Besleme - Peyzaj Çevre ve Tarım - Hayvan Yetiştirme - Fitopatoloji - Entomoloji - Tarımsal Yapılar ve Sulama - Hayvan Besleme - Tarım Alet ve Makinaları - Örtü Altı Üretim Sistemleri - Balık Yetiştiriciliği"
dersleri var. Okulum bittiğinde bu sınava başvuruda bulunabilir miyim acaba?
Merhaba,

İşaretlediğim dersleri alacağınız için başvuru hakkınız olur.

Hayırlı olsun. Başarılar.

uqur5561
08.09.2020, 15:16
Merhabalar
İlk defa başvuru yapacağım da benim kartım kredi olmadığından başvuru kabul olmadı. Babamın kartından yapmayı deniyecem de içime bir şüphe düştü
Kart numarasını ve güvenlik numarasını falan yazılması gerekiyormuş
Yani isteseler tüm parayı çekebilir diye içime kurt düştü acaba biryerde hatamı yapıyorum.

Mr.Muhendis
08.09.2020, 16:34
Merhabalar
İlk defa başvuru yapacağım da benim kartım kredi olmadığından başvuru kabul olmadı. Babamın kartından yapmayı deniyecem de içime bir şüphe düştü
Kart numarasını ve güvenlik numarasını falan yazılması gerekiyormuş
Yani isteseler tüm parayı çekebilir diye içime kurt düştü acaba biryerde hatamı yapıyorum.

Merhaba,

Sanal kart oluşturup içerisine sınav ücreti kadar miktar tanımlarsınız. İşinizden bittikten sonra silersiniz. Hiç bir sorun olmaz.

dodanby
22.09.2020, 18:25
Sınav işlemlerine girdiğim de başvuru alınmıştır yazıyor fakat sınav yerinin karşısı boş duruyor bir şey yazmıyor. Sınav merkezini istanbul olarak degistirdim. Bilgilerime girdigim de istanbul davutpaşa yazıyor. Acaba herkes de mi böyle gözüküyor yoksa yapmam gereken başka bişey mi var ?

smb
12.10.2020, 10:17
Sınav işlemlerine girdiğim de başvuru alınmıştır yazıyor fakat sınav yerinin karşısı boş duruyor bir şey yazmıyor. Sınav merkezini istanbul olarak degistirdim. Bilgilerime girdigim de istanbul davutpaşa yazıyor. Acaba herkes de mi böyle gözüküyor yoksa yapmam gereken başka bişey mi var ?

Bende de aynı durum var. Benim tercihim Ankara... Fakat sınava 5 gün kalmış olmasına rağmen giriş yerleri açıklanmadı. İlginç bir durum! Sanırım salgını göz önünde bulunduruyorlar. Bilemedim...:c086:

Dilrubaöztür
12.10.2020, 13:04
Bende şimdi baktım gerçekten hala açıklanmamış babam da online olma ihtimali var diye facebookta bir yazı görmüş bunu şu son zamana nasıl bırakabiliyorlar ben bunun için uçak bileti aldım yani gerçekten ne yaptıkları belli değil

smb
12.10.2020, 13:23
Bende şimdi baktım gerçekten hala açıklanmamış babam da online olma ihtimali var diye facebookta bir yazı görmüş bunu şu son zamana nasıl bırakabiliyorlar ben bunun için uçak bileti aldım yani gerçekten ne yaptıkları belli değil

Öyle bir bilgi olduğunu duymadım. Eğer ki böyle duyum alanlar varsa belirtmelerinde fayda var.

Buket1205
13.10.2020, 17:08
Neyse ki açıklandı da hepimiz rahata kavuştuk. Umarım sonuçlar da yüzümüzü güldürür :) Tüm meslektaşlarıma :good:başarılar diliyorum.

smb
15.10.2020, 08:56
İnşallah emanetçi yönünden sıkıntı olmaz. Kafe vs olsa çok daha iyi olur.

smb
22.10.2020, 16:59
Tahmini ne zaman açıklanır?

Mr.Muhendis
22.10.2020, 20:19

Sınava itirazlar 26 Ekim'de bitiyor. O yüzden en iyi ihtimalle Kasım sonunda açıklanır.

ssicilian
25.10.2020, 10:59
Sınav uygulama talimatında 16.11.2020 de açıklanacağı yazıyor.

---------- Mesaj eklendi (10:59) ---------- Önceki mesaj (10:24) ----------

"Tarım ve Orman Bakanlığı Bitki Koruma Ürünleri Bayi ve Toptancılık Sınavında, 80 sorudan 40'ının cevabı 'A' şıkkı çıktı. Adaylar duruma itiraz etti."

bu şekilde haberler çıkmaya başladı, bakalım neler olacak.

Sınav soru kitapçıkları Bakanlık ve ASYM sitesinden yayınlanmadan başka yerlerde yayınlanmaya başladı şeklinde iddialarda var ama tabiki şimdilik iddia bunlar.

Bu arada AÖF Tarım mezunuyum, hem uzun aradan sonra sınav olduğu ve konudan uzaklaştığım için, hem de asıl işim bu olmadığı için pek hazırlanamadım sınava. Kitapçığa baktım pek yapamamışım gözüküyor. Umuyorum bu işi hakkıyla yapanlar yada yapacaklar sınavı vermişlerdir. Bizde arada kaynasak fena olmazdı tabi :)

Mr.Muhendis
25.10.2020, 14:45

"Tarım ve Orman Bakanlığı Bitki Koruma Ürünleri Bayi ve Toptancılık Sınavında, 80 sorudan 40'ının cevabı 'A' şıkkı çıktı. Adaylar duruma itiraz etti."

Sınav soru kitapçıkları Bakanlık ve ASYM sitesinden yayınlanmadan başka yerlerde yayınlanmaya başladı şeklinde iddialarda var ama tabiki şimdilik iddia bunlar.

Bu arada AÖF Tarım mezunuyum, hem uzun aradan sonra sınav olduğu ve konudan uzaklaştığım için, hem de asıl işim bu olmadığı için pek hazırlanamadım sınava. Kitapçığa baktım pek yapamamışım gözüküyor. Umuyorum bu işi hakkıyla yapanlar yada yapacaklar sınavı vermişlerdir. Bizde arada kaynasak fena olmazdı tabi :)

Evet ama bu aralar pandemi nedeniyle süreler sürekli uzatılıyor. O yüzden sarkabileceğini düşündüm. :)

smb
26.10.2020, 16:11

Doğrudur... Dikkatimden kaçmış! Teşekkürler.
Ayrıca eğer ki bu sınavda da yolsuzluk olduysa çok üzücü bir durum ile tekrar karşı karşıyayız demektir. İnşallah öyle değildir... İnşallah bu belgeyi almaya hak kazanırız..

dodanby
27.10.2020, 13:59
https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/bu-nasil-sinav-80-sorudan-40-tanesinin-yaniti-a-sikki-cikti-6096931/

Habere göre çan eğrisi uygulanabilir ve 50 puan ve üzeri alanlara da belge verilebilirmiş diyor. Sizce ne kadar doğruluk payı var.

Mr.Muhendis
27.10.2020, 15:50
https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/bu-nasil-sinav-80-sorudan-40-tanesinin-yaniti-a-sikki-cikti-6096931/

Habere göre çan eğrisi uygulanabilir ve 50 puan ve üzeri alanlara da belge verilebilirmiş diyor. Sizce ne kadar doğruluk payı var.

Böyle şaibeli olacağına şu sınav düzgünce yapılsa, herkes hak ettiği şekilde puanını alsa, geçen geçse, kalan kalsa ne güzel olur. Her sınav döneminde farklı farklı haberler görüyoruz. :)

ssicilian
27.10.2020, 21:17
2017'deki sınavdan sonra sınav sonuçlarını öğrendiğimiz web sayfasının altında şöyle bir açıklama vardı;

"İki Kurum arasında yapılan protokol gereği 70 ve üzerinde puan alan aday sayısı sınava katılan aday sayısının % 5'sinden az olması nedeniyle, en yüksek puan alan adayın puanı 100 puana tamamlanmıştır. Diğer adayların puanı da, en yüksek puanlı adayın puanının 100'e tamamlanması için gereken oran ile çarpılarak yeniden hesaplanmıştır. Hesaplamış olan puanların hiçbirisi yukarı yuvarlanmaz."

Bu durum sınav uygulama talimatlarında yer alan bir uygulama değildi, ama yapıldı. Şu anda da talimatlarda böyle bir uygulama yazmıyor. Ne yaparlar bilinmez.

2017'deki sınavda 41 doğru ile 59,42 puan almıştım. Bu mantığa göre birinci olan 86,25 puan almış olmalı.
2020 sınavında aynı uygulama meydana gelse sınavda 50 alan birinin sınavı kazanabilmesi için sınav birincisinin en fazla 71 puan almış olması lazım.

Bilinmezler ile dolu bir uygulama. Bekleyeceğiz, sonucu göreceğiz.

Bu sene performans düşük ama baktım sorulara, hatırladıklarımdan 38 doğru çıkıyor gibi. hatırlamadığım ve yanlış kabul ettiğim 10 tane soru var. Oradan da 2-3 gelebilse yine aynı durumda olurum. Belki değişik bir uygulamalar olur umut diyerek bekliyoruz :c066:

ssicilian
29.10.2020, 11:05
ASYM'nin soru kitapçıklarının kendinden önce yayınlanması ile ilgili açıklaması ;

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Bitki Koruma Ürünleri Bayi ve Toptancılık Sınavı Hakkında Duyuru!

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Bitki Koruma Ürünleri Bayi ve Toptancılık Sınavı, 17 Ekim 2020 tarihinde 10.00 - 11.40 saatleri arasında Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere üç ilde yapılmış ve gelen raporlara göre sorunsuz olarak tamamlanmıştır. Sınavdan iki gün sonra, kitapçıkların yayınlanacağı 19 Ekim 2020 Pazartesi günü, 09.51.24,313- 10.05.14,983 saatleri arasında, adayların kitapçıkları izleme ve indirme sorunu yaşamaması amacıyla ASYM tarafından, her sınavdan sonra yapıldığı üzere, deneme amaçlı soru kitapçıkları yayını gerçekleştirilmiştir. Bu sırada adı geçen sınava katılan 2579 adayın sistemde işlem yaptığı, soruları indirerek resmi yayın yapılmadan önce paylaşımda bulunduğu anlaşılmıştır. Kamuoyuna duyurulur.

ASYM'nin soru 40 sorunun cevabının A şıkkı olması ile ilgili açıklaması ;

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Bitki Koruma Ürünleri Bayi ve Toptancılık Sınavı Hakkında Duyuru!

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Bitki Koruma Ürünleri Bayi ve Toptancılık Sınavı, 17 Ekim 2020 tarihinde 10.00 - 11.40 saatleri arasında Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere üç ilde yapılmış ve gelen raporlara göre sorunsuz olarak tamamlanmıştır.
Son zamanlarda medya organlarında yer alan iddialar üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.
1. Çıkan haberler üzerine aday cevap formları incelenmiş, A seçeneğinin çoğunlukta olması nedeniyle sınavı etkileyici bir durum gözlemlenmemiştir. Aday cevap formları incelendiğinde soruların tamamını ya da tamamına yakınını A seçeneği olarak işaretleyen aday görülmemiştir. Dolayısıyla gazetelerde iddia edildiği gibi bir adayın sadece A seçeneklerini işaretleyerek hiçbir şey bilmeden başarılı olma ihtimali yoktur.
Ayrıca sınavlarda adayların soruyu, doğru seçenek dağılımı üzerinden değil, okuyup bilgisini kullanarak cevaplaması beklenmektedir. Doğru seçenek dağılımının eşit olması ya da olmaması sınavı etkilememelidir.
2. Sınavın değerlendirmesi sınav protokolünde belirtildiği şekilde yapılacaktır. Paylaşımlarda mesnetsiz bir şekilde iddia edildiği gibi geçer notların az olması durumunda çan eğrisi uygulanması söz konusu değildir.
Kamuoyuna duyurulur.

ZaferB
29.10.2020, 19:46
2017 sınavında uygulanmış olduğunu unutmamak gerek,
Ayrıca, Asym sadece sınavı yspar ve başarıyı ölçümler, Çam eğrisi metodu uygulama kararı Tarım Ormam Bakanlığında olması beklenir.

---------- Mesaj eklendi (19:46) ---------- Önceki mesaj (19:39) ----------

2017 Toptancılık ve bayii sınavında , katılanların %5 indrn azı 70 puan alabilmiş , bu nedenle çan uygulanmış =her adaya 50 puan eklenmiş.
Duyuruda , sanki Çan hiç uygulanmamış gibi bir anlam yüklenmeye çalışılmış..
A şıkkı cevaplar eğer Latincelerse bşr art niyet var olduğu ihtimaşi güçlenir.Çünkü diğer soruları büyük oranda çoğu aday yapabilir, zor olan latincelerdir..

smb
03.11.2020, 12:15
2017 sınavında uygulanmış olduğunu unutmamak gerek,
Ayrıca, Asym sadece sınavı yspar ve başarıyı ölçümler, Çam eğrisi metodu uygulama kararı Tarım Ormam Bakanlığında olması beklenir.

---------- Mesaj eklendi (19:46) ---------- Önceki mesaj (19:39) ----------

2017 Toptancılık ve bayii sınavında , katılanların %5 indrn azı 70 puan alabilmiş , bu nedenle çan uygulanmış =her adaya 50 puan eklenmiş.
Duyuruda , sanki Çan hiç uygulanmamış gibi bir anlam yüklenmeye çalışılmış..
A şıkkı cevaplar eğer Latincelerse bşr art niyet var olduğu ihtimaşi güçlenir.Çünkü diğer soruları büyük oranda çoğu aday yapabilir, zor olan latincelerdir..

Bu doğru mu?
Ben ilk defa bu yıl katıldım bu sınava... Dolayısıyla bilgi sahibi değilim. 50 puan eklenmiş olması gerçekten doğru mu? Yoksa sadece kulaktan duyma mı? :confused:

dodanby
05.11.2020, 19:35
Bunu bende çok merak ediyorum tecrübeli arkadaşlar cevap verse muhteşem olur

erenaydin
16.11.2020, 16:30
Böyle şaibeli olacağına şu sınav düzgünce yapılsa, herkes hak ettiği şekilde puanını alsa, geçen geçse, kalan kalsa ne güzel olur. Her sınav döneminde farklı farklı haberler görüyoruz. :)

Yahu siz bari yapmayın sınavın neresinde şaibe var ? 40 sorunun A şıkkı olmasının kime ne faydası olabilir ? Hangi soru A bilmedikten sonra ?

Mr.Muhendis
16.11.2020, 19:55
Yahu siz bari yapmayın sınavın neresinde şaibe var ? 40 sorunun A şıkkı olmasının kime ne faydası olabilir ? Hangi soru A bilmedikten sonra ?

Ben de onu diyorum zaten. Soruların yarısını aynı seçenek yapmak yerine dağıtsalar kimse sınava kötü gözle bakmaz. Ama böyle durum olunca hiç çalışmayan bile sınavı bu yönüyle gündeme getiriyor. Resmen onlara mazeret oldu bu durum.

Yine aynı şeyi söylüyorum. Ne gerek var? Her seçeneği yaklaşık aynı şekilde dağıtın bitsin gitsin. Sınav bu durumuyla gündem olmasın.

H.Trgtt
16.11.2020, 21:16
Merhaba,

iptal olan sorular için nasıl bir uygulama yapılıyor, yani doğru yanlış ya da toplamda mı düşüyor , fikriniz var mı ?

dodanby
16.11.2020, 22:59
Arkadaşlar şimdi bu açıklanan sonuçlar kesin mi yoksa tatarım bakanlığının sitesinden açiklanacaklar mi kesin bunu şu yüzden soruyorum. Bu efendim puanlara ekleme yapılabilir diyenler falan oldu. O ekleme yapılmadı fakat kesinleşmiş sonuçlarda bu ekleme yapılabilir mi ? Yoksa tamamen herşey bitti mi ? Bilgi sahibi olan varsa açıklarsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Mr.Muhendis
17.11.2020, 06:39
Merhaba,

iptal olan sorular için nasıl bir uygulama yapılıyor, yani doğru yanlış ya da toplamda mı düşüyor , fikriniz var mı ?

Merhaba,

Genellikle iptal edilen soruya cevap veren herkesin doğru yaptığı kabul edilir.

Mr.Muhendis
17.11.2020, 06:42
Arkadaşlar şimdi bu açıklanan sonuçlar kesin mi yoksa tatarım bakanlığının sitesinden açiklanacaklar mi kesin bunu şu yüzden soruyorum. Bu efendim puanlara ekleme yapılabilir diyenler falan oldu. O ekleme yapılmadı fakat kesinleşmiş sonuçlarda bu ekleme yapılabilir mi ? Yoksa tamamen herşey bitti mi ? Bilgi sahibi olan varsa açıklarsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Tabi ki kesin sonuçlar. Sınav sonuçları açıklanmadan önce optik okuyucu cihaz tarafından bir kaç kere okunur. Eğer sınav sorularında hata varsa açıklanmadan önce giderilir ve sonuç ona göre açıklanır. Sonuç açıklandıktan sonra itirazlar doğrultusunda bir hata olduğu tespit edilirse her aday için sonuç yenilenir. Şu an için sonuç bunlar.

dodanby
17.11.2020, 09:43
Arkadaşım kesin mi derken şundan bahsediyorum. Herhangi bir ekleme yok efendim kazanan sayısı az o yüzden herkese şu kadar puan ya da 2017 de ki gibi bir durum söz konusu mu ? Bundan bahsediyorum. Sen beni anlayamadın sanırım. Neyse boşver ya ne olursa olsun.

Mr.Muhendis
17.11.2020, 19:12
Arkadaşım kesin mi derken şundan bahsediyorum. Herhangi bir ekleme yok efendim kazanan sayısı az o yüzden herkese şu kadar puan ya da 2017 de ki gibi bir durum söz konusu mu ? Bundan bahsediyorum. Sen beni anlayamadın sanırım. Neyse boşver ya ne olursa olsun.
Sen derken, beyefendi? Ben gayet iyi anladım, siz aklınızdakini tam olarak anlatamadınız demek ki.

dodanby
18.11.2020, 01:28
Sen derken, beyefendi? Ben gayet iyi anladım, siz aklınızdakini tam olarak anlatamadınız demek ki.

Sinirlenme arkadaşım laf sokmaya çalışmıyorum yanlış anlama beni sadece soruma cevap arıyorum. Şimdi sonuçlar açıklandı. Tabi ki kesin sonuçlar onun farkındayım. Fakat 2017 de bu puan eklendi falan dediler ya ben bilmiyorum o yıl sınava girmedim. Şimdi de 54 doğru da kaldım yani 67.5 puan aldım. Bir umut hani bu yılda öyle bişey olma ihtimali var mı ? Yoksa bişey olacağı yok mu ? Boşuna umut etmeyelim mi ? Bir sorum daha var. Şimdi asym de bu sonuçlar bilgi amaçlıdır diyor resmiyeti yoktur diyor. Yani resmi sonuçlar ne zaman açıklanacak bi bilginiz var mı acaba ?