PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çernobil Nükleer Felaketinin Tarımsal Etkileri?

sarpkaya
05.06.2019, 23:33
Herkese iyi forumlar.1977 doğumluyum ve Bartın doğumluyum.Çok uzun zamandır dikkatimi çeken bir konu var.1986 senesinde yani çernobil felaketinin yaşandığı yıl 9 yaşımdaydım.O seneye kadar bizim burada (Kıyıya yakın olan güzelcehisar/karasu köyünde ) çok iyi hatırlıyorum bahçemizde çeşitli meyve ağaçlarsınız vardı.Kiraz ,elma,vişne,şeftali,erik,armut gibi.Verim çok yüksekti.Yani nasıl desem 1 ağaçtan kufelerle armut erik topladığımız o bilirim.Ya o kirazlar dalları sırma gibi kiraz basardı.Elmanın yüzüne bakan yoktu dipleri sergi gibi elma dolar,şeftali ağaçlarının yanından geçerken dalda sarkan iri seftalilerden buram buram mis gibi koku gelirdi.Sonra ne mi oldu 1986 senesinde Nükleer felaket yaşandı.Ve Meyve ağaçlarındaki verim takip eden yıllarda gitgide düştü.Şu an inanılmaz boyutlarda.Şu an yine ayni bahçe ve hemen hemen ayni çeşitte ve sayıda ağaç olmasına rağmen ne kiraz oluyor ne vişne oluyor ne ceviz ne şeftali az da olsa elma erik oluyor ama verim kaybı onlarda bile en az yüzde 80.O günleri çok özlüyorum ve günümüzdeki durumu gördükçe kahroluyorum.Bu konu hakkında forumda yorum yapabilecek hocalarımız ve arkadaşlarımızın yorumlarını ve değerlendirmelerini beklerim.Tesekkur ederim