PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sera için karbondioksit gazı

olcaycan
13.05.2019, 13:19
Arkadaşlar öncelikle merhaba aranıza yeni katıldım bir ziraat öğrencisi değil ama bitki yetiştiriciliğine gönlünü kaptırmış birisiyim, uzunca araştırmam sonucu yeterli bilgiye ulaşamadığım için bu konuyu sizlere danışmak istedim nacizane yardımcı olursanız sevinirim.

Sorunum kendi çapımda mini bir sera yapmaya karar verdim bitki gelişimi için sera içinde karbondioksit kullanacağım ama bu noktada tıkandım kaldım, araştırmama göre 1000-1200 ppm değere ulaşmam gerekiyor lakin ben 450 ppm'den yukarı çıkamadım, gerekli ekipmanı tedarik ettim CO2 PPm ölçer ve piyasadan bulduğum CO2 tüp, küçük bir deneme yaptım kapalı bir kutu içerisinde birşeyler ters gidiyor gibi co2 metrede değer 450 civarından yukarı çıkmıyor, tüpün içindeki gaz co2 eminim bizzat doldurttum,co2 metre sensörüne üfediğimde değer yükseliyor sensörde düzgün çalışıyor,ortam doymadığını düşündüm ve vana çıkışından direk hortum uzatıp co2 sensöre nafile, merak ettiğim bu iş için farklı bir CO2'mi kullanılıyor, yoksa tüpden direk uygulamak yerine farklı bir prosestenmi geçiyor takıldım arkadaşlar bu konuda bilgi ve görüşlerinize ihtiyacım var çok teşekkür ederim.