PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2019 Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı

Mr.Muhendis
14.11.2018, 13:00
http://upload.ziraatciyiz.biz/images/2015/10/09/8KDeq.gif TARİHLER KESİNLEŞTİ

2019 yılında yapılacak olan Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı paylaşımlarını buradan yapalım. Sınavla ilgili bilgiler geldikçe konuyu güncelleyeceğiz. İlgililerin arada bu sayfayı kontrol etmesini öneririz. Sınavın kısaca geçmişine bakacak olursak;

* 2010 yılında ilk kez ve yılda 1 kere yapıldı.
* 2011 ve 2012 yıllarında yılda 2 kez yapıldı.
* 2013, 2014 ve 2015 yıllarında yılda 1 kez yapıldı.
* 2016, 2017 ve 2018 yıllarında yapılmadı.

http://upload.ziraatciyiz.biz/images/2015/10/09/8KDeq.gif DİKKAT! Bir arkadaşımız tarafından paylaşılan güncel bilgidir:

1 martta afyonkarahisar tarım il müdürlüğünde katıldığım tarımsal yayım danışmanlık mevzuat seminerinden bir kaç notu paylaşayım.

1- Serbest tarım danışmanlığı desteklenmesi geri geliyor. Yani tekrardan serbest olarak ofisler vb açılıp iş yapılabilecek.

2- Daha önceden 3 yıl içinde 2 eğitim almayıp belgesi iptal olan kişilerin, belgelerini vize ettirmeleri için temmuza kadar süreleri var.

3- Eğer belgelerinizi güncelletemiyorsanız, BU SINAVA GİREMİYORSUNUZ. Belgesini vizeletmeyen, belgesini kayıp edenler sınava başvuramıyor. KESİN BİLGİ.

4- Bakanlığın yapısı değşti. madde 20 sınav başlığındaki bu duruma dikkatli bakmak gerekir.

Belgesi olan biri olarak nasıl kazandığımı söyleyeyim.

Geçmiş yıllardaki soruları tek tek dikkatlice çözdüm.
Tarımsal yayım ve danışmanlık kitabına hızlı bir şekilde göz attım
Belgeyi aldığımda çok teknik sorular yoktu, geçmiş yılların sorularına bakarsanız bunu göreceksiniz.

Aşağıdaki tarihler KESİN olarak yazılmıştır.

Başvuru Tarihleri: 1-20 Mart 2019 (Adayın, 80 TL sınav ücretini Halkbankası'nın herhangi bir şubesinden havale ücreti ödemeksizin Kurumsal Tahsilat hesabına, sınavın adı verilerek (Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı) elden yatıracaklardır. . EFT, havale, ATM aracılığı ve internet bankacılığı ile yatırılan sınav ücretleri dikkate alınmayacaktır. Adayın, Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Uygulama Esasları kapsamında ki başvuru evrakları ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Bakanlık Merkez Teşkilatı çalışanlarının başvurularının Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi Müdürlüğüne şahsen yapmaları. )

Sınav Giriş Belgeleri: 22-27 Nisan 2019 Adayların Sınava Giriş Belgelerini, http://gazisem.gazi.edu.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ile almaları.

Sınav Tarihi: 27 Nisan 2019

Sınav Giriş Ücreti: 80 TL

Sınav Saati ve Süresi: 10:00 ve 120 dakika

Sınav Soru Sayısı: 100

Geçme Notu: 70

Sonuç Açıklanma Tarihi: 28 Mayıs 2019 (31 Mayıs 2019 15:00 olarak güncellenmiştir.)

Başvuru Belgeleri:

Sınava katılmak isteyen kişilerden istenecek belgeler;

a) Sınava müracaat için Başkanlıkça hazırlanan matbu başvuru formu (İl Tarım Orman Müdürlüğünden alınacaktır.)

b) Nüfus cüzdanı fotokopisi,

c) Sınav katılım ücret dekontu, (Sınava girecek aday, sınav katılım ücreti olarak 80TL ücreti sınav ücretini Halkbankası'nın herhangi bir şubesinden*havale ücreti ödemeksizin Kurumsal Tahsilat hesabına, sınavın adı verilerek (Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı) elden yatıracaklardır. EFT, Havale yada ATM aracılığı ile yatırılan ücretler*dikkate alınmamaktadır.

Ücret yatırırken sorun yaşanması durumunda banko görevlisine "Ödeme ekranı, Kurumsal Tahsilat->Üniversiteler->Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı menüleri altında yer almaktadır" ifadesini kullanılması gerekmektedir.)

ç) Öğrenim durumunu gösteren belge. Tarımla ilgili lisans mezunları için lisans diploması esas alınır. Ancak tarımla ilgili lisans mezunu olup tarımla ilgili farklı bir bölümde yüksek lisans eğitimini tamamlayan başvuru sahiplerinden lisansüstü bölümde sertifika talep etmeleri halinde lisans diploması ile birlikte lisansüstü öğrenim durumlarını gösterir belge esas alınır. Öğrenim durumunu gösteren belgede sadece program ismi yazıyorsa bu kişilerden ayrıca transkript istenir.

d) Dört adet vesikalık fotoğraf,

e) Uzman tarım yayımcısı sertifikası almak için en az üç yıl süre ile kamuda, tarımsal yayım hizmetlerinde çalıştığını gösteren İl Müdürü / çalıştığı birimin en üst amiri onaylı belge,

f) Uzman tarım danışmanı sertifikası almak için başvuranların en az üç yıl süreyle sivil toplum örgütlerinde veya özel sektörde (Yönetmelik kapsamında yetkili kişi kuruluşlar) tarımsal danışmanlık hizmetlerinde çalıştıklarını gösteren belge, iş sözleşmesi ile ilgili döneme ait Sosyal Güvenlik Kurumu prim ödemelerini gösteren belge,

g) Bakanlık merkez / taşra teşkilatlarında en az üç yıl süre ile tarımsal yayım hizmetinde çalışmış olup emekli veya istifa etmiş olanlardan, Uzman Tarım Danışmanı Sertifikası almak için İl Müdürü / çalıştığı birimin en üst amiri onaylı belge,

ğ) İlk defa sertifika düzenlenecek kişiler için; mezun olduğu fakültenin başka bir bölümünden sertifika almak isteyen adaylardan bu bölümde beş yıl süre ile çalıştıklarını gösteren belge; kamuda İl Müdürlüğü / çalıştığı birimin en üst amiri onaylı belge, kamu dışında ise çalıştığı kurum / kuruluş onaylı belge, iş sözleşmesi ve ilgili döneme ait Sosyal Güvenlik Kurumu prim ödemelerini gösteren belge,
Sunulan belgeler doğrultusunda mezun olduğu bölüm dışında talep edilen bölüm ile ilgili Başkanlık karar verir.

h) Sınav başvuru evrakları, asılları görülmek sureti ile UTEM ve İl Müdürlüğü tarafından onaylanır.

ı) Sınava başvuru sırasında deprem, yangın doğal afet vb. olağandışı durumların vuku bulması halinde matbu başvuru formu hariç diğer evraklar İl Müdürlüğünce sınavdan sonra talep edilebilir.

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik kapsamında geçerli tarım yayımcısı/danışmanı sertifikası olduğu halde sınava başvuran veya bu Yönetmeliğin 28 inci Maddesi kapsamında tarım yayımcısı/danışmanı sertifikası iptal edilen adayların başvuruları kabul edilmeyecek ve sınav ücretleri GAZİSEM ile yapılan protokol gereği iade edilmeyecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (http://www.ziraatciyiz.biz/tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sinavi-hakkinda-sikca-sorulan-sorular-t8265.html)

Kitap Talep

Kitabı temin edebilmek için ZİRAAT BANKASI ANKARA YENİMAHALLE ŞUBESİ TR48 0001 0005 9903 3536 8250 21 nolu hesaba kitap ücretini yatırdıktan sonra (Kitap Ücretlerine Kargo Ücreti Dahil Değildir...) banka dekontunu, kitabın ulaşacağı açık adres ve telefon bilgilerinizi 0312 343 30 77 nolu faks numarasına faks çekiniz.

Tarımsal yayım ve danışmanlık sistemi içerisinde görev alacak kişilere tarım yayımcısı ve tarım danışmanı sertifikası vermek üzere düzenlenecek olan "Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavında" sorulacak "Kişisel Gelişim" ve "Danışmanlık Metodolojisi" konularını içermektedir.

BASIM YERİ ve YILI: ANKARA 2015
SAYFA ADEDİ : 485 (1. hamur Siyah Beyaz baskı)
FİYATI : 35 TL

MEVZUAT (Sınav konularını içeren kanun, kararname, yönetmelik, yönerge vb.)

5488 Sayılı Tarım Kanunu (http://www.ziraatciyiz.org/_docs/tyds/5488-sayili-tarim-kanunu.pdf)

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında 639 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (http://www.ziraatciyiz.org/_docs/tyds/639-sayili-khk.pdf)

Tarımsal Yayım ve Danışmalık Hizmetlerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik (http://www.ziraatciyiz.org/_docs/tyds/tyds-yonetmelik.pdf)

Tarımsal Yayım ve Danışmalık Hizmetleri Uygulama Esasları (http://www.ziraatciyiz.org/_docs/tyds/tyds-hizmetleri-uygulama-esaslari.zip)

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Uygulama Esasları (http://www.ziraatciyiz.org/_docs/tyds/tyds-sinav-uygulama-esaslari.zip)

Geçmiş Yılların Sınav Soruları ve Cevapları

Önceki dönemlerde yapılan sınavların sorularına buradan (http://www.ziraatciyiz.biz/gecmis-yillarin-tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sinavi-sorulari-ve-cevaplari-t8656.html) ulaşabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz ücreti karşılığında müdürlükten kitabı temin edebilirsiniz.

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Hakkında bilgi almak için;

Adres: Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi Müdürlüğü Gayret Mahallesi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı 3.Km No:36 06170 Yenimahalle / ANKARA
E-posta : ankara.utem@gthb.gov.tr
Telefon : +90 (312) 315 61 04
Belgegeçer : +90 (312) 343 30 77

Kuruma gitmek isterseniz ulaşım bilgileri:

Havaalanından Ulaşım: Havaalanından toplu ulaşım araçları ile AŞTİ'ye geldikten sonra Ankaray ve Metro kullanmak suretiyle İvedik Metro Durağından Eğitim Merkezimize ulaşabilirsiniz.

Raylı Sistem ve AŞTİ'DEN İle Ulaşım: AŞTİ Ankaray ile Kızılay durağından Metroya transit geçiş yaparak, İvedik metro durağından Eğitim Merkezimize ulaşabilirsiniz. Detaylı görünüm için haritayı inceleyin.

Toplu Taşıma Araçları İle Ulaşım: Kızılay veya Sıhhiye otobüs duraklarından İstanbul Yolu güzergahını kullanan tüm toplu taşıma araçları ile Eğitim Merkezimize ulaşılabilir.

gokon7
27.02.2019, 12:43
O kadar saçma şeyler dönüyor ki mezun oluyorsun kendini geliştrmek istiyorsun sınavlara gireyim belgem olsun dyorsun sınav açılmıor ama ziraat odalarının 10kişi ihtiyacı oluyor bu belgeyi koşul koyuyor. Yapılsın diye bekliyorsun torpilli zaten değilsin . Bayilik sınavı da olmuyor ona çalışalım desek ne yapcaz anlamadım..Tarım krediye başvuru yapcaz bakalıö ümitsiz bir şeklde bi halt olmayacak mezun oldugumuza okudugumuza pişman ettiler sağolsunlar

DHeMLy-CHaY
28.02.2019, 15:51
Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı 27 Nisan 2019 Tarihinde Yapılacaktır

​Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı 27 Nisan 2019 tarihinde Ankara' da yapılacaktır.

https://www.tarimorman.gov.tr/EYYDB/Duyuru/177/Tarimsal-Yayim-Ve-Danismanlik-Sinavi-27-Nisan-2019-Tarihinde-Yapilacaktir

ziraatci11
28.02.2019, 17:07
Merhabalar, tarımsal danışman sınavına sadece çalışanlar mı başvurabiliyor diye sormak istiyorum. Çünkü başvuru formlarına baktığımda kamu çalışanı, kamu dışı kişiler ve merkez personeli olarak 3'e ayrılıyor. Ayrıca ikinci olarak şunu sormak istiyorum. Bir kişi askerdeyken de sınava girebiliyor mu, öyle bir imkan tanınıyor mu? Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Mr.Muhendis
01.03.2019, 08:16
Merhabalar, tarımsal danışman sınavına sadece çalışanlar mı başvurabiliyor diye sormak istiyorum. Çünkü başvuru formlarına baktığımda kamu çalışanı, kamu dışı kişiler ve merkez personeli olarak 3'e ayrılıyor. Ayrıca ikinci olarak şunu sormak istiyorum. Bir kişi askerdeyken de sınava girebiliyor mu, öyle bir imkan tanınıyor mu? Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Merhaba,

Sınava herkes girebilir. Nitekim yayımlanan duyuruda da buna dikkat çekilmiş:

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Uygulama Esaslarının 7 nci maddesi hükümleri doğrultusunda (Sınava Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve lise, ön lisans ve lisans düzeyinde tarımsal alanda mezun olmuş kişiler.) sınava girecek adaylar Uygulama Esaslarının 9 uncu Maddesinde belirtilen belgeler ile birlikte 01-13 Mart 2019 tarihleri arasında İl Tarım ve Orman Müdürlüklerine, kamu merkez birimlerinde görevli kişiler Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi (UTEM)’ne başvurmaları gerekmektedir.

Askerdeyken girilebileceğini sanmıyorum ama UTEM'e bir sorun derim.

anill377
01.03.2019, 11:05
Başvuruyu nereye yapacağı acaba bu belgeler ile nereye gideceğiz ? İnternet üzerinden mi yapılıyor başvuru? Bilgisi olan var mıdır?

---------- Mesaj eklendi (11:05) ---------- Önceki mesaj (11:04) ----------

Merhaba,

Sınava herkes girebilir. Nitekim yayımlanan duyuruda da buna dikkat çekilmiş:

Askerdeyken girilebileceğini sanmıyorum ama UTEM'e bir sorun derim.

Başvuruyu nereye yapacağı acaba bu belgeler ile nereye gideceğiz ? İnternet üzerinden mi yapılıyor başvuru? Bilgisi olan var mıdır?

Emn2
01.03.2019, 12:14
Merhaba ben önlisans Gıda teknolojisi okuyorum dönemim uzadı lisede de gıda teknolojisi süt işleme okudum önlisans ögrenci belgesi ya da transtkıple basvurabiliyomuyum yoksa lise diplomam kabul edilirmi

Mr.Muhendis
01.03.2019, 12:55

Başvuru Tarihleri: 1-13 Mart 2019 (Adayın, 80 TL sınav ücretini Halkbankası'nın herhangi bir şubesinden havale ücreti ödemeksizin Kurumsal Tahsilat hesabına, sınavın adı verilerek (Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı) elden yatıracaklardır. . EFT, havale, ATM aracılığı ve internet bankacılığı ile yatırılan sınav ücretleri dikkate alınmayacaktır. Adayın, Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Uygulama Esasları kapsamında ki başvuru evrakları ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Bakanlık Merkez Teşkilatı çalışanlarının başvurularının Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi Müdürlüğüne şahsen yapmaları. )

Merhaba ben önlisans Gıda teknolojisi okuyorum dönemim uzadı lisede de gıda teknolojisi süt işleme okudum önlisans ögrenci belgesi ya da transtkıple basvurabiliyomuyum yoksa lise diplomam kabul edilirmi

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Uygulama Esaslarının 7 nci maddesi hükümleri doğrultusunda (Sınava Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve lise, ön lisans ve lisans düzeyinde tarımsal alanda mezun olmuş kişiler.) sınava girecek adaylar Uygulama Esaslarının 9 uncu Maddesinde belirtilen belgeler ile birlikte 01-13 Mart 2019 tarihleri arasında İl Tarım ve Orman Müdürlüklerine, kamu merkez birimlerinde görevli kişiler Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi (UTEM)'ne başvurmaları gerekmektedir.

nefer4raintk
01.03.2019, 18:18
Merhabalar ben zootekni bölümü mezunuyum farklı bir alanda devlet memuruyum bu sınava girebilirmiyim ve sertifikati kazandığım takdirde sertifikayi kullanabilirmiyim

veysea
01.03.2019, 19:13
Keşke sınavlar her bölgede bir yada bir kaç ilde yapılsa,imkanı olan var olmayan var

kazimgs
02.03.2019, 20:23
Tarımsal yayım ve danışmanlık sınavının çalışma notları var mı acaba ?

DHeMLy-CHaY
03.03.2019, 21:54
Paylaştığım linki, tekrarlıyorum.

https://www.tarimorman.gov.tr/EYYDB/Duyuru/177/Tarimsal-Yayim-Ve-Danismanlik-Sinavi-27-Nisan-2019-Tarihinde-Yapilacaktir

Bu linkin sol tarafında duyuru ve sınav akış şeması dosyalarında tüm detaylar yazıyor. Lütfen tek tek ve dikkatlice bakınız.

1 martta afyonkarahisar tarım il müdürlüğünde katıldığım tarımsal yayım danışmanlık mevzuat seminerinden bir kaç notu paylaşayım.

1- Serbest tarım danışmanlığı desteklenmesi geri geliyor. Yani tekrardan serbest olarak ofisler vb açılıp iş yapılabilecek.

2- Daha önceden 3 yıl içinde 2 eğitim almayıp belgesi iptal olan kişilerin, belgelerini vize ettirmeleri için temmuza kadar süreleri var.

3- Eğer belgelerinizi güncelletemiyorsanız, BU SINAVA GİREMİYORSUNUZ. Belgesini vizeletmeyen, belgesini kayıp edenler sınava başvuramıyor. KESİN BİLGİ.

4- Bakanlığın yapısı değşti. madde 20 sınav başlığındaki bu duruma dikkatli bakmak gerekir.

Belgeyi aldığımda çok teknik sorular yoktu, geçmiş yılların sorularına bakarsanız bunu göreceksiniz.

göz atınız https://www.tarimorman.gov.tr/Konular/Egitim-Ve-Yayim/Tarimsal-Danismanlik

---------- Mesaj eklendi (21:54) ---------- Önceki mesaj (21:49) ----------

Merhabalar ben zootekni bölümü mezunuyum farklı bir alanda devlet memuruyum bu sınava girebilirmiyim ve sertifikati kazandığım takdirde sertifikayi kullanabilirmiyim

Sınava girip başarılı olursanız belgeyi alabilirsiniz, ama tarım bakanlığı bünyesinde yayım faaliyetlerinde bulunmuyorsanız, belgeyi kullanamazsınız.

Hasans
04.03.2019, 00:27
Yeni kitabı alan varmı acaba ben 2015 te almıştım 480 küsür sayfa . Basım yılı 2014 ankara yazıyor. Bugünkü kitap siPariş için kitap basım yılına baktığımda yine ankara 2014 yazıyor ama sayfa sayısı 420 küsür yazıyor. Sizce yeni kitap güncellenmiş midir ? Yeni kitabı almalı mıyım ? Konu hakkında bilgisi olanlardan veya yeni kitabı alanlar varsa cevabınızı bekliyorum.

---------- Mesaj eklendi (00:27) ---------- Önceki mesaj (00:25) ----------

Bir de konu dağılımında mevzuat ve yönetmelik yazıyor. Bunlar hangilerini kapsıyor

Mr.Muhendis
04.03.2019, 08:17
Merhaba,

İstifa ederek kullanabilirsiniz.

Tarımsal yayım ve danışmanlık sınavının çalışma notları var mı acaba ?

Bakanlığın kitabı yeterlidir.

Yeni kitabı alan varmı acaba ben 2015 te almıştım 480 küsür sayfa . Basım yılı 2014 ankara yazıyor. Bugünkü kitap siPariş için kitap basım yılına baktığımda yine ankara 2014 yazıyor ama sayfa sayısı 420 küsür yazıyor. Sizce yeni kitap güncellenmiş midir ? Yeni kitabı almalı mıyım ? Konu hakkında bilgisi olanlardan veya yeni kitabı alanlar varsa cevabınızı bekliyorum.

Bir de konu dağılımında mevzuat ve yönetmelik yazıyor. Bunlar hangilerini kapsıyor

Tekrar almayı gerektirecek kadar değişiklik olduğunu sanmıyorum.

Bu sayfadaki (https://www.tarimorman.gov.tr/Konular/Egitim-Ve-Yayim/Tarimsal-Danismanlik) mevzuata bakmanız yeterli olur.

CagdasEFE
04.03.2019, 21:44
Arkadaşlar çıkmış soruları çözsek yeterlimi detaylı çalışmaya gerek var mi

celalibo
04.03.2019, 22:36
şu cümlede tam olarak ne denmek isteniyor?
"Adayın, Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Uygulama Esasları kapsamında ki başvuru evrakları ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Bakanlık Merkez Teşkilatı çalışanlarının başvurularının Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi Müdürlüğüne şahsen yapmaları."

Mr.Muhendis
05.03.2019, 09:13
Arkadaşlar çıkmış soruları çözsek yeterlimi detaylı çalışmaya gerek var mi

Sınavın ilk yapıldığı dönemde kitaba çalışmıştım. Öyle günlerce de değil. Rahatlıkla geçmiştim. Son dönemdeki soruları nasıl bilmiyorum ama durumunuz müsaitse kitabı alın, hem kitaplığınıza da eklemiş olursunuz.

şu cümlede tam olarak ne denmek isteniyor?
"Adayın, Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Uygulama Esasları kapsamında ki başvuru evrakları ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Bakanlık Merkez Teşkilatı çalışanlarının başvurularının Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi Müdürlüğüne şahsen yapmaları."

Bizim ilk mesaj içeriğinde de belirttiğimiz başvuru belgeleri ile il müdürlüklerine başvuru yapacaksınız.

ziraatmühh
05.03.2019, 17:50
Arkadaşlar halk bankasına para yatırırken özellikle Gazisem olarak belirtin kurumsal tahsilatta çıkmıyor. Bilginize.

ecem2410
05.03.2019, 18:46
Arkadaşlar,

İlçe tarımlarda başvuru kabul ediyor mu????

Mr.Muhendis
06.03.2019, 08:23
Arkadaşlar,

İlçe tarımlarda başvuru kabul ediyor mu????

Bakanlığın ilan metnine göre;

... başvuru evrakları ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Bakanlık Merkez Teşkilatı çalışanlarının başvurularının Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi Müdürlüğüne şahsen yapmaları ....

tryin
06.03.2019, 23:47
merhaba arkadaşlar. sınav ücretini halkbankasına yatırdıktan sonra, herhangi bir başka işlem yapmamız gerekiyor mu? gaziseme üye olup bilgilerimizi girmek vb. bir işlem gibi

Mr.Muhendis
07.03.2019, 08:10
merhaba arkadaşlar. sınav ücretini halkbankasına yatırdıktan sonra, herhangi bir başka işlem yapmamız gerekiyor mu? gaziseme üye olup bilgilerimizi girmek vb. bir işlem gibi

Merhaba,

Başvuru belgeleriyle birlikte il tarım müdürlüğüne gideceksiniz.

DHeMLy-CHaY
07.03.2019, 14:53
kitap için duyuru yayınlanmış

TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK KİTABI

1.3.2019 / GÖSTERİM SAYSI : 1645 / ARŞİV

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Kitabı Temin Etmek için Tıklayın (https://egitim.tarimorman.gov.tr/utem/Duyuru/20/Tarimsal-Yayim-Ve-Danismanlik-Kitabi)...

kadirziraat
07.03.2019, 15:24
Arkadaşlar iyi günler ben ziraat 4. Sınıf öğrencisiyim bu sene mezun oluyorum sınava girebilirmiyim cevaplarsanız sevinirim

---------- Mesaj eklendi (15:24) ---------- Önceki mesaj (15:16) ----------

Arkadaşlar iyi günler ben ziraat 4. Sınıf öğrencisiyim bu sene mezun oluyorum sınava girebilir miyim diploma şart mı transkiript belgesi ile başvursam kabul edilir mi

DHeMLy-CHaY
07.03.2019, 15:40
Arkadaşlar iyi günler ben ziraat 4. Sınıf öğrencisiyim bu sene mezun oluyorum sınava girebilirmiyim cevaplarsanız sevinirim

---------- Mesaj eklendi (15:24) ---------- Önceki mesaj (15:16) ----------

Arkadaşlar iyi günler ben ziraat 4. Sınıf öğrencisiyim bu sene mezun oluyorum sınava girebilir miyim diploma şart mı transkiript belgesi ile başvursam kabul edilir mi

TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK
HİZMETLERİNİN DÜZENLENMESİNE
DAİR YÖNETMELİK

https://www.tarimorman.gov.tr/EYYDB/Belgeler/TDYH/sinav_uygulama_esaslari.pdf

Başvuru sırasında istenen belgeler

ç) Öğrenim durumunu gösteren belge. Tarımla ilgili lisans mezunları için lisans diploması esas alınır. Ancak tarımla ilgili lisans mezunu olup tarımla ilgili farklı bir bölümde yüksek lisans eğitimini tamamlayan başvuru sahiplerinden lisansüstü bölümde sertifika talep etmeleri halinde lisans diploması ile birlikte lisansüstü öğrenim durumlarını gösterir belge esas alınır.
Öğrenim durumunu gösteren belgede sadece program ismi yazıyorsa bu kişilerden ayrıca transkript istenir.

kadirziraat
07.03.2019, 20:30
Yani sınava başvuru yapabilirmiyim tarım bakanlığına gittiğimde diploma şartı var dediler ikna olmadım o yüzden bu foruma yazdım sonuç olarak başvuru yapmalılıyım öğrenci olarak bu sene mezun oluyorum transkript ile başvuru kabul olur mu ne yapmalıyım

---------- Mesaj eklendi (20:30) ---------- Önceki mesaj (19:28) ----------

Yani sınava başvuru yapabilirmiyim tarım bakanlığına gittiğimde diploma şartı var dediler ikna olmadım o yüzden bu foruma yazdım sonuç olarak başvuru yapmalılıyım öğrenci olarak bu sene mezun oluyorum transkript ile başvuru kabul olur mu ne yapmalıyım

Read more: http://www.ziraatciyiz.biz/2019-tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sinavi-t13459p3.html#ixzz5hVZWvtQH

ziraatmühh
07.03.2019, 22:22
Kitap siparişini 1 Mart’ta verdim Eskişehir’de yaşıyor olmama rağmen hala elime ulaşmadı ben gibi sıkıntı yaşayan oldu mu yoksa sadece bende mi bu sorun? Maile cevapları en kısa sürede kargolanır oldu. Nasıl bir sistem anlamış değilim.

Mocker
08.03.2019, 06:06
Kitap sipariși için yazan banka hesabı güncel mi ?

Mr.Muhendis
08.03.2019, 08:14

Arkadaşımızın paylaştığı mesaj gayet açık aslında: başvuramazsınız. Mezuniyet şartı var.

Kitap siparişini 1 Mart’ta verdim Eskişehir’de yaşıyor olmama rağmen hala elime ulaşmadı ben gibi sıkıntı yaşayan oldu mu yoksa sadece bende mi bu sorun? Maile cevapları en kısa sürede kargolanır oldu. Nasıl bir sistem anlamış değilim.

Telefonla bir sorun. Yine aynı tavır içerisinde olurlarsa "CİMER'e yazıp bilgi alayım en iyisi" deyin. Yine cevap gelmezse gerçekten yazın. 1 Mart Cuma günü verilen sipariş araya hafta sonu girdi diye pazartesiye sarkabilir, hadi yoğunluk vardı salı verilebilirdi. Üzerinden bir hafta geçmiş hala kargolanacak denmesi çok saçma. Kaldı ki, Eskişehir yani... 2 adımlık yol.

Kitap sipariși için yazan banka hesabı güncel mi ?

Güncel. Yine de teyit etmek isterseniz UTEM'e bakabilirsiniz.

ziraatmühh
08.03.2019, 19:54
Kitapta sıkıntı olduğu kargoda sıkıntı olduğu haftaya gönderileceği söylendi yine de CİMER'e durumu bildirdim.

anill377
10.03.2019, 22:44
Paylaştığım linki, tekrarlıyorum.

Bu linkin sol tarafında duyuru ve sınav akış şeması dosyalarında tüm detaylar yazıyor. Lütfen tek tek ve dikkatlice bakınız.

göz atınız https://www.tarimorman.gov.tr/Konular/Egitim-Ve-Yayim/Tarimsal-Danismanlik

---------- Mesaj eklendi (21:54) ---------- Önceki mesaj (21:49) ----------

Sınava girip başarılı olursanız belgeyi alabilirsiniz, ama tarım bakanlığı bünyesinde yayım faaliyetlerinde bulunmuyorsanız, belgeyi kullanamazsınız.

Hocam merhabalar;
Sizce tarım danışmanlığı sınavına girip belgesini almanın avantajı var mıdır? Yani iş konusunda piyasa konusunda ?

Mocker
12.03.2019, 05:53
5 gün oldu tarımsal danıșmanlık kitabı hala kargoya verilmedi,nasıl bir kurum anlamıyorum ki ?

---------- Mesaj eklendi (05:53) ---------- Önceki mesaj (05:52) ----------

Kitap ulaștı mı eline ?

Mr.Muhendis
12.03.2019, 08:09
5 gün oldu tarımsal danıșmanlık kitabı hala kargoya verilmedi,nasıl bir kurum anlamıyorum ki ?

CİMER'e başvurun.

ziraatmühh
12.03.2019, 15:45

---------- Mesaj eklendi (05:53) ---------- Önceki mesaj (05:52) ----------

Kitap ulaștı mı eline ?

Kitap hala ulaşmadı elime, sizde cimere başvuruda bulunun.

---------- Mesaj eklendi (15:45) ---------- Önceki mesaj (09:35) ----------

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık kitabı baskıdan elimize geç geldiği için adresinize 12.03.2019 tarih ve ** Yurtiçi Kargo Takip numarası ile yollanmıştır. Kargo detayınız ekli .pdf dosyasında mevcuttur.

İyi Çalışmalar.

Arkadaşlar cevap geldi Cimer’den.

drmuskelberg
13.03.2019, 11:54
Arkadaşlar kitap ücreti yatırma esnasında alıcı ismi olarak ne yazıyoruz ? :wacko:

Mocker
13.03.2019, 16:53
Kitap hala ulaşmadı elime, sizde cimere başvuruda bulunun.

---------- Mesaj eklendi (15:45) ---------- Önceki mesaj (09:35) ----------

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık kitabı baskıdan elimize geç geldiği için adresinize 12.03.2019 tarih ve ** Yurtiçi Kargo Takip numarası ile yollanmıştır. Kargo detayınız ekli .pdf dosyasında mevcuttur.

İyi Çalışmalar.

Arkadaşlar cevap geldi Cimer’den.

Benimki de bir yola çıksa keșke

ziraatmühh
13.03.2019, 18:16
Benimki de bir yola çıksa keșke

Şöyle söylemek isterim 1 Mart'tan beri bekliyorum.Şikayet oluşturduğum günden bir gün sonra kargoya verildi. İsterseniz arayın birimi bilgi alın.

---------- Mesaj eklendi (18:16) ---------- Önceki mesaj (18:10) ----------

Arkadaşlar kitap ücreti yatırma esnasında alıcı ismi olarak ne yazıyoruz ? :wacko:

Alıcı ismi olarak bir şey yazdığımı hatırlamıyorum, internet bankacılığı ile yapmıştım kurum adı çıkmıştı IBAN'dan. Açıklama kısmına adımı, soyadımı ve kitap adını yazmıştım.

Mr.Muhendis
13.03.2019, 21:14

Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi Müdürlüğü

Birebir aynı olmasa bile benzemesi yeterli olur, EFT dönmez. Ziraat üzerinden havaleyi deneyince Ankara Uluslararası Tarımsal Eğitim..... diye geçiyor.

Mocker
15.03.2019, 15:41
[QUOTE=ziraatmühh;30897]Şöyle söylemek isterim 1 Mart'tan beri bekliyorum.Şikayet oluşturduğum günden bir gün sonra kargoya verildi. İsterseniz

Böyle saçma bir șey yok ya.Mail attım cevap olarak tekrar faks çekip edresinizi atar mısınız dediler.Gittim tekrar faks çektim.Sonra beni aradılar zaten faks çekmișsiniz tekrar neden çekiyorsunuz dediler :laugh:

Sonra kitabınız kargoya verilmiș dediler.Kargolanan kișilerin listesine bakıyorum ismim yok

Mr.Muhendis
15.03.2019, 15:56
Böyle saçma bir șey yok ya.Mail attım cevap olarak tekrar faks çekip edresinizi atar mısınız dediler.Gittim tekrar faks çektim.Sonra beni aradılar zaten faks çekmișsiniz tekrar neden çekiyorsunuz dediler :laugh:

Sonra kitabınız kargoya verilmiș dediler.Kargolanan kișilerin listesine bakıyorum ismim yok

CİMER

:)

ziraatmühh
15.03.2019, 20:45
Neden böyle bir aksaklık var gerçekten anlamadım. Ankara’da yaşıyorsunuz bence gidip İstanbul yolundan alın. Bu kadar uğraşmazsınız. Eğer benim bir hafta daha gelmeseydi Eskişehir’den gelirdim.

Mocker
16.03.2019, 18:07
Neden böyle bir aksaklık var gerçekten anlamadım. Ankara’da yaşıyorsunuz bence gidip İstanbul yolundan alın. Bu kadar uğraşmazsınız. Eğer benim bir hafta daha gelmeseydi Eskişehir’den gelirdim.

Sana şöyle anlatayım 8 gün oldu faks çekeli. Cimer dahil şikayet ettim.Kitabımı kargoya vermişler.Kargo şirketi adresinizde bulamadık yazmış evde olamama rağmen.Kargo şubesine gittim şubede kitap falan yok,ismim bile yok.

Kargo takipten sorguladık bugün.Kitap soyadım Karaman olduğu için kitabı Karaman iline yollamışlar.Ben Yozgat'ta oturuyorum.Faks çektiğim kağıtta da kocaman Yozgat Merkez yazıyor :D

Yani gülsem mi ağlasam mı böyle çalışanları olduğu için bilemedim.Bunlardan ne bekliyoruz ki biz.

Dalga geçerek şimdi mail attım adamlara screenshotları atarak :laugh:

ziraatmühh
16.03.2019, 19:28
Sana şöyle anlatayım 8 gün oldu faks çekeli. Cimer dahil şikayet ettim.Kitabımı kargoya vermişler.Kargo şirketi adresinizde bulamadık yazmış evde olamama rağmen.Kargo şubesine gittim şubede kitap falan yok,ismim bile yok.

Kargo takipten sorguladık bugün.Kitap soyadım Karaman olduğu için kitabı Karaman iline yollamışlar.Ben Yozgat'ta oturuyorum.Faks çektiğim kağıtta da kocaman Yozgat Merkez yazıyor :D

Yani gülsem mi ağlasam mı böyle çalışanları olduğu için bilemedim.Bunlardan ne bekliyoruz ki biz.

Dalga geçerek şimdi mail attım adamlara screenshotları atarak :laugh:

Kusura bakma ama çok güldüm :a050:

bozar
02.04.2019, 14:33
tarımsal yayım sınavı için pdf kaynak varmı???

Mr.Muhendis
02.04.2019, 14:59
tarımsal yayım sınavı için pdf kaynak varmı???

Ders notları bölümüne bakınız.

ziraatmühh
06.04.2019, 15:53
Ders notları bölümüne bakınız.

Sınava girdiğiniz için sormak istiyorum, bu özet pdf çalışılsa yeterli olur mu? Kitap mesela fazla detaylı ve dolaylı.Şimdiden teşekkür ederim.

Mr.Muhendis
08.04.2019, 08:16
Sınava girdiğiniz için sormak istiyorum, bu özet pdf çalışılsa yeterli olur mu? Kitap mesela fazla detaylı ve dolaylı.Şimdiden teşekkür ederim.

Özeti detaylı şekilde incelemediğim için sınava yeterli/yetersiz olur gibi yorum yapmam doğru olmaz.

DHeMLy-CHaY
09.04.2019, 10:41

düzenli çalışma ile kitap 10 günde bitiyor
kitabı v mevzuatı bitirip geçmiş yılların sorularına bakmanız, sizi sınavda başarılı kılacaktır.

Dostzoo
13.04.2019, 15:31
ümit ver baba ümit ver. Hem ziraat fakültesi hem eğitim Fakültesi mezunuyum ayrıca tarımsal yayım dersini aldım ve BB ile verdim. Diğer ziraat mühendisliği ya da bölüm mezunları da öyle. gerek var mı böyle şeylere diyeceğim ama sadece kendi odaklı başkaları üzerinden kazanmayı alışkanlık haline getirmiş kişilikler böyle sistem ister. Sınava 3000 kişi girse 80 tl den hesapla iyi para bence. Masraf var mı yok. Hizmet var mı yok. Milleti Ankaraya kadar masraflarla yormak var mı var. Söylenecek o kadar çok şey var ki..

Mocker
14.04.2019, 18:11
Kitapra bakanlığa balı birimler ve yönetmelik,mevzuat yok bu sene sorulmayacak mı bunlar

Zooteknist
15.04.2019, 10:40
Kitapra bakanlığa balı birimler ve yönetmelik,mevzuat yok bu sene sorulmayacak mı bunlar

Merhaba,

Sınavla ilgili tüm bilgiler burada (https://www.tarimorman.gov.tr/EYYDB/Duyuru/177/Tarimsal-Yayim-Ve-Danismanlik-Sinavi-27-Nisan-2019-Tarihinde-Yapilacaktir) mevcut. Sayfanın sağ tarafında bulunan listeden istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz. :a025:

Zooteknist
15.04.2019, 11:03
ümit ver baba ümit ver. Hem ziraat fakültesi hem eğitim Fakültesi mezunuyum ayrıca tarımsal yayım dersini aldım ve BB ile verdim. Diğer ziraat mühendisliği ya da bölüm mezunları da öyle. gerek var mı böyle şeylere diyeceğim ama sadece kendi odaklı başkaları üzerinden kazanmayı alışkanlık haline getirmiş kişilikler böyle sistem ister. Sınava 3000 kişi girse 80 tl den hesapla iyi para bence. Masraf var mı yok. Hizmet var mı yok. Milleti Ankaraya kadar masraflarla yormak var mı var. Söylenecek o kadar çok şey var ki..

Ümitsiz olmayın bence.
Üniversitelerin hemen hemen her bölümünde mezuniyet sonrası, buna benzer sınavlar var. Tabi Ziraat Mühendislerine üniversitede Tarımsal Yayım ve Danışmanlık dersi gösterip mezun olduktan sonra sınava tabi tutulması ilginç olay. Ama Bakanlık, Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Desteğini 10 yıldır veriyor ve Tarım Danışmanlığı Sistemi ile ilgili ciddi bir revizyon yapılması düşünülüyor.

Sınav da en son Aralık 2015'te açılmıştı. Mezun olan pek çok kişi sınav açılmadığı için Tarım Danışmanı olamıyordu. Şimdi en azından maddi olarak külfet olsa da, pek çoğumuz için sınava girip unvan kazanma hakkı doğmuş oldu. :good:

Mocker
16.04.2019, 03:51
TeÈ™ekkürler

Mocker
17.04.2019, 18:47
Bakanlık teşkilat yapısı,yönetmelik ve tarımsal mevzuat ile ilgili 12 soru sorulacakmış.Kitapta yok bunlar.İlk kısımda yetkili not paylaşmış kanunlar vs. bu notlar yeterli mi acaba

Mr.Muhendis
26.04.2019, 22:23
Sınava girecek meslektaşlarımıza başarılar diliyoruz.

ziraatmühh
29.04.2019, 15:15
Sonuçlar ne zaman ve nereden duyurulacak bilgisi olan var mı?

Mr.Muhendis
30.04.2019, 10:02
Sonuçlar ne zaman ve nereden duyurulacak bilgisi olan var mı?

Sonuç Açıklanma Tarihi: 28 Mayıs 2019

GAZİSEM

Özgürtunç
26.05.2019, 01:32
sınavlar tekrardan yapılacakmı bilgisi olan varmı 7 yıldır uzağım tarım alanına danışmanlık ve bitkkoruma sınavı tekrarlanacakmı

Mr.Muhendis
27.05.2019, 09:35
sınavlar tekrardan yapılacakmı bilgisi olan varmı 7 yıldır uzağım tarım alanına danışmanlık ve bitkkoruma sınavı tekrarlanacakmı

Eskiden her yıl kesin yapılıyordu. Artık, duruma göre değişiyor. Danışmanlık sınavının bu yıl bir daha yapılacağını düşünmüyorum. Bayilik sınavı yapılır muhtemelen.

tekinogun
28.05.2019, 13:54
Bir sınav sonucunu açıklamak bu kadar mı zor 😡

Mr.Muhendis
28.05.2019, 15:49
Bir sınav sonucunu açıklamak bu kadar mı zor 😡

"27/04/2019 tarihinde yapılan Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Sonuçları 31 Mayıs 2019 Cuma günü Saat: 15:00'da açıklanacaktır." şeklinde not düşmüşler.

Mocker
31.05.2019, 15:14
Belgeyi bakanlıktan mı alıyoruz,tarım il müdürlüklerinden mi?

Asliii
01.06.2019, 02:19

Aynen ya hiç bir bilgi verilmemiş

Mr.Muhendis
01.06.2019, 03:43

Değişiklik olmadıysa İl Müdürlüklerine gönderiyorlar.

DHeMLy-CHaY
05.06.2019, 13:38
sınav sonuçlarını önceden duyurdukları günde açıklayamamaları tam bir rezaletti
memleketi öyle bir hale getirdiler ki, acaba ne oldu da sonucu açıklayamadılar dedik.

2. sınav olacak bu yıl

http://gazisem.gazi.edu.tr/posts/view/title/tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sinavi-sonuclari-226543

DUYURU

2019 yılı içerisinde ikinci Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı 23 Kasım 2019 Cumartesi tarihinde yapılması planlanmıştır.

Mr.Fungi
07.06.2019, 21:12
Merhaba arkadaşlar, sınavı geçtikten sonra belgeyi nasıl alabiliyoruz bilgisi olan var mı prosedür nedir ?

Mr.Muhendis
09.06.2019, 11:39
Merhaba arkadaşlar, sınavı geçtikten sonra belgeyi nasıl alabiliyoruz bilgisi olan var mı prosedür nedir ?

Merhaba,

Değişiklik olmadıysa İl Müdürlüklerine gönderiyorlar.

asrnklkn
09.06.2019, 17:52
Sınav hangi şehirde yapılıyor? Bu belgenin getirileri nelerdir? açıklarsanız sevinirim.

Mr.Muhendis
10.06.2019, 09:55
Sınav hangi şehirde yapılıyor? Bu belgenin getirileri nelerdir? açıklarsanız sevinirim.

Ankara'da yapılıyor. Tarımsal yayım ve danışmanlık belgesinin avantajları nedir? İnceleyiniz:

* http://www.ziraatciyiz.biz/tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sinavi-t8826.html

* http://www.ziraatciyiz.biz/nicin-tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sinavi-t12213.html

* http://www.ziraatciyiz.biz/tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sinavi-hakkinda-sikca-sorulan-sorular-t8265.html

Bu sayfalardaki bütün yorumları okumanızı öneririm.

DHeMLy-CHaY
17.06.2019, 13:12

sadece ankarada, gazi üniversitesi düzenliyor..
5 yıldır belgem bir kenarda duruyor..:img-bye2:

Asliii
03.09.2019, 00:38
Merhaba, sınavı kazananlardan belgesini alabilen var mı?

ziraatmühh
05.09.2019, 12:22
Arkadaşlar kasım ayında gerçekleşecek sınavın başvuru tarihleri ne zaman bilen var mı?

Mr.Muhendis
05.09.2019, 13:06
Arkadaşlar kasım ayında gerçekleşecek sınavın başvuru tarihleri ne zaman bilen var mı?

2019 Kasım Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı (http://www.ziraatciyiz.biz/2019-kasim-tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sinavi-t13606.html)

Henüz bir açıklama yok. Bu konudan takip edebilirsiniz.