PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarım market-gübre-tohum-fide-makine

vogast
04.04.2018, 21:16
Tarım market dükkanı açmak istiyorum içerisinde gübre,tohum,fide ve çapa makinası,sulama ekipmanları olacak.Tohum satmak için belge felan gereklimidir?

Mr.Muhendis
05.04.2018, 08:52
Tohumluk Bayilerinin Yetkilendirilmesi

Tohumluk Bayi Belgesi Verilmesi :

(1) Tohumluk bayi belgesi il müdürlügü tarafından düzenlenir ve yalnızca tespit edilen adreste geçerlidir. Birden fazla yer için basvuran tüzel kisiler için başvuru yapılan bütün yerlerde ayrı ayrı tespit yapılır.

(2) Tohumluk bayi belgesi fide, fidan ile tarla bitkileri ve sebze tohumu gruplarına göre düzenlenir.

(3) Tohumluk satısı yapılan, süpermarket ve benzeri yerler, sadece bu Yönetmelik kapsamında yetkilendirilen gerçek veya tüzel kisilere ait tohumlukları pazarlayabilir.

(4) Tohumluk bayi belgesi basvurusu sırasında asagıdaki belgeler istenir:

a) Basvuru sahibi ziraat mühendisi, ziraat teknisyeni veya bitkisel üretim ya da tohumluk yetistirme konusunda ders aldıgını belgeleyen tekniker ise diplomanın aslı veya il müdürlügünce onaylı örnegi; degil ise çalıstırıldıgı beyan edilen ziraat mühendisine ait diplomanın aslı veya il müdürlügünce onaylı örnegi. Çalıstırılan ziraat mühendisi, aynı il sınırları içinde, en fazla bes isletmede çalısabilir.

b) Bayilik yerinin ve/veya deponun açık adresi.

c) Basvuru sahibinin baglı bulundugu vergi dairesinin adı ve vergi kimlik numarasının yazılı beyanı.

ç) Basvuru sahibi tarafından düzenlenecek olan yıllık kapasite beyanı.

Tohumluk bayisinin sahip olması gereken donanımlar

(1) Tohumluk bayisinin sahip olması gereken donanımlar:

a) Satıs için yeterli büyüklükte dükkân.

b) Satıs kapasitesine uygun depo.

c) Sebze tohumları için uygun sogutma ünitesi.

ç) Fide ve fidan için satıs kapasitesine uygun bekletme alanı.

Tohumluk bayisinin yükümlülükleri

(1) Tohumluk bayileri asagıdaki hususları yerine getirmekle yükümlüdürler:

a) Kayıt altına alınmıs çesitlere ait sertifikalandırılmıs ve etiketlenmis veya standart tohumlukları satmak.

b) (Mülga:RG-7/12/2012-28490)

c) Bakanlık tarafından davet edilecekleri egitim ve toplantılara katılmak.

ç) Türkçe bilgileri içermeyen ithal tohumlukları satmamak.

d) Bayilik bünyesinde özel bölme olmadan, gıda maddeleri ve yem satısı yapmamak.

e) Satısını yaptıgı tohumluklara ait sertifikasyon belgelerinin suretini bulundurmak.

f) Tohumlukların orijinal ambalajlarını bozmamak ve açık olarak satmamak.

g) Denetim amacıyla gelen resmi kontrolörlere gerekli bilgi, belge ve istendiginde tohumluk numunelerini tutanak karsılıgında vermek.

Kaynak (https://istanbul.tarim.gov.tr/Sayfalar/Detay.aspx?SayfaId=150)