PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2018 Zirai İlaç Bayilik Sınavı Başvuru ve Sınav Tarihi

Mr.Muhendis
26.07.2017, 09:20
2018 Yılı Bitki Koruma Ürünleri Bayilik veya Toptancılık Sınavı Takvimi ve Uygulaması

http://upload.ziraatciyiz.biz/images/2015/10/09/8KDeq.gif Bayilik sınavı her yıl bir kere yapıldığı için bu yıl yeni bir sınav yapılması beklenmiyor. 2018 yılı içerisinde yapılacak olan sınavla ilgili bütün paylaşımları bu konu altından yapabilirsiniz. Bizler de her türlü güncel bilgiyi yine buradan duyuracağız. O nedenle, konuyu sık sık takip etmeniz yararınıza olacaktır.

Önceki sınavın konusuna buradan bakabilirsiniz. Konu içerisinde kafanıza takılan sorulara cevap bulabilirsiniz. Bakınız: 2017 Zirai İlaç Bayilik Sınavı Başvuru ve Sınav Tarihi (http://www.ziraatciyiz.biz/2017-zirai-ilac-bayilik-sinavi-basvuru-ve-sinav-tarihi-t12903.html)

http://upload.ziraatciyiz.biz/images/2015/10/09/8KDeq.gif Bir üyemiz tarafından paylaşılan güncel bilgi:

Arkadaşlar Bitkisel üretim genel müdürlüğünde bir duyum aldım bu yıl ki yapılacak olan sınav gğz dönemine ertelendi denildi ay ve gün belli değil ama dönem sonbaharda olacak dedi.. bilgilerinizi..

Sınav tarihleri tahmini olup aşağıdaki gibidir.

Başvuru Tarihleri: Eylül 2018 (en geç saat 17.00'ye kadar) https://aday.ankara.edu.tr internet adresinden müracaat edilecektir.

Sınav Ücreti Yatırma Tarihleri: Eylül 2018

Sınav Ücreti: 60 TL

Sınav Giriş Belgeleri: Eylül 2018 (Herhangi bir onaylatma işlemi yapılmayacaktır.)

Sınav Tarihi: Eylül 2018

Sınav Saati ve Süresi: 10:00 - 100 dakika

Soru Sayısı: 80

Sınav Yeri: Ankara

Sınav Sonuçları İlanı: Ekim 2018

Kimler Başvuru Yapabilir ?:
b) Ziraat mühendisi veya eczacı veya kimya mühendisi veya kimyager veya bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş tekniker veya ziraat teknisyeni olmak,

Yönetmeliğin tamamına buradan (http://www.ziraatciyiz.biz/bitki-koruma-urunlerinin-toptan-ve-perakende-satilmasi-ile-depolanmasi-y-netmeligi-t7372.html) bakabilirsiniz.

Soru: Sınav konuları nelerdir ?

Sınav sorularının konulara göre dağılımı aşağıda belirtilmektedir.
a) Mevzuat (16 soru)
- Bitki Koruma Ürünlerinin Ruhsatlandırılası Hakkında Yönetmelik
- Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelik
- Bitki Koruma Ürünleri Kontrol Yönetmeliği
- Bitki Koruma Ürünlerinin Sınıflandırılması, Ambalajlanması Ve Etiketlenmesi Hakkında Yönetmelik
- Bitki Koruma Ürünlerinin Önerilmesi, Uygulanması ve Kayıt İşlemleri Hakkında Yönetmelik
- Zirai Mücadele Alet ve Makineleri Hakkında Yönetmelik
b) Bitki Hastalıkları (16 soru)
- Bakteriyoloji
- Mikoloji
- Viroloji
- Herboloji
c) Bitki Zararlıları (16 soru)
- Entomolji
- Nematoloji
d) Mücadele Metotları (16 soru)
e) Diğer Konular (16 soru)
- Bitki koruma ürünlerinin çevreye ve insan sağlığına etkileri ve korunma yolları
- Bitki koruma ürünlerinin uygulamaya hazırlanması, formülasyon şekilleri ve karışabilirlikleri
- Tarım ürünlerinde bitki koruma ürünlerinin kalıntı sebepleri ve kalıntının önlenmesi
- Bitki koruma ürünlerinde direnç ve yönetimi
- Toksikoloji ve ekotoksikoloji
- Entegre zararlı yönetimi, entegre ürün yönetimi ve organik tarım
- Zirai mücadele ve entegre mücadele teknik talimatları

Soru: Bayilik sınavı için çalışabileceğim bir ders kitabı var mı ?

Cevap: Sınav konuları ile ilgili kaynaklar aşağıda belirtilmektedir.
a) Ön lisans ve Lisans düzeyinde temel fitapatoloji, entomoloji, herboloji ders kitapları
b) Teknik Talimatlar
c) Teoriden Pratiğe Biyolojik Mücadele
d) Teoriden Pratiğe Biyoteknik Mücadele
e) Teoriden Pratiğe Kültürel Mücadele
f) Entegre Mücadele Teknik Talimatları

Bayilik sınavına hazırlık kitabı olarak satılanlara itimat etmeyiniz. Çünkü, bu kitapların büyük çoğunluğu internette ücretsiz olarak sunulan ders notlarının yazıcı çıktısı alınarak hazırlanmış. Bir üyemizin de bu konu hakkında yorumu şu şekildedir:

Bayilikle ilgili kitap almayı düşünenler için bir kaç önerim olacak... bayilikle ilgili olarak bu sene bir kitap siparişi verdim...bir internet sitesinde satılıyor ama kesinlikle tavsiye etmiyorum..63 sayfalık bir kitap ve yanında cd veriyorlar..kitapdaki yazım hataları berbat...cd ise zaten internette olan bilgiler... yani resmen para tuzağı...hazırladıkları kitap yasal olmadığı için ben hakkımı aradım ve para iademi aldım... yani kesinlikle bayilikle ilgili satışta olan kitabı tavsiye etmiyorum... buradaki dokümanlar zaten yeterli olacaktır... iyi günler .)

Çalışma konuları ve sunuları hakkında:

Zirai İlaç Bayiliği Sınavına Hazırlık Ders Notları (http://www.ziraatciyiz.biz/zirai-ilac-bayiligi-sinavina-hazirlik-ders-notlari-t9976.html)

Sınava hazırlık için gereken her şey bu konuda yer almaktadır. Güncel dökümanlar geldikçe de aynı konuya eklenecektir.

Soru: İlçe müdürlükleri de başvuru kabul ediyor mu ?

Cevap: Büyükşehir haricindeki illerde ilçe müdürlükleri başvuru almıyor. Bazı büyükşehirlerde ilçeler de başvuru alıyormuş, ancak hangileri olduğunu bilmiyoruz. Arayıp sorabilirsiniz. Mesela, Samsun'da il müdürlüğü hariç hiç biri başvuru almıyormuş (http://www.ziraatciyiz.biz/2016-zirai-ilac-bayilik-sinavi-basvuru-ve-sinav-tarihi-p27406.html#post27406).

Soru: Bayi açmanın maaliyeti hakkında bilgi sahibi olan var mı acaba?

Cevap: Bir üyemizin soruya cevabı şu şekildedir:

ben yeni bayi açtım ;

tohumluk bayi belgesi
zirai ilaç bayiliği belgesi
kimyevi gübre ve organik gübre dağıtıcılığı belgesi
TODAB üyeliği
Belediyeden İş Yeri Açma Belgesi
Ticaret odası Kayıt
Vergi Dairesi Kayıt
Ödeme Kayıt Edici Cihaz

yukarıda yazdıklarım sadece birer A4 kağıdı fakat bunları almak 4-5 bin lira tutuyor sadece kağıtlara bu parayı veriyorsun hiç mal almadan..

babil
09.08.2017, 11:10
merhaba
son sınıf öğrencisiyim.2018 haziran ayında mezun olacağım nisan da yapılacak olan sınava girebilir miyim ? başarılı olursam belgeyi alabilir miyim? teşekkürler .

Mr.Muhendis
09.08.2017, 15:51
merhaba
son sınıf öğrencisiyim.2018 haziran ayında mezun olacağım nisan da yapılacak olan sınava girebilir miyim ? başarılı olursam belgeyi alabilir miyim? teşekkürler .

Merhaba,

Hayır. Sınav son başvuru günü öncesinde mezun olmanız gerekiyor.

Berke ÖZTÜRK
09.08.2017, 16:48
Merhabalar,

İsmim Berke 2015 Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü mezunuyum zirai bayi açmak istiyorum fakat açma yetki belgem yok 2018 sınavına gireceğim, o zamana kadar belge kiralayarak bayi açabilir miyim ? Eğer böyle bir mümkünse izlemem gereken yol hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Saygılarımla...

Mr.Muhendis
10.08.2017, 09:34
Merhabalar,

İsmim Berke 2015 Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü mezunuyum zirai bayi açmak istiyorum fakat açma yetki belgem yok 2018 sınavına gireceğim, o zamana kadar belge kiralayarak bayi açabilir miyim ? Eğer böyle bir mümkünse izlemem gereken yol hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Saygılarımla...

Merhaba,

Belgesi olan birini bulacaksınız. Ya ortak olacaksınız ya da istihdam edeceksiniz. Gerekli belgeler ve bürokrasi için il/ilçe müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz.

rımat
19.11.2017, 00:45
arkadaşlar bayilik sınavı için notları bulamadım yardımcı olurmusunuz

Mr.Muhendis
20.11.2017, 08:07
arkadaşlar bayilik sınavı için notları bulamadım yardımcı olurmusunuz

Bu sayfadaki ilk mesaja bakınız. Link buluyor.

bycoyote
21.11.2017, 00:38
aöf tarım mezunuyum 2018 bayilik sınavına girebilir miyim_? iyi çalışmalar...

Mr.Muhendis
21.11.2017, 08:34
aöf tarım mezunuyum 2018 bayilik sınavına girebilir miyim_? iyi çalışmalar...

Bitki sağlığıyla ilgili ders aldıysanız girebilirsiniz.

Kade
24.12.2017, 20:14
Bitki sağlığı ile ilgili dersler hangileri oluyor ayrıntılı yazabilir misiniz?
İl müdürlüğünde bir kaç tane söylediler ama hatırlamıyorum.

Mr.Muhendis
25.12.2017, 14:23
Bitki sağlığı ile ilgili dersler hangileri oluyor ayrıntılı yazabilir misiniz?
İl müdürlüğünde bir kaç tane söylediler ama hatırlamıyorum.

Belirli bir liste yok. Siz dersi söylersiniz, ona göre olur veya olmaz derler.

er.atilgan
30.12.2017, 23:05
Arkadaşlar, ben su ürünleri bölümü mezunuyum. Bu zirai ilaç bayiliği sınavına girebilir miyim. Daha önceden sınava girenler arasında Su Ürünleri Mühendisi var mı. Teşekkürler.

Mr.Muhendis
02.01.2018, 09:36
Arkadaşlar, ben su ürünleri bölümü mezunuyum. Bu zirai ilaç bayiliği sınavına girebilir miyim. Daha önceden sınava girenler arasında Su Ürünleri Mühendisi var mı. Teşekkürler.

Mevcut yönetmeliğe göre giremezsiniz.

yavuzgünseli
12.01.2018, 03:58
2018 zirai ilaç bayiliği sınavı başvurusu için hangi aşamalardan geçmeliyiz.Başvuru süreci nasıl yapılıyor.Bilgi verir misiniz?
Not:tarımsal işletme mezunuyum.
Teşekkürler

Mr.Muhendis
12.01.2018, 08:21
2018 zirai ilaç bayiliği sınavı başvurusu için hangi aşamalardan geçmeliyiz.Başvuru süreci nasıl yapılıyor.Bilgi verir misiniz?
Not:tarımsal işletme mezunuyum.
Teşekkürler

Merhaba,

Öncelikle bayilik sınavının yapılacağına dair duyurunun yayınlanmasını bekliyoruz. Sonrasında belirtilen işlemler, belirtilen tarihler içerisinde yapılıyor. Başvurunun yapılması, sınav ücretinin yatırılması vb. gibi.

EFKAN39
24.01.2018, 23:36
niye bu sene bu kadar geç kalındı acaba sınav tarihi için bir bilgisi olan varmı ?

Mr.Muhendis
25.01.2018, 08:17
niye bu sene bu kadar geç kalındı acaba sınav tarihi için bir bilgisi olan varmı ?

Belirli bir takvimi olmadığı için her yıl farklı uygulamalar oluyor.

Ziraatçi07K
30.01.2018, 21:02
Bu sene sınavla ilgili henüz tarih belli değil sanırım.sınavdan geçmek için kaç net yapmak yada ne kadar not almak gerekiyor

Mr.Muhendis
31.01.2018, 08:39
Bu sene sınavla ilgili henüz tarih belli değil sanırım.sınavdan geçmek için kaç net yapmak yada ne kadar not almak gerekiyor

Belli değil. 100 üzerinden 70 almanız gerekiyor.

hasip07
03.02.2018, 17:37
Merhaba arkadaşlar. Bayilik sınavı için elinde konuların kısa özeti olan var mı? Veya başka bir şekilde yardımcı olabilecek olan? Her ders neredeyse bir kitap uzunluğunda. O şekilde çalışmak mümkün değil.

bahçetar
04.02.2018, 21:42
bu yıl kesin bayilik sınavı olacakmı çalışmaya başlayalımmı olmazsa boşa çalışmış olmayalım

Mr.Muhendis
05.02.2018, 08:35
Merhaba arkadaşlar. Bayilik sınavı için elinde konuların kısa özeti olan var mı? Veya başka bir şekilde yardımcı olabilecek olan? Her ders neredeyse bir kitap uzunluğunda. O şekilde çalışmak mümkün değil.

Bayilik belgesini ilk girişinizde almak istiyorsanız o notları çalışın derim.

nadide
12.02.2018, 13:09
Merhabalar ,ilaç bayilik sınav duyurusu bu hafta içinde açıklanır mı acaba ?

Mr.Muhendis
12.02.2018, 13:17
Merhabalar ,ilaç bayilik sınav duyurusu bu hafta içinde açıklanır mı acaba ?

Merhaba,

Kesin bir bilgi yok maalesef.

makifaksoy27
17.02.2018, 18:39
Arkadaşlar Bitkisel üretim genel müdürlüğünde bir duyum aldım bu yıl ki yapılacak olan sınav gğz dönemine ertelendi denildi ay ve gün belli değil ama dönem sonbaharda olacak dedi.. bilgilerinizi..

tugceee
18.02.2018, 22:42
deli gibi bayilik sınavına çalışıyorum bu yıl sınav olmayacak mı her gün saat başı sınav başvuruları başlamış mı diye kontrol etmey başladım psikolojim bozuldu artık benim mezun oldugum sene mi iptal edileceği tutmuş bu sınavın lütfen cevap verin:mad::e010:

ayse.02
19.02.2018, 01:35
Sınava başvuru yapamayan var mı?

---------- Mesaj eklendi (00:35) ---------- Önceki mesaj (00:35) ----------

Bayilik sınavına yani

Mr.Muhendis
19.02.2018, 08:07
deli gibi bayilik sınavına çalışıyorum bu yıl sınav olmayacak mı her gün saat başı sınav başvuruları başlamış mı diye kontrol etmey başladım psikolojim bozuldu artık benim mezun oldugum sene mi iptal edileceği tutmuş bu sınavın lütfen cevap verin:mad::e010:

İptali söz konusu değil, henüz duyurusu yapılmadı.

Sınava başvuru yapamayan var mı?

---------- Mesaj eklendi (00:35) ---------- Önceki mesaj (00:35) ----------

Bayilik sınavına yani

Başvurular henüz başlamadı.

Birer
20.02.2018, 08:27
24.02 son gün olarak geçiyor. İşlem sayfasından n sınavı bulabiliyor nedeişlem yapıyor.

Mr.Muhendis
20.02.2018, 08:48
24.02 son gün olarak geçiyor. İşlem sayfasından n sınavı bulabiliyor nedeişlem yapıyor.

Tam olarak hangi sayfadan bahsediyorsunuz anlamadım.

meryemyaman1
20.02.2018, 13:14
Merhaba
Bu sene bayilik sınavı olmayacak mı??

Mr.Muhendis
20.02.2018, 13:21
Merhaba
Bu sene bayilik sınavı olmayacak mı??

Henüz belli değil.

tugceee
21.02.2018, 22:23
İptali söz konusu değil, henüz duyurusu yapılmadı.

Başvurular henüz başlamadı.

nisanda olacak diye nerdeyse bütün konuları bitirdim iyice psikolojim bozuldu
:icon_eek:

Mr.Muhendis
22.02.2018, 08:06
nisanda olacak diye nerdeyse bütün konuları bitirdim iyice psikolojim bozuldu
:icon_eek:

Daha iyi olmuş. Kesin tarih duyurulduğunda son bir kısa tekrar yaparsınız. Pekişmiş olur. :a025:

osmancin
22.02.2018, 11:21
Bir şey soracağım;

Zirai Mücadele Teknik Talimat Kitapları olarak 6 cilt hazırlanmış kitap, tamamen beni benden geçirdi. Çok farklı kaynaklardan, cümleler olduğu gibi alınıp yazılmış. Konu bütünlükleri yok. Örneğin fungal hastalıklar, her farklı hastalık başlığı altında, konu bütünlüğüyle anlatılmamış. Baştan sona doğru gitmiyor. Cümle bütünlükleri berbat. Hastalığın gelişim süreci, 1, 2, 3, 4, 5 inci aşamalarla anlatılması gerekiyorsa, bazı konu başlıklarında 2nciden almış anlatıma. dörde geçmiş sonra biri anlatıp üç beş e yönelmiş. Okurken krize sokuyor. Anlattıkları arasındaki bağı kurmak dünya zaman harcattırıyor.

Sorum şu ki, bu 6 ciltlik kitap yerine tavsiye edebileceğiniz, şöyle eli yüzü düzgün :) başka bir kitap var mı? Lütfen yardım.

Mr.Muhendis
22.02.2018, 11:30
Bir şey soracağım;

Zirai Mücadele Teknik Talimat Kitapları olarak 6 cilt hazırlanmış kitap, tamamen beni benden geçirdi. Çok farklı kaynaklardan, cümleler olduğu gibi alınıp yazılmış. Konu bütünlükleri yok. Örneğin fungal hastalıklar, her farklı hastalık başlığı altında, konu bütünlüğüyle anlatılmamış. Baştan sona doğru gitmiyor. Cümle bütünlükleri berbat. Hastalığın gelişim süreci, 1, 2, 3, 4, 5 inci aşamalarla anlatılması gerekiyorsa, bazı konu başlıklarında 2nciden almış anlatıma. dörde geçmiş sonra biri anlatıp üç beş e yönelmiş. Okurken krize sokuyor. Anlattıkları arasındaki bağı kurmak dünya zaman harcattırıyor.

Sorum şu ki, bu 6 ciltlik kitap yerine tavsiye edebileceğiniz, şöyle eli yüzü düzgün :) başka bir kitap var mı? Lütfen yardım.

Sitemizdeki ücretsiz ders notlarını kullanabilirsiniz.

Ziraatçi07K
22.02.2018, 16:17
Tekrar merhabalar ,tahmini başvuru zamanını eylül 2018 e çekmişsiniz acaba sınavın ertelenme beklentisi mi var

Mr.Muhendis
23.02.2018, 08:11
Tekrar merhabalar ,tahmini başvuru zamanını eylül 2018 e çekmişsiniz acaba sınavın ertelenme beklentisi mi var

makifaksoy27 rumuzlu arkadaşımızın verdiği bilgiye dayanarak tahmini tarihleri düzenledik.

yunusemre22
26.02.2018, 19:54
belge alındığında bayide kullanılmazsa , bayi açılmazsa vs belge kenarda dursa belirli bir geçerlilik süresi var mıdır?

Mr.Muhendis
27.02.2018, 08:09
belge alındığında bayide kullanılmazsa , bayi açılmazsa vs belge kenarda dursa belirli bir geçerlilik süresi var mıdır?

Onunla ilgili mevcut yönetmelikte bir açıklama yok.

meryemyaman1
20.03.2018, 14:29
İyi günler
Memurlara haber sitesinde tigem 150 personel alımı duyurusunda bulundu.Bir bilgisi olan var mı???:e010:

Mr.Muhendis
20.03.2018, 14:37
İyi günler
Memurlara haber sitesinde tigem 150 personel alımı duyurusunda bulundu.Bir bilgisi olan var mı???:e010:

Merhaba,

Şu sayfadan (http://www.ziraatciyiz.biz/2018-tigem-ziraat-muhendisi-alimi-t13299.html?p=30042#post30042) takip edebilirsiniz.

meryemyaman1
21.03.2018, 16:13
Hangi sayfa?link göremiyorum

Mr.Muhendis
21.03.2018, 16:31
Hangi sayfa?link göremiyorum

Üstteki yorumda yer alan "şu sayfadan" yazısına tıklayın.

sinek39
29.03.2018, 19:22
merhaba
bitki koruma ürünleri bayilik veya toptancı izin belgesinin geçerlilik süresi nedir, kaç yıl geçerlidir yardımcı olur musunuz?

Mr.Muhendis
30.03.2018, 09:51
merhaba
bitki koruma ürünleri bayilik veya toptancı izin belgesinin geçerlilik süresi nedir, kaç yıl geçerlidir yardımcı olur musunuz?

Merhaba,

Şu an için geçerlilik süresi belirtilmemiştir; süresizdir.

ahmetokyr
30.03.2018, 16:07
bu sınav zirai ilaç bayilik diyor. ben bayilik açmayacağım sadece ziraat mühendisi olarak bir yere girdiğimde ilaç satma ruhsatı istediler bu belge o mu oluyor ??

Mr.Muhendis
01.04.2018, 10:15
bu sınav zirai ilaç bayilik diyor. ben bayilik açmayacağım sadece ziraat mühendisi olarak bir yere girdiğimde ilaç satma ruhsatı istediler bu belge o mu oluyor ??

Siz bayi açmayacak olsanız bile bu belgeye sahip olmayan bazı bayiler aradıkları elemandan bu belgeyi istiyorlar. Böylece belge sahibi sayesinde ilaç da satabiliyorlar. Bunun dışında bir belge varsa tam adını söyleyin araştıralım, ona göre bilgi verelim.

ahmetokyr
01.04.2018, 15:52
banada bu şekilde söylediler ilaç satmak için gerekli belgeyi almam gerektiğini söylediler. bu belge bayilik açma ve satma şeklinde acaba bana söylemeye çalıştıkalrıda bu sanırım. Mesela ziraat odasında çalışan bir mühendis oradaki ilaçları satabilmesi için bu belgeye ihtiyacı yok mu ?

Siz bayi açmayacak olsanız bile bu belgeye sahip olmayan bazı bayiler aradıkları elemandan bu belgeyi istiyorlar. Böylece belge sahibi sayesinde ilaç da satabiliyorlar. Bunun dışında bir belge varsa tam adını söyleyin araştıralım, ona göre bilgi verelim.

Mr.Muhendis
02.04.2018, 08:12
banada bu şekilde söylediler ilaç satmak için gerekli belgeyi almam gerektiğini söylediler. bu belge bayilik açma ve satma şeklinde acaba bana söylemeye çalıştıkalrıda bu sanırım. Mesela ziraat odasında çalışan bir mühendis oradaki ilaçları satabilmesi için bu belgeye ihtiyacı yok mu ?

İlacı satmak için değil, bayiyi açmak için belge gerekiyor. Bayi halihazırda ilaç satma yetkisine sahipse sizden belge istenmez.

ahmetokyr
05.04.2018, 14:15
İlacı satmak için değil, bayiyi açmak için belge gerekiyor. Bayi halihazırda ilaç satma yetkisine sahipse sizden belge istenmez.

Peki ben görüştüğümde bana satmak için gereken belgeyi al dedi onu nasıl yapacağız. Yani ben ziraat fakültesi biyosistem mühendisi mezunuyum ben başvurduğumda bana öyle dedi ziraat odası başkanı ben ne yapacağım :icon_eek:

Mr.Muhendis
05.04.2018, 14:21
Peki ben görüştüğümde bana satmak için gereken belgeyi al dedi onu nasıl yapacağız. Yani ben ziraat fakültesi biyosistem mühendisi mezunuyum ben başvurduğumda bana öyle dedi ziraat odası başkanı ben ne yapacağım :icon_eek:

Şu soruyu sorun:

İlaç satma yetki belgeniz var mı?

i. Varsa, neden benden belge istiyorsunuz? Satmak için ayrıca belgeye ihtiyaç yok diye biliyorum.

ii. Yoksa, ilaç satabilmek için benim belgemi mi kullanmak istiyorsunuz?

ahmetokyr
05.04.2018, 15:38
Şu soruyu sorun:

İlaç satma yetki belgeniz var mı?

i. Varsa, neden benden belge istiyorsunuz? Satmak için ayrıca belgeye ihtiyaç yok diye biliyorum.

ii. Yoksa, ilaç satabilmek için benim belgemi mi kullanmak istiyorsunuz?

Mesela ben şuan bir yere girdim bu belge de girdiğim yerde mevcut ben ziraat mühendisi olarak orada ilaç satamazmıyım. Yani ben bu belge olmadan ilaç satamazmıyım bir ziraat mühendisi olarak

Mr.Muhendis
05.04.2018, 15:53
Mesela ben şuan bir yere girdim bu belge de girdiğim yerde mevcut ben ziraat mühendisi olarak orada ilaç satamazmıyım. Yani ben bu belge olmadan ilaç satamazmıyım bir ziraat mühendisi olarak

Ahmet bey,

Hep aynı yerde dolaşıyoruz, ben de hep aynı şeyi söylüyorum.

Mevcut düzenlemeye göre, bayinin ilaç satma belgesi varsa alacağı elemanın bu belgeyi bulundurmasına gerek yoktur. Son günlerde değişiklik olduysa bilmiyorum, ama yıllardır bu böyledir.

En iyisi size bunu söyleyen kişiye yazdığım soruları yöneltin, konu tam olarak neymiş anlayalım.

gürkan05
13.04.2018, 15:51
Bitki sağlığıyla ilgili ders aldıysanız girebilirsiniz.

bitki saglıgı dersi alan 2 yıllık ziraat teknikeri arkadaslar veya teknisyenler bu bayilik sınavına girebiliyor dogruu ama sanırım söyle bir ayrıntı var yönetmelikte diyor ki a) ziraat mühendisi olmak
b) bitki saglıgı dersi almak kaydıyla ziraat teknikeri veya ziraay teknsyeni olmak (3 yıl boyunca kamu kuruım ve kuruluşlrında calışmak veya özel sektörde 3 yıl deneyim istiyor ) ben konunun acıklanmasını istiyorum
2 yıl okuduktan sonraa herhangi bir yerde calışmadan sınava girip basarılı olursakk acabiliyomuyuz yoksa 2 yıl okuyup mezun olup bi yerde 3 yıl calıştıktan sonra mı sınava girme hakları oluyoo ? bu konuyu detaylı anlatısanızz sevinirim
herkeze iyi çalışmalar

Mr.Muhendis
15.04.2018, 08:24
bitki saglıgı dersi alan 2 yıllık ziraat teknikeri arkadaslar veya teknisyenler bu bayilik sınavına girebiliyor dogruu ama sanırım söyle bir ayrıntı var yönetmelikte diyor ki a) ziraat mühendisi olmak
b) bitki saglıgı dersi almak kaydıyla ziraat teknikeri veya ziraay teknsyeni olmak (3 yıl boyunca kamu kuruım ve kuruluşlrında calışmak veya özel sektörde 3 yıl deneyim istiyor ) ben konunun acıklanmasını istiyorum
2 yıl okuduktan sonraa herhangi bir yerde calışmadan sınava girip basarılı olursakk acabiliyomuyuz yoksa 2 yıl okuyup mezun olup bi yerde 3 yıl calıştıktan sonra mı sınava girme hakları oluyoo ? bu konuyu detaylı anlatısanızz sevinirim
herkeze iyi çalışmalar

Merhaba,

O cümlenin geçtiği mevzuatı gönderir misiniz?

gürkan05
18.04.2018, 17:38
http://www.zmo.org.tr/mevzuat/mevzuat_detay.php?kod=227

6. madde
c) Kamu kurum ve kuruluşlarında veya özel kuruluşlarda zirai mücadele hizmetlerinde en az üç yıl süreyle çalışmış;

1) Ziraat teknisyeni,

2) Meslek yüksekokullarından bitki sağlığı ile ilgili dersi alarak mezun olmuş tekniker olmak,

---------- Mesaj eklendi (17:38) ---------- Önceki mesaj (17:37) ----------

Merhaba,

O cümlenin geçtiği mevzuatı gönderir misiniz?

c) Kamu kurum ve kuruluşlarında veya özel kuruluşlarda zirai mücadele hizmetlerinde en az üç yıl süreyle çalışmış;

1) Ziraat teknisyeni,

2) Meslek yüksekokullarından bitki sağlığı ile ilgili dersi alarak mezun olmuş tekniker olmak,

Mr.Muhendis
18.04.2018, 22:09

6. madde

1) Ziraat teknisyeni,

---------- Mesaj eklendi (17:38) ---------- Önceki mesaj (17:37) ----------

1) Ziraat teknisyeni,

Ekledikleri resmi gazetenin tarihine bakın. Sonra bizim şurada (http://www.ziraatciyiz.biz/bitki-koruma-urunlerinin-toptan-ve-perakende-satilmasi-ile-depolanmasi-y-netmeligi-t7372.html) eklediğimiz resmi gazetenin (güncelleme) tarihine bakın. Yine de emin olamıyorsanız resmi gazetenin kendi sayfasına bakın. :good:

gürkan05
18.04.2018, 23:59
Ekledikleri resmi gazetenin tarihine bakın. Sonra bizim şurada eklediğimiz resmi gazetenin (güncelleme) tarihine bakın. Yine de emin olamıyorsanız resmi gazetenin kendi sayfasına bakın. :good:

şurada yazısına basılmıyor ama dediginiz gibi benim yolladım 2010 yılı mevzuattı 2017 yılında güncellenmiş yeni yönetmeliktee 3 yıl tecrübe yi kaldırmışlarr demek oluyo 2 yıllıklar da mezun olupp girebilir

Mr.Muhendis
19.04.2018, 08:11
şurada yazısına basılmıyor ama dediginiz gibi benim yolladım 2010 yılı mevzuattı 2017 yılında güncellenmiş yeni yönetmeliktee 3 yıl tecrübe yi kaldırmışlarr demek oluyo 2 yıllıklar da mezun olupp girebilir

Linki düzelttim. Tekrar deneyebilirsiniz. Benim bildiğim ve Resmi Gazete'de yer alan en son güncelleme 12.11.2013 tarihli ve 28819 sayılı karardır.

https://i.hizliresim.com/9mOPG9.png

meryemyaman1
13.05.2018, 20:23
::mad:Bu sene neden sınav olmuyor ki???

Mr.Muhendis
14.05.2018, 08:05
::mad:Bu sene neden sınav olmuyor ki???
Olup olmayacağı kesin değil.

dırb
19.05.2018, 21:52
Olup olmayacağı kesin değil.
hocam şimdi bayilik sınavı 2018 de daha yapılmadımı yani
bide tarımsal danışmanlık sınavı yapılıyormu
bilgilendirirseniz sevinirim

Mr.Muhendis
19.05.2018, 21:56
hocam şimdi bayilik sınavı 2018 de daha yapılmadımı yani
bide tarımsal danışmanlık sınavı yapılıyormu
bilgilendirirseniz sevinirimBayilik bu yıl henüz yapılmadı. Danışmanlıktan da henüz haber yok.

berturk2006
27.05.2018, 14:40
Devlet memuru Bayii açabilir mi yada aldığı sertifikayı nasıl kullanır?

---------- Mesaj eklendi (14:40) ---------- Önceki mesaj (11:49) ----------

Devlet memuru Bayii açabilir mi yada aldığı sertifikayı nasıl kullanır?

Soru

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı taşra kuruluşunda, 657 sayılı Kanun'a tâbi mühendis olarak görev yapmaktayım. Zirai ilaç bayii açmak istiyorum. Konunun yasal dayanağının olup olmadığı hakkında aydınlatıcı bilgiye ihtiyacım var. Saygılarımla.
Cevap

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 28'inci maddesinin birinci fıkrasında "Memurlar Türk Ticaret Kanunu'na göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç)" hükmü yer almaktadır. Bu hüküm çerçevesinde sizin Tacir veya Esnaf sayılmanızı gerektirecek nitelikte bir faaliyet olan zirai ilaç bayiliği açmanız mümkün değildir. Böyle bir faaliyette bulunursanız ve bu durum tespit edilirse, 657 sayılı Kanunu'nun 125/D-h bendi gereğince kademe ilerlemesinin durdurulması cezası ile tecziye edilirsiniz

Yasin ÖZCAN
15.06.2018, 04:54
Arkadaşlar merhabalar .. ben bitki koruma programında öğrenciyim. Mezun olunca hem bayi açma belgesi hemde reçete yazma yetkisine sahip olmak istiyorum . Fakat reçeteyi bayisi olanlar açamıyormu?

Mr.Muhendis
18.06.2018, 13:47
Arkadaşlar merhabalar .. ben bitki koruma programında öğrenciyim. Mezun olunca hem bayi açma belgesi hemde reçete yazma yetkisine sahip olmak istiyorum . Fakat reçeteyi bayisi olanlar açamıyormu?

Merhaba,

İki belgeyi de alabilirsiniz ama hem ilaç satıp hem de reçete veremezsiniz. İlgili mevzuatı bulunca eklerim.

Süheyb tavar
30.06.2018, 20:52
iyi günler....yönetmeliğe göre sınav tarihinin üç ay ònceden belli olmasi gerekir....yani yönetmeliğe göre sinav eylül de değil....bu konu ile ilgili bilgilendirme yaparsaniz sevinirim.... bu sene sinav yapilmayacak mi?

---------- Mesaj eklendi (20:52) ---------- Önceki mesaj (20:45) ----------

mrb....yönetmeliğe göre sinav tarihinin 3 ay ònceden belli olmasi gerekir...yani yonetmelige gore sinav eylul de degil.....sinav yapilacak mi?...yapilmayacak mi?....bu konuda bilgilendiriseniz sevinirim....iyi günler.

Mr.Muhendis
02.07.2018, 16:08
iyi günler....yönetmeliğe göre sınav tarihinin üç ay ònceden belli olmasi gerekir....yani yönetmeliğe göre sinav eylül de değil....bu konu ile ilgili bilgilendirme yaparsaniz sevinirim.... bu sene sinav yapilmayacak mi?

---------- Mesaj eklendi (20:52) ---------- Önceki mesaj (20:45) ----------

mrb....yönetmeliğe göre sinav tarihinin 3 ay ònceden belli olmasi gerekir...yani yonetmelige gore sinav eylul de degil.....sinav yapilacak mi?...yapilmayacak mi?....bu konuda bilgilendiriseniz sevinirim....iyi günler.

Merhaba,

Tahmini tarihleri önceki yıllara ve bakanlıktan "duyulan" tarihlere göre yazıyoruz.

ziraatci11
08.09.2018, 23:15
Merhabalar,

Bayilik sınavı için başvuru sadece internetten yetiyor mu? Yoksa il veya ilçe tarıma gitmeye gerek var mı? Teşekkürler.

Mr.Muhendis
10.09.2018, 08:14
Merhabalar,

Bayilik sınavı için başvuru sadece internetten yetiyor mu? Yoksa il veya ilçe tarıma gitmeye gerek var mı? Teşekkürler.

Merhaba,

Başvurular başladığında netleşir. Önceki sınav da olduğu gibi Ankara Üniv. yaparsa internet başvurusu yeterli olacaktır.

Naak55
27.09.2018, 10:01
Bu sene organik tarım mezunu olucam. Mezun olduktan sonra zirai ilaç bayilik sınavına girebilir miyim ? Yönetmelikte “bitki sağlığı†dersi alanlar girebilir yazıyor. Bu yönetmelik hala geçerli mi ?

Mr.Muhendis
27.09.2018, 10:50
Bu sene organik tarım mezunu olucam. Mezun olduktan sonra zirai ilaç bayilik sınavına girebilir miyim ? Yönetmelikte “bitki sağlığı†dersi alanlar girebilir yazıyor. Bu yönetmelik hala geçerli mi ?

Evet, geçerli.

Naak55
27.09.2018, 13:57
Peki bu bitki sağlığı dersleri neler ?

---------- Mesaj eklendi (13:57) ---------- Önceki mesaj (12:02) ----------

Botanik, bitki ekolojisi, bitki fizyolojisi, organik tarımda hastalıklar gibi dersler gördük. Bunlar bitki sağlığı dersi olarak geçer mi ? Geçerli olup olmadığını kimden öğrenebilirim bi bilginiz var mı acaba ?

Buuzi
27.09.2018, 14:11
bu sene olmuyacakmı sınav eylulun sonu geldı hala bır acıklama yok bılgısı olan varmı?

Mr.Muhendis
27.09.2018, 16:05
Peki bu bitki sağlığı dersleri neler ?

---------- Mesaj eklendi (13:57) ---------- Önceki mesaj (12:02) ----------

Botanik, bitki ekolojisi, bitki fizyolojisi, organik tarımda hastalıklar gibi dersler gördük. Bunlar bitki sağlığı dersi olarak geçer mi ? Geçerli olup olmadığını kimden öğrenebilirim bi bilginiz var mı acaba ?

Genel anlamda hastalık ve zararlılarla alakalı içeriği olan dersler diyebiliriz.

Admglbn
30.10.2018, 18:56
Bayilik sınavı tarihi belli oldu mu?

Mr.Muhendis
31.10.2018, 13:17
Bayilik sınavı tarihi belli oldu mu?

Hayır.

Şair86
04.12.2018, 14:35
2018'de bayilik sınavı olmadı mı?

Mr.Muhendis
04.12.2018, 15:38
2018'de bayilik sınavı olmadı mı?

Hayır.

Slajtarım
11.12.2018, 20:35
2 yıllık Tarım makinaları/makineleri mezunuyum zirai ilaç bayilik sınavına girebilirmiyim.

Mr.Muhendis
12.12.2018, 08:12
2 yıllık Tarım makinaları/makineleri mezunuyum zirai ilaç bayilik sınavına girebilirmiyim.

Bitki sağlığıyla ilgili ders aldınız mı?

ysny
12.12.2018, 23:31
Sınavın ilkbaharda yapılacağı duyumunu aldım şehir ismi vermek istemiyorum tarım il müdürünün kendi ağzından daldım bu duyumu yanlış bir bilgi olmadığını düşünüyorum...

dodanby
12.12.2018, 23:54
2019 da kesin olacak mı sinav acaba ? 2019 da olacaksa ne zaman duyurulacak ?

Mr.Muhendis
13.12.2018, 13:04
2019 da kesin olacak mı sinav acaba ? 2019 da olacaksa ne zaman duyurulacak ?

Kesin diye bir şey yok. 2018 yılı için de yapılacağı söyleniyordu ama yapılmadı. En az 2 ay öncesinden duyururlar.

ecem2410
18.12.2018, 10:32
2018 ylı için sınav olmadı. Peki 2019 için bi duyum ya da bilgisi olan var mı?

Mr.Muhendis
18.12.2018, 13:02
2018 ylı için sınav olmadı. Peki 2019 için bi duyum ya da bilgisi olan var mı?

http://www.ziraatciyiz.biz/2019-zirai-ilac-bayilik-sinavi-basvuru-ve-sinav-tarihi-t13458.html

yakup.521
05.06.2019, 21:00
iyi günler ben ziraat bölümünde okuyorum dahaca mezun olmadım bu sınava girebilir miyim ? şuan

---------- Mesaj eklendi (21:00) ---------- Önceki mesaj (20:50) ----------

ben bahçe bitkilerinde okuyorum fakat dahaca mezun olmadım sınava girme hakkım var mı ? lütfen cevaplarsınız sevinirim

Mr.Muhendis
06.06.2019, 13:50
iyi günler ben ziraat bölümünde okuyorum dahaca mezun olmadım bu sınava girebilir miyim ? şuan

---------- Mesaj eklendi (21:00) ---------- Önceki mesaj (20:50) ----------

ben bahçe bitkilerinde okuyorum fakat dahaca mezun olmadım sınava girme hakkım var mı ? lütfen cevaplarsınız sevinirim

Mezuniyet şartı bulunmaktadır.