PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarım Danışmanı Sertifikası

DHeMLy-CHaY
25.05.2017, 22:14
Merhaba

Aramızda bu sertifikaya sahip kişiler olduğunu düşünerek bir kaç soru soracağım.

1. sorum üç yılda bir yenileme yapılması gerekiyor ya, bunun için katılmamız gereken eğitim vb uygulamalar sertifika bölümüyle mi alakalı olmalı ?

2.sorum zmo hariç bir alternatif eğitim vb uygulama yapan yer var mı ?

Mr.Muhendis
26.05.2017, 09:29
Merhaba,

Sertifikaların vize edilmesi
MADDE 17- (1) Sertifikalar üç yılda bir vize ettirilmek zorundadır. Vize başvurusu yapan kişinin bu süre içerisinde tarımsal konularda en az iki eğitime katıldığını belgelemesi gerekir.
(2) Bakanlık Merkez ve Taşra birimleri, diğer kamu kurum/kuruluşları,üniversiteler veya meslek kuruluşlarında düzenlenen ve en az bir gün süreli tarımla ilgili eğitimler vize için esas alınır.
(3) Bu eğitimler dışında BakanlıkMerkez ve Taşra birimleri, diğer kamu kurum/kuruluşları, üniversiteler veya meslek kuruluşları tarafından en az bir gün süreli düzenlenen tarımla ilgili panel, sempozyum, kongre, konferans, şura ve çalıştay gibi mesleki etkinliklere katılımın belgelenmesi durumunda da vize işlemi geçerlidir.

1. Tarımsal konularda en az iki eğitim olması gerekiyor. Tarlacı, hayvancılıkla ilgili bir eğitime katılırsa bu sayılmaz gibi bir durum yok. Ancak, il müdürlüğünden çalışanlar genellikle "alanınızla ilgili eğitimlere" katılın diyorlar.

2. Kongre, konferans, sempozyum, panel, çalıştay vb. her şey olur. Tarımla ilgili dolu kongre yapılıyor.

kazimgs
07.04.2019, 03:03
Merhaba,

1. Tarımsal konularda en az iki eğitim olması gerekiyor. Tarlacı, hayvancılıkla ilgili bir eğitime katılırsa bu sayılmaz gibi bir durum yok. Ancak, il müdürlüğünden çalışanlar genellikle "alanınızla ilgili eğitimlere" katılın diyorlar.

2. Kongre, konferans, sempozyum, panel, çalıştay vb. her şey olur. Tarımla ilgili dolu kongre yapılıyor.

Az önce yönetmelikte şöyle birşey okudum : ''3 yıl içinde tarımsal danışmanlık yapmamış olanlar ,1 yıl süreyle danışmanlık yetki belgesi talebinde bulunamazlar.'' Böyle bir şey doğru mudur ? Yani sadece 3 yıl içinde 2 eğitim yetmiyor aynı zamanda en az 1 kere danışmanlık hizmeti vermek mi gerekiyor ?

Mr.Muhendis
08.04.2019, 08:15
Az önce yönetmelikte şöyle birşey okudum : ''3 yıl içinde tarımsal danışmanlık yapmamış olanlar ,1 yıl süreyle danışmanlık yetki belgesi talebinde bulunamazlar.'' Böyle bir şey doğru mudur ? Yani sadece 3 yıl içinde 2 eğitim yetmiyor aynı zamanda en az 1 kere danışmanlık hizmeti vermek mi gerekiyor ?

İlgili yönetmeliği gönderirseniz bir inceleyim.

kazimgs
08.04.2019, 18:31
İlgili yönetmeliği gönderirseniz bir inceleyim.

https://www.tarimorman.gov.tr/EYYDB/Belgeler/TDYH/yonetmelik.pdf
Sayfa 12
Madde 18/3

Mr.Muhendis
09.04.2019, 08:21
https://www.tarimorman.gov.tr/EYYDB/Belgeler/TDYH/yonetmelik.pdf
Sayfa 12
Madde 18/3

Sertifika ve yetki belgesi iki farklı belgedir. Sertifikanın (Ek-2, syf 23) vize edilmesi için Madde 17'ye, yetki belgesi (Ek-4, syf 24) için Madde 18'e bakmanız gerekiyor.

Sertifikaların vize edilmesi
MADDE 17- (1) (Değişik:RG-11/3/2009-27166) Sertifikalar üç yılda bir vize ettirilmek zorundadır. Vize başvurusu yapan kişinin bu süre içerisinde tarımsal konularda en az iki eğitime katıldığını belgelemesi gerekir.

Tarımsal danışmanlık yetki belgesi
MADDE 18- (1) (Değişik:RG-31/3/2010-27538) Bakanlık tarafından belirlenecek usulve esaslar dahilinde tarım danışmanı istihdam eden üretici örgütlerine, ziraat odalarına, tarımsal danışmanlık derneklerine/vakıflarına, tarımsal danışmanlık şirketlerine ve serbest tarım danışmanlarına bu Yönetmeliğin Ek-4’ünde örneği bulunan tarımsal danışmanlık yetki belgesiverilir.