PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiyede hayvancılığın genel durumu

uqur5561
02.02.2017, 12:48
İyi günler dilerim öncelikle
Malum lisede çalışmasanda geçersin ama üniversitede çalışsanda geçemezsin diye bir söz okumuştum çok önceki senelerde :) ve bu lafın anlamını
Bütde 8 sorunun 5 tanesini kesin yapmama rağmen gene geçememem
Ben sorum malum bizim hoca türkiyede hayvancılığın genel durumu nedir?
adlı soruyu hep sormaktadır.
Yazmama rağmen kabul etmedi :) birde sizden yardım bekliyorum
Kısa ve özet şeklinde açıklarsanız çok memnun olurum
Şimdiden herkeze teşekkür ediyorum

Zooteknist
09.02.2017, 16:04
İyi günler dilerim öncelikle
Malum lisede çalışmasanda geçersin ama üniversitede çalışsanda geçemezsin diye bir söz okumuştum çok önceki senelerde :) ve bu lafın anlamını
Bütde 8 sorunun 5 tanesini kesin yapmama rağmen gene geçememem
Ben sorum malum bizim hoca türkiyede hayvancılığın genel durumu nedir?
adlı soruyu hep sormaktadır.
Yazmama rağmen kabul etmedi :) birde sizden yardım bekliyorum
Kısa ve özet şeklinde açıklarsanız çok memnun olurum
Şimdiden herkeze teşekkür ediyorum

Merhaba,

Hayvancılık içerisinde pek çok tarımsal dalı (büyükbaş, küçükbaş, kanatlı, arıcılık, balıkçılık vb.) içerisinde barındıran bir üretim koludur. Soru bu kolların hepsini kapsar. Bunun için hepsinin ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekir. Örneğin üretim olarak değerlendirdiğimizde, ülkemiz kanatlı sektöründe (tavukçuluk) dünyada ve avrupa ülkelerinde ilk sıralarda yer alırken, büyükbaş ve küçükbaş sektörlerinde daha alt sıralarda yer alır. Her üretim kolunun kendine göre sorunları vardır. Genel olarak baktığımızda tarımsal girdiler pahalı (yem, mazot vb.) hayvansal ürünler ise değerini bulamamaktadır.

Hocanızın sorusunda hayvansal üretimin (büyükbaş, küçükbaş, kanatlı, arıcılık, balıkçılık vb.) yıllara göre değişimi, sorunları, bölgelere göre farklılıklar bahsedilmeli. Bu konuyla ilgili TUİK, FAO ve bakanlığın verilerinden faydalanabilirsin.