PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Toprak Bilimi Sorular

mrtgncr
11.11.2016, 21:13
Merhaba, sınav için bazı yerlerde aklımda soru işaretleri var. Cevaplar buldum ama birçok farklı cevap ile karşılaşıyorum bu yüzden doğruluğuna karar veremedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

1) Toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri nelerdir?
2) Toprağın %45'lik mineral kısmında neler bulunur?
3) Toprağın hacim ağırlığı ve özgül ağırlığı nedir? Aynı hacme sahip kil ve kumdan hangisi daha ağırdır?
4) 1 çay kaşığı toprakta kaç adet mikroorganizma vardır?

Mr.Muhendis
14.11.2016, 13:38
Merhaba,

Sorularınızın cevaplarına Toprak Bilgisi ders notundan ulaşabilirsiniz. Tıklayınız (http://www.ziraatciyiz.biz/toprak-bilgisi-ders-notu-t3266.html).

Ayrıca bakınız: Toprak Bilimi Ders Özetleri (http://www.ziraatciyiz.biz/toprak-bilimi-ders-zetleri-t12566.html)

mrtgncr
15.11.2016, 00:44
Merhaba, ben bu kaynaklara baktım fakat kaynakların birbiriyle uyuşmama gibi bir sıkıntıları var. Örneğin kimisinde canlı sayısı sürekli değişir diyor kimisinde 95 milyon diyor kimisinde ise 1 milyar diyor. Hepsinin cevabı var fakat emin olmak için sormuştum. Kendi mantığıma uygun olanları harmanlayarak kendi tanımlarımı kullandım sınavda. Teşekkürler.

mrtgncr
14.01.2017, 00:10
Tekrardan bir sınav zamanı ve tekrardan cevabını bulamadığım sorular. Elimde çok kapsamlı bir kitap var hocamız sorduğu tüm soruların cevaplarının içinde olduğunu söylüyor ancak çok fazla detaylı olduğu için bana gereken cevabı seçip alamıyorum. Yardım edeceğinizi umarak sorularımı paylaşmak istiyorum.

1) Organik madde oluşum faktörleri nelerdir?
2) Organik madde ile hacim ağırlığı arasındaki ilişki nedir? (Birbirlerini nasıl etkilerler)
3) Toprak strüktürü oluşumu için gerekli olan aşamalar nelerdir?
4) Toprak pH'sını değiştirmek neden çok zor?
5) Toprak pH'sı mevsimlere göre değişiyor. Bunun bir sebebi yağmurlar, hangi mevsimde pH'daki değişiklikler nelerdir, nelerden kaynaklanır?
6) Bir toprağın yarayışlı su miktarını arttırmak için tarla kapasitesi veya solma noktasını değiştirerek bu oranı artmasını sağlayabiliriz. Bunu nasıl yapabiliriz?

Zooteknist
16.01.2017, 08:24
Tekrardan bir sınav zamanı ve tekrardan cevabını bulamadığım sorular. Elimde çok kapsamlı bir kitap var hocamız sorduğu tüm soruların cevaplarının içinde olduğunu söylüyor ancak çok fazla detaylı olduğu için bana gereken cevabı seçip alamıyorum. Yardım edeceğinizi umarak sorularımı paylaşmak istiyorum.

1) Organik madde oluşum faktörleri nelerdir?
2) Organik madde ile hacim ağırlığı arasındaki ilişki nedir? (Birbirlerini nasıl etkilerler)
3) Toprak strüktürü oluşumu için gerekli olan aşamalar nelerdir?
4) Toprak pH'sını değiştirmek neden çok zor?
5) Toprak pH'sı mevsimlere göre değişiyor. Bunun bir sebebi yağmurlar, hangi mevsimde pH'daki değişiklikler nelerdir, nelerden kaynaklanır?
6) Bir toprağın yarayışlı su miktarını arttırmak için tarla kapasitesi veya solma noktasını değiştirerek bu oranı artmasını sağlayabiliriz. Bunu nasıl yapabiliriz?

Elinizde sorular var, kitap var. Ama yine de kestirme yol istiyorsunuz. :) Yarın mühendis olacaksınız. Bence şimdiden zorluklara (!) alışmaya çalışın.

mrtgncr
18.01.2017, 21:10
Merhabalar, elimdeki kitapta organik madde yaklaşık 200 sayfada anlatılıyor, bunun içinde organik madde oluşumu ise yaklaşık 16 sayfada anlatılmış. Ben kendi cevaplarımı zaten buldum ancak hocamız bir konu hakkında ne bilmemiz gerekiyorsa doğal olarak bilmemizi istiyor. Sınav kağıdına 1 soru için 16 sayfa yazma lüksüm olmadığı ve yazamayacağım için kendime o soru için özet çıkardım ancak atladığım detay olur veya daha anlaşılır anlatabileceğim bir cümle olur gibisinden buraya yazdım. Amacım kestirme yol olsa buralarda cevaplarını aramaktan farklı daha kolay yollardan denerdim. Daha önceki mesajımda da belirtmiştim, kaynaklar arasında oldukça farklı cevaplar olduğunu ve ben kendimce doğru olduğunu düşündüğümü kendim yorumlayarak yaptım. Verdiğiniz cevaptaki söylemi hak etmediğimi düşünüyorum. Genede teşekkür ederim, iyi forumlar.

Mr.Muhendis
19.01.2017, 08:09
Merhabalar, elimdeki kitapta organik madde yaklaşık 200 sayfada anlatılıyor, bunun içinde organik madde oluşumu ise yaklaşık 16 sayfada anlatılmış. Ben kendi cevaplarımı zaten buldum ancak hocamız bir konu hakkında ne bilmemiz gerekiyorsa doğal olarak bilmemizi istiyor. Sınav kağıdına 1 soru için 16 sayfa yazma lüksüm olmadığı ve yazamayacağım için kendime o soru için özet çıkardım ancak atladığım detay olur veya daha anlaşılır anlatabileceğim bir cümle olur gibisinden buraya yazdım. Amacım kestirme yol olsa buralarda cevaplarını aramaktan farklı daha kolay yollardan denerdim. Daha önceki mesajımda da belirtmiştim, kaynaklar arasında oldukça farklı cevaplar olduğunu ve ben kendimce doğru olduğunu düşündüğümü kendim yorumlayarak yaptım. Verdiğiniz cevaptaki söylemi hak etmediğimi düşünüyorum. Genede teşekkür ederim, iyi forumlar.

Cevaplarınızı, çıkardığınız notları ekleyebilirseniz faydalanan çok olacaktır. :good: