PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2017 Zirai İlaç Bayilik Sınavı Başvuru ve Sınav Tarihi

Sayfa : [1] 2

Mr.Muhendis
04.11.2016, 08:16
2017 Yılı Bitki Koruma Ürünleri Bayilik veya Toptancılık Sınavı Takvimi ve Uygulaması

http://i.imgur.com/kg4vIVX.gif 2017 yılı içerisinde yapılacak olan sınavla ilgili bütün paylaşımları bu konu altından yapabilirsiniz. Bizler de her türlü güncel bilgiyi yine buradan duyuracağız. O nedenle, konuyu sık sık takip etmeniz yararınıza olacaktır.

Sınav tarihleri kesinleşmiş olup aşağıdaki gibidir.

Başvuru Tarihleri: 13.02.2017 - 24.02.2017 (en geç saat 17.00'ye kadar) https://aday.ankara.edu.tr internet adresinden müracaat edilecektir.

Sınav Ücreti Yatırma Tarihleri: 13.02.2017 - 24.02.2017

Sınav Ücreti: 60 TL

Sınav Giriş Belgeleri: 31/03/2017 - 08/04/2017 (Herhangi bir onaylatma işlemi yapılmayacaktır.)

Sınav Tarihi: 8 Nisan 2017

Sınav Saati ve Süresi: 10:00 - 100 dakika

Soru Sayısı: 80

Sınav Yeri: Ankara

Sınav Sonuçları İlanı: 28 Nisan 2017

Kimler Başvuru Yapabilir ?:
b) Ziraat mühendisi veya eczacı veya kimya mühendisi veya kimyager veya bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş tekniker veya ziraat teknisyeni olmak,

Yönetmeliğin tamamına buradan (http://www.ziraatciyiz.biz/bitki-koruma-urunlerinin-toptan-ve-perakende-satilmasi-ile-depolanmasi-y-netmeligi-t7372.html) bakabilirsiniz.

Soru: Sınav konuları nelerdir ?

Sınav sorularının konulara göre dağılımı aşağıda belirtilmektedir.
a) Mevzuat (16 soru)
- Bitki Koruma Ürünlerinin Ruhsatlandırılası Hakkında Yönetmelik
- Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelik
- Bitki Koruma Ürünleri Kontrol Yönetmeliği
- Bitki Koruma Ürünlerinin Sınıflandırılması, Ambalajlanması Ve Etiketlenmesi Hakkında Yönetmelik
- Bitki Koruma Ürünlerinin Önerilmesi, Uygulanması ve Kayıt İşlemleri Hakkında Yönetmelik
- Zirai Mücadele Alet ve Makineleri Hakkında Yönetmelik
b) Bitki Hastalıkları (16 soru)
- Bakteriyoloji
- Mikoloji
- Viroloji
- Herboloji
c) Bitki Zararlıları (16 soru)
- Entomolji
- Nematoloji
d) Mücadele Metotları (16 soru)
e) Diğer Konular (16 soru)
- Bitki koruma ürünlerinin çevreye ve insan sağlığına etkileri ve korunma yolları
- Bitki koruma ürünlerinin uygulamaya hazırlanması, formülasyon şekilleri ve karışabilirlikleri
- Tarım ürünlerinde bitki koruma ürünlerinin kalıntı sebepleri ve kalıntının önlenmesi
- Bitki koruma ürünlerinde direnç ve yönetimi
- Toksikoloji ve ekotoksikoloji
- Entegre zararlı yönetimi, entegre ürün yönetimi ve organik tarım
- Zirai mücadele ve entegre mücadele teknik talimatları

Soru: Bayilik sınavı için çalışabileceğim bir ders kitabı var mı ?

Cevap: Sınav konuları ile ilgili kaynaklar aşağıda belirtilmektedir.
a) Ön lisans ve Lisans düzeyinde temel fitapatoloji, entomoloji, herboloji ders kitapları
b) Teknik Talimatlar
c) Teoriden Pratiğe Biyolojik Mücadele
d) Teoriden Pratiğe Biyoteknik Mücadele
e) Teoriden Pratiğe Kültürel Mücadele
f) Entegre Mücadele Teknik Talimatları

Bayilik sınavına hazırlık kitabı olarak satılanlara itimat etmeyiniz. Çünkü, bu kitapların büyük çoğunluğu internette ücretsiz olarak sunulan ders notlarının yazıcı çıktısı alınarak hazırlanmış. Bir üyemizin de bu konu hakkında yorumu şu şekildedir:

Bayilikle ilgili kitap almayı düşünenler için bir kaç önerim olacak... bayilikle ilgili olarak bu sene bir kitap siparişi verdim...bir internet sitesinde satılıyor ama kesinlikle tavsiye etmiyorum..63 sayfalık bir kitap ve yanında cd veriyorlar..kitapdaki yazım hataları berbat...cd ise zaten internette olan bilgiler... yani resmen para tuzağı...hazırladıkları kitap yasal olmadığı için ben hakkımı aradım ve para iademi aldım... yani kesinlikle bayilikle ilgili satışta olan kitabı tavsiye etmiyorum... buradaki dokümanlar zaten yeterli olacaktır... iyi günler .)

Çalışma konuları ve sunuları hakkında:

Zirai İlaç Bayiliği Sınavına Hazırlık Ders Notları (http://www.ziraatciyiz.biz/zirai-ilac-bayiligi-sinavina-hazirlik-ders-notlari-t9976.html)

Sınava hazırlık için gereken her şey bu konuda yer almaktadır. Güncel dökümanlar geldikçe de aynı konuya eklenecektir.

Soru: İlçe müdürlükleri de başvuru kabul ediyor mu ?

Cevap: Büyükşehir haricindeki illerde ilçe müdürlükleri başvuru almıyor. Bazı büyükşehirlerde ilçeler de başvuru alıyormuş, ancak hangileri olduğunu bilmiyoruz. Arayıp sorabilirsiniz. Mesela, Samsun'da il müdürlüğü hariç hiç biri başvuru almıyormuş (http://www.ziraatciyiz.biz/2016-zirai-ilac-bayilik-sinavi-basvuru-ve-sinav-tarihi-p27406.html#post27406).

Soru: Bayi açmanın maaliyeti hakkında bilgi sahibi olan var mı acaba?

Cevap: Bir üyemizin soruya cevabı şu şekildedir:

ben yeni bayi açtım ;

tohumluk bayi belgesi
zirai ilaç bayiliği belgesi
kimyevi gübre ve organik gübre dağıtıcılığı belgesi
TODAB üyeliği
Belediyeden İş Yeri Açma Belgesi
Ticaret odası Kayıt
Vergi Dairesi Kayıt
Ödeme Kayıt Edici Cihaz

yukarıda yazdıklarım sadece birer A4 kağıdı fakat bunları almak 4-5 bin lira tutuyor sadece kağıtlara bu parayı veriyorsun hiç mal almadan..

elifehmi55
06.11.2016, 14:19
merhaba sınav için herhangi bi bilgi verilmedi bu yıl biraz gecikmeli olabilir mi ? sınavı kazanan arkadaşlar nasıl çalıştıkları hakkında bilgi verirse seviniriz.konu çok ve her yıl zorlaşan bir sınav var kafamız iyice karıştı nasıl çalışmamamız gerektiği hakkında.şimdiden teşekkürler
:a025:

hsynkn
06.11.2016, 15:09
meraba kitap önerecek var mı

Mr.Muhendis
07.11.2016, 08:52
Merhaba,

merhaba sınav için herhangi bi bilgi verilmedi bu yıl biraz gecikmeli olabilir mi ? sınavı kazanan arkadaşlar nasıl çalıştıkları hakkında bilgi verirse seviniriz.konu çok ve her yıl zorlaşan bir sınav var kafamız iyice karıştı nasıl çalışmamamız gerektiği hakkında.şimdiden teşekkürler
:a025:

Dediğiniz gibi herhangi bir bilgi şu an için yok. Yine de ülkenin bir an önce normalleşmesi ve insanların mağdur edilmemesi için gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Umarım benim gibi düşünüp bir an önce süreci başlatırlar.

meraba kitap önerecek var mı

Kitaba gerek yok. Konuda belirttiğim ders notları yeterli olacaktır.

gizemorl
12.11.2016, 20:21
Sınav yeri ankara derken her ilde olmuyor mu?

Mr.Muhendis
14.11.2016, 13:40
Sınav yeri ankara derken her ilde olmuyor mu?

Olmuyor.

çiftçi
21.11.2016, 13:53
hala açıklanan bir bilgi yok mu?

Mr.Muhendis
21.11.2016, 14:16
hala açıklanan bir bilgi yok mu?

Maalesef.

trakyali86
21.11.2016, 15:26
Merhaba; Seracılık MYO mezunuyum. Sınava girmeye hakkım var mıdır ? Cevaplarsanız sevinirim.

Mr.Muhendis
21.11.2016, 16:37
Merhaba; Seracılık MYO mezunuyum. Sınava girmeye hakkım var mıdır ? Cevaplarsanız sevinirim.

Aldığınız dersler içerisinden bitki sağlığıyla ilgili bir ders var mı ?

trakyali86
22.11.2016, 00:26
Aldığınız dersler içerisinden bitki sağlığıyla ilgili bir ders var mı ?

Sera Bitki Zararlıları
Sera Bitki Hastalıkları olarak iki ayrı ders almışım.

Mr.Muhendis
22.11.2016, 07:50
Sera Bitki Zararlıları
Sera Bitki Hastalıkları olarak iki ayrı ders almışım.
Girebilirsiniz.

asdasdfe
22.11.2016, 12:02
peyzaj mimarlığı ve süs bitkileri mezunu bu sınava girebiliyor mu?

Mr.Muhendis
22.11.2016, 12:15
peyzaj mimarlığı ve süs bitkileri mezunu bu sınava girebiliyor mu?

Önlisans programı mı ? Aldığınız dersler içerisinden bitki sağlığıyla ilgili bir ders var mı ?

Lisans programı ise giremezsiniz.

b) Ziraat mühendisi veya eczacı veya kimya mühendisi veya kimyager veya bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş tekniker veya ziraat teknisyeni olmak,

asdasdfe
23.11.2016, 12:17
Süs Bitkileri Zararlıları
Süs Bitkileri Hastalıkları
Bitki Fizyolojisi
gibi dersler aldım sınava girme hakkım varmıdır ?

DHeMLy-CHaY
23.11.2016, 12:23
yeni dönem sınava gireyim de belgeyi alayım diye düşünüyorum
sonra kim çalışacak, masrafa değer mi, çalışmadan geçmem mümkün değil diye düşünüyorum ve kalıyor

Mr.Muhendis
23.11.2016, 13:02
Süs Bitkileri Zararlıları
Süs Bitkileri Hastalıkları
Bitki Fizyolojisi
gibi dersler aldım sınava girme hakkım varmıdır ?

Mezun olduğunuz bölüm "önlisans" ise evet girebilirsiniz.

MEMETEMIN
29.11.2016, 19:54
Bayilik sınav başvuru istediğimiz ilde oluyormu

Mr.Muhendis
29.11.2016, 22:07
Bayilik sınav başvuru istediğimiz ilde oluyormu
Olur.

tuglaci
01.12.2016, 09:57
sınavda eskiden cıkmış soruların ne kadar faydası olur

Mr.Muhendis
01.12.2016, 10:51
sınavda eskiden cıkmış soruların ne kadar faydası olur

Soruların bir kısmı çıkmış sorulardan geliyor. İlla ki faydası olacaktır.

Begümkurtlar
08.12.2016, 17:01
Merhaba lisans kimya mezunuyum sınava girme hakkım yazdiklarinizda var gözüküyor ama tekrardan sormak istedim!
Birde ön başvurular basladimi?
Başladı ise son gün ne zaman?
Şimdiden teşekkürler.

Mr.Muhendis
09.12.2016, 08:06
Merhaba lisans kimya mezunuyum sınava girme hakkım yazdiklarinizda var gözüküyor ama tekrardan sormak istedim!
Şimdiden teşekkürler.

Merhaba,

Başvuru yapabilirsiniz. Ancak, henüz başvurular başlamadı.

sege21
09.12.2016, 23:46
Zirai İlaç Bayilik Sınavı Güncel mevzuatını paylaşabilir misiniz??

Mr.Muhendis
11.12.2016, 12:49
Zirai İlaç Bayilik Sınavı Güncel mevzuatını paylaşabilir misiniz??
Sitedeki güncel.

ysny
12.12.2016, 00:00
Şimdiden teşekkürler.

ziraat okuyanlar bile zor geçiyor şansınızı deneyin ama boşa para zaman ve emek harcaması bence

r.dmrc27
13.12.2016, 22:16
Organik tarım mezunuyum sınava girme hakkım Var mı.?

Mr.Muhendis
14.12.2016, 08:34
Organik tarım mezunuyum sınava girme hakkım Var mı.?

Bitki sağlığıyla alakalı ders almışsınızdır galiba ? Evet, girebilirsiniz.

gamzesedat42
21.12.2016, 21:56
arkadaslar tarım ekonomısı mezunuyumdaa bu sınavı calısırssmmm kazanabılırmym

Mr.Muhendis
22.12.2016, 08:17
arkadaslar tarım ekonomısı mezunuyumdaa bu sınavı calısırssmmm kazanabılırmym

Çalışırsanız başarırsınız.

kardes51
22.12.2016, 10:59
Bu sınava girmek ićin mezun olmamız mı gerekiyor ben 4. Sınıfım

Mr.Muhendis
22.12.2016, 11:01
Bu sınava girmek ićin mezun olmamız mı gerekiyor ben 4. Sınıfım

Evet. Sınava başvuru tarihi son günü itibariyle mezun durumda olmanız gerekiyor.

fenerlicesed
23.12.2016, 12:13
sınavın tarihi hakkında kesin bir bilgi yok mu?

Mr.Muhendis
23.12.2016, 12:32
sınavın tarihi hakkında kesin bir bilgi yok mu?
Yok.

bilalavcı
26.12.2016, 00:09
Bekliyoruz

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

özgür kaya
31.12.2016, 11:25
İKİ YILLIK ÖNLİSANS MEZUNLARI BU SINAVA GİREBİLİYORLAR MI ?

Mr.Muhendis
31.12.2016, 18:01
İKİ YILLIK ÖNLİSANS MEZUNLARI BU SINAVA GİREBİLİYORLAR MI ?
Bitki sağlığıyla ilgili ders aldınız mı ?

calikoglu
04.01.2017, 00:52
Organik Tarim mezunuyum sinava girebiliyorum fakat sınavda başarılı olduğumuzda bu belge ile bayilik açabiliyormuyuz yoksa belirli süre biyerde çalışma şartı varmi ?

Mr.Muhendis
04.01.2017, 08:16
Organik Tarim mezunuyum sinava girebiliyorum fakat sınavda başarılı olduğumuzda bu belge ile bayilik açabiliyormuyuz yoksa belirli süre biyerde çalışma şartı varmi ?

Açabilirsiniz.

elifehmi55
06.01.2017, 14:57
sınav tarihi açıklandı sonunda 8 nisan :c062:

Zamed
06.01.2017, 16:00
2017 yılı takvimi açıklanmış

http://www.tarim.gov.tr/GKGM/Belgeler/Duyurular/BKU_SinavTakvimi_UygulamaTalimati.pdf

Sigma
07.01.2017, 04:04
kaç puan almak gerekiyor ve her sorunun bir katsayısı var mı eşit mi

simlikelebek
07.01.2017, 13:34
Sınava hazırlanmak için kitap ve çalışma şekli önerisi olan var mı? Öxellikle belgeyi almış, sınavda başarılı olanlar öneri de bulunabilirler mi acaba ☺

dilhenur
07.01.2017, 15:33
Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığının sitesinde bayilik sınavının 2017 sınav takvimi ve uygulama yönetmeliği açıklanmıştır.

Mr.Muhendis
08.01.2017, 15:53
Tarihler ve bilgiler güncellendi.

Mr.Muhendis
08.01.2017, 16:08
Sınava hazırlanmak için kitap ve çalışma şekli önerisi olan var mı? Öxellikle belgeyi almış, sınavda başarılı olanlar öneri de bulunabilirler mi acaba ☺

Zirai İlaç Bayiliği Sınavına Hazırlık Ders Notları
(http://www.ziraatciyiz.biz/zirai-ilac-bayiligi-sinavina-hazirlik-ders-notlari-t9976.html)
kaç puan almak gerekiyor ve her sorunun bir katsayısı var mı eşit mi

70. Her soru eşit puan.

SLHTTN_SHN
08.01.2017, 20:50
Geçen senelerde il gıda tarım müdürlüklerine diplomatlar gidip başvuru yapiyoduk. Bu sene sadece internet üzerindeki yapılacak başvuru

kalem
08.01.2017, 22:23
Merhaba, Bayilik belgesini kazandıktan sonra ne kadar sürede bayilik açabiliriz? Bunun belli bir süresi var mı? Diyelim ki bir sene açmadık. Böyle bir durumda belge iptal edilebilir mi?

Mr.Muhendis
09.01.2017, 09:37
Merhaba, Bayilik belgesini kazandıktan sonra ne kadar sürede bayilik açabiliriz? Bunun belli bir süresi var mı? Diyelim ki bir sene açmadık. Böyle bir durumda belge iptal edilebilir mi?

Merhaba,

Şu an için bir sınırlama yok.

Ads
10.01.2017, 10:36
Merhaba arkadaşlar. Sınav hakkında verdiğiniz bilgiler için öncelikle teşekkür etmek istiyorum. :a025:
Ben daha önce hiç Ankara'ya gitmemiş biri olarak orada nerede kalınır? (Oteller vs.) Ulaşım nasıl sağlanır? (Otobüsler, metrolar vs.) Sınavın yapılacağı kurum binası nerededir? :e010:
Bu konularda bilgisi olan arkadaşlar, ya da daha önce sınava katılmış arkadaşlar bizi bilgilendirirlerse oldukça makbule geçer. :bye:

Mr.Muhendis
10.01.2017, 10:39
Merhaba arkadaşlar. Sınav hakkında verdiğiniz bilgiler için öncelikle teşekkür etmek istiyorum. :a025:
Ben daha önce hiç Ankara'ya gitmemiş biri olarak orada nerede kalınır? (Oteller vs.) Ulaşım nasıl sağlanır? (Otobüsler, metrolar vs.) Sınavın yapılacağı kurum binası nerededir? :e010:
Bu konularda bilgisi olan arkadaşlar, ya da daha önce sınava katılmış arkadaşlar bizi bilgilendirirlerse oldukça makbule geçer. :bye:

Merhaba,

Kalacak yer için şuraya (http://www.ziraatciyiz.biz/site-ve-urun-tanitimi-f88.html) bakabilirsiniz. Sınava gireceğiniz bina açıklandığında tekrar yazın. Yardımcı oluruz. :good:

ali bicki
10.01.2017, 18:46
buyıl sınav başvurusu yapmak için il müdürlüklerine gidilmiyor mu

güll45
10.01.2017, 20:27
arkadaşlar toksikoloji vr ekotoksikoliji hakkinda kaynak ariyorum yardimci olursaniz sevirim

gayse38
10.01.2017, 23:51
Arkadaşlar bu yıl il müdürlüğüne gitmeden mı yapacağız işlemleri.cevap yazarmisiniz.tesekkurler

Mr.Muhendis
11.01.2017, 09:47
buyıl sınav başvurusu yapmak için il müdürlüklerine gidilmiyor mu

Arkadaşlar bu yıl il müdürlüğüne gitmeden mı yapacağız işlemleri.cevap yazarmisiniz.tesekkurler

İlk sayfada yazan bilgiler güncel ve de doğrudur arkadaşlar. Oraya yazdığımız şekilde başvuru yapacaksınız. İki yıldır, Bakanlık - Ankara Üniv. işbirliği ile sınav yapılmaktadır. Bu nedenle, başvurular direkt olarak Ankara Üniv.e yapılmaktadır.

arkadaşlar toksikoloji vr ekotoksikoliji hakkinda kaynak ariyorum yardimci olursaniz sevirim

Bizim verdiğimiz ders notlarına baktınız mı ?

Hakkışenol
11.01.2017, 14:00
Bitki koruma dersi aldim. Ön lisans tarimsal isletme mezunuyum sinava girebilirmiyim

Mr.Muhendis
11.01.2017, 15:39
Bitki koruma dersi aldim. Ön lisans tarimsal isletme mezunuyum sinava girebilirmiyim

Evet.

ahmet06
14.01.2017, 11:46
Arkadaşlar ziraat mühendsliği artık yok yerlerini fakültelere bıraktılar örneğin: Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi - agri.ankara.edu.tr/ gibi. Ben ziraat fakültesi - zootekni bölümü mezunu olarak bu sınava grebiliyorum öyle değil mi?

asdasdfe
15.01.2017, 12:27
http://www.hasad.com.tr/Kitaplar.aspx?Kategori=4&Urun=249
bu nasıl sizce yetermi mi almak mantıklı mı ? Bilgisayarım bozuk telefondan slayt bakması zor oluyor. sizce alsam mı ?

dilan72
15.01.2017, 12:50
merhaba
organik tarım mezunuyum, sınavı geçtiğim taktirde nerde ve nasıl çalışmaya başlayabilirim ?

asdasdfe
15.01.2017, 14:28
BKÜ ürünleri satan bayide çalışbilirsiniz veya belgeyi kiralayabilirsiniz.

dilan72
15.01.2017, 19:05
organik tarım mezunuyum girebilir miyim ?
bitki koruma tarla bitkileri
üretimde kalıte kontrol dersleri almıştım.
ayrıca iş olanakları nasıl ? nerelerde ve ne zamn girebilirim kazandığım taktirde ?

Zooteknist
16.01.2017, 08:30
Arkadaşlar ziraat mühendsliği artık yok yerlerini fakültelere bıraktılar örneğin: Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi - agri.ankara.edu.tr/ gibi. Ben ziraat fakültesi - zootekni bölümü mezunu olarak bu sınava grebiliyorum öyle değil mi?

Ziraat mühendisliği programı artık olmasa bile bölüm mezunlarının hepsi ziraat mühendisi unvanı almış sayılıyor. KPSS'yle atanınca kadronuz ziraat mühendisi kadrosu oluyor mesela. Neyse, konu bu değil. Evet, girebilirsiniz.

http://www.hasad.com.tr/Kitaplar.aspx?Kategori=4&Urun=249
bu nasıl sizce yetermi mi almak mantıklı mı ? Bilgisayarım bozuk telefondan slayt bakması zor oluyor. sizce alsam mı ?

Zirai İlaç Bayiliği Sınavına Hazırlık Ders Notları (http://www.ziraatciyiz.biz/zirai-ilac-bayiligi-sinavina-hazirlik-ders-notlari-t9976.html)

Sitemizdeki notlardan fazlası olduğunu düşünüyorsanız alın.

merhaba
organik tarım mezunuyum, sınavı geçtiğim taktirde nerde ve nasıl çalışmaya başlayabilirim ?

Kendi iş yerinizi açabilirsiniz, iş yeri açmak isteyen biriyle ortak olabilirsiniz. Size kalmış.

sanalbiri
16.01.2017, 10:56
Merhabalar.Ben biyosistem mühendisliği öğrencisiyim.Biti koruma dersi seçmeli ders olarak var.Eğer bu dersi alırsak,mezun olduğumuzda bu sınava girebiliyor muyuz?

Gsn
16.01.2017, 10:59
fümigasyon öperatörlüğü hakkında biligi verirmisiniz?NASIL ALINIYOR?NASIL KAZANIYORLAR?

Mr.Muhendis
16.01.2017, 13:51
Merhabalar.Ben biyosistem mühendisliği öğrencisiyim.Biti koruma dersi seçmeli ders olarak var.Eğer bu dersi alırsak,mezun olduğumuzda bu sınava girebiliyor muyuz?

Merhaba,

Ziraat mühendisliği programlarından (lisans) birinden mezun olanlar için ders şartı bulunmamaktadır. Kaldı ki, bitki koruma dersinin zorunlu olması gerekiyor. Ziraat fakültesindeki her bölüm birbirinden ders almak zorundadır. Zorundaydı daha doğrusu. İyice suyunu çıkarmışlar.

fümigasyon öperatörlüğü hakkında biligi verirmisiniz?NASIL ALINIYOR?NASIL KAZANIYORLAR?

http://www.ziraatciyiz.biz/fumigasyon-operatorlugu-sorulari-t10578.html?p=28866&posted=1#post28866

neslim
16.01.2017, 14:44
sınav için gerekli belgeler nelerdir geçen yıl transkrip falan almıştık.

Mr.Muhendis
16.01.2017, 14:57
sınav için gerekli belgeler nelerdir geçen yıl transkrip falan almıştık.

İlk sayfaya bakınız.

sanalbiri
16.01.2017, 17:10
Merhaba,

Ziraat mühendisliği programlarından (lisans) birinden mezun olanlar için ders şartı bulunmamaktadır. Kaldı ki, bitki koruma dersinin zorunlu olması gerekiyor. Ziraat fakültesindeki her bölüm birbirinden ders almak zorundadır. Zorundaydı daha doğrusu. İyice suyunu çıkarmışlar.

http://www.ziraatciyiz.biz/fumigasyon-operatorlugu-sorulari-t10578.html?p=28866&posted=1#post28866

Biyosistem mühendisliği ,ziraat mühendisliği değildir.Tarımdaki sorunlara mühendislik prensipleriyle yaklaşmaktır.Tarım alet ve makinaları ve arazi ve su kaynakları bölümlerinin birleşmesiyle oluşmuştur.Haliyle bitki koruma dersi seçmeli derstir.Derslerimizin çoğu temel mühendislik dersleridir.Cebimde bulunsun diye sormuştum;bitiki koruma seçmeli dersini alırsak sınavına girebiliyor muyuz diye.

Mr.Muhendis
17.01.2017, 08:21
Biyosistem mühendisliği ,ziraat mühendisliği değildir.Tarımdaki sorunlara mühendislik prensipleriyle yaklaşmaktır.Tarım alet ve makinaları ve arazi ve su kaynakları bölümlerinin birleşmesiyle oluşmuştur.Haliyle bitki koruma dersi seçmeli derstir.Derslerimizin çoğu temel mühendislik dersleridir.Cebimde bulunsun diye sormuştum;bitiki koruma seçmeli dersini alırsak sınavına girebiliyor muyuz diye.

Türkiye'de Tarımsal Yapılar ve Sulama ile Tarım Makineleri bölümlerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir bölümdür. Hocalarının büyük çoğunluğunu bu ve benzeri bölüm mezunları oluşturmaktadır. Siz isteseniz de istemeseniz de Türkiye'de bu şekilde anılacaksınız. Kendini ziraat mühendisi görmeyen bu bölümler yapabiliyorlarsa mühendislik fakültelerine aldırsınlar bölümlerini. :)))

Neyse, konu dağılmasın. Umarım dediğiniz ayrım göz önünde bulundurulur ve bitki koruma vb. dersi almayan ziraat fakültesi mezunları bu sınava giremez.

fetanet_zm
17.01.2017, 11:40
Merhaba geçme puanının 70'ten 60'a çekildiği konusunda söylentiler var, bilginiz var mı? Sınav yönetmeliği kağıdında hiçbir şey yazmıyor..

Ayrıca bazı arkadaşların Ankara hakkında nerede kalınır, nasıl gideceğiz vs. sorularını gördüm. Bu kadar da olmayın insanlar genç yaşlarda dünyanın öbür ucuna kadar gidiyorlar :D

Mr.Muhendis
17.01.2017, 12:48
Merhaba geçme puanının 70'ten 60'a çekildiği konusunda söylentiler var, bilginiz var mı? Sınav yönetmeliği kağıdında hiçbir şey yazmıyor..

Ayrıca bazı arkadaşların Ankara hakkında nerede kalınır, nasıl gideceğiz vs. sorularını gördüm. Bu kadar da olmayın insanlar genç yaşlarda dünyanın öbür ucuna kadar gidiyorlar :D

Merhaba,

Söylenti ? :) Resmi gazete ortada. En son değişiklik; 12.11.2013 tarih ve 28819 sayılı Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile yapıldı. Onda da geçme notuyla alakalı bir değişiklik yapılmadı.

dilan72
17.01.2017, 15:25
internetten araştırdığımda çıkan bilgiler geçmiş yıllarda sorulan soruların cvplerını vermiyor. örneğin bitki hastalıkları bakteriyoloji yi araştırdığım zaman çıkan bilgiler sorulan soruların cevaplarını içermiyor.lütfennn bana bitki hastalıkları bakteriyoloji mikroloji viroloji herboloji ve zararlıları na çalışabileceğim bi link atarmısınz bulamayınca işin içinden çıkamıyorum.

Mr.Muhendis
17.01.2017, 16:30
internetten araştırdığımda çıkan bilgiler geçmiş yıllarda sorulan soruların cvplerını vermiyor. örneğin bitki hastalıkları bakteriyoloji yi araştırdığım zaman çıkan bilgiler sorulan soruların cevaplarını içermiyor.lütfennn bana bitki hastalıkları bakteriyoloji mikroloji viroloji herboloji ve zararlıları na çalışabileceğim bi link atarmısınz bulamayınca işin içinden çıkamıyorum.

Bizim eklediğimiz soruların cevapları da mevcut. Tıklayın (http://www.ziraatciyiz.biz/gecmis-yillarin-bitki-koruma-urunleri-bayi-sinavi-sorulari-ve-cevaplari-t8759.html)

Ders notları için tıklayın (http://www.ziraatciyiz.biz/zirai-ilac-bayiligi-sinavina-hazirlik-ders-notlari-t9976.html).

incisu16
18.01.2017, 02:18
merhaba kimya bölümü mezunuyum bitki sagligiyla ilgili hic bi ders almadim bu sinava girme ve bu belgeyi alma hakkim var midir

Mr.Muhendis
18.01.2017, 09:38
merhaba kimya bölümü mezunuyum bitki sagligiyla ilgili hic bi ders almadim bu sinava girme ve bu belgeyi alma hakkim var midir

Merhaba,

Evet, var.

meryemyaman1
19.01.2017, 10:56
Arkadaşlar merhaba ben elimde bi kaynak kitabı olan Hakan alioğlunun kitabını kullanıyorum

Berboz
19.01.2017, 14:25
merhabalar ben sizin bahsettiğniz buradaki ders notlarını indirdim ancak çoğu 2008 sunumları bir sıkıntı olur mu özellikle değişen konular artık kullanılmayan ilaçlar ve mevzuatlarla ilgili
teşekkürler....

Mr.Muhendis
19.01.2017, 14:36
merhabalar ben sizin bahsettiğniz buradaki ders notlarını indirdim ancak çoğu 2008 sunumları bir sıkıntı olur mu özellikle değişen konular artık kullanılmayan ilaçlar ve mevzuatlarla ilgili
teşekkürler....

Merhaba,

Değişen ilaç listesi için bakanlığın yayınlarını kullanabilirsiniz.

Berboz
19.01.2017, 16:26
nereden temin edecez link atar mısınız ?

Mr.Muhendis
19.01.2017, 16:27
nereden temin edecez link atar mısınız ?

Bakanlığın sitesinde olması lazım. Şu an bilmiyorum.

haydarbs1963
20.01.2017, 15:03
merhaba ben zirai ilaç bayilik sınavına girmek istiyorum aday.ankara.edu.tr bu siteden giriş başvuru yapmamız gerekiyormuş ama ben siteye girdiğimde herhangibir sınav bulunmamaktadır yazıyor bana yardımcı olabilirmisiniz acaba şimdiden teşekkürler

Mr.Muhendis
20.01.2017, 15:37
merhaba ben zirai ilaç bayilik sınavına girmek istiyorum aday.ankara.edu.tr bu siteden giriş başvuru yapmamız gerekiyormuş ama ben siteye girdiğimde herhangibir sınav bulunmamaktadır yazıyor bana yardımcı olabilirmisiniz acaba şimdiden teşekkürler

Merhaba,

Başvurular başlamadı.

cenker
24.01.2017, 13:12
Sınav geçiş notuna istinaden 80 sorundan
a)en az 70 adetini mi doğru yapmak gerekiyor?
b) %70'i olan 56 adetini mi doğru yapmak gerekiyor?

Mr.Muhendis
24.01.2017, 13:56
Sınav geçiş notuna istinaden 80 sorundan
a)en az 70 adetini mi doğru yapmak gerekiyor?
b) %70'i olan 56 adetini mi doğru yapmak gerekiyor?

Geçme notu 70'dir. Yani, 100 üzerinden 70 alacaksınız. Yanlışların doğruları etkilemediğini düşünürsek 80 sorudan en az 56'sını doğru yapmanız gerekir.

DHeMLy-CHaY
25.01.2017, 18:57
çalışmadan geçilecek türden bir sınav değil(bitki koruma bölümü okuyanlar istisna olabilir)

Mr.Muhendis
26.01.2017, 08:21
çalışmadan geçilecek türden bir sınav değil(bitki koruma bölümü okuyanlar istisna olabilir)

Bazı bölüm hocaları bile girip kalmıştır. :)

DHeMLy-CHaY
26.01.2017, 14:55
Bazı bölüm hocaları bile girip kalmıştır. :)

doğrudur
eşimde belge var
o yüzden sınava gireyim mi ne yapayım düşüncesi yok :D

yıldız24
27.01.2017, 20:45
sınavda kaç net yaparsak belge sahibi oluyoruz?

Mr.Muhendis
28.01.2017, 10:31
sınavda kaç net yaparsak belge sahibi oluyoruz?

http://www.ziraatciyiz.biz/showpost.php?p=28925&postcount=85

mr_ozer
30.01.2017, 14:26
Ben anadolu üniversitesi tarım bölümü okuyorum. dersler arasında bitki sağlığı ile ilgili bi bölüm yokmu yoksa ben mi bağdaştıramadım.
yoksa acaba ilgili yerlere yazsam gereğini yaparlarmı biligisi olan varmı ?
teşekkürler...

Mr.Muhendis
30.01.2017, 14:49
Ben anadolu üniversitesi tarım bölümü okuyorum. dersler arasında bitki sağlığı ile ilgili bi bölüm yokmu yoksa ben mi bağdaştıramadım.
yoksa acaba ilgili yerlere yazsam gereğini yaparlarmı biligisi olan varmı ?
teşekkürler...

Bölüm derslerini yazın, bir bakalım.

yanılmaz
30.01.2017, 16:13
Belgeyi almak için kac puan almamiz gerekiyor

O.Bakir
30.01.2017, 16:17
Bir kişi de ya biz neden bu sınava giriyoruz demiyor. Adam fakülteyi bitirmiş Mühendis olmuş, ilaç satmak için tekniker kimyager eczacı ile sınava giriyor o adamlar neden giriyor demiyor. Siz de gidin eczane açın. Sahi Eczacılık fakültesi mezunları dükkan açarken neden sınava girmiyor. :))))

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Mr.Muhendis
30.01.2017, 16:44
Belgeyi almak için kac puan almamiz gerekiyor

İlk sayfa ilk mesaj içeriğinde yazmaktadır.

semih1990
01.02.2017, 21:39
sınav kaç ayda 1 oluyor ? 6 ayda 1 mi, 1 yılda 1 mi ?

GhostEnduro
01.02.2017, 21:54
Merhaba,

Her soru eşit puanlı mı ve 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor mu ?

Mr.Muhendis
02.02.2017, 08:06
sınav kaç ayda 1 oluyor ? 6 ayda 1 mi, 1 yılda 1 mi ?

Genellikle yılda bir defa.

Merhaba,

Her soru eşit puanlı mı ve 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor mu ?

Merhaba,

Eşit puanlı, sadece doğrular hesaba katılıyor.

ceylane
02.02.2017, 16:22
ziraat fakültesi son sınıf öğrencisiyim, sınava girme hakkım varmı

Mr.Muhendis
02.02.2017, 16:37
ziraat fakültesi son sınıf öğrencisiyim, sınava girme hakkım varmı

Robin_Roz
03.02.2017, 11:13
Arkadaşlar ders notları nerde yahu?

Mr.Muhendis
03.02.2017, 11:22
Arkadaşlar ders notları nerde yahu?

http://www.ziraatciyiz.biz/zirai-ilac-bayiligi-sinavina-hazirlik-ders-notlari-t9976.html

mehmetbusra
03.02.2017, 15:55
merhaba arkadaşlar, organik tarım mezunları zirai ilaç bayilik sınavına girebiliyor mu?

Mr.Muhendis
05.02.2017, 09:51
merhaba arkadaşlar, organik tarım mezunları zirai ilaç bayilik sınavına girebiliyor mu?
Merhaba. Bitki sağlığıyla ilgili ders aldınız mı ?

antepli27
07.02.2017, 12:01
bayilik sınavına gecen yıl basvurdum tekrar il gıda tarıma gitmem gerekiyor mu acaba ??aynı evrakları hazırlamam gerekiyor mu ?

Mr.Muhendis
07.02.2017, 15:38
bayilik sınavına gecen yıl basvurdum tekrar il gıda tarıma gitmem gerekiyor mu acaba ??aynı evrakları hazırlamam gerekiyor mu ?
Sınavı Ankara Üniversitesi yapacağı için onların internet sayfası üzerinden yapmalısınız. İlk sayfada açıklama yer alıyor.

berkay8006
08.02.2017, 00:43
Merhaba önceki sayfada bir arkadaş sormuş ama devamını getirmemiş AÖF önlisans Tarım mezunuyum.Alta yazdığım dersler vesilesi ile bu sınava girebilirmiyim
-fitopatoloji
-tarla bitkileri
-bahçe tarımı
-örtü altı üretim
-tarım alet ve makinaları

Mr.Muhendis
08.02.2017, 13:54
Merhaba önceki sayfada bir arkadaş sormuş ama devamını getirmemiş AÖF önlisans Tarım mezunuyum.Alta yazdığım dersler vesilesi ile bu sınava girebilirmiyim
-fitopatoloji
-tarla bitkileri
-bahçe tarımı
-örtü altı üretim
-tarım alet ve makinaları
Merhaba,

Fito aldığınız için girebilirsiniz.

Khanbozkurt
08.02.2017, 14:42
Ben önlisans peyzaj ve süs bitkileri okudum daha sonra aôf ile işletme lisansa tamamladım. Önlisans peyzaj diplomam elimde mevcut. Lisans işletme mezunu olmam bu sınava girmeme engel mi? Önlisans peyzaj diplomamın bu sınava girmem için geçerliliği var mi? Bitki koruma dersi aldım peyzaj bölümünde.

Mr.Muhendis
09.02.2017, 08:45
Ben önlisans peyzaj ve süs bitkileri okudum daha sonra aôf ile işletme lisansa tamamladım. Önlisans peyzaj diplomam elimde mevcut. Lisans işletme mezunu olmam bu sınava girmeme engel mi? Önlisans peyzaj diplomamın bu sınava girmem için geçerliliği var mi? Bitki koruma dersi aldım peyzaj bölümünde.
Peyzaj önlisans mezunları ziraat teknikeri olarak geçmiyor diye biliyorum. Yine de şansınızı deneyin.

Khanbozkurt
09.02.2017, 10:05
Peyzaj önlisans mezunları ziraat teknikeri olarak geçmiyor diye biliyorum. Yine de şansınızı deneyin.

Ben peyzaj teknikeri olarak geçiyorum ve bitki koruma dersi aldım. Heralde hakkım vardır bu sınava girmeye.

Mr.Muhendis
09.02.2017, 10:11

Ben peyzaj teknikeri olarak geçiyorum ve bitki koruma dersi aldım. Heralde hakkım vardır bu sınava girmeye.
Tamam, doğru. Sadece tekniker ifadesi kullanılmış.

tarbiy
09.02.2017, 16:00
Çıkmış sorularda gördüğüm etkili madde, kullanılacak herbisit sorularında sorun yaşamaktayım. Bakanlığın yayınlamış olduğu zirai mücadele teknik talimatları kitaplarında "kullanılacak bitki koruma ürünleri ve dozları" kısmında bakanlık tarafından yayınlanan bitki koruma ürüneri kitabında tavsiye edilen bitki koruma ürünleri ve dozları kullanılır ifadesi var. Fakat ben böyle bir kitaba ulaşamadım. Yine aynı şekilde bakanlığın BKU sitesinde bununla ilgili bir liste hazırlamışlar fakat çok karışık. Bu konu hakkında tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

berkay8006
09.02.2017, 21:08
Bu sınavı kazanıp belge alındığını varsayalım. Mühendis olmayan tekniker ve teknisyenlere nasıl bir fayda sağlayabilir.

Mr.Muhendis
10.02.2017, 10:20
Bu sınavı kazanıp belge alındığını varsayalım. Mühendis olmayan tekniker ve teknisyenlere nasıl bir fayda sağlayabilir.
Mühendis gibi bayi açabilecekler. Bir farkları yok.

AyşenurB
10.02.2017, 14:11
Merhaba ben laboratuvar Teknolojisi MYO ikinci sınıf öğrencisiyim Haziran ayında mezun olacağım bitki ile ilgili ders aldım sınava katılabilir miyim?

zoe21
10.02.2017, 15:31
Merhabalar ben sınava ilk kez gireceğim bir şey öğrenmek istiyorum sınav Ankara'da tek bir okulda mı yapılıyor yoksa genel olarak okullara rastgele dağıtım mı oluyor ?
Şimdiden teşekkürler ..

Mr.Muhendis
11.02.2017, 10:37
Merhaba ben laboratuvar Teknolojisi MYO ikinci sınıf öğrencisiyim Haziran ayında mezun olacağım bitki ile ilgili ders aldım sınava katılabilir miyim?
Başvuru süresi içerisinde mezun olmuş olmalısınız.

Mr.Muhendis
11.02.2017, 10:38
Merhabalar ben sınava ilk kez gireceğim bir şey öğrenmek istiyorum sınav Ankara'da tek bir okulda mı yapılıyor yoksa genel olarak okullara rastgele dağıtım mı oluyor ?
Şimdiden teşekkürler ..
Merhaba,

Bir okula o kadar kişi sığarsa tek okulla yetinirler. :)

dilan72
11.02.2017, 16:35
bitki koruma dersi aldım girebilir miyim sınava *

Mr.Muhendis
11.02.2017, 23:48
bitki koruma dersi aldım girebilir miyim sınava *
Evet.

Hasanorpek
12.02.2017, 00:24
arkadaşlar bu sınav ücretini nereye yatıracaz?

Mr.Muhendis
13.02.2017, 08:54
arkadaşlar bu sınav ücretini nereye yatıracaz?

https://aday.ankara.edu.tr/ adresi üzerinden üye olarak sınav başvurusu yapıyor ve ücreti yatırıyorsunuz.

konsaray4268
13.02.2017, 09:28
Slm iyi günler zirai bayilik sınavına başvuru yapacam başvuru için gerekli evraklar nelerdir ve il müdürlüğüne baş vuru yapılacak mı

Mr.Muhendis
13.02.2017, 09:50
Slm iyi günler zirai bayilik sınavına başvuru yapacam başvuru için gerekli evraklar nelerdir ve il müdürlüğüne baş vuru yapılacak mı

Merhaba,

İlk sayfadaki bilgileri inceleyiniz.

konsaray4268
13.02.2017, 10:19
Slm ben zirai bayilik sınavına başvuracam başvuru için il tarım müdürlüğüne mi baş vuracağız gerekli evraklar nelerdir teşekkürler

düngece
13.02.2017, 11:03
Merhabalar, sınav için başvuru yaparken, bilgilerde "diploma tarihi" isteniyor, acaba diplomanın üzerinde yazan "mezuniyet tarihi" mi? kastediliyor yoksa "diploma düzenlenme" tarihi mi kastediliyor?
benim diplomamda düzenlenme tarihi ile mezuninet tarihi arasında 1 gün var. bilemedim...

Mr.Muhendis
13.02.2017, 11:10
Merhaba arkadaşlar,

Slm ben zirai bayilik sınavına başvuracam başvuru için il tarım müdürlüğüne mi baş vuracağız gerekli evraklar nelerdir teşekkürler

İlk sayfaya bakınız.

Merhabalar, sınav için başvuru yaparken, bilgilerde "diploma tarihi" isteniyor, acaba diplomanın üzerinde yazan "mezuniyet tarihi" mi? kastediliyor yoksa "diploma düzenlenme" tarihi mi kastediliyor?
benim diplomamda düzenlenme tarihi ile mezuninet tarihi arasında 1 gün var. bilemedim...

O konuda geçen yıl da karmaşa yaşandı. Kimi mezuniyet tarihini kimi de diploma düzenlenme tarihini yazdı. Her ikisinde de sorun çıkmadı. Ama bence diplomanın düzenlenme tarihi kastediliyor.

yarrasa1
13.02.2017, 15:24
ben bu dönem mezun oldum ama hala diplomamı hazırlamadılar acaba başvuru tarihine kadar diplomam verilmezse nasıl bir yol izlemeliyim bu konuda bilgisi olan var mı? geçici mezuniyet belgesi de vermiyorlar.

Mr.Muhendis
13.02.2017, 15:39
ben bu dönem mezun oldum ama hala diplomamı hazırlamadılar acaba başvuru tarihine kadar diplomam verilmezse nasıl bir yol izlemeliyim bu konuda bilgisi olan var mı? geçici mezuniyet belgesi de vermiyorlar.

Mezun olduysanız geçici mezuniyet belgesi vermek zorundalar. Vermiyoruz diye bir şey yok.

Ezgi Özer07
13.02.2017, 19:22
Merhabalar bende zirai ilaç bayilik sınavına gireceğim biraz geç oldu galiba ama yeni derslere çalışmayı düşünüyorum sitede olan linkleri indirmekte zorlanıyorum rica etsem kolaylaştırılmış şekilde bu bilgilere nasil erişebilirim yardımcı olur musunuz?

sevdakochan
13.02.2017, 20:51
nasıl başvuru yapılıyor bilgi verirmisiniz

Angie
13.02.2017, 21:50
Sınava her sene girme hakkımız var mı acaba ilk girdiğimizde başarısız olsak bile?

Mr.Muhendis
14.02.2017, 08:35
Merhaba arkadaşlar,

Merhabalar bende zirai ilaç bayilik sınavına gireceğim biraz geç oldu galiba ama yeni derslere çalışmayı düşünüyorum sitede olan linkleri indirmekte zorlanıyorum rica etsem kolaylaştırılmış şekilde bu bilgilere nasil erişebilirim yardımcı olur musunuz?

Yandex Disk linki verdik. Oraya girerek istediğiniz dokümanı indirebilirsiniz. Zorlandığınız dosya adını söyleyin bir kontrol edelim.

nasıl başvuru yapılıyor bilgi verirmisiniz

aday.ankara.edu.tr adresine üye oluyorsunuz ve bilgilerinizi giriyorsunuz.

Sınava her sene girme hakkımız var mı acaba ilk girdiğimizde başarısız olsak bile?

Evet.

Ezgi Özer07
14.02.2017, 12:20
[QUOTE=Mr.Muhendis;29043]Merhaba arkadaşlar,

Yandex Disk linki verdik. Oraya girerek istediğiniz dokümanı indirebilirsiniz. Zorlandığınız dosya adını söyleyin bir kontrol edelim

---------- Mesaj eklendi (12:20) ---------- Önceki mesaj (12:15) ----------

Teşekkür ederim problemi çözdüm tek sıkıntı slayt ve notların içinden çıkmak olacak �� Slaytlar gayet güzel olmuş emeğinize sağlık ����

marinerio
14.02.2017, 19:06
merhaba iki sorum olacaktı.
1. Tarım makineler mezunuyum bitki koruma dersi almıştım sınava girme hakkım varmıdır?
2. Bu sınavı başarıyla geçtiğimiz takdirde alacağımız belge için ekstra bir ücret ödeniyor mu?
Teşekkürler

simlikelebek
14.02.2017, 21:20
Merhaba,
Başvuru formunda "Başvurduğunuz İl" kısmına kendi ikametimiz olan ili mi, yoksa sınavın yapılacağı ili yani Ankara'yı mı seçeceğiz?

Ezgi Özer07
15.02.2017, 00:15
Mevzuat hakkındaki bilgilere nereden erişebiliyoruz bulamıyorum

Mr.Muhendis
15.02.2017, 08:13
Merhaba,

merhaba iki sorum olacaktı.
1. Tarım makineler mezunuyum bitki koruma dersi almıştım sınava girme hakkım varmıdır?
2. Bu sınavı başarıyla geçtiğimiz takdirde alacağımız belge için ekstra bir ücret ödeniyor mu?
Teşekkürler

1. Evet.
2. Hayır.

Merhaba,
Başvuru formunda "Başvurduğunuz İl" kısmına kendi ikametimiz olan ili mi, yoksa sınavın yapılacağı ili yani Ankara'yı mı seçeceğiz?

İkamet.

Mevzuat hakkındaki bilgilere nereden erişebiliyoruz bulamıyorum

http://www.tarim.gov.tr/Mevzuat

semra uğur
15.02.2017, 17:41
iyi günler ..ben zirai belge için internet üzerinden başvuru yapmaya çalışıyorum ama ankara.edu.tr sitesinden şifre alma konusunda sıkıntı yaşadım yardımcı olabilir misiniz?

ketoral
15.02.2017, 22:23
ben 2014 te kazandım.. başarı belgesini bu hafta gidip aldım 3 senedir gitmemiştim. herhangi bir ücret ödenmiyor imza atıp alıyorsunuz. ücret 2012 lerde alınıyormuş..

Mr.Muhendis
16.02.2017, 08:07
iyi günler ..ben zirai belge için internet üzerinden başvuru yapmaya çalışıyorum ama ankara.edu.tr sitesinden şifre alma konusunda sıkıntı yaşadım yardımcı olabilir misiniz?

https://aday.ankara.edu.tr/ adresinden hesap oluşturma ve giriş yapma konusunda sorun yaşıyorsanız Ankara Üniversitesi Sınav Yönetim Merkezi ile iletişim kurunuz.

Telefon: (312) 222 05 39 / 222 05 40
Faks: (312) 222 05 31
E-Posta: asym@ankara.edu.tr

adnnklc04
16.02.2017, 11:15
Arkadaşlar, sizlere bir sorum olacaktı. Ben bayilik sınavına internet adresi üzerinden başvurumu yaptım, ama daha önce bir yerde karşılaştığım bir kullanıcı birkaç evrağın bağlı olunan il müdürlüklerine teslim edilmesi gerektiğinden bahsetmişti. Bu konuda yardımcı olacak biri var mıdır? Yani il tarım müdürlüklerine teslim edilmesi gereken evrak var mıdır online başvuru haricinde?

ketoral
16.02.2017, 11:33
Arkadaşlar, sizlere bir sorum olacaktı. Ben bayilik sınavına internet adresi üzerinden başvurumu yaptım, ama daha önce bir yerde karşılaştığım bir kullanıcı birkaç evrağın bağlı olunan il müdürlüklerine teslim edilmesi gerektiğinden bahsetmişti. Bu konuda yardımcı olacak biri var mıdır? Yani il tarım müdürlüklerine teslim edilmesi gereken evrak var mıdır online başvuru haricinde?

sınav talimatını iyi oku.. orda herşey yazıyor.. eskiden il tarım müdürlüklerinden başvuruluyordu sana onu demiştir. şimdi internet üzerinden başvuruluyor. il tarım müdürlüğüne sınavı kazandıktan sonra başarı belgesini almak için gidiliyor. diploma ve kimlik fotokopisi ile

yusufozel01
16.02.2017, 12:33

Girebilirsin kardeşim, bende seracılık mezunuyum sınava girdim. Bu senede gireceğim.:img-yes:

denizzzz
16.02.2017, 12:44
internet adresi üzerinden başvurmaya çalışıyorum fakat unvan kısmında sadece kimya,eczacı,ziraat mühendisi,ziraat teknikeri ve teknisyenleri var başka bölümler nasıl başvuruyorlar anlayamadım yardımcı olurmusunuz?

Mr.Muhendis
16.02.2017, 15:03
internet adresi üzerinden başvurmaya çalışıyorum fakat unvan kısmında sadece kimya,eczacı,ziraat mühendisi,ziraat teknikeri ve teknisyenleri var başka bölümler nasıl başvuruyorlar anlayamadım yardımcı olurmusunuz?

Daha kim başvursun ? :) Yönetmelikte geçen unvanları olduğu gibi yazmışlar.

asiyemtn
16.02.2017, 21:19
MERHABA İLK ÖNCE İNTERNET ÜZERİNDEN Mİ BAŞVURU YAPACAĞIM YOKSA İLK PARAYI MI YATIRACAĞIM

Mr.Muhendis
17.02.2017, 08:08
MERHABA İLK ÖNCE İNTERNET ÜZERİNDEN Mİ BAŞVURU YAPACAĞIM YOKSA İLK PARAYI MI YATIRACAĞIM

https://aday.ankara.edu.tr/ adresine üye olun ve giriş yapın. Yönlendirmeleri takip edin.

calikoglu
17.02.2017, 15:33
Gecen yıl transkiript vermiştim il tarıma başvuru yaparken bu yılda vermemiz gerekiyor mu yoksa sisteme bir sefer girince yeterli oluyor mu ?

Mr.Muhendis
17.02.2017, 16:04
Gecen yıl transkiript vermiştim il tarıma başvuru yaparken bu yılda vermemiz gerekiyor mu yoksa sisteme bir sefer girince yeterli oluyor mu ?

Sınav başvuruları bu yıl sadece Ankara Üniv. sistemi üzerinden olacak.

mrtgms0719
17.02.2017, 22:28
Internet üzerinden başvuru yaptıktan sonra, il müdürlüğüne belgeleri goturmuycekmiyiz busene?

Sigma
17.02.2017, 23:54
diploma numarası nedir acaba?

akgnemre
18.02.2017, 11:08
BAŞVURULAR BİTTİMİ NEDEN GİRMİYOR BİLGİSİ OLAN VARMI*

berkay8006
19.02.2017, 00:27
Ben başvuruyu yaptım sorun çıkarmadı

Mr.Muhendis
20.02.2017, 09:55
Internet üzerinden başvuru yaptıktan sonra, il müdürlüğüne belgeleri goturmuycekmiyiz busene?

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da onay olayı olmayacak.

diploma numarası nedir acaba?

Diploma üzerinde yer alan düzenleme tarihidir.

BAŞVURULAR BİTTİMİ NEDEN GİRMİYOR BİLGİSİ OLAN VARMI*

Başvurular devam ediyor.

çiftçi
21.02.2017, 15:45
Başvuru yaparken bölüm olarak ne yazılacak? diplomam da sadece ziraat mühendisliği programından mezun olmuştur yazıyor.ben direk bölüm olarak girmedim üniversiteye.

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mr.Muhendis
21.02.2017, 16:04
Başvuru yaparken bölüm olarak ne yazılacak? diplomam da sadece ziraat mühendisliği programından mezun olmuştur yazıyor.ben direk bölüm olarak girmedim üniversiteye.

Alt program/bölüm yazıyorsa yazın yoksa sadece ziraat mühendisliği deyin. Resmi olarak ne yazıyorsa o yani.

çiftçi
21.02.2017, 16:13
Alt program/bölüm yazıyorsa yazın yoksa sadece ziraat mühendisliği deyin. Resmi olarak ne yazıyorsa o yani.
Diploma da alt program bölüm yazmıyor.
Edevlet mezun belgesinde de sadece ziraat mühendisliği bölüm/programından mezun olmuştur yazıyor.
Bizim dönem de son sene bölümlere ayrılıyorduk.

Mr.Muhendis
21.02.2017, 16:20
Diploma da alt program bölüm yazmıyor.
Edevlet mezun belgesinde de sadece ziraat mühendisliği bölüm/programından mezun olmuştur yazıyor.
Bizim dönem de son sene bölümlere ayrılıyorduk.

Resmi kayıtlarda bölüm/program ziraat mühendisliği ise sadece onu yazmanız yeterli olur.

çiftçi
21.02.2017, 16:23
Resmi kayıtlarda bölüm/program ziraat mühendisliği ise sadece onu yazmanız yeterli olur.
Sonradan bir sorun olur mu?kpss giriş de bölüm olarak yazıyorduk.

barangkmn
21.02.2017, 20:13
Merhaba, başvuruda il/ilçe müdürlüklerine yapacağımız başvurunun detayı nedir bilgilendirir misiniz?

dilan72
21.02.2017, 20:23
int üzerinden başvurumu yaptım ücretimi yatırdım.başka biyere bi belge yada evrak vermem geriyor mu ?

---------- Mesaj eklendi (19:23) ---------- Önceki mesaj (19:16) ----------

sınav ankara üniversitesinde mi olacak ? ne zamn öğrenicez yerimizi bize nasıl bilgi gelicek ?

yüce
21.02.2017, 20:40
sayın yetkili bayilik sınavı için ücreti nasıl yatıracağız

---------- Mesaj eklendi (20:40) ---------- Önceki mesaj (20:40) ----------

atmlerden yatıramazmıyız

Mr.Muhendis
22.02.2017, 08:19
Sonradan bir sorun olur mu?kpss giriş de bölüm olarak yazıyorduk.

Resmi kayıtlarda hiç bir yerde bölüm yazmıyor diyorsunuz. KPSS'deki bölüm seçeneğini neye göre yapıyorsunuz ?

tarbiy
22.02.2017, 15:20
Merhaba, başvuruda il/ilçe müdürlüklerine yapacağımız başvurunun detayı nedir bilgilendirir misiniz?

Başvurular sadece internet üzerinden yapılıyor. Onun dışında il/ilçe müdürlüklerine başvuru yapılmıyor.

int üzerinden başvurumu yaptım ücretimi yatırdım.başka biyere bi belge yada evrak vermem geriyor mu ?

---------- Mesaj eklendi (19:23) ---------- Önceki mesaj (19:16) ----------

sınav ankara üniversitesinde mi olacak ? ne zamn öğrenicez yerimizi bize nasıl bilgi gelicek ?

Gerekmiyor. ASYM'nin internet sitesinde 31.03.2017 tarihinden itibaren öğrenebilirsin.

sayın yetkili bayilik sınavı için ücreti nasıl yatıracağız

---------- Mesaj eklendi (20:40) ---------- Önceki mesaj (20:40) ----------

atmlerden yatıramazmıyız

Atm'den yatırılmıyor. Başvuru adresinde ödeme yap kısmından kart bilgilerinizi girerek yapacaksınız.

adeno
22.02.2017, 16:57
başvuru için gerekli belgeler ve nereye başvuru yapabiliriz

isakaraca
22.02.2017, 18:54
sınav geçme puanı kaç? birde 80 sorudan kaç tane doğru yapmak gerekiyor, yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler

tarbiy
22.02.2017, 23:55
başvuru için gerekli belgeler ve nereye başvuru yapabiliriz

Belge falan yok. İnternet üzerinden başvurular.

sınav geçme puanı kaç? birde 80 sorudan kaç tane doğru yapmak gerekiyor, yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler

Geçme notu 70. 56 soru yapmanız lazım.

s.urfa63
23.02.2017, 10:43
aöf tarım mezunları bu sınava girebilirmi?

Mr.Muhendis
23.02.2017, 10:45
aöf tarım mezunları bu sınava girebilirmi?

Bitki sağlığı içerikli bir ders alan bütün teknikerler girebilir.

Mevra
23.02.2017, 11:39
Başvuru yapılacak internet adresi linkini yazabilirmisiniz

tarbiy
23.02.2017, 12:06
Başvuru yapılacak internet adresi linkini yazabilirmisiniz

http://aday.ankara.edu.tr

mehmetbusra
23.02.2017, 12:50
Merhabalar organik tarım mezunları da girebiliyor mu bu sinava?

Mr.Muhendis
23.02.2017, 12:53
Merhabalar organik tarım mezunları da girebiliyor mu bu sinava?

Merhaba,

Bitki sağlığı içerikli bir ders alan bütün teknikerler girebilir.

ssicilian
23.02.2017, 13:44
Merhaba,
Sınav yeri konusunda bilgisi olan var mıdır? Tek bir yerde mi yapılıyor yoksa AÖF gibi Ankaranın içindeki okullara dağıtıyorlar mı? Ankara Üniversitesi kayıt aldığına göre onun fakültelerinde yapılıyordur diye düşündüm. Geçen seneden bir bilgisi olan vardır belki.

Mr.Muhendis
23.02.2017, 13:54
Merhaba,
Sınav yeri konusunda bilgisi olan var mıdır? Tek bir yerde mi yapılıyor yoksa AÖF gibi Ankaranın içindeki okullara dağıtıyorlar mı? Ankara Üniversitesi kayıt aldığına göre onun fakültelerinde yapılıyordur diye düşündüm. Geçen seneden bir bilgisi olan vardır belki.

Merhaba,

Başvuru sayısına göre okul sayısı değişiyor. Öncelikli olarak ulaşımı kolay yerdeki binalara öğrenci yerleştirmeleri yapılıyor. Tek bir okul, fakülte, bina olması pek mümkün değil.

ssicilian
23.02.2017, 14:49
Merhaba,

Başvuru sayısına göre okul sayısı değişiyor. Öncelikli olarak ulaşımı kolay yerdeki binalara öğrenci yerleştirmeleri yapılıyor. Tek bir okul, fakülte, bina olması pek mümkün değil.

Tamam teşekkürler sağolasın.

Forumda paylaştığın her türlü bilgi içinde ayrıca teşekkür ederim. :a025:

sahzem
23.02.2017, 16:32
Sevgili Mr.Muhendisciğim, öncelikle mükerrer sorulara verdiğiniz sabırlı cevaplardan dolayı tebrik ediyorum. :)) Ben soru değil de tavsiye almak istiyorum. Malum sınava yaklaşık 1.5 ay kalmış, ders notlarına bakınca da gözüm korktu açıkçası. Sizce bu saatten sonra çalışmaya başlarsam yetiştirebilir miyim, mantıklı mıdır kayıt yaptırmak? Ya da sadece çıkmış sorulara çalışsam geçer not alır mıyım?

Mr.Muhendis
23.02.2017, 16:41
Sevgili Mr.Muhendisciğim, öncelikle mükerrer sorulara verdiğiniz sabırlı cevaplardan dolayı tebrik ediyorum. :)) Ben soru değil de tavsiye almak istiyorum. Malum sınava yaklaşık 1.5 ay kalmış, ders notlarına bakınca da gözüm korktu açıkçası. Sizce bu saatten sonra çalışmaya başlarsam yetiştirebilir miyim, mantıklı mıdır kayıt yaptırmak? Ya da sadece çıkmış sorulara çalışsam geçer not alır mıyım?

Merhaba, :)

Kesinlikle geç değil. Hepsini değil ama bazılarının çıktılarını alıp okuyabilirsiniz. Sınava 3-4 gün kaldığında da soruları çözersiniz. Zaten çok vaktinizi almaz. Bir kısım eski sorulardan çıkıyor. Faydası olacaktır.

alig..
23.02.2017, 18:21
bu sene il tarım müdürlüklerine başvuru olmuyormu?? sadece nettenmi başvuru var ?

Mr.Muhendis
23.02.2017, 18:48
bu sene il tarım müdürlüklerine başvuru olmuyormu?? sadece nettenmi başvuru var ?
Netten.

mehmetbusra
23.02.2017, 20:05
Bütün konuların bi yerde olduğu bi dosya yok mu yoksa ben mi anlayamadım? :blink:

Mr.Muhendis
24.02.2017, 08:07
Bütün konuların bi yerde olduğu bi dosya yok mu yoksa ben mi anlayamadım? :blink:

Zirai İlaç Bayiliği Sınavına Hazırlık Ders Notları (http://www.ziraatciyiz.biz/2017-zirai-ilac-bayilik-sinavi-basvuru-ve-sinav-tarihi-t12903.html?t=12903)

aybek
24.02.2017, 09:57
BKÜ SINAV PARALARI HANGİ HESABA HANGİ BANKAYA YATACAK

Mr.Muhendis
24.02.2017, 12:27
BKÜ SINAV PARALARI HANGİ HESABA HANGİ BANKAYA YATACAK

Kredi kartıyla https://aday.ankara.edu.tr/ adresinden yatıracaksınız.

volkan81
24.02.2017, 15:03
Geçmiş yılların çıkmış soruları erişime açık mı ? Açıksa kaynak bulabilir miyiz ?

Mr.Muhendis
24.02.2017, 15:44
Geçmiş yılların çıkmış soruları erişime açık mı ? Açıksa kaynak bulabilir miyiz ?

Bu konunun ilk mesajına bakınız.

Ezgi Özer07
25.02.2017, 04:41
Çalış çalış bitmiyor birsürü not slayt döküman artı ezberlenecek bi dünya Latince terimler bunun daha kolaylaştırılmış hali Yok mu özet falan çıkartan varmı acaba aramızda?

Mr.Muhendis
25.02.2017, 13:17
Çalış çalış bitmiyor birsürü not slayt döküman artı ezberlenecek bi dünya Latince terimler bunun daha kolaylaştırılmış hali Yok mu özet falan çıkartan varmı acaba aramızda?

Bu sınavı geçmek istiyorsanız çalışacaksınız. Başka çaresi yok.

zirmühendis
26.02.2017, 00:02
sınav başvurusu yapmayı unuttum. para yatırıp başvuru yapma şansım var mıdır sizce? :img-cray::img-cray:

ReMe01
26.02.2017, 08:47
sınav başvurusu yapmayı unuttum. para yatırıp başvuru yapma şansım var mıdır sizce? :img-cray::img-cray:

Geçmiş olsun,olması saçmalık olur

Mr.Muhendis
26.02.2017, 08:54

%0.001

Aslında öyle bir ihtimal yok ama ihtimal verecek olursam budur.

ReMe01
27.02.2017, 06:30

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama bölümü mezunuyum. Biyosistem mühendisliği,bizim bölüm ile Tarım Makinalarının ortaklaşa kurduğu öğrenci çekmek için,yeni bir isim üzerinde kurulan bölümdür ki Çü'de hala ayrıdır bölümler.İşin ilginç tarafı bitki koruma dersini nasıl seçmeli yaparlar hayretler içindeyim.Size nacizane tavsiyem,bitki koruma dersini kesinlikle almanızdır.İyi günler

s.urfa63
10.03.2017, 15:51
MERHABA AÖF TARIM MEZUNU OLACAĞIM BİZİM BÖLÜM DEN BU BAYİLİK SINAVA GİREBİLME ŞANSIMIZ VARMI?

Mr.Muhendis
10.03.2017, 15:54
MERHABA AÖF TARIM MEZUNU OLACAĞIM BİZİM BÖLÜM DEN BU BAYİLİK SINAVA GİREBİLME ŞANSIMIZ VARMI?

Merhaba,

Evet. Bitki sağlığıyla ilgili ders aldıysanız girebilirsiniz.

gececi06
10.03.2017, 17:08
merhabalar ziraat fakültesi tarım makinaları ve teknolojileri mühendisliği alt program olarak tarım makinaları mezunuyum bayilik sınavına girebiliyor muyum ?

Mr.Muhendis
13.03.2017, 09:01
merhabalar ziraat fakültesi tarım makinaları ve teknolojileri mühendisliği alt program olarak tarım makinaları mezunuyum bayilik sınavına girebiliyor muyum ?

Merhaba,

Girebilirsiniz.

s.urfa63
20.03.2017, 09:08
merhaba aöf tarım bölümü mezunları bu sınava girebilirmi?

Mr.Muhendis
20.03.2017, 09:13
merhaba aöf tarım bölümü mezunları bu sınava girebilirmi?

Merhaba,

Bitki sağlığıyla ilgili ders aldıysanız girebilirsiniz.

Hsrt
20.03.2017, 22:19
Hastalıklara karşı ruhsatlandırılmış ilaçlar ve hastalık etmenleri hakkında elinde not olanlar var mı

Mr.Muhendis
27.03.2017, 10:00
Gelen sorulara istinaden;

Sınav giriş belgeleri konumuzda da yazdığı gibi 31 Mart tarihinde yayınlanacaktır.

Gamze5592
28.03.2017, 00:39
Merhaba bu sınava giren daha önce varmi ? Herkes farkli şehirden gelecek ve sınav kitapçık üzerinde telefon yasak üstelik emanet alinmayacak yazıyor nasil olacak sehir dışından gelecegiz 😔

Mr.Muhendis
28.03.2017, 08:14
Merhaba bu sınava giren daha önce varmi ? Herkes farkli şehirden gelecek ve sınav kitapçık üzerinde telefon yasak üstelik emanet alinmayacak yazıyor nasil olacak sehir dışından gelecegiz 😔

Merhaba,

Bina yakınlarında büfeci, emanetçi oluyor. Onlara bırakabilirsiniz.

nkaptan
31.03.2017, 13:12
en güncel yönetmeliklere nasıl ulaşabiliriz bilgisi olan var mı?

Mr.Muhendis
31.03.2017, 13:21
en güncel yönetmeliklere nasıl ulaşabiliriz bilgisi olan var mı?

Bizim sitemizdeki günceldir. Oradan takip edebilirsiniz. Ya da garanti olsun diyorsanız resmigazete.gov.tr adresine bakınız.

erenaydin
08.04.2017, 20:01
Buradan bu sorulari hazirlayan hocalara soyluyorum maksatiniz bu belgeyi vermemekse soyleyin millet bukadar emek etmesin, mesleki anlamda sorulacak okadar soru varken tutupta sacma sapan sorular sorarak ne elinize geciyor, 3 ay calistim cozmedigim soru kalmadi 2017 de cikan sorulara bakin pes diyorum

berkay8006
09.04.2017, 12:35
Haklısınız ama duymazlar görmezler

okansvsr
09.04.2017, 14:45
yaptiklari resmen bu meslek grubuna işkence. yazik bu ülkenin haline

gayse38
09.04.2017, 17:01
Arkadaşlar dava acsak kazanma ihtimalimiz varmı.ziraat odaları birşey yapmıyor sanırım.boyle bir saçmalık hangi meslek grubunda var.doktor doktorluğunu yapmak için sınava giriyormu. Eczacı eczane açmak için sınava giriyormu.Üstelik birde getirmişler eczacı kimyacı bunları​ neden sınava alıyorlar.ciftci eline bir domates biber alınca bunun hastalığı ne diyince kimyacı ne anlayacak bundan.cok söylenecek şey var

Mr.Muhendis
09.04.2017, 17:23
Yorumlara bakılırsa sınav oldukça zor gibi ?

umtprkz
09.04.2017, 19:20
Tamamen ters kose yapilmis kopek gibi lstince hastalik etmenleri zaralilara cakistik hic 1 tsnr cikmaz mi 2.sinif zimbitki koruma ogrencikerine fitapatoloji sinavibsormus resmen mevzuattan 16 degil 20 taneden fazla soru vardi ve hic alakasiz bir sekilde sorulmus. BU sinav tamamen usulune aykiri duzenlenmistir.

gayse38
09.04.2017, 19:47
bu sınavın eylül ayında bir daha yapılması lazım bence.yılda iki kez yani.

RMTARIM
10.04.2017, 10:58
Sınava ilk defa girdim ve sınav oldukça zordu Ankara üniversitesi bu iki yıldır sınavı elinden geldiği kadar zorlaştırıyor. Daha önceki yıllarda tarım bakanlığı kendisi yapıyordu ve gayet kolay bir sınavdı. Zaten biz ziraat mühendisleri için yapılan bu sınav ilk başta saçma sapan bir şeydir zaten. 4 yıl bu konuda üniversite okuyorsun yüksek lisans yapıyorsun doktora yapıyorsun bayilik açmak iççin yine de bu sınava giriyorsun ancak bu kadar saçmalık olur. Ben şahsen mevzuatta rastlamadım ama zannedersem bize bu soruları hazırlayan üniversite hocaları doçentler ve prof larda bayilik açmak istese bakanlık bunlardan da bayilik izin belgesini isteyecektir.

---------- Mesaj eklendi (10:58) ---------- Önceki mesaj (10:53) ----------

Arkadaşlar burada toplanalım sınavın kaldırılması için bakanlığa gidelim derdimizi anlatırız ağlamayan çocuğa mama vermezler. Ziraat odalarının hakkımızı aradıkları yok. Diğer meslek kuruluşlarından hangisi kendi mesleği ile ilgili iş yeri açtığında tekrar sınava girip belge alıyorlar. Örneğin: eczacı, veteriner hekimler, inşaat mühendisleri, makine muh. vb.

iba1907
10.04.2017, 11:57
Sınav soruları nezaman yayınlanır bi bilginiz varmı teşekkürler.

okansvsr
10.04.2017, 12:07
sinav sorulari yayimlandi

Mr.Muhendis
10.04.2017, 13:06
Sınav soruları nezaman yayınlanır bi bilginiz varmı teşekkürler.

2017 Bitki Koruma Ürünleri Bayi ve Toptancılık Sınavı Soruları ve Cevapları (http://www.ziraatciyiz.biz/2017-bitki-koruma-urunleri-bayi-ve-toptancilik-sinavi-sorulari-ve-cevaplari-t13032.html)

okansvsr
10.04.2017, 13:23
arkadaşlar bir sorum olacak, domates güvesinin pupa tipi mumya tipi değil mi?

tarbitek
11.04.2017, 15:37
Herkese merhaba. Siteye yeni kaydoldum. Ben itiraz paramı yatırıp hatalı bulduğum 4 soruya itiraz edeceğim.

Domates güvesi pupa tipi mumya olmalı çünkü Lepidoptera familyasında bu tip pupa görülür. Ama cevap anahtarında fıçı görünüyor, hatalı soru.

Bitki koruma ürünleri kontrol yönetmeliği kapsamındaki kontroller piyasaya arz öncesi, piyasa ve şikayet kontrolleridir. Ancak piyasaya arz öncesi kontrolün içinde üretim tesisi kontrolü de var. Üretim tesisi fabrikadır. Yani Fabrika şıkkı yanlış değil. Piyasaya arz öncesi kontrolün içindeki bir kısım alınıp yanlış cevap yapılamaz. Hatalı soru.

Hangi hastalık etmeninin sklerot oluşturmadığı sorulan soruda şıklarda patates yumru siyah siğili denilen hastalık birçok kaynakta patates siyah siğili olarak geçiyor. Oraya olmayan yumru kelimesi nereden eklendi? Hastalık entegre mücadele kitabında patates siyah siğili olarak geçtiği için hatalı sorudur. Belki bir kelime itirazı saçma gelebilir ama kara pas hastalığına kara başak pası denilerek sorulduğunu düşünün. Sırf sınavda kafa karıştırmak için bir hastalık ismi keyfi değiştirilebilir mi? Bilimsel literatür hiçe sayılabilir mi?

Şeftali kara lekesi hastalığının etmeninin kışı nerede geçirdiği sorulmuş. Sürgünler cevabı verilmiş ancak cevabın hastalıklı bitki sürgünleri olduğu açık bir şekilde zirai mücadele teknik talimatlarında yazılı. Hatalı soru.

Ayrıca fungus sporu sorularına da palinolojinin konusu olduğunu ve sınav konularında palinolojinin yer almadığını gösterip itiraz edeceğim.

Sibel Aktaş
12.04.2017, 16:20
Arkadaşlar pancar kooperatifine girebilmem için bayilik belgesi lazım. Belgeyi kiralayarak girebilir miyim. Nedir bu işin prosedürü, olabilir mi ?

Mr.Muhendis
12.04.2017, 16:30
Arkadaşlar pancar kooperatifine girebilmem için bayilik belgesi lazım. Belgeyi kiralayarak girebilir miyim. Nedir bu işin prosedürü, olabilir mi ?

Başkasının belgesini kiralayıp işe gireceksiniz ? İlk defa böyle bir şey duyuyorum. Çok ilginç.

ReMe01
20.04.2017, 00:09
Başkasının belgesini kiralayıp işe gireceksiniz ? İlk defa böyle bir şey duyuyorum. Çok ilginç.

İşe girip girilmediğini bilmiyorum ama,bir kaç arkadaşımın belge kiralayarak dükkan açtığını biliyorum.

Mr.Muhendis
20.04.2017, 09:37
İşe girip girilmediğini bilmiyorum ama,bir kaç arkadaşımın belge kiralayarak dükkan açtığını biliyorum.

Belge kiralayarak açanlar var o başka. A kişisi B'nin belgesini kiralar ve iş yerini açar. Bu olabilir.

Arkadaşın dediği; "pancar kooperatifine girebilmem için bayilik belgesi lazım"

Yani, A kişisi (Pancar koop.) B'yi (buradaki arkadaşı) işe sokmak için C'nin belgesini kabul ediyor gibi bir şey çıkıyor buradan.

umtprkz
26.04.2017, 18:14
iptal olan sorular varmış arkadaşlar duyurularda göremedim bilgisi olan var mı acaba ? Bazı foprumlarda okudum ayçiçek mildiyösü,ulv,ve pupa tipi iptal edilmiş doğru yanlış bilmiyorum .

Sigma
27.04.2017, 23:33
facebookta gördüğüm 3 soru iptal bir tanesinin cevabı değişmiş

Mr.Muhendis
28.04.2017, 08:07
facebookta gördüğüm 3 soru iptal bir tanesinin cevabı değişmiş

Bakanlığın, genel müdürlüğün ve Ankara Üniversitesi'nin sitesinde bu konuda bir bilgi bulunmuyor. İptal edilen sorular nerede yazıyor ?

Sigma
28.04.2017, 15:57
Bakanlığın, genel müdürlüğün ve Ankara Üniversitesi'nin sitesinde bu konuda bir bilgi bulunmuyor. İptal edilen sorular nerede yazıyor ?

iptal dilekçesi veren bir kaç kişi facebook aracılıgı ile verilen yanıtları paylaştılar ordan gördüm, yani dilekçeler perşembe günü iptal başvurusunda bulunanlara yanıt şeklinde dönüş yapıldı.

umtprkz
28.04.2017, 20:25
Sınavlar açıklandı arkadaşlar belgeyi aldım sonunda :)

erenaydin
29.04.2017, 15:19
Buradan bu sorulari hazirlayan hocalara soyluyorum maksatiniz bu belgeyi vermemekse soyleyin millet bukadar emek etmesin, mesleki anlamda sorulacak okadar soru varken tutupta sacma sapan sorular sorarak ne elinize geciyor, 3 ay calistim cozmedigim soru kalmadi 2017 de cikan sorulara bakin pes diyorum

Sonuçlarınız nasıl arkadaşlar, ben sınavdan sonra biraz salladım buradan ama şükürler olsun sınavı geçmeyi başardım, 86 almışım çok mutlu oldum emeklerim zai olmadı bu sefer. Sorular gerçekten zordu ama sıkı çalıltım allahı var. Bu sınava tekrar girecek arkadaşlar bana ulaşarak çalışma yöntemleri hakkında fikir alabilirler. sınav zor bir sınav ama 3-4 ay çalışmayla rahatlıkla geçilecek bir sınav, bu arada Sorhocam sitesine de buradan teşekkür ediyorum. Soru çözmemde çok yardımcı olan bir sitedir.

---------- Mesaj eklendi (15:19) ---------- Önceki mesaj (14:58) ----------

Bu arada iptal olan soruları ve değişenler Aday.ankara.edu.tr sitesinden sonuç sayfasının alt kısmından görebilrisiniz.

nazmozaydin
29.04.2017, 19:25
Sınav sonuçları açıklandı başarılı sonuçların yapması gereken işkemleri bilen var mı? Yardımcı olursanız sevinirim

Sigma
29.04.2017, 22:40
Alan arkadaşları tebrik ederim nasıl, ne kadar ve hangi kaynaklarla hazırlandıgınızı ve sınav süreciniz hakkında bilgi verirseniz bir sonraki sınav için hazırlanmayı düşünen benim gibilere büyük yardımınız dokunur :)

okansvsr
30.04.2017, 11:31
Arkadaşlar bu sinav icin nacizane kendim icin cikardigim notlari paylasabilirim. Notlarin fotografini da atabilirim. Illaki eksik yonleri vardir notlarin ama bana cok faydasi oldu. Notlari isteyen olursa bana ulasabilirler. Alan arkadaslari da tebrik ederim (:

ReMe01
30.04.2017, 14:24
Sınav zordu.Alan arkadaşları tebrik ederim.Bizimkisi başka bir bahara kaldı.

nazmozaydin
30.04.2017, 17:09
Hasat yayınlarının kitabına çalıştım özet çıkararak birde okuldan bitki koruma kitaplarına çalıştım.

anill377
30.04.2017, 23:15
Arkadaşlar geçen kısım yüzde 5 altında olduğu için puanlar yükselebilir miş . Böyle birşey varmı nerden öğrenebiliriz yardımcı olurmusunz?

nazmozaydin
30.04.2017, 23:47
Sonuçların son haliydi zaten aşağıda herhangi bir yuvarlama olmayacak yazıyor puanlar zaten yükseltilmiş

Mr.Muhendis
01.05.2017, 10:41
Sınavı kazanan arkadaşları tebrik ediyoruz. Ankara Üniversitesi tarafından yapılan duyuru şu şekildedir:

08 Nisan 2017 Cumartesi günü yapılan GTHB-GKGM Bitki Koruma Ürünleri Bayi ve Toptancılık Sınavı Sonuçları açıklandı.
Aday Bilgi Sisteminden aday.ankara.edu.tr internet adresinden sınav sonuçları menüsünden öğrenebilirsiniz.

Adaylar sınav sonuçlarına ilişkin itirazlarını 08 Mayıs 2017 saat 17.00’ye kadar ıslak imzalı dilekçe şeklinde ASYM’ye ulaştıracaklardır.

Adaylar, sonuçlara ilişkin itiraz başvurularını T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi Ankara Üniversitesi Döner Sermaye İşletmesi Sınav Yönetim Merkezi IBAN:TR120001002532699103995001 numaralı hesaba 20 ₺ (Yirmi Türk Lirası) itiraz ücreti yatırarak alınan banka dekontu, itiraz konusunun ve iletişim adreslerinin açıkça yazılı olduğu dilekçe ile ASYM’ye ulaştıracaklardır.

Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile adayın T.C. Kimlik Numarası, imza, adres ve banka dekontu olmayan dilekçeler dikkate alınmayacaktır.

Usulüne uygun yapılmayan itirazlar dikkate alınmayacaktır.
ASYM

Arkadaşlar bu sinav icin nacizane kendim icin cikardigim notlari paylasabilirim. Notlarin fotografini da atabilirim. Illaki eksik yonleri vardir notlarin ama bana cok faydasi oldu. Notlari isteyen olursa bana ulasabilirler. Alan arkadaslari da tebrik ederim (:

Notları bize e-mail (admin@ziraatciyiz.biz) atarsanız siteye ekleyebiliriz.

Sigma
03.05.2017, 00:47
Ve bu notların yuvarlanmış ve yükseltilmiş haliymiş arkadaşlar düzeltme söz konusu değilmiş puanlarda

anill377
03.05.2017, 16:28
Arkadaşlar geçen sayısı çok az olduğu için herkese 4 5 puan eklencekmiş diyorlar. Mesela 66 küsür alan biri geçmiş olacak gibisinden. Bu ne zaman sisteme yansır acaba nasıl öğrenebilirz ?

Mr.Muhendis
03.05.2017, 16:38
Arkadaşlar geçen sayısı çok az olduğu için herkese 4 5 puan eklencekmiş diyorlar. Mesela 66 küsür alan biri geçmiş olacak gibisinden. Bu ne zaman sisteme yansır acaba nasıl öğrenebilirz ?

Öyle şey olmaz. Kim diyor onu ?

Sigma
04.05.2017, 15:28

şuanki puanlar o dediğin eklemeli hali zaten eklenip yayınlandı, yani 69 alan birinin geçmesi mumkun değil çünkü zaten ham asıl puanı 65 misal olarak

tarbitek
05.05.2017, 18:48
Merhaba, iyi günler...

Ben de bayilik sınavından geçtim ve sınav başarı belgesini almak için il müdürlüğüne başvurdum. Çalışma notlarımı sitede paylaşmak istiyorum. Artık tarımsal yayım ve danışmanlık sınavı için pusuda bekleyeceğim. Hepimiz için hayırlısı olur inşallah.

anill377
07.05.2017, 14:38
68 veya 69 alanlar dilekçe yazıp yaklaştığı için geçecek geçti sayılıverilecek diyorlar bunun Hakkında net bilgiyi nerden öğrenebiliriz arkadaşlar ?

Mr.Muhendis
08.05.2017, 08:05
68 veya 69 alanlar dilekçe yazıp yaklaştığı için geçecek geçti sayılıverilecek diyorlar bunun Hakkında net bilgiyi nerden öğrenebiliriz arkadaşlar ?

Böyle bir şeyin yapılması mümkün değil. 66-67 alanların günahı ne ? Elbet birileri tam sınırda geçecek, birileri de 1-2 puanla kaçıracak. Sınavların doğasında bu var.

Gurka
18.07.2017, 18:44
Herkese iyi günler size bir sorum olucak hedefim zirai ilaç bayisi açmak istiyorum seracılık bölümünden sınava girebiliyormuyum 2 yıllık okursak 3 yıllık tecrübe istiyormus bunun hakkında bilgisi olan varmı 2 sene okuduktan sonra 3 yıl tecrübe mı yapicaz ? :e010:

Mr.Muhendis
19.07.2017, 08:39
Herkese iyi günler size bir sorum olucak hedefim zirai ilaç bayisi açmak istiyorum seracılık bölümünden sınava girebiliyormuyum 2 yıllık okursak 3 yıllık tecrübe istiyormus bunun hakkında bilgisi olan varmı 2 sene okuduktan sonra 3 yıl tecrübe mı yapicaz ? :e010:

Merhaba,

İki yıllık herhangi bir bölümde bitki sağlığıyla ilgili ders aldığınız sürece bu sınava girme hakkınız vardır.

slymns
09.08.2017, 22:03
iyi akşamlar benimde bir sorum olacaktı. baya araştırdım ama sizin kadar bilgim olmadığı için ayırt edemiyorum.

ben normal bır unıversıteden muhendıslık mezunuyum. açık ogretımde tarım bölümü var iki yıllık. bir arkadaşa fitopatoloji dersi aldığı için bu sınava girebileceğini söylemişsiniz. bu tarım bölümündede aynı ders veriliyor ve başka dersler de var ama hangısı bıtkı saglıgı hakkında ben bılemedım. sorum şu ki ben bu tarım bölümünü okusam bu sınava gırebılır mıyım? ziraai ilaç bayii açabilir miyim? teşekkürler.

Mr.Muhendis
10.08.2017, 09:35
iyi akşamlar benimde bir sorum olacaktı. baya araştırdım ama sizin kadar bilgim olmadığı için ayırt edemiyorum.

ben normal bır unıversıteden muhendıslık mezunuyum. açık ogretımde tarım bölümü var iki yıllık. bir arkadaşa fitopatoloji dersi aldığı için bu sınava girebileceğini söylemişsiniz. bu tarım bölümündede aynı ders veriliyor ve başka dersler de var ama hangısı bıtkı saglıgı hakkında ben bılemedım. sorum şu ki ben bu tarım bölümünü okusam bu sınava gırebılır mıyım? ziraai ilaç bayii açabilir miyim? teşekkürler.

Merhaba,

Evet, sınava girme hakkınız oluyor.

Melike3532
07.09.2017, 11:46
Organik tarim mezunuyum. Bayilik sinavina girmek istiyorum. Bitki koruma dersi aldim ama sinav icin uygun mu?:e010:

Mr.Muhendis
08.09.2017, 12:36
Organik tarim mezunuyum. Bayilik sinavina girmek istiyorum. Bitki koruma dersi aldim ama sinav icin uygun mu?:e010:

Evet, sınava girebilirsiniz.