PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : TARIM GELİŞTİRİLMESİ

ugurarincc
02.11.2016, 15:59
TARIMIN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN NELER YAPMALIYIZ ARKADAŞLAR :e010:

mrtgncr
02.11.2016, 19:24
En başta çiftçi bilinçlendirilmeli bence, izah ede ede anlatılmalı.

Sigma
03.11.2016, 02:07
kesinlikle mrtgncr'e katılıyorum çiftçimiz gerçekten bilinçli tarım yaparsa maddi olarak iyi yerlere gelecektir ve buda geçim şartları iyileşen çiftçimize hem yeni yatırım imkanı(soğuk hava deposu gibi) ve topraklarını korumasını sağlar, ülkesel bazda yapılan projelere çiftçimizin dahil edilmesi kolaylaşarak ülkesel olarak tarımın kalkınması sağlanacaktır.

Muammerr
06.11.2016, 16:29
bence aracıların aradan çıkması ve aracıların elde ettiği karın kooperatifler vasıtasıyla çiftçilere kazandırılması lazım. tarlada 0.5tl olan domates pazarda 3-4 lira. köylüden daha fazla aracıların kazanması tam bir haksızlık.

yokole1sey
07.11.2016, 01:47
Çiftçi bilinçlense ne olacak ?

Devlet adam akıllı destek verdikçe birşey olmaz...
Mısır ın kilosu 5 seneöncede 50 kuruş idi şimdide oyle Amaa mazot fıyatı oylemı yerındemı durdu 5 sene oncekı fıyatmı.
Önce DEvlet destek verıcek ımkan saglıcak

mrtgncr
08.11.2016, 16:59
Çiftçi bilinçlense ne olacak ?

Devlet adam akıllı destek verdikçe birşey olmaz...
Mısır ın kilosu 5 seneöncede 50 kuruş idi şimdide oyle Amaa mazot fıyatı oylemı yerındemı durdu 5 sene oncekı fıyatmı.
Önce DEvlet destek verıcek ımkan saglıcak

Devlet desteği önemli ancak bizim ülkemizde maalesef bu konuda büyük büyük büyük problemler olduğunu düşünüyorum. Tarım konusunda durum ne halde pek bir bilgim yok ancak devlet bir konuda destek verdiği zaman ülkemizde kılıf giydirilip para güzelce cebe indiriliyor. Maalesef ülkemizde destek olayı insanlar tarafından farklı algılanıyor. Devletten alınan paranın eminim %50 si destek alınan amacın dışında kullanılıyor, bir zaman sonra devlet istediği potansiyeli alamayınca vazgeçiyor. Dediğim gibi tarımda bu konu ne durumda bilgim yok ama şahit olduğum birçok konu var bu desteklerin farklı amaçlarla kullanılması yönünde.

Benim çiftçi bilinçlendirilmeliden kastım gübreleme, bitki besleme, yabancı ot kontrolü, zararlı kontrolü, verimlilik ve kalite gibi konularda bilgi verilmedir. Çiftçi atalarından duyduğu bilgi ile tarım yapmaya çalışıyor. Yanlış mücadele sonucunda hem hastalık/zararlı/yabancı ot gibi istenmeyen durumları zorlaştırıyor hemde emek/para kaybediyor. Bunların üstüne don gibi olaylar gelince çiftçi vazgeçiyor. Tarımın diğer alanlarla rekabet edecek gücünün olmadığını düşünüyorum. Kocaman pamuk tarlasından gelen gelir ile oraya yapılacak bir inşaatın kişiye getirisini göz önünde bulundurursak tarımın hiç şansı yok. Bizlerin bilgilerimizi paylaşması ve çiftçilere en azından fikir aşamasında yardımcı olması gerekiyor.

Hocamızın anlattığı ufak bir olayla örnek vermek istiyorum. Zamanında bir üretici (40-50 yıl önce) kayseriden adanaya serin iklim bir buğdaygil tohumu getirmiş. Bu üretici tabi orda görmüş bakmış verimli aynı verimi sıcak iklim bölgesinde olan adanadan beklemiş ancak sonuç tabiki hüsran olmuş. Hocamın dediğine göre bu olaydan sonra adanada büyümüş bu olay. Herkes bizim topraklarımızda buğdaygil yetişmiyor tarzında bir algıya kapılmış. Buğdaygili eken insanlar bile başka şeylere yönelmeye başlamış. Bilgisiz yapılan bu tarım yüzünden 20 25 yıl boyunca insanların kafasında biz gördük bu toprakta buğdaygil verimli değil algısı oluşmuş.

Elbette bunlar dışında yapılacak birçok şey vardır tarım için ancak bence önce problemin ilk halkasından başlamak gerekiyor.