PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yaprak Sararması

mrtgncr
18.10.2016, 19:02
Merhaba, bugün dikkatimi çeken birşey gördüm. Kendi kafamda birkaç sebep buldum ancak tam cevabını öğrenmek istiyorum. Sorum şudur,

Bugün üniversitemizin kampüsünde gezerken yan yana incir ve dut ağacı gördüm, bunların arasında 4 metre civarında bir uzaklık var. İncir ağacının yaprakları yeşil ancak dut ağacının yaprakları %70 sararmış. Kabaca ikisi içinde aynı toprak, aynı iklim, tahminimce ikiside aynı zamanlarda dikilmiş, ağaç boyları aynı ancak dutun yaprakları neredeyse sapsarı incir ise duta nazaran yemyeşil. Bu yaprak sararmasında etkili olan nedenleri öğrenmek istiyorum. Google da birkaç makale buldum ancak tam olarak cevabımı alamadım. Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim.

mrtgncr
24.10.2016, 18:39
Tekrardan merhabalar,

Cevap gelmedi ancak ben kendi bulduğum cevapları yazmak istedim. Okuyup ilerde işimize yarayacak bilgiler olabileceğini düşünüyorum.

Bulduğum ilk sebep bitkilerin farklı su, mineral madde, iklim vs. ihtiyaçlarından dolayı dut ağacının yapraklarının daha önce sararması şeklindeydi.

İkinci sebep ise ki bu cevap beni tatmin etti diyebilirim. İncir ağacı yanında bir bitkinin büyümesini istemezmiş. Sahip olduğu allelopatik özellikten dolayı salgıladığı gaz veya sıvılar ile etrafındaki bitkilerin gelişimini olumsuz etkilermiş, bundan dolayı dutun yapraklarının incire göre çok fazla sararması normalmiş.

somara
28.10.2016, 22:03
Tekrardan merhabalar,

Cevap gelmedi ancak ben kendi bulduğum cevapları yazmak istedim. Okuyup ilerde işimize yarayacak bilgiler olabileceğini düşünüyorum.

Bulduğum ilk sebep bitkilerin farklı su, mineral madde, iklim vs. ihtiyaçlarından dolayı dut ağacının yapraklarının daha önce sararması şeklindeydi.

İkinci sebep ise ki bu cevap beni tatmin etti diyebilirim. İncir ağacı yanında bir bitkinin büyümesini istemezmiş. Sahip olduğu allelopatik özellikten dolayı salgıladığı gaz veya sıvılar ile etrafındaki bitkilerin gelişimini olumsuz etkilermiş, bundan dolayı dutun yapraklarının incire göre çok fazla sararması normalmiş.
Yaprak sararmalarının çok farklı sebepleri olabilir .
yazdıklarınıza ek olarak demir eksikliği kök bölgesindeki sıkıntılar, gövde kurtları veya bakteriyel sebepler sayılabilir.