PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hal Fiyatları

Shansur
10.10.2016, 17:33
Merhabalar. Bir üretici malını doğrudan meyve sebze hallerine satabilir m? . Bu sitelerdeki hal fiyatlarının en yüksek en düşük fiyat birimi neyi ifade eder ? Hale giden ürünün alınmaması satılmaması gibi durumlar VE riskler nelerdir ? Lütfen yardımlarınızı istiyorum fakat kanun maddeleri referans olarak gösterilip yazı terkedilmesin anlayabileceğim gibi bir açıklama yaparsanız güzel olur. Şimdiden teşekkürler

mrtgncr
10.10.2016, 23:06
Merhaba, halde 2 türlü ürün alımı oluyor, birincisi siz atıyorum 2 tl diyorsunuz ürünü sizden alıyor gerisi sizi ilgilendirmiyor. Birde komisyonlu alım alıyor. Ürün ne kadara satılırsa halci kendine bir miktar alıyor kalanı sizin oluyor. Mesela ürünün fiyatı salı günü 3 tl bunun yüzde yanılmıyorsam 15 ini alıyor kendine geri kalan 2.55 tl sizin oluyor ama ürünün fiyatı çarşamba 1 tl olursa size 85 kuruş kalıyor gibi düşünebilirsiniz. Kendim şahit olmadım ama komisyon olayında 2 tl ye satıp size 1.80 tl ye sattık diyip 20 kuruş kafadan kar ediliyormuş diye duydum ama kendim şahit olmadım. Halde şahsi fikrim küçük tüccarlar çok karlı olmuyor ama büyük tüccarlar örneğin 2 bin ton elma satan birisi temizinden komisyonla payını alıyor. Piyasa olayına gelince haldeki meyve sebze oranı en büyük etken. Örneğin bayramdan önce hal salatalık doluydu ve kilosu 1 tl gibi fiyattan satılırken bayram arifesinde 2.50 ye salatalık satan yerler vardı. Ürün az çok olması en büyük etken bunun yanında kaliteli ürün resmen havada kapışılıyor ama üründe leke veya renk sorunu gibi albenisini azaltan birşeyler varsa öldüm pahasına almaya çalışan insanlar çok oluyor burada ürününüzü satan yer oldukça önemli. Halde ne satacaksanız iyi araştırın genelde x meyvesi denince akla y dükkanı geliyorsa sizde ona satın malınızı o dükkan x meyvesiyle anıldığı için belki piyasadan 10 20 kuruş farkla hemde daha hızlı satılacaktır. Bu yazın yaklaşık 3 ay halde çalıştım bildiklerim bunlar yanlış yönlendirmek istemem sadece fikir olması açısından yazıyorum araştırmadan bu yazıya dayanarak hareket etmezseniz sevinirim. iyi akşamlar.

Shansur
11.10.2016, 12:16
Öncelikle teşekkürler ilginiz için. Peki iki türlü alım demişsiniz 2 liraya satıp gerisine karışmamak konusuna değinicem. Hale götürdüğümüz ürün illa alınır mı yani hale gidipte satamadan geri dönme durumu söz konusu mu. Birde hal fiyatları sitelerindeki en düşük en yüksek fiyat neyi ifade eder

mrtgncr
11.10.2016, 19:29
İlk defa gidecekseniz dükkan dükkan dolaşmanız lazım. Malınıza bir değer biçiyorlar o değer sizi memnun ederse elinizde kalmaz ama size verilen fiyat hoşunuza gitmezse satamadan geri dönmeniz de mümkün. İmkanınız varsa birgün gidip gezin piyasa hakkında bilginiz olsun ona göre malınızı götürün. Genelde bir kişi bir komisyoncu buluyor artık senelerce ona satıyor malını. Hal sitesindeki en düşük fiyat en yüksek fiyat neye göre ayarlanıyor bilmiyorum ama uygulamada en düşük fiyat veriliyor ki o fiyattan daha aza sattık diyip vergi kaçırılmasını önlüyorlar sanırım, ama bu konuda sadece duyduğum bu. O fiyatlar genelde geçerliliği olmayan fiyatlardı benim çalıştığım zaman.