PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tıbbi-Aromatik bitkilerde kârlı üretim için hangi bitki tercih edilmelidir?

ÖLMEZOĞLU
09.10.2016, 22:04
Evet arkadaşlar öncelikle selamlar... Bu forumdaki ilk konum ve benim çok merak ettiğim bir şey...Aslında sorumuz oldukça basit;
Her çiftçi az emek çok kar sistemi üzerinden hareket etmektedir...Ama ben babam veya dedem gibi oturup buğday ve pamuk ekmek istemiyorum...Bu zamanda en etkili ve karlı tarım bu bitkiler üzerinden olmaktadır... Diyarbakır gibi bir yerde hangi tür bitki ile kâr yapabiliriz?
Şu bilgileride veriyim; Tarlalarımızda su sıkıntısı yoktur... Sera yapımında ne kadar gider çıkar?
Not:Ziraat mühendisliği 3 üncü sınıftayım ve birşeylerle uğraşırken para kazanmakta istiyorum...Yeteri kadar arazimiz var ama şuanda ufak birşeyler yapmak istiyorum...Şimdiden bilgilendirdiğiniz ve fikirlerinizi sunduğunuz için teşekkür ederim...
Herkese iyi forumlar...

Mr.Muhendis
10.10.2016, 08:38
Merhaba,

Bölge iklimini bilmediğimiz için önereceğimiz bitkilerin uyum sağlayıp sağlayamayacağını bilemeyiz. Mesela, goji berry deneyebilirsiniz. Bölümünüzdeki hocalardan da yardım alabilirsiniz. Bölgeyi bildikleri için daha net bilgi verebilirler. Ama goji berryi öneririm. Az da olsa deneyin.

Alper60
21.10.2016, 20:31
Diyarbakır sıcak ve nemi düşük bir ilimiz. Goji berry hemen bir yılda ürün verecek bir bitki değil. Öncelikle piyasada pazar araştırmasına gir ve ilk yıl kafanda tasarladığın bitkilerden küçük parsellere ekimini yap. Bu sana çok büyük tecrübe olacaktır. Daha sonra elindeki numuneleri alıcılara bir göster, daha doğrusu satmaya çalış. O zaman piyasayı daha iyi tanırsın. Bitki konusuna gelirsek. Tıbbi aromatik bitkilerden nane sıcağı ve suyu sever, fesleğen de aynı şekilde. Çörekotu, keten, kekik bunları düşünebilirsin.

Mihriban33
04.02.2017, 19:24
Tibbi aromatik ders notu olan varmi acaba

Mr.Muhendis
05.02.2017, 09:53
Tibbi aromatik ders notu olan varmi acaba
Site içi arama yapınız.