PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dicle Üniversitesi Kesin Kayıt İşlemleri

Mr.Muhendis
12.08.2016, 15:37
2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA

DİCLE ÜNİVERSİTESİNE YENİ KAYIT YAPACAK ÖĞRENCİLER İÇİN

KAYIT İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ DUYURU

2016-2017 Eğitim Öğretim yılında Üniversitemize kayıt hakkı kazanan adaylar herhangi bir PTT Şubesinden alacakları e-devlet şifresi ile 12 – 16 Ağustos 2016 tarihleri arasında e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ internet adresinden elektronik kayıt yaptıracaklardır ve e-devlet üzerinden kayıt yaptıran öğrencilerden herhangi bir belge talep edilmeyecektir. E-devlet üzerinden kaydını tamamlayan öğrencilerin kayıt işlemleri için Üniversitemize başvurmalarına gerek yoktur.

E-kayıt uygulama süreci

a) PTT şubesinden alınacak e-devlet şifresi ile 12-16 Ağustos 2016 tarihleri arasında https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden giriş yapılacak.

b) Açılacak sayfanın sol üst köşesinde yer alan e-hizmetler linki tıklanacak,

c) Açılacak sayfanın en alt kısmında “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı” başlığı altında bulunan “Üniversite e-kayıt butonu” tıklanacak ve kayıt süreci başlatılacaktır.

d) İstenilen bilgiler doldurulduktan sonra yapılan kaydın çıktısı alınacak ve muhafaza edilecektir.

e) E-kayıt işlemini yapan öğrencinin ayrıca kayıt süreci içerisinde Üniversitemize uğramasına gerek kalmayacak ve kendisinden herhangi bir belge istenmeyecektir.

Herhangi bir sebeple e-kayıt yaptıramayıp Üniversitemize gelerek kayıt yaptıracak olanların ise yanlarında nüfus cüzdanının aslını ve mezuniyet belgelerini bulundurmaları zorunludur.

E-devlet üzerinden kayıt yaptırmayan adayların kayıtları ise 18-19 Ağustos 2016 tarihleri arasında Üniversitemiz kampüsünde bulunan Öğrenci İşleri Daire Başkanlığında (Merkezi Öğrenci İşleri Biriminde) yapılacaktır. (Ergani, Bismil, Çermik, Silvan ve Çüngüş ilçelerindeki Meslek Yüksekokullarımızı kazananlardan e-kayıt yaptırmayanların kayıtları da 18-19 Ağustos 2016 tarihleri arasında bu ilçelerdeki Meslek Yüksekokulları binasında yapabilecekleri gibi aynı tarihler arasında Üniversitemiz Öğrenci İşleri Daire Başkanlığında da (Merkezi Öğrenci İşleri Biriminde ) yapılabilecektir.

Üniversitemizi kazanan adaylara herhangi bir dosya gönderilmeyecek ve önkayıt alınmayacaktır.

Yurt, Burs ve Öğrenim Kredisi ile ilgili başvurular, Kredi ve Yurtlar Kurumunun www.kyk.gov.tr internet adresinden yapılabilir.

Ortaöğretim kurumundan henüz mezun olamayıp Üniversitemize yerleşenler, sorumluluk sınavları sonucunda mezun olmaları halinde mezuniyet belgeleri ile birlikte 30 Aralık 2016 tarihine kadar Üniversitemize gelerek kayıt yaptırabilirler.

KAYITLA İLGİLİ ÖNEMLİ NOTLAR

1-Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemez.

2-Gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında Üniversitemiz gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkilidir.

3-Posta veya kargo ile kayıt yapılamaz.

4- E-kayıt yapmayanların kesin kayıt için adayın bizzat başvurmaları gerekir. Ancak mazereti olanların noter vekâletnamesi vermeleri koşuluyla bir başkası tarafından da kayıtları yapılabilir.

5- Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 22.09.2011 tarihli Genel Kurul Kararı uyarınca, aynı anda iki önlisans veya iki lisans eğitimine kayıt yaptırılmayacağı ve öğrenime devam edilemeyeceğinden bu durumda olup kayıt hakkı kazanan adayların söz konusu karar uyarınca yeni kazandığı programa kayıt yapabilmesi için daha önce kayıtlı olduğu programdan kaydını sildirmiş olması gerekmektedir. (Aynı anda bir önlisans ve lisans programına ise kayıt yapılabilir.)

KAYIT SONRASI EĞİTİM-ÖĞRETİM İLE İLGİLİ ÖNEMLİ NOTLAR

1-Üniversitemiz Fakülte ve yüksekokullarına ilk kez kayıt yaptıran öğrenciler, daha önce öğrenim gördükleri yükseköğretim kurumlarında en geç 10 akademik yıl öncesine kadar almış ve başarmış oldukları derslerden muaf olmak için yeni kayıt yaptıkları tarihten itibaren 30.09.2016 tarihine kadar ekteki formu doldurarak transkript ve onaylı ders içerikleri ile birlikte Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına başvurdukları takdirde, ilgili Fakülte/Yüksekokul Yönetim Kurulunca muafiyet istekleri ve intibak işlemleri değerlendirilip karara bağlanır. Ders bilgi paketlerine obs.dicle.edu.tr/oibs/bologna adresinde ulaşılabilir.

2- Tüm Fakülte ve Yüksekokullarımızda 1.sınıfta okutulmakta olan zorunlu İngilizce dersinden muaf olmak isteyen öğrencilerimiz, yapılacak olan yabancı dil muafiyet sınavına girebilmek için 21.09.2016 tarihine kadar Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğüne müracaatta bulunabilirler. (Zorunlu İngilizce dersi muafiyet sınavı 23.09.2016 tarihinde saat 13:30’da Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğünde veya Müdürlüğün belirleyeceği ve web sayfasında duyuracağı yerde yapılacaktır.)