PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiye de multikopter ile ilaçlama

ecotronik
07.06.2016, 07:37
Arkadaşlar selamlar,

Adım Ercan , ben ziraat bilimleriyle ilgili bir akademik geçmişe sahip değilim. Daha çok otomasyon sistemleri üzerine akademik ve iş geçmişim var. İstanbulda bir teknoloji şirketinde görevliyim. Bir konuda fikirlerinizi merak ediyorum.

Türkiye de Tarım arazilerinde, multikopter ile ilaçlama yapılan bir uygulama var mıdır?

Multikopter (drone diyenler de var tabi) ler ile ilaçlama yapmanın, ziraai yada başka bir sakıncası var mıdır?

Dragonfly...

Mr.Muhendis
07.06.2016, 13:36
Merhaba,

Multikopter ilaçlama diye aratınca birkaç habere rastlanıyor. Ancak, benim bildiğim ve gördüğüm uygulama alanları yok. Zamanında biraz araştırma yapmıştım. Bir zararı olduğunu düşünmüyorum. Aksine, faydaları vardır. İlaç, iş gücü, zaman tasarrufu sağlıyor. Sizin belirlediğiniz koordinatlarda ilaçlama yapıyor. Daha üst seviyedeki makineler bitki olmayan kısımları algılayıp orada memelerini kapatıyor. Bunlar gibi birçok özelliği var.

ecotronik
10.06.2016, 20:36
Peki bu konuda sizce yasal anlamda hangi bakanlık / birim ile görüşmek uygun olur. Nihayetinde yasal zeminde yer bulamadıktan sonra üzerinde ileriye yönelik yatırım ve aksiyon almak gereksiz olacaktır.

5lt lik depoya sahip, araziyi otonom olarak tarayacak bir ürünle deneme uygulamalar yapmak istiyorum.

Dragonfly...

Mr.Muhendis
10.06.2016, 21:41
Tarım müdürlüğüne ve karakola bilgi verilse sanırım yeterli olur. Bulunduğumuz ortam malum. İlaçlama denemesi yaparken başka bir şey sanılabilir. Karakolu da bu yüzden söyledim.