PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ziraat mühendisi özel sektör ve kamu sektörü farkı

uqur5561
25.05.2016, 15:12
İyi günler diliyorum
Tam olarak cevabını alamadığım bir soru sormak istiyorum
Ziraat mühendisi özel ve kamu sektöründeki çalışma alanı yani yaptığı görevler tam olarak nedir yani arasında farkı öğrenmek istiyorum
Özel sektörde bildiğim kadarıyla bir mühendis,kendi sektöründeki malzemelerin satışından sorumlu kısaca satış elemeanı olarak biliyorum
Kamu sektöründe ziraat mühendisi ne işle meşgul olur özeldeki gibi satış danışmanlığı mı yapar ne yapar tam olarak bilmiyorum şuan 1.sınıf olduğumdan bazı temel bilgileri öğrenme gereği duyduğumdan 2 senedir bu sayfadayım değerli fikirlerini bekliyorum gerçekten çok aklımı karıştırdı Özelliklede örnek vererek cevaplarsanız çok memnun olurum
Saygılarımla ...

Mr.Muhendis
25.05.2016, 15:59
Merhaba,

Özel sektördeki mühendisler kendi işlerini yaparlar. Ya piyasayı dolaşarak ürün tanıtımı yaparlar ya da teknik mühendis olup çiftçi arazilerini gezerler. Bazı firmalar dönem dönem her ikisini de yapmanızı isteyebilir. Başlangıçta maaş nispeten daha azdır. Ama kamuya göre yükselmeniz daha hızlı olur. Dolayısıyla maaşınız da bu oranda artar. İş güvencesi kamuya göre daha azdır.

Kamudaki (il/ilçe müdürlükleri) mühendisler katiplik yaparlar. Çiftçi kayıt sistemine veri girerler, evrak işleri varsa onları yaparlar. Araziye çok fazla çıkmazlar. Maaşları özel sektöre göre daha iyidir, iş güvencesi -en azından şimdilik- vardır.

uqur5561
25.05.2016, 16:08
evrak işlerinden.çiftçi kayıt sistemlerinden başka ne yapar peki çünkü ben şöyle algılıyorum kendi bölümümde kendimi geliştirmem diğer kişisel gelşim gerektiren konulardada kendimi geliştirmem kamuda birşeye fayda sağlamıcak mı sadece evrak defter mi yazacam,kamudaki niyetim benim topluma ve ülkeye fayda sağlamak sadece evrak defter yazmazlar sanırım

Mr.Muhendis
25.05.2016, 18:35
evrak işlerinden.çiftçi kayıt sistemlerinden başka ne yapar peki çünkü ben şöyle algılıyorum kendi bölümümde kendimi geliştirmem diğer kişisel gelşim gerektiren konulardada kendimi geliştirmem kamuda birşeye fayda sağlamıcak mı sadece evrak defter mi yazacam,kamudaki niyetim benim topluma ve ülkeye fayda sağlamak sadece evrak defter yazmazlar sanırım

Çocukluktan beri tarım il/ilçe müdürlüklerini görüyorum. Özellikle son 10 yılda büroya daha fazla hapsolmuş mühendisler var. Bunlar benim kendi izlenimlerim. Biri çıkıp "yoo biz sürekli geziyoruz" diyebilir. İstisnalar kaideyi bozmaz sevgili kardeşlerim.

uqur5561
25.05.2016, 22:27
Hımm durum vahim o zaman sanırım sayın admin çok saolun bilgilendirdiğiniz için

Mr.Muhendis
26.05.2016, 09:40
Hımm durum vahim o zaman sanırım sayın admin çok saolun bilgilendirdiğiniz için

Nereden baktığınıza bağlı aslında. Neticede bu konumda çalışan binlerce mühendis var. Eminim bir çoğu mesleğimi yapamıyorum diye endişe duyuyordur. Ama bir kısmı da böyle gayet güzel diyordur. Bakış açısıyla alakalı biraz.