PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarla ile bahçe arasındaki fark

uqur5561
01.03.2016, 22:43
Hayırlı akşamlar
Bugün hocamız sınıfa bir soru sormuştu malum hepimiz farklı cevaplar versekde doğru cevabı veremedik
Tarla ile bahçe arasındaki farkı sormuştu hoca
internettede araştıryısamda bulamadım en iyisi buraya yazayım dedim
sonuç olarak her ikisindede meyve sebze yetiştiriliyor biri küçük biri büyük acaba nasıl farkları olabilir tanımı yapılabilir yardımınız için tşekkür ederim

Mr.Muhendis
02.03.2016, 08:53
Merhaba,

Hocamız madem cevapları beğenmedi. O zaman kendisini TDK'ya havale ediyorum. :)

TDK'ya göre bahçe: Sebze, meyve, çiçek veya ağaç yetiştirilen yer

TDK'ya göre tarla: Tarıma elverişli olan, sınırlı ve belirli toprak parçası

Sayfamız üzerinden de sorduk. Gelen cevapları buraya ekleyeceğim.

Mr.Muhendis
02.03.2016, 10:40
Sayfamıza gelen yorumlar:

Özge A.: Bence dediginiz gibi her iki arazi de sebze ve meyve dikimi için uygun. Sadece tarladaki üretim çok daha geniş daha çok ticari ve kâr amacı güdülen üretimdir, bahcedeki üretim ise geçimlik yada cok az kâr amacı güdülerek yapılan üretimdir.

Timur T.: Ispartadaki 200 dönümlük elma bahçeleri de geçimlik mi

Murat Ö.: Tarla ürünleri fabrikada işlenen ürünlerdir. Yani domates fabrikaya gidip salça olacaksa tarla ürünüdür. Sofralık ekildiyse bahçe ürünüdür. Ben de bir tarlacı olarak en mantıklı yorumun bu olduğuna karar verdim

Ali K.: Tarla endüstriyel tarımın yapıldığı üretim alanlardır tahıllar, yağ bitkileri, lif bitkileri, Bahçeler ise daha çok işlenmeden tüketimi yapılan alanlardır kışlık ve yazlık sebzeler, meyveler vb.

Emrullah D.: Tarla ana yemekleri olustururken bahce ara yemekler diye dusunebiliriz:)nacizane fikrim

Arap T.: Tarla tahıl ve sebze üretimi yapılan arazilerdir. Bahçe ise meyve zeytin üzüm yetiştirilmek için kullanılmış arazilerdir.

Samet K.: 200 dönüm buğday hububat ekili alan da 5 dönüm marul ekili alan da 500m2 çilek ekili alan da TARLA DİR
1 DÖNÜM ELMA DİKİLİ ALAN 40 DÖNÜM SEFTALİ DİKİLİ ALAN 100 DÖNÜM FINDIK DİKİLİ ALAN
BAHCE DİR

Yakup Y.: TARLA, tarıma elverişli olan, endüstriyel ürünlerin üretildiği, sınırlı ve belirli toprak parçası olarak tanımlanıyor. BAHÇE ise,endüstriyel ürünlerin üretemediği, meyvenin genelde istenmediği meyve bahçeleri olmaya elverişli olarak ifade ediliyor

uqur5561
02.03.2016, 14:38
Cevaplar gerçekten çok güzeldi sayın admine ve gönderip cevaplayan kişilerede tek tek teşekkür ediyorum 1.sınıf olarak bu temel kavramlarla bilinçlenmiş oldum Allah razı olsun