PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Toprak Analiz sonucu nasıl değerlendirilir?

umutsahin
17.11.2015, 10:03
TOPRAK ANALİZ RAPORU / SOİL ANALYSIS REPORT

pH -- Saturasyon 6,2 Hafif Asit
Kireç (%) Kalsimetrik 1,5 Az Kireçli
Tuz (%) Saturasyon 0,012 Tuzsuz
Doygunluk (%) Saturasyon 49 Bünye: Tınlı
*Org. Mad. (%) Modifiye Walkley Black-TS 8336 <0,2** Çok Az
Toplam N (%) Kjeldahl 0,044 Az
*Bitkiye Yarayışlı P (kg P2O5/da) Olsen-TS 8340 –İşletme içi metod 15,1 Az
Bitkiye Yarayışlı K (kg K2O/da) A.Asetat-ICP 21,7 Az
Ekstrakte Edilebilir Ca (kg CaO/da) A.Asetat-ICP 673,4 Yeterli
Ekstrakte Edilebilir Mg (kg MgO/da) A.Asetat-ICP 81,4 Yeterli
Bitkiye Yarayışlı Fe (ppm) 01 N. HCL-ICP 21,57 Yeterli
Bitkiye Yarayışlı Mn (ppm) 01 N. HCL-ICP 11,79 Az
Bitkiye Yarayışlı Zn (ppm) 01 N. HCL-ICP 0,55 Az
Bitkiye Yarayışlı Cu (ppm) 01 N. HCL-ICP 0,41 Yeterli

Yukarıdaki analiz sonucuna göre N-P-K oranı toprakta yeterli seviyenin altındadır.
Benim karşıma gelen birçok analiz raporunda benzer değerler görüyorum. Bu analizleri üzerindekileri okuyarak yorumlamak kolay. Laboratuar güzel güzel yazmış değerleri ve karşılığında AZ-YETERLİ-FAZLA gibi yorumlar eklemiş. Ben yukarıdaki analiz raporuna bakınca NPK kompoze gübreyi verelim açığı kapatalım diyorum. ANCAK benim sorunum şu. Üretici bana gelip böyle bir toprak analizi getirdiğinde toprağındaki 0,044 N oranını hangi değere getirmek için ne kadar N uygulamak gerekir? Yeterli seviye nedir? Dekara atılacak N miktarını hesaplamak için nasıl bir formül kullanabilirim? Aynı şekilde P ve K gübre miktarlarını da hesaplamak istiyorum. Topraktaki besin elementlerinin yeterli düzeyleri analiz metodlarına göre % kaç değerlerindedir.:e010:

mrtgncr
23.04.2016, 23:54
Toprak bilimi ve bitki besleme 1.sınıf öğrencisiyim, bu konularla ilgili herhangi bir ders daha almadım ancak epey merak da ediyorum. Bilen tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa biz öğrencilerde seviniriz.