PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi

Mr.Muhendis
19.08.2015, 08:28
Türkiye'nin ilk tarım vakıf üniversitesi olan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi 3 fakülteden oluşmaktadır. Bizi ilgilendiren fakülte: Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi

Bu fakülte altında öğrenci alımı yapılacak ve eğitim verecek bölümler aşağıdaki gibidir.

Bitkisel Üretim ve Teknolojileri
Hayvansal Üretim ve Teknolojileri
Genetik ve Islah
Moleküler Biyoloji ve Genetik

Üniversitenin kendileri tarafından hazırlanan tanıtım yazısı şu şekildedir:

Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi 18 Haziran 2013 tarih ve 28681 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile kurulan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nin ilk üç fakültesinden birisidir.

Halihazırda bünyesinde 4 adet bölüm (Bitkisel Üretim ve Teknolojileri, Hayvansal Üretim ve Teknolojileri, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Genetik ve Islah) bulunduran Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi; ülke ve bölge tarımının sorunlarına küresel odaklı ve bilimsel yaklaşımlarla çözümler getirebilen, teorik ve pratik bilgilerle donanımlı uluslararası düzeyde bireyler yetiştirmeyi hedeflemiştir. Tarımın tüm alanlarında ulusal ve uluslararası düzeyde araştırma, teknoloji, ürün ve hizmet üretmek, yayımını gerçekleştirmek gibi görevleri yerine getirmeyi amaçlamaktadır.

Disiplinler arası ve tarım sektöründeki sorunların çözümüne yönelik uluslararası düzeyde YL programlarıyla Türkiye'de bir ilki teşkil etmektedir.

Öğrencilere meslek gerçekleriyle tanışmaları ve eğitimlerinin devamını bireysel olarak dizayn edebilmelerini özendirmek amacıyla öğrenim süresi içerisinde yeterince staj imkanı verilecektir. Tarım ve Doğa Bilimleri programlarında teknik eğitimin yanı sıra ilgili sosyal alanlarda da eğitime yer verilecektir. Böylece öğrencilere öncelikle ‘sorun tanımlama’ ve ‘bilgi yönetimi becerisi’ kazandırılarak analiz ve sentez kapasitelerinin yeterli olmasıyla ‘çözüm bulma’ niteliğine ulaşmaları amaçlanmaktadır.

Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi mezunları tarımsal üretimin tüm aşamalarında olduğu gibi üretim öncesi ve sonrası aşamalarda da istihdam olanağı bulabileceklerdir. Ayrıca yeni bir istihdam alanı olarak Biyoenerji veya yenilenebilir hammaddeler görülmektedir.
KGTÜ Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi Birinci Tercih

Çünkü;

Türkiye'de sunulan tarımsal öğretim alanında en yenilikçi, uluslararası ve farklı dersler ile Lider Her bölümü ilk beş derecede bitiren öğrencilere Konya Şeker ve Anadolu Birlik Holding iştirakleri bünyesinde iş garantisi.
İngilizce eğitim modeli ile ulusalın yanı sıra uluslararası düzeyde sektöre hitap etme,
Yükseköğretimde güncellik ve esneklik,
Eğitim profillerinde geniş tasarım özgürlüğü,
Mezunların çeşitli meslek alanlarında iyi kariyer fırsatları,
Avrupa, Amerika ve Asya'daki üniversiteler ile lisans ve lisansüstü düzeyde çeşitli değişim programları,
Yüksek Araştırma Performansı,
Şehir merkezinde, Türkiye’nin en güzel, en modern ve en yeşil kampüslerinden biri.

Küresel ve ülkesel odaklı Araştırma öncelikleri

Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesinin araştırma ve öğretimdeki öncelikli alanları:
Ulusal ve uluslararası Gıda Güvenliği ve Güvenilirliği, kaliteli Gıda
Genetik ve ıslah
Tarımda Genomik çeşitlilik
İklim değişikliği ve kaynakların sürdürülebilir kullanımı
Biyoenerji ve biyobazlı değer yaratma zinciri
Yenilenebilir hammadde kaynakları ve bu kaynakların ürüne dönüştürülmesi
Biyoteknoloji
Gen Bankası