PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akdeniz Üniversitesi 2015-2016 Güz Dönemi Yüksek Lisans ve Doktora İlanı

Mr.Muhendis
27.07.2015, 16:39
ÖNKAYITTA İSTENEN BELGELER

A) Tezli Yüksek Lisans Programlarına Ön Kayıt İçin:

1) Lisans diploması ya da çıkış belgesi.
2) Lisans programında aldığı dersleri ve notları gösteren belge (Transkript). Not ortalaması 100 puan üzerinden hesaplanmış olmalıdır. (Transkriptleri yüzlük sistemden farklı olan adayların yüzlük not karşılıkları Yükseköğretim Kurulunun hesaplamış olduğu listeye göre belirlenecektir).
3) Yüksek Lisans Programları için ALES sınavından sayısal (Tarım Ekonomisi Programı için eşit Ağırlık) ağırlıklı en az 55 (ellibeş) puan alındığını gösterir, 3 yıldan eski olmayan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) sonuç belgesi.
4) Yabancı Dil Sınavı (YDS) veya Üniversitelerarası Kurulca kabul edilen bir sınavdan alınan sonuç belgesi. (İngilizce eğitim veren Yüksek Lisans programlarına başvuru için Yabancı Dil Sınavı (YDS) veya Üniversitelerarası Kurulca kabul edilen bir sınavdan en az 55 puan aldığını gösteren sonuç belgesi).
5) Yurtdışında öğrenim gören Türk uyruklu ve uluslararası adaylar, lisansüstü programlara; Yükseköğretim Kurulunca denkliği onaylanmış, lisans programlarından mezun olduklarını gösteren belgeler ile başvurabilirler.
Mülakatlar ilgili Ana Bilim Dalı tarafından yapılacaktır. Giriş sınavı ALES notunun %50’si, Lisans not ortalamasının %10’u, mülakat notunun %30’u ve Yabancı Dil puanının %10’unun hesaplanması sonucunda 65 (altmış beş) toplam puan ve üstü alanlar başarılı kabul edilir ve puanlar yüksek puandan düşük puana doğru sıralanır. Başarılı olan, ancak kontenjan dışında kalan adaylar belirlenen kontenjan kadar yedek aday olarak belirlenir.

B) Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans Programına Ön kayıt İçin:

1) Lisans diploması ya da çıkış belgesi.
2) Lisans programında aldığı dersleri ve notları gösteren belge (Transkript). Not ortalaması 100 puan üzerinden hesaplanmış olmalıdır. (Transkriptleri yüzlük sistemden farklı olan adayların yüzlük not karşılıkları Yükseköğretim Kurulunun hesaplamış olduğu listeye göre belirlenecektir).
Ön lisans mezunu olup lisans tamamlayanların her iki programa ait not belgelerini de eklemeleri gerekmektedir.
2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı için kredi/ders saati ücretleri 1 Ulusal Kredi: 175,00 TL’ dir. Programdan mezun olabilmek için en az 30 ulusal kredilik 10 ders alınmalıdır.
Uzaktan Eğitim Materyal Ücreti kayıtlı olunan her dönem için 300,00 TL’ dir.
Not: Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans programına en az 20 (yirmi) öğrencinin kayıt yaptırması durumunda program açılacaktır.
Mülakatlar ilgili Ana Bilim Dalı tarafından yapılacaktır. Lisans not ortalamasının %40’ı ve Başvuru Formu Değerlendirme Notunun %60’ının hesaplanması sonucunda 65 (atmışbeş) puan ve üzeri alan adaylar başarılı olarak kabul edilecektir. Başarı notu en yüksek puandan düşük puana doğru sıralanıp ilk 50 kişi başarılı kabul edilecektir. Başarılı olan, ancak kontenjan dışında kalan adaylar belirlenen kontenjan kadar yedek aday olarak belirlenir.

C) Doktora Programlarına Ön Kayıt İçin:

1) “Lisans ve Tezli Yüksek Lisans” diploması ya da çıkış belgesi.
2) Lisans programında aldığı dersleri ve notları gösteren belge (Transkript).
3) Tezli Yüksek Lisans programında aldığı dersleri ve notları gösteren belge (Transkript). Not ortalaması 100 puan üzerinden hesaplanmış olmalıdır. (Transkriptleri yüzlük sistemden farklı olan adayların yüzlük not karşılıkları Yükseköğretim Kurulunun hesaplamış olduğu listeye göre belirlenecektir).
4) Doktora Programları için ALES sınavından sayısal (Tarım Ekonomisi Programı eşit ağırlık) ağırlıklı en az 60 (altmış) puan alındığını gösterir, 3 yıldan eski olmayan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) sonuç belgesi.
5) Doktora programlarına başvuran adayların Yabancı Dil Sınavı (YDS)’den en az 55 puan veya Üniversitelerarası Kurulca kabul edilen bir sınavdan muadili bir puan alındığını gösterir yabancı dil sonuç belgesi. (İngilizce eğitim veren doktora programlarına başvuru için Yabancı Dil Sınavı (YDS) veya Üniversitelerarası Kurulca kabul edilen bir sınavdan en az 60 puan aldığını gösteren sonuç belgesi- İngilizce Yüksek Lisans Programlarından mezun olanlar ile anadili İngilizce olan ülkelerden mezun olan uluslararası öğrencilerden Yabancı Dil Puanı şartı aranmamaktadır).
6) Yurtdışında öğrenim gören Türk uyruklu ve uluslararası adaylar, lisansüstü programlara; Yükseköğretim Kurulunca denkliği onaylanmış, lisans programlarından mezun olduklarını gösteren belgeler ile başvurabilirler.
Mülakatlar ilgili Ana Bilim Dalı tarafından yapılacaktır. Giriş sınavı ALES notunun %50’si, Tezli Yüksek Lisans not ortalamasının %10’u, mülakat notunun %30’u ve Yabancı Dil puanının %10’unun hesaplanması sonucunda 70 (yetmiş) toplam puan ve üstü alanlar başarılı kabul edilir ve puanlar yüksek puandan düşük puana doğru sıralanır. Başarılı olan, ancak kontenjan dışında kalan adaylar belirlenen kontenjan kadar yedek aday olarak belirlenir.

Kontenjanlar ve Başvuru Kılavuzu için tıklayınız (https://bys.akdeniz.edu.tr/graduate/resources/lisansustu-ilan-lis.doc).

GENEL BİLGİLER

2R64CPAOUuw

KAYIT BAŞVURU KILAVUZU

yNHRjPpNTpg