PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2016 Zirai İlaç Bayilik Sınavı Başvuru ve Sınav Tarihi

Mr.Muhendis
23.07.2015, 09:40
http://i.imgur.com/kg4vIVX.gif 2017 Zirai İlaç Bayilik Sınavı Başvuru ve Sınav Tarihi (http://www.ziraatciyiz.biz/2017-zirai-ilac-bayilik-sinavi-basvuru-ve-sinav-tarihi-t12903.html)

2016 Yılı Bitki Koruma Ürünleri Bayilik veya Toptancılık Sınavı Takvimi ve Uygulaması

http://i.imgur.com/kg4vIVX.gif 2016 yılı içerisinde yapılacak olan sınavla ilgili bütün paylaşımları bu konu altından yapabilirsiniz. Bizler de her türlü güncel bilgiyi yine buradan duyuracağız. O nedenle, konuyu sık sık takip etmeniz yararınıza olacaktır.

Sınav tarihleri kesinleşmiş olup aşağıdaki gibidir.

Başvuru Tarihleri: 23 Kasım 2015 - 15 Ocak 2016

Sınav Ücreti Yatırma Tarihleri: 8-19 Şubat 2016

Sınav Ücreti: 60 TL

Sınav İnternet Başvurusu: 8-19 Şubat 2016 (15 Ocak 2016 tarihine kadar Bakanlığımız il müdürlüklerine gerekli belgelerle başvurularını yapan adaylar, https://aday.ankara.edu.tr adresine kayıt olup, ASYM'ye ait sanal pos üzerinden kredi kartı ile sınav ücreti olan 60 TL'nı ödeyerek kayıtlarını tamamlayacaklardır. Bu sistemde adayın "T.C. kimlik numarası, adı soyadı, doğum tarihi, doğum yeri, unvanı, mezun olduğu okul, bölümü, başvuru yaptığı il, diploma tarihi ve diploma numarası, cep telefonu, e-mail" bilgileri alınacaktır.)

Sınav Giriş Belgeleri: 18/03/2016 - 26/03/2016 (Herhangi bir onaylatma işlemi yapılmayacaktır.)

Sınav Tarihi: 26 Mart 2016

Sınav Saati ve Süresi: 10:00 - 100 dakika

Soru Sayısı: 80

Sınav Yeri: Ankara

Sınav Sonuçları İlanı: 18 Nisan 2016

Sınav Başvuru Yerleri: Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe Müdürlükleri

Sınav Takvimi ve Uygulama Talimatı için tıklayınız (http://www.tarim.gov.tr/Lists/Duyuru/Attachments/386/bku_sinav.zip).

Kimler Başvuru Yapabilir ?:
b) Ziraat mühendisi veya eczacı veya kimya mühendisi veya kimyager veya bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş tekniker veya ziraat teknisyeni olmak,

Yönetmeliğin tamamına buradan (http://www.ziraatciyiz.biz/bitki-koruma-urunlerinin-toptan-ve-perakende-satilmasi-ile-depolanmasi-y-netmeligi-t7372.html) bakabilirsiniz.

Soru: Sınav konuları nelerdir ?

Sınav sorularının konulara göre dağılımı aşağıda belirtilmektedir.
a) Mevzuat (16 soru)
- Bitki Koruma Ürünlerinin Ruhsatlandırılası Hakkında Yönetmelik
- Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelik
- Bitki Koruma Ürünleri Kontrol Yönetmeliği
- Bitki Koruma Ürünlerinin Sınıflandırılması, Ambalajlanması Ve Etiketlenmesi Hakkında Yönetmelik
- Bitki Koruma Ürünlerinin Önerilmesi, Uygulanması ve Kayıt İşlemleri Hakkında Yönetmelik
- Zirai Mücadele Alet ve Makineleri Hakkında Yönetmelik
b) Bitki Hastalıkları (16 soru)
- Bakteriyoloji
- Mikoloji
- Viroloji
- Herboloji
c) Bitki Zararlıları (16 soru)
- Entomolji
- Nematoloji
d) Mücadele Metotları (16 soru)
e) Diğer Konular (16 soru)
- Bitki koruma ürünlerinin çevreye ve insan sağlığına etkileri ve korunma yolları
- Bitki koruma ürünlerinin uygulamaya hazırlanması, formülasyon şekilleri ve karışabilirlikleri
- Tarım ürünlerinde bitki koruma ürünlerinin kalıntı sebepleri ve kalıntının önlenmesi
- Bitki koruma ürünlerinde direnç ve yönetimi
- Toksikoloji ve ekotoksikoloji
- Entegre zararlı yönetimi, entegre ürün yönetimi ve organik tarım
- Zirai mücadele ve entegre mücadele teknik talimatları

Soru: Gerekli belgeler nelerdir ?

Cevap: Bitki Koruma Ürünleri Bayilik veya Toptancılık İzin belgesi almak için sınava girecek adayların sınav başvuru tarihleri arasında aşağıdaki belgelerle başvuru yapmaları ve duyuruda belirtilen diğer hususları da yerine getirmeleri gerekmektedir.

- Diploma veya Mezuniyet Belgesinin onaylı sureti,
- Transkript (Sadece Teknikerler için bitki sağlığı ile ilgili dersi aldığını gösteren)
- T.C. Kimlik Numarası
- 2 adet vesikalık fotoğraf

Soru: Bayilik sınavı için çalışabileceğim bir ders kitabı var mı ?

Cevap: Sınav konuları ile ilgili kaynaklar aşağıda belirtilmektedir.
a) Ön lisans ve Lisans düzeyinde temel fitapatoloji, entomoloji, herboloji ders kitapları
b) Teknik Talimatlar
c) Teoriden Pratiğe Biyolojik Mücadele
d) Teoriden Pratiğe Biyoteknik Mücadele
e) Teoriden Pratiğe Kültürel Mücadele
f) Entegre Mücadele Teknik Talimatları

Bayilik sınavına hazırlık kitabı olarak satılanlara itimat etmeyiniz. Çünkü, bu kitapların büyük çoğunluğu internette ücretsiz olarak sunulan ders notlarının yazıcı çıktısı alınarak hazırlanmış. Bir üyemizin de bu konu hakkında yorumu şu şekildedir:

Bayilikle ilgili kitap almayı düşünenler için bir kaç önerim olacak... bayilikle ilgili olarak bu sene bir kitap siparişi verdim...bir internet sitesinde satılıyor ama kesinlikle tavsiye etmiyorum..63 sayfalık bir kitap ve yanında cd veriyorlar..kitapdaki yazım hataları berbat...cd ise zaten internette olan bilgiler... yani resmen para tuzağı...hazırladıkları kitap yasal olmadığı için ben hakkımı aradım ve para iademi aldım... yani kesinlikle bayilikle ilgili satışta olan kitabı tavsiye etmiyorum... buradaki dokümanlar zaten yeterli olacaktır... iyi günler .)

Çalışma konuları ve sunuları hakkında:

Zirai İlaç Bayiliği Sınavına Hazırlık Ders Notları (http://www.ziraatciyiz.biz/zirai-ilac-bayiligi-sinavina-hazirlik-ders-notlari-t9976.html)

Sınava hazırlık için gereken her şey bu konuda yer almaktadır. Güncel dökümanlar geldikçe de aynı konuya eklenecektir.

Soru: İlçe müdürlükleri de başvuru kabul ediyor mu ?

Cevap: Büyükşehir haricindeki illerde ilçe müdürlükleri başvuru almıyor. Bazı büyükşehirlerde ilçeler de başvuru alıyormuş, ancak hangileri olduğunu bilmiyoruz. Arayıp sorabilirsiniz. Mesela, Samsun'da il müdürlüğü hariç hiç biri başvuru almıyormuş (http://www.ziraatciyiz.biz/2016-zirai-ilac-bayilik-sinavi-basvuru-ve-sinav-tarihi-p27406.html#post27406).

Soru: Bayi açmanın maaliyeti hakkında bilgi sahibi olan var mı acaba?

Cevap: Bir üyemizin soruya cevabı şu şekildedir:

ben yeni bayi açtım ;

tohumluk bayi belgesi
zirai ilaç bayiliği belgesi
kimyevi gübre ve organik gübre dağıtıcılığı belgesi
TODAB üyeliği
Belediyeden İş Yeri Açma Belgesi
Ticaret odası Kayıt
Vergi Dairesi Kayıt
Ödeme Kayıt Edici Cihaz

yukarıda yazdıklarım sadece birer A4 kağıdı fakat bunları almak 4-5 bin lira tutuyor sadece kağıtlara bu parayı veriyorsun hiç mal almadan..

Sdttnynlmz
10.10.2015, 11:20
Merhabalar ben suan 4. Sinif okuyorum okulum 2016 haziranda bitecek sinava girebiliyor muyum ?

Mr.Muhendis
10.10.2015, 12:02
Merhabalar ben suan 4. Sinif okuyorum okulum 2016 haziranda bitecek sinava girebiliyor muyum ?

Merhaba,

Sınavla ilgili tarihler henüz netleşmedi. Başvurunun son gününe kadar mezun olursanız (geçici mezuniyet belgesi alırsanız) sınava başvuru yapabilirsiniz. Sınav başvurusunun bitiminden sonra mezun olursanız bir sonraki sınavı bekleyeceksiniz. Bu da ne yazık ki 2017 yılına tekabül ediyor.

Sdttnynlmz
10.10.2015, 16:37
Merhaba,

Sınavla ilgili tarihler henüz netleşmedi. Başvurunun son gününe kadar mezun olursanız (geçici mezuniyet belgesi alırsanız) sınava başvuru yapabilirsiniz. Sınav başvurusunun bitiminden sonra mezun olursanız bir sonraki sınavı bekleyeceksiniz. Bu da ne yazık ki 2017 yılına tekabül ediyor.

cok teşekkür ederim

Maeglin
26.10.2015, 00:36
Bir kaç yerde sınavın Mart'ta gerçekleşebileceği söyleniyor, daha önce böyle bir durum oldu mu? Tabi bu söylenti,

Mr.Muhendis
26.10.2015, 08:17
Bir kaç yerde sınavın Mart'ta gerçekleşebileceği söyleniyor, daha önce böyle bir durum oldu mu? Tabi bu söylenti,

Söylentiler her zaman oluyor. Tahmin etmek dışında hiç kimse kesinlikle şu tarih diyemez. Çünkü Bakanlık bile önceden plan yapmıyor. Eminim, şu an 2016 yılında ne zaman yapsak diye düşünüyorlardır. Önceki yıllardaki sınav tarihleri şöyle:

2011 > Ekim
2012 > Kasım
2013 > -
2014 > Mart
2015 > Haziran

Maeglin
09.11.2015, 14:55
Tarihler netleşti, Mart ayında bayilik sınavı var ama elde yine işe yarar düzgün kaynak yok, bu kez düzgün bir kaynak sunarlar umarım danışmanlık benzeri.

Mr.Muhendis
09.11.2015, 16:07
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bitki koruma ürünlerinin toptan ve perakende satışını yapmak isteyen ziraat mühendisi, eczacı, kimya mühendisi, kimyager, bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş tekniker veya ziraat teknisyenleri için bayilik ve toptancılık sınavı, 26 Mart 2016 Cumartesi günü saat 10.00'da Ankara'da yapılacaktır.

Zirai mücadele uygulamalarındaki etkinlikleri sebebiyle insan ve çevre sağlığı açısından önemli bir role sahip olan bitki koruma ürünü satışı yapan bayiler, sadece bu ürünleri toptancıdan alıp perakende olarak üreticilere satan kişiler değil, aynı zamanda bitki koruma ürünü ve ilaçlama makinesinin nasıl kullanılacağı, ilaçlamanın ne zaman yapılacağı, çevre sağlığının nasıl korunacağı gibi konularda üreticilere hem rehberlik etmekte hem de bitki koruma ürünlerinin kayıtlarını tutarak bunların izlenmesini de imkan sağlamaktadır.

Bitki koruma ürünleri bayiliği yapacak olan bu kişilerin standartlarının yükseltilmesi ve bayilik hizmetlerinin kalitesinin artırılması amacıyla 2007 yılında yürürlüğe giren "Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelik" ile bitki koruma ürünü bayilik veya toptancılığı yapmak isteyen ziraat mühendisi, eczacı, kimya mühendisi, kimyager, bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş tekniker veya ziraat teknisyenlerine, Bakanlıkça yapılacak sınavda başarılı olmaları şartı ile bayilik veya toptancılık yapma yetkisi verilmektedir.

Sınava girmek isteyen adaylar, müracaatlarını Bakanlık il müdürlükleri üzerinden 23 Kasım 2015 - 15 Ocak 2016 tarihleri arasında yapabileceklerdir.

Bitki Koruma Ürünleri Bayilik veya Toptancılık Sınavı Ankara Üniversitesi Sınav Yönetim Merkezi (ASYM) tarafından yapılacaktır. Sınav soru sayısı 80 adet olup, sınav süresi 100 dakikadır. Sınava girecek adayların buna göre sınava hazırlanmaları önem arz etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

okansvsr
09.11.2015, 16:59
Geçme notu 70 mi yoksa 60 mi acaba?

Mr.Muhendis
09.11.2015, 19:12
Geçme notu 70 mi yoksa 60 mi acaba?

O konuda henüz bir değişiklik yok. 70 şu an için.

ecemkoybasi
10.11.2015, 21:34
başvuru tarihlerinin ocak ayı sonuna alınması için yapabileceğim herhangi birşey var mı? dilekçe ya da itiraz için herhangi birşey ? zira ocak 2016da mezun oluyorum, bir ay bile olmayan bir süre yüzünden başvuru kaçırmış ve sene kaybetmiş olcam . tamamen haksızlık .

Mr.Muhendis
11.11.2015, 03:13
başvuru tarihlerinin ocak ayı sonuna alınması için yapabileceğim herhangi birşey var mı? dilekçe ya da itiraz için herhangi birşey ? zira ocak 2016da mezun oluyorum, bir ay bile olmayan bir süre yüzünden başvuru kaçırmış ve sene kaybetmiş olcam . tamamen haksızlık .
Sanmıyorum. Bir başkası da Şubat ortasına çekilmesini isteyebilir. Diğeri Haziran olsun yeni mezun olacaklar da girsin der. Bir başkası tek ders var Temmuz olsun der. Bunun sonu yok ne yazık ki. Yine de şansınızı bir deneyin.

hoax
11.11.2015, 14:50
Arkadaşlar zirai bayilik sınav ile ilgili bir kitap temin edebiliyor muyuz yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

OLcaytug
11.11.2015, 17:37
hasad yayıncılığın bi kitabı var o yararlı olurmu kitabı bilen varmı acaba

Mr.Muhendis
11.11.2015, 18:23
Arkadaşlar zirai bayilik sınav ile ilgili bir kitap temin edebiliyor muyuz yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

Kitaba gerek olduğunu düşünmüyorum. İlk sayfa ilk mesajta bilgi yer alıyor.

iba1907
13.11.2015, 22:29
Ben sera teknikeriyim sınava girebiliyormuyum bilgilendirirseniz sevinirim

Mr.Muhendis
14.11.2015, 01:47
Ben sera teknikeriyim sınava girebiliyormuyum bilgilendirirseniz sevinirim
Bitki koruma, xx hastalık ve zararları vb. isimde bir ders aldınız mı ?

iba1907
14.11.2015, 08:15
Hastalik ve zararlilar adi altinda aldim sus bitkileri ve sebze yetistiriciliginde

kimyager481
14.11.2015, 15:51
Sınavı geçmek için 56 tane doğru mu cevaplamak gerekiyor yoksa yanlış dogruyu götürüyorsa daha mı fazla doğru cevaplamak gerekiyor?

Mr.Muhendis
14.11.2015, 20:30
Sınavı geçmek için 56 tane doğru mu cevaplamak gerekiyor yoksa yanlış dogruyu götürüyorsa daha mı fazla doğru cevaplamak gerekiyor?
Sadece doğru cevaplar sayılıyor. Yanlış doğruyu götürmüyor.

hoax
15.11.2015, 15:12
Kitaba gerek olduğunu düşünmüyorum. İlk sayfa ilk mesajta bilgi yer alıyor.

Kaynak: http://www.ziraatciyiz.biz/2016-zirai-ilac-bayilik-sinavi-basvuru-ve-sinav-tarihi-t12465p2.html#ixzz3rZ7XTxee

Ben bilgisayardan çalışamıyorum bana kitap lazım ondan sordum

Mr.Muhendis
15.11.2015, 16:37
Ben bilgisayardan çalışamıyorum bana kitap lazım ondan sordum
Bunların çıktısını aldırabilirsiniz. Kitap olarak genel konuları içeren bitki koruma kitapları alabilirsiniz.

fetanet_zm
17.11.2015, 09:19
27 Martta ise YDS var. Neden bu tip ÖSYM'nin yaptığı genel sınavlar konusunda duyarlı olup bir önceki veya bir sonraki hafta yapmıyorlar acaba çözebilmiş değilim..

maskara
17.11.2015, 17:36
Merhaba arkadaşlar, ben Açık öğretim fakültesinin, 2 yıllık, Bitkisel ve hayvansal üretim bölümünden 2014 yılında mezun oldum. Tarla bitkileri, bahçe bitkileri, Entomoloji, Fitopatoloji derslerini aldım. Sanırım aldığım bu dersler Bitki Koruma Ürünleri Bayi veya Toptancılık sınavına girmem için yeterli.

Ben devlet memuruyum ve hala çalışıyorum, emekliliğime 2 yıl kadar var. Tabi ortak bulup bunu değerlendirebiliriz. Sınava girip girmem konusunda kararsızım.

Yinede elinde bu sınav için kaynak olabilecek bilgi ve belge olan varsa paylaşırma memnun olurum. Teşekkürler...

Mr.Muhendis
17.11.2015, 17:51
Merhaba arkadaşlar, ben Açık öğretim fakültesinin, 2 yıllık, Bitkisel ve hayvansal üretim bölümünden 2014 yılında mezun oldum. Tarla bitkileri, bahçe bitkileri, Entomoloji, Fitopatoloji derslerini aldım. Sanırım aldığım bu dersler Bitki Koruma Ürünleri Bayi veya Toptancılık sınavına girmem için yeterli.

Ben devlet memuruyum ve hala çalışıyorum, emekliliğime 2 yıl kadar var. Tabi ortak bulup bunu değerlendirebiliriz. Sınava girip girmem konusunda kararsızım.

Yinede elinde bu sınav için kaynak olabilecek bilgi ve belge olan varsa paylaşırma memnun olurum. Teşekkürler...

Merhaba,

Ento ve Fito yeterli gelir. Sınava girebiliriniz.

Sınav için kaynak bu konunun ilk sayfa ilk mesajında yer alıyor.

emreakisik
19.11.2015, 01:51
Sınava girmek için kitap almak istiyorum

Mr.Muhendis
19.11.2015, 07:21
Sınava girmek için kitap almak istiyorum

İlk sayfa ilk mesaj içeriğinde ders notları ve bilgi bulunuyor.

sqnt
20.11.2015, 12:58
SINAV UYGULAMASI, SÜRESİ ve İÇERİĞİ
12- Sınavda 80 adet soru sorulacak olup, sınav süresi 100 dakika olacaktır. Sınavda, yanlış cevapların doğru cevaplara bir etkisi olmayacaktır.
13- Sınav sorularının konulara göre dağılımı aşağıda belirtilmektedir.
a) Mevzuat (16 soru)
- Bitki Koruma Ürünlerinin Ruhsatlandırılası Hakkında Yönetmelik
- Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelik
- Bitki Koruma Ürünleri Kontrol Yönetmeliği
- Bitki Koruma Ürünlerinin Sınıflandırılması, Ambalajlanması Ve Etiketlenmesi Hakkında Yönetmelik
- Bitki Koruma Ürünlerinin Önerilmesi, Uygulanması ve Kayıt İşlemleri Hakkında Yönetmelik
- Zirai Mücadele Alet ve Makineleri Hakkında Yönetmelik
b) Bitki Hastalıkları (16 soru)
- Bakteriyoloji
- Mikoloji
- Viroloji
- Herboloji
c) Bitki Zararlıları (16 soru)
- Entomolji
- Nematoloji
d) Mücadele Metotları (16 soru)
e) Diğer Konular (16 soru)
- Bitki koruma ürünlerinin çevreye ve insan sağlığına etkileri ve korunma yolları
- Bitki koruma ürünlerinin uygulamaya hazırlanması, formülasyon şekilleri ve karışabilirlikleri
- Tarım ürünlerinde bitki koruma ürünlerinin kalıntı sebepleri ve kalıntının önlenmesi
- Bitki koruma ürünlerinde direnç ve yönetimi
- Toksikoloji ve ekotoksikoloji
- Entegre zararlı yönetimi, entegre ürün yönetimi ve organik tarım
- Zirai mücadele ve entegre mücadele teknik talimatları
14- Sınav konuları ile ilgili kaynaklar aşağıda belirtilmektedir.
a) Ön lisans ve Lisans düzeyinde temel fitapatoloji, entomoloji, herboloji ders kitapları
b) Teknik Talimatlar
c) Teoriden Pratiğe Biyolojik Mücadele
d) Teoriden Pratiğe Biyoteknik Mücadele
e) Teoriden Pratiğe Kültürel Mücadele
f) Entegre Mücadele Teknik Talimatları

cemile k.
22.11.2015, 12:52
ilçe tarıma başvuru yapılabiliyo mu yoksa il tarıma mı gitmek gerek

Mr.Muhendis
22.11.2015, 15:19
ilçe tarıma başvuru yapılabiliyo mu yoksa il tarıma mı gitmek gerek

Büyükşehirlerde ilçeler de alıyor olabilir.

Mr.Muhendis
23.11.2015, 08:10
Başvurular bugün itibariyle başlamıştır.

cemile k.
23.11.2015, 14:55
ama il ilçe tarıma başvurulur yazıyo nette tam bi bilgi verebilecek yok mu

Mr.Muhendis
23.11.2015, 16:30

Büyükşehir harici illerin ilçelerinde çalışan çok sayıda tanıdığım var. Hepsi başvuru için il merkezine gönderiyor. Ancak, dediğim gibi büyükşehirlerde bazı ilçe müdürlükleri de başvuru alıyormuş. Bu açıklamalar yetersiz geldiyse telefonla sorabilirsiniz.

cemile k.
23.11.2015, 18:18
teşekur ederim artık ile gidip başvuru yaparım

mustafa dal
25.11.2015, 13:43
bu sınavla alakali not kitap vb nerden temin edecez bilgisi olan var mi acaba

03salih03
25.11.2015, 13:48
hocam talimatlar, sınav takvimi her şey var ama baraj puan hakkında net bir bilgi yok galiba. acaba puan yine 70 mi yoksa değişme olacak mı bilginiz var mı bu konuda

ercangnss
25.11.2015, 14:29
iyi günler geçmiş yılın sınav sorularına baktımda 50 soru uzerınden 80 soruya bu yılmı gecılecek bılgı verırsenız sevınırım şimdiden tesekkurler

Mr.Muhendis
25.11.2015, 15:01
bu sınavla alakali not kitap vb nerden temin edecez bilgisi olan var mi acaba

İlk sayfada... Ya da üst menüden Ders Notlarına girerek bulabilirsiniz.

hocam talimatlar, sınav takvimi her şey var ama baraj puan hakkında net bir bilgi yok galiba. acaba puan yine 70 mi yoksa değişme olacak mı bilginiz var mı bu konuda

Değişme yok.

iyi günler geçmiş yılın sınav sorularına baktımda 50 soru uzerınden 80 soruya bu yılmı gecılecek bılgı verırsenız sevınırım şimdiden tesekkurler

Evet.

Mr.Muhendis
27.11.2015, 08:45
Başvurular devam ediyor.

marcusx
27.11.2015, 17:31
Başvurular devam ediyor.

Yüksek Lisans mezunu adaylar yüksek lisans diplomasının onaylı suretini mi verecek yoksa lisans diplomasının onaylı suretini mi? Ya da her ikisinide mi vermek gerekiyor?

Diploma, sınav başvurusunda fark eder mi bilmiyorum. Lisansım Ziraat Mühendisliği - Tarla Bitkileri, yüksek lisansımda Tarla Bitkileri.

Mr.Muhendis
27.11.2015, 18:34
Yüksek Lisans mezunu adaylar yüksek lisans diplomasının onaylı suretini mi verecek yoksa lisans diplomasının onaylı suretini mi? Ya da her ikisinide mi vermek gerekiyor?

Diploma, sınav başvurusunda fark eder mi bilmiyorum. Lisansım Ziraat Mühendisliği - Tarla Bitkileri, yüksek lisansımda Tarla Bitkileri.

Lisans önemli.

hkartol123
28.11.2015, 17:50
Merhaba arkadaşlar tarım il müdürlüğüne başvuruya gitmeden önce hangi evrakları hazırlamamız gerekli ?

Mr.Muhendis
28.11.2015, 22:05
Merhaba arkadaşlar tarım il müdürlüğüne başvuruya gitmeden önce hangi evrakları hazırlamamız gerekli ?
İlk sayfada yazıyor.

Mr.Muhendis
30.11.2015, 08:19
Başvurular devam ediyor.

Mr.Muhendis
03.12.2015, 08:54
Başvurular devam ediyor.

O.Bakir
04.12.2015, 07:57
Arkadaşlar uygulama talimatı şu şekilde,
http://images.tapatalk-cdn.com/15/12/03/daef9e63c50792a9214c78d05b7c17ff.jpg

Sent from my Xperia ™

nukhet
04.12.2015, 09:37
Merhaba ben 2 yıllık tarımsal kooperatifçilik okudum şimdide dgs ile ziraat fakültesinde okuyorum.4.sınıfım ve sınavdan sonra mezun olacağım. Önlisans diplomamı kullanarak ve transkript alarak 4 yıllık okulda aldığım dersi belgelersem sınava başvurabilir miyim

Mr.Muhendis
04.12.2015, 10:41
Merhaba ben 2 yıllık tarımsal kooperatifçilik okudum şimdide dgs ile ziraat fakültesinde okuyorum.4.sınıfım ve sınavdan sonra mezun olacağım. Önlisans diplomamı kullanarak ve transkript alarak 4 yıllık okulda aldığım dersi belgelersem sınava başvurabilir miyim

Merhaba,

Önlisans programında bitki koruma, hastalık ve zararlılar, yabancı ot mücadelesi vb. ders aldınız mı ?

nukhet
04.12.2015, 16:00
Merhaba,

Önlisans programında bitki koruma, hastalık ve zararlılar, yabancı ot mücadelesi vb. ders aldınız mı ?

Hayır almadım şimdi okuduğum okulda almamın bi faydası yok sanırım :wacko:

Mr.Muhendis
04.12.2015, 16:12
Hayır almadım şimdi okuduğum okulda almamın bi faydası yok sanırım :wacko:

Önlisanstan girme imkanınız vardı ama almadıysanız giremezsiniz. Lisans bitince herhangi bir ek belgeye gerek kalmayacak.

cemile k.
08.12.2015, 17:19
arkadaşlar üç aylık çalışma ile sınavı başarabilir miyiz çok mu zor
giren arkadaşlar anlatsın lütfen

murat_945
08.12.2015, 18:08
yeniden 80 soru sorulacak öyle mi bir de kaç puanla geçiliyor

Mr.Muhendis
08.12.2015, 18:18
arkadaşlar üç aylık çalışma ile sınavı başarabilir miyiz çok mu zor
giren arkadaşlar anlatsın lütfen

Düzenli çalışıldığı sürece geçilebilir.

yeniden 80 soru sorulacak öyle mi bir de kaç puanla geçiliyor

Geçme notu değişmedi. 70.

Tibbici
12.12.2015, 10:39
Tibbi ve aromatik bitkiler mezunuyum bayilik sinavina qirebilirmiyim??

Mr.Muhendis
12.12.2015, 19:43
Tibbi ve aromatik bitkiler mezunuyum bayilik sinavina qirebilirmiyim??

Bitki koruma, xx hastalık ve zararları vb. isimde bir ders aldınız mı ?

O.Bakir
14.12.2015, 10:36
Arkadaşlar Piyasaya bu sınav ile ilgili bir kitap 📚 var yazarı Hakan Alioğlu bu kitabı gören var mı? Yoksa ders notları yeterli olur mu?

Sent from my Xperia ™

Mr.Muhendis
14.12.2015, 10:40
Arkadaşlar Piyasaya bu sınav ile ilgili bir kitap 📚 var yazarı Hakan Alioğlu bu kitabı gören var mı? Yoksa ders notları yeterli olur mu?

Sent from my Xperia ™

Kitaplarla ilgili görüşümüz ilk sayfada yazmaktadır:

Bayilik sınavına hazırlık kitabı olarak satılanlara itimat etmeyiniz. Çünkü, bu kitapların büyük çoğunluğu internette ücretsiz olarak sunulan ders notlarının yazıcı çıktısı alınarak hazırlanmış. Bir üyemizin de bu konu hakkında yorumu şu şekildedir:

Bayilikle ilgili kitap almayı düşünenler için bir kaç önerim olacak... bayilikle ilgili olarak bu sene bir kitap siparişi verdim...bir internet sitesinde satılıyor ama kesinlikle tavsiye etmiyorum..63 sayfalık bir kitap ve yanında cd veriyorlar..kitapdaki yazım hataları berbat...cd ise zaten internette olan bilgiler... yani resmen para tuzağı...hazırladıkları kitap yasal olmadığı için ben hakkımı aradım ve para iademi aldım... yani kesinlikle bayilikle ilgili satışta olan kitabı tavsiye etmiyorum... buradaki dokümanlar zaten yeterli olacaktır... iyi günler .)

O.Bakir
14.12.2015, 10:41
Teşekkür ederim

Sent from my Xperia ™

ahmet arsln
15.12.2015, 15:20
arkadaslar ve sayın admin ben zirai ilaç bayii belgesi sınavına hazırlanacagım ve onunla alakalı hangi kitabı önerirsiniz.

Mr.Muhendis
15.12.2015, 15:32
arkadaslar ve sayın admin ben zirai ilaç bayii belgesi sınavına hazırlanacagım ve onunla alakalı hangi kitabı önerirsiniz.

İlk sayfa ilk mesaja bakınız.

Mr.Muhendis
16.12.2015, 09:28
Başvurular devam ediyor.

handsome17
18.12.2015, 14:40
Anadolu Üniversitesi Tarım Bölümü okuyorum.Okulumu bitirmeye sadece tek dersim var .Final sınavım 24 Ocak 2016 tarihinde .Benimle aynı durumda olan arkadaşlarla birlik oluşturup sınav müracaat süresinin uzatılması mümkün olabilir mi?

Mr.Muhendis
18.12.2015, 14:42
Anadolu Üniversitesi Tarım Bölümü okuyorum.Okulumu bitirmeye sadece tek dersim var .Final sınavım 24 Ocak 2016 tarihinde .Benimle aynı durumda olan arkadaşlarla birlik oluşturup sınav müracaat süresinin uzatılması mümkün olabilir mi?

Sanmıyorum ama yine de bir şansınızı deneyin isterseniz.

eyp.
25.12.2015, 23:31
mrb.lar ben düz liseden mezun oldum bayilik sınavına girmek istiyom şuan celal bayer üniversitesi bitki koruma okuyom bende bu sınava gire bilirmiyiö

Mr.Muhendis
25.12.2015, 23:41
mrb.lar ben düz liseden mezun oldum bayilik sınavına girmek istiyom şuan celal bayer üniversitesi bitki koruma okuyom bende bu sınava gire bilirmiyiö

Merhaba,

Tarım lisesi mi ?

eyp.
26.12.2015, 01:31
yok düz lise bitki koruma dersi hiç görmedim lisede

---------- Mesaj eklendi (01:31) ---------- Önceki mesaj (01:29) ----------

girebilirmiyim

Mr.Muhendis
26.12.2015, 08:26
yok düz lise bitki koruma dersi hiç görmedim lisede

---------- Mesaj eklendi (01:31) ---------- Önceki mesaj (01:29) ----------

girebilirmiyim

Hayır. Üniversiteden mezun olunca girebilirsiniz.

eyp.
27.12.2015, 21:45
tamam saol kardeşim

mrvarif
28.12.2015, 10:05

meraba..
ben samsun'dayım burası için bilgi verebilirim, bizler ilçelerden başvuru yapamıyoruz, il tarıma başvuruyoruz

Mr.Muhendis
04.01.2016, 08:30
Başvurular devam ediyor.

ziraatçi46
06.01.2016, 21:39
Il Müdürlüğü ne yapilan basvurudan sonra subatta yapilacak internet uzerinden basvuru ve para yatirma kalıyor degil mi

Mr.Muhendis
07.01.2016, 08:29
Il Müdürlüğü ne yapilan basvurudan sonra subatta yapilacak internet uzerinden basvuru ve para yatirma kalıyor degil mi

Evet.

turk_bozok
10.01.2016, 10:58
Diploma veya Mezuniyet Belgesinin onaylı sureti, mezuniyet belgemi üniversiteden aslı gibidir mi yaptırmak gerekiyor yoksa direkt mezuniyet belgemi mi goturmeliyim. Ayrıca tarimsal yapilar ve sulama bolumu mezunuyum transkript goturmem gerekiyor mu

Mr.Muhendis
10.01.2016, 11:59
Diploma veya Mezuniyet Belgesinin onaylı sureti, mezuniyet belgemi üniversiteden aslı gibidir mi yaptırmak gerekiyor yoksa direkt mezuniyet belgemi mi goturmeliyim. Ayrıca tarimsal yapilar ve sulama bolumu mezunuyum transkript goturmem gerekiyor mu

Transkripti sadece teknikler götürüyor. Belgenin aslını götürün, orada fotokopi çekip onaylarlar.

Hasan sahin
11.01.2016, 19:28
Merhabalar ben MYO bahce ziraatı bölümü mezunuyum gordugum dersler içinde bitki hastalıkları ve bitki zararlıları dersleri vardı. Zirai ilaç bayılik sınavına gırebilirmiyim.tesekkurler

Mr.Muhendis
11.01.2016, 19:32
Merhabalar ben MYO bahce ziraatı bölümü mezunuyum gordugum dersler içinde bitki hastalıkları ve bitki zararlıları dersleri vardı. Zirai ilaç bayılik sınavına gırebilirmiyim.tesekkurler

Evet.

turk_bozok
14.01.2016, 11:54
Transkripti sadece teknikler götürüyor. Belgenin aslını götürün, orada fotokopi çekip onaylarlar.

peki e-devletten alınan mezuniyet belgesini kabul ederler mi yoksa illa fotoğraflı olan ve okuldan aldığım mezuniyet belgesi mi gerekiyor.

Mr.Muhendis
14.01.2016, 13:08
peki e-devletten alınan mezuniyet belgesini kabul ederler mi yoksa illa fotoğraflı olan ve okuldan aldığım mezuniyet belgesi mi gerekiyor.

Normalde kabul etmeleri gerekiyor ama yine de arayıp sorun. Ülkemizde değişik değişik uygulamalar olabiliyor.

Maeglin
17.01.2016, 14:55
Başvurular sona erdi, çalışmalarında tüm arkadaşlara başarılar dilerim. Umarım hepimiz alırız şu belgeyi de :)

nuraybaysal
19.01.2016, 18:01
sınav başvurusu 15 ocak diyor uzatılma ihtimali varmı?

Mr.Muhendis
19.01.2016, 18:16
sınav başvurusu 15 ocak diyor uzatılma ihtimali varmı?

Çok zor. Yaklaşık 3 aydır başvuru alıyorlar.

dilhenur
01.02.2016, 00:12
Merhabalar ben 26 marttaki bayilik sınavına hazırlanıyorum. Bayağı bir okunucak kaynak var hemen hepsi de kitap okuyup özetini çıkarmak uzun sürüyor. Daha önce girip kazanıp tecrübe eden arkadaşlar çalışma konusunda nasıl bir yol izledi merak ediyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

mehmetmlgr
03.02.2016, 13:24
merhabalar, https://aday.ankara.edu.tr/Default.aspx sitesinden sınav ücreti yatırmak için giriş yapıyorum fakat bizim sınav ile ilgili herhangi bir başvuru veya ödeme işlemi görünmüyor. buradan sınav ücretini ödeme yapan arkadaşlar var mı?

Mr.Muhendis
03.02.2016, 13:43
merhabalar, https://aday.ankara.edu.tr/Default.aspx sitesinden sınav ücreti yatırmak için giriş yapıyorum fakat bizim sınav ile ilgili herhangi bir başvuru veya ödeme işlemi görünmüyor. buradan sınav ücretini ödeme yapan arkadaşlar var mı?

Merhaba,

İlk sayfayı inceleyiniz. Harç ücreti yatırma işlemleri henüz başlamadı.

mehmetmlgr
03.02.2016, 15:06
Merhaba,

İlk sayfayı inceleyiniz. Harç ücreti yatırma işlemleri henüz başlamadı.

evet inceledim teşekkürler. 08.02.2016-19.02.2016 tarihleri arasında ödeme başlayacakmış.

M.DURGUT
08.02.2016, 20:15
Merhaba arkadaşlar,biraz önce bayilik sınavı için aday.ankara sitesine kayıt oldum fakat bu t.c nize ait başvuru bulunamamaktadır diyor.Oysa il tarım müdürlüğüne evraklarımı vermiştim.Bunun nedeni ne olabilir? veya bu şekilde sorunla karşılaşan oldu mu?

Mr.Muhendis
08.02.2016, 21:42
Merhaba arkadaşlar,biraz önce bayilik sınavı için aday.ankara sitesine kayıt oldum fakat bu t.c nize ait başvuru bulunamamaktadır diyor.Oysa il tarım müdürlüğüne evraklarımı vermiştim.Bunun nedeni ne olabilir? veya bu şekilde sorunla karşılaşan oldu mu?

Merhaba,

Sistemde bugün bir sorun varmış galiba. Yarın tekrar deneyin, yine değişmezse iletişime geçersiniz.

Mr.Muhendis
09.02.2016, 13:22
8-19 Şubat 2016 (15 Ocak 2016 tarihine kadar Bakanlığımız il müdürlüklerine gerekli belgelerle başvurularını yapan adaylar, https://aday.ankara.edu.tr adresine kayıt olup, ASYM'ye ait sanal pos üzerinden kredi kartı ile sınav ücreti olan 60 TL'nı ödeyerek kayıtlarını tamamlayacaklardır. Bu sistemde adayın "T.C. kimlik numarası, adı soyadı, doğum tarihi, doğum yeri, unvanı, mezun olduğu okul, bölümü, başvuru yaptığı il, diploma tarihi ve diploma numarası, cep telefonu, e-mail" bilgileri alınacaktır.)

ziraatçi46
09.02.2016, 14:30
sifre istiyor il Müdürlüğü ne başvuru yaptiktan sonra şifre vermediler

Mr.Muhendis
09.02.2016, 14:38
sifre istiyor il Müdürlüğü ne başvuru yaptiktan sonra şifre vermediler

Sisteme kayıt olacaksınız.

ziraatçi46
11.02.2016, 15:51
arkadaş lar ödeme yaparken sikinti ceken oldumu denemedigim kart türü kalmadi pttkarta kadar denedim isleminiz basarisiz diyor

Mr.Muhendis
11.02.2016, 16:17
arkadaş lar ödeme yaparken sikinti ceken oldumu denemedigim kart türü kalmadi pttkarta kadar denedim isleminiz basarisiz diyor

Telefon ederek sormanız iyi olur.

Ankara Üniversitesi Sınav Yönetim Merkezi İletişim Bilgileri

Adres:
Ankara Üniversitesi Sınav Yönetim Merkezi
Ord. Prof. Dr. Şevket Aziz Kansu Binası A Blok 5.Kat
Tandoğan Yerleşkesi 06500 Beşevler/ANKARA/TÜRKİYE

Telefon: (312) 222 05 39 / 222 05 40
Faks: (312) 222 05 31
E-Posta: asym@ankara.edu.tr

OLcaytug
11.02.2016, 21:38
bende bütün işlemleri yaptım ücreti ödedim ama fotoğrafım aday profilinde gözükmüyor varmı bu sıkıntıyla karşılaşan acaba?

edit: tamam sorunu çözdüm arkadaşlar :)

marazz
12.02.2016, 13:29
merhabalar..2016 zirai ilaç bayilik sınavına basvurumu yaptım.ınternet uzerınden asym birimine para yatırmak icin giriyorum ama sınava daır hıcbırsey cıkmıyor. yardımcı olurmusunuz 60 tl yi nasıl yatırcagıma dair..tesekkurler

Mr.Muhendis
12.02.2016, 15:31
merhabalar..2016 zirai ilaç bayilik sınavına basvurumu yaptım.ınternet uzerınden asym birimine para yatırmak icin giriyorum ama sınava daır hıcbırsey cıkmıyor. yardımcı olurmusunuz 60 tl yi nasıl yatırcagıma dair..tesekkurler

Merhaba,

Harcı yatıranlar oldu, sistemde bir sorun yok gibi görünüyor. Farklı tarayıcı ile deneyin.

iba1907
14.02.2016, 12:38
arkadaşlar odeme yapacağınız kartın şifresini yazmayın ödeme yaparken telefonunuza ayrı bir şifre geliyor 5 haneli şifre kısmına onu yazacaksınız . eğer kartın kendi şifresini yazarsanız kabul etmiyor onun içinde işleminiz başarısız diyor.

ali bicki
15.02.2016, 15:04
sınav parasını nasıl yatıracağız kısaca anlatabilirmisiniz banka şubesinden halledebiliyor muyuz

Mr.Muhendis
15.02.2016, 15:28
sınav parasını nasıl yatıracağız kısaca anlatabilirmisiniz banka şubesinden halledebiliyor muyuz

https://aday.ankara.edu.tr adresine kayıt olup, ASYM'ye ait sanal pos üzerinden kredi kartı ile sınav ücreti olan 60 TL'nı ödeyerek kayıtlarını tamamlayacaklardır. Bu sistemde adayın "T.C. kimlik numarası, adı soyadı, doğum tarihi, doğum yeri, unvanı, mezun olduğu okul, bölümü, başvuru yaptığı il, diploma tarihi ve diploma numarası, cep telefonu, e-mail" bilgileri alınacaktır.

fusün35
18.02.2016, 13:32
Merhaba.51 yaşında ziraat mühendisi peyzaj mimarıyım.Önümüzdeki yıl bu sınava girmek istiyorum.Belgeyi alabilir miyim? Belgeyi aldıktan sonra çalışma şartlarında yaş sınırı var mı? Şimdiden teşekkürler.

Mr.Muhendis
18.02.2016, 13:42
Merhaba.51 yaşında ziraat mühendisi peyzaj mimarıyım.Önümüzdeki yıl bu sınava girmek istiyorum.Belgeyi alabilir miyim? Belgeyi aldıktan sonra çalışma şartlarında yaş sınırı var mı? Şimdiden teşekkürler.

Merhaba,

Öncelikle hoşgeldiniz. Herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Dilediğiniz sürece kullanabilirsiniz.

arda90
18.02.2016, 14:16
bölüm adı kısmına ne yazıcaz.

Mr.Muhendis
18.02.2016, 14:32
bölüm adı kısmına ne yazıcaz.

Tarla, bahçe, toprak vs.

arda90
18.02.2016, 15:19
diploma da sadece ziraat mühendiliği programı yazıyor.sorun olurmu

Mr.Muhendis
18.02.2016, 15:22
diploma da sadece ziraat mühendiliği programı yazıyor.sorun olurmu

Alt program olarak yazmıyor mu ? Yazmıyorsa mecburen ziraat mühendisliği yazarsınız.

arda90
18.02.2016, 15:46
Ziraat mühendisi olarak girdim üniversiteye alt program olarak (toprak ,tarla,bitki koruma) girmedim son sene alt program seçtik.diplomada sadece ziraat mühendisliği programını tamamlamıştır yazıyor

Mr.Muhendis
18.02.2016, 16:19
Ziraat mühendisi olarak girdim üniversiteye alt program olarak (toprak ,tarla,bitki koruma) girmedim son sene alt program seçtik.diplomada sadece ziraat mühendisliği programını tamamlamıştır yazıyor

Ben de ziraat mühendisi olarak girdim. Diplomamda ziraat mühendisliği mezunu olduğum yazıyor. Ama arkasında da alt program olarak tarla bitkileri yazıyor. Diplomada ya da transkriptte sadece zm yazıyorsa onu yazarsınız.

Mr.Muhendis
19.02.2016, 08:09
Sınav ücretini yatırmak için BUGÜN SON GÜN.

rapyear
19.02.2016, 10:33
Sınav ücretini yatırmak için BUGÜN SON GÜN.

Hangi bankadan yatırıyoruz? aday.ankara.edu dan onay mı yapmamız gerekiyor?

Mr.Muhendis
19.02.2016, 10:47
Hangi bankadan yatırıyoruz? aday.ankara.edu dan onay mı yapmamız gerekiyor?

aday.ankara.edu.tr'ye kayıt olursunuz, giriş yapıyorsunuz ve kredi kartıyla yatırıyorsunuz.

rapyear
19.02.2016, 10:49
aday.ankara.edu.tr'ye kayıt olursunuz, giriş yapıyorsunuz ve kredi kartıyla yatırıyorsunuz.

Başka bi yatırma şekli yok mu? Kredi kartı kullanmıyorum.

Mr.Muhendis
19.02.2016, 10:55
Başka bi yatırma şekli yok mu? Kredi kartı kullanmıyorum.

Yaptıkları açıklamada öyle demişler maalesef.

rapyear
19.02.2016, 16:40

KOLAY GELSİN, KENDİMİNKİNİ YAPTIM ABLAMIN BAŞVURUSUNU YAPAMIYORUM, İŞLEM BAŞARISIZ DİYOR. SAAT KAÇA KADAR YAPMAM GEREKİYOR?

Mr.Muhendis
19.02.2016, 16:42
KOLAY GELSİN, KENDİMİNKİNİ YAPTIM ABLAMIN BAŞVURUSUNU YAPAMIYORUM, İŞLEM BAŞARISIZ DİYOR. SAAT KAÇA KADAR YAPMAM GEREKİYOR?

Saat belirtilmemiş. Telefon ederek bilgi alabilirsiniz. Online olduğu için 23:59 olabilir.

bedrettin
21.02.2016, 06:05
il mudurlugune basvuruyu yaptim. Aday sistemine kayit oldum. Parayi yatirdim. Ama sisteme girdim.basvurunuz bulunmamaktadir diyor. Bu durumu yasayan biri varmi? Ve neden bole olmustur?

Mr.Muhendis
21.02.2016, 08:54
il mudurlugune basvuruyu yaptim. Aday sistemine kayit oldum. Parayi yatirdim. Ama sisteme girdim.basvurunuz bulunmamaktadir diyor. Bu durumu yasayan biri varmi? Ve neden bole olmustur?
Aynı sorunu yaşayanlar var. Büyük ihtimal sistemsel bir sorun.

ahmet arsln
21.02.2016, 11:41
Kiralik zirai ilac bayilik belgesine ihtiyacim var belgesi olan arkadaslarla irtibata gecmek istiyorm

iba1907
21.02.2016, 11:58
merhaba
sistemde başvurumuz gözükmüyor sebebini biliyormusunuz... teşekkürler

Mr.Muhendis
21.02.2016, 15:35
Kiralik zirai ilac bayilik belgesine ihtiyacim var belgesi olan arkadaslarla irtibata gecmek istiyorm

http://www.ziraatciyiz.biz/ziraat-muhendisi-ilanlari-f83.html

merhaba
sistemde başvurumuz gözükmüyor sebebini biliyormusunuz... teşekkürler

Merhaba,

Aynı sorunu yaşayanlar var. Büyük ihtimal sistemsel bir sorun.

mervecakici
02.03.2016, 08:58
@ahmet arsln xxxxxxx nolu numaradan ulaşabilirsiniz

Mr.Muhendis
02.03.2016, 09:03

@ahmet arsln xxxxxxx nolu numaradan ulaşabilirsiniz

İş İlanları (http://www.ziraatciyiz.biz/ziraat-muhendisi-ilanlari-f83.html) bölümüne bakınız.

mervecakici
02.03.2016, 09:08

Ahmet Bey xxxxxxxxxx

Mr.Muhendis
02.03.2016, 09:22
Ahmet Bey xxxxxxxxxx

http://www.ziraatciyiz.biz/2016-zirai-ilac-bayilik-sinavi-basvuru-ve-sinav-tarihi-t12465.html?p=27771#post27771

Hutelun
04.03.2016, 10:04
Merhaba Mr.Mühendis,

Zirai ilaç bayilik sınavının genelde yapıldığı okulu veya okulları biliyor musunuz ?

Konuya çok hakimsiniz de okullar hakkında bir malumatınız var mı diye sormak istedim.

Teşekkürler.

Mr.Muhendis
04.03.2016, 10:25
Merhaba Mr.Mühendis,

Zirai ilaç bayilik sınavının genelde yapıldığı okulu veya okulları biliyor musunuz ?

Konuya çok hakimsiniz de okullar hakkında bir malumatınız var mı diye sormak istedim.

Teşekkürler.

Merhaba,

Bu yıl sınavı Ankara Üniversitesi yapacağı için önceliği kendi fakültelerine verecektir. Ancak, şöyle bir durum var. 27 Mart'ta ÖSYM birçok bina ve salonda YDS'yi yapacak. Sınav yapacağı dersliklerde bir gün önceden başka sınav yapılmasına izin verir mi bilmiyorum. Belki bu nedenden dolayı kendi fakültelerinde yapamayıp, uygun salonlarda (mesela çevre liselerde) yapabilirler. Şahsi görüşüm; büyük ihtimalle kendi fakültelerinde yapacaklardır.

Hutelun
04.03.2016, 10:31
Çok teşekkür ederim ilginize.

İyi çalışmalar.

yusufbyr
05.03.2016, 14:06
Yanlış doğruyu götürüyor mu? Ayrıca konulara çalışabileceğimiz wep sayfası var mı?

Mr.Muhendis
05.03.2016, 15:14
Yanlış doğruyu götürüyor mu? Ayrıca konulara çalışabileceğimiz wep sayfası var mı?

Götürmüyor.

Ders notu: http://www.ziraatciyiz.biz/zirai-ilac-bayiligi-sinavina-hazirlik-ders-notlari-t9976.html

hayat toprak
06.03.2016, 19:27
Bayilik sınavı geçme notu belli mi 80 soruda 70 mi almamız gerekiyor

Mr.Muhendis
06.03.2016, 19:44
Bayilik sınavı geçme notu belli mi 80 soruda 70 mi almamız gerekiyor

Evet. Geçme notu değişmedi.

lymnl
07.03.2016, 21:28
yani 80 soruda 56 doğru mu yapmamız gerekiyor? puan ile doğru sayısı aynı mı kafam karıştı :)

Mr.Muhendis
07.03.2016, 21:52
yani 80 soruda 56 doğru mu yapmamız gerekiyor? puan ile doğru sayısı aynı mı kafam karıştı :)

80 doğruya karşılık 100 puan alınıyor. 70 puan almak için 70*80/100=56 doğru :)

Mr.Muhendis
18.03.2016, 08:41
Sınav giriş belgelerini bugün itibariyle sistemden alabilirsiniz. Muhtemelen gün içerisinde yüklenecektir.

nazmiye
21.03.2016, 13:14
sınava giriş belgesini çıkardım ama fotografım bulunmuyor bir problem olur mu yardımcı olursanız sevinirim

Mr.Muhendis
21.03.2016, 15:13
sınava giriş belgesini çıkardım ama fotografım bulunmuyor bir problem olur mu yardımcı olursanız sevinirim

Yanlış bilmiyorsam sınav giriş belgelerinde fotoğraf yok. Yeri de yok zaten. Yine de emin olmak için sınav merkezini arayınız.

Telefon: (312) 222 05 39 / 222 05 40
Faks: (312) 222 05 31
E-Posta: asym@ankara.edu.tr

nazmiye
21.03.2016, 15:54
Tesekkur ederim

hayat toprak
23.03.2016, 17:16
İyi günler Ankara garından Ankara üniversitesi tıp fakültesi morfoloji binasına nasıl gidebilirim

Mr.Muhendis
23.03.2016, 20:00
İyi günler Ankara garından Ankara üniversitesi tıp fakültesi morfoloji binasına nasıl gidebilirim

Minibüs, otobüs vs. geçiyordur ama hangisi geçer bilmiyorum. Mesafesi şöyle bir şey:

http://i.hizliresim.com/LAbjDb.png

hayat toprak
23.03.2016, 21:25
Teşekkür ederim

Maeglin
24.03.2016, 17:52
Sınava 2 gün kaldı, çalışmalar ne durumda arkadaşlar. Herkes kapanmış durumda sanırım :) 2008 - 2009 yıllarında düzenlenen 100 soruluk sınavları baz aldığımızda diğer yıllara nazaran bu yıl yapılacak sınava daha yakın gibi görünüyor içerik anlamında. 2015 ise diğer tüm yıllardan biraz daha sıkıntılıydı, umarım soruları hazırlayan komite hakkaniyetli davranır.

Hutelun
25.03.2016, 01:12
Merhabalar,
Kendi adıma ciddi bir şekilde çalıştığımı söyleyebilirim. İşe, geçmiş yıllarda çıkan sınav sorularını çalışarak başladım. Sorular bitince, " oldu bu iş, çok şey biliyorum " Havasına girdim, sonra yavaş yavaş konulara çalıştıkça, konuların içine girdikçe ne kadar az şey bildiğim ortaya çıktı.

şu anda " Bildiğim tek şey, hiçbir şey bilmediğimdir. " psikolojisindeyim. konuların dolayısıyla sorulabilecek soruların ucu bucağı yok. Allah yardımcımız olsun.

O.Bakir
25.03.2016, 13:50
Herkese başarılar.

Mr.Muhendis
26.03.2016, 11:47
Sınavınız nasıl geçti arkadaşlar ?

O.Bakir
26.03.2016, 11:57
Hocam diğer arkadaşların Nasıl geçti bilmiyorum ama benim pek iyi değil. Şu ana kadar çıkmış sorular ile kıyaslandığında yönetmelikler hariç diğer sorularda level yükseltmişler bir de sanki eşit bir dağılım yok gibi geldi bana.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mr.Muhendis
26.03.2016, 12:07
Hocam diğer arkadaşların Nasıl geçti bilmiyorum ama benim pek iyi değil. Şu ana kadar çıkmış sorular ile pek alakası yok level atlamışlar :)

Her yıl biraz daha zorlaştırıyorlar desenize. :)

O.Bakir
26.03.2016, 12:14
Zaten bu konuyu anlamak zor biraz. Eczacı Mezun oluyor kendi işyerini açıyor. Diş hekimi mezun oluyor. Kendi işyerini açıyor. Avukat baroya kayıt olup işyerini açıyor. Ama nedense biz sınava giriyoruz.

yusufbyr
26.03.2016, 12:32
41 tane latince vardı sınavda ve sınavdan çıkıpta iyi geçen kimse yok. Çoğunluk düşüşte bayilik hakkında sorulan sorular mantıklıydı güzeldi

Mr.Muhendis
26.03.2016, 12:33
Zaten bu konuyu anlamak zor biraz. Eczacı Mezun oluyor kendi işyerini açıyor. Diş hekimi mezun oluyor. Kendi işyerini açıyor. Avukat baroya kayıt olup işyerini açıyor. Ama nedense biz sınava giriyoruz.

Ne yazık ki haklarımızı savunabilecek, sözünü geçirebilen bir "topluluğumuz" yok. Onlarca ziraatçi, çiftçi, üretici milletvekili, danışmanı vs. var. Onlar bile sesimiz olmuyor.

Mr.Muhendis
26.03.2016, 12:35
41 tane latince vardı sınavda ve sınavdan çıkıpta iyi geçen kimse yok. Çoğunluk düşüşte bayilik hakkında sorulan sorular mantıklıydı güzeldi

Geçmiş olsun. Hatırladığınız sorular neler ?

O.Bakir
26.03.2016, 12:36
Ne yazık ki haklarımızı savunabilecek, sözünü geçirebilen bir "topluluğumuz" yok. Onlarca ziraatçi, çiftçi, üretici milletvekili, danışmanı vs. var. Onlar bile sesimiz olmuyor.

Bir odamız var oda bu konuda pek bir şey yapmıyor. Olmadı Bütün arkadaşlar toplanıp kendimiz verelim. AYM ye herkes biraz yardım etse bence olur bu iş.

Mr.Muhendis
26.03.2016, 12:44
Bir odamız var oda bu konuda pek bir şey yapmıyor. Olmadı Bütün arkadaşlar toplanıp kendimiz verelim. AYM ye herkes biraz yardım etse bence olur bu iş.
Oda yeterince güçlü değil. Kamuoyu oluşturamıyor. İyi niyetle çalışanlar var ama yeterli olmuyor.

yusufbyr
26.03.2016, 12:50
Hatırladığım sorular etiket sorusu vardı. Rodentisit mollosisit herbisit fungusit. Bunların etiket sıralaması vardı. Aklımda sorular var ama tam olarak hatırlamıyorum..

O.Bakir
26.03.2016, 13:03
Hatırladığım sorular etiket sorusu vardı. Rodentisit mollosisit herbisit fungusit. Bunların etiket sıralaması vardı. Aklımda sorular var ama tam olarak hatırlamıyorum..

Yusuf bey bu soruyu da herkes yapmıştır zaten. Pembe-Pembe- sarı-açık yeşil.
Neyse geçmiş olsun hepimize.

---------- Mesaj eklendi (11:03) ---------- Önceki mesaj (10:57) ----------

Oda yeterince güçlü değil. Kamuoyu oluşturamıyor. İyi niyetle çalışanlar var ama yeterli olmuyor.

İşte o yüzden biz birlik olup kendi haklarımızı savunmamız gerekli diye düşünüyorum.

Mr.Muhendis
26.03.2016, 13:11
Haber verme bağlamında bizden yardım istenirse her zaman için destek oluruz.

O.Bakir
26.03.2016, 13:11
Teşekkür ederiz.

yusufbyr
26.03.2016, 13:26
Bu söylediğim basit olandı. Yanlış yapanda çoktu hocam. Ama çoğunluk zordu. Basit olarak benim görüşüm 10 tane filan basit soru vardı.

---------- Mesaj eklendi (13:26) ---------- Önceki mesaj (13:24) ----------

Tam hatırlamıyorum ama 80ml 20gr ilaç kullanıp ne kadar hazırlanır gibi bir soru vardı

Mr.Muhendis
26.03.2016, 13:54
Sınavı zorlaştırmak hiç bir şeye çare olmayacak. Galiba farkında değiller. Çözüm, herkesin dediği gibi bu meslek gurubundaki insanlara bu hakkın mezun olduğu anda verilmesi.

yusufbyr
26.03.2016, 17:04
Elma iç kurdu larva döneminde hangi tırtıla benzer böyle bir soru vardı. Şıklarda gerçek tırtıl ve yalancı tırtıl vardı hangisi cevap

Mr.Muhendis
26.03.2016, 19:28
Elma iç kurdu larva döneminde hangi tırtıla benzer böyle bir soru vardı. Şıklarda gerçek tırtıl ve yalancı tırtıl vardı hangisi cevap
Cevabı bilmiyorum ama galiba bu çıkmış bir soru.

Maeglin
26.03.2016, 22:21
Rezillikten başka bir şey değildi. O kadar masraf emek sonuç hüsran. Şu yapılan sınavın yeterlilik anlamında hiç bir yararı yok. Ya bir yıl bayide çalıştım, bir kez dahi şu sınavda sorulan şeylere muhatap olmadım. Utanıyorum gerçekten böyle bir sonuçtan dolayı.

Hutelun
26.03.2016, 23:08
Alt tarafı küçük bir yer açıp, çiftçi amcamlara ilaç satacağız ( aslına bakılırsa, nerede açarım ? Satabilir miyim ? Satamaz mıyım ? Beni kim bulur ? Gibi kafada O kadar çok soru varken, bir de üstüne üstlük bu kadar zor bir sınavdan geçiyoruz. )

Sınavı geçince, " Tarım il müdürü " olmuyoruz değil mi ? Yanlış bilmiyorum yani, alt tarafı ilaç satacağız. Biri beni aydınlatabilir mi acaba ? benim bilmediğim başka konular mı var ? Ziraat ilaç bayileri ayda milyonlar mı kazanıyorlar ? Neden yenileri açılsın istenmiyor ? Hayır bir sınav neden bu kadar zor olsun ve niye ?

Sabahtan beri eşekten düşmüş gibiyim. Bence, gelmiş geçmiş en zor sınavdı. çalıştım da, Ispanağa kadar inememişim mesela.

Son olarak, Sınavda başarılı olabilenleri can-ı gönülden tebrik eder, bu vesileyle sitemizin 7. yılını kutlar, daha nice nice 7 yıllar dilerim.

O.Bakir
26.03.2016, 23:24
Arkadaşlar bu iş bu şekilde olmaz.
Eczacı mezun oluyor dükkan açıyor. Veteriner bitiriyor dükkan açıyor. Avukat bitiriyor Baroya bir kayıt açıyor. Bu örnekleri vermek ile bitmez sonuç olarak haklarımızı aramamız gerekli. Bunun için toplu şekilde bir dilekçe verelim AYM ye Yani her meslek grubunun Diploması geçerli bizimkiler mi değil. Bu eşitsizliği kaldıralım.

Maeglin
27.03.2016, 00:13
Açıkcası büyük konuşuyor ya da farklı bir şey sunuyor gibi algılanmak istemiyorum ama pazartesi günü birkaç avukatla görüşüp, bu sınavın ziraat mühendisleri için haksız olduğunu belirten bir dava açmak istiyorum, daha önce açıldı mı neler yapıldı bir bilgim bulunmuyor ancak pazartesi günü avukat ile görüştükten sonra daha net bilgiler sunabilirim.

O.Bakir
27.03.2016, 01:54
Açıkcası büyük konuşuyor ya da farklı bir şey sunuyor gibi algılanmak istemiyorum ama pazartesi günü birkaç avukatla görüşüp, bu sınavın ziraat mühendisleri için haksız olduğunu belirten bir dava açmak istiyorum, daha önce açıldı mı neler yapıldı bir bilgim bulunmuyor ancak pazartesi günü avukat ile görüştükten sonra daha net bilgiler sunabilirim.

Bunu hep birlikte yapalım ki anlamı olsun.

okansvsr
27.03.2016, 11:42
Bizim odanin aidat almaktan baska ne is yaptığını bilen var mi

iba1907
27.03.2016, 12:10
Sorular nezaman yayınlanır biliyormusunuz?

---------- Mesaj eklendi (16:10) ---------- Önceki mesaj (16:03) ----------

Sorulardanda aklıma gelen dogru cvplar var o hesaplama sorusu 1.6 olucaktı o tırtıl gerçek tırtıl olucaktı sanırım zatenvbayilerde bulunması gereken özelliklerlecilgili sorular vardi baya hatirladigim bir tanesinin cevabi en az 15 m2 olmalidir yazan şıktı cunku en az 20m2 olmalidir. Aşırı etkili madde ve latince vardı diger yillarda çıkmış sorularla alakası yoktu. Kazananlara helal olsun simdiden :)

Mr.Muhendis
27.03.2016, 12:36
Sorular nezaman yayınlanır biliyormusunuz?

---------- Mesaj eklendi (16:10) ---------- Önceki mesaj (16:03) ----------

Sorulardanda aklıma gelen dogru cvplar var o hesaplama sorusu 1.6 olucaktı o tırtıl gerçek tırtıl olucaktı sanırım zatenvbayilerde bulunması gereken özelliklerlecilgili sorular vardi baya hatirladigim bir tanesinin cevabi en az 15 m2 olmalidir yazan şıktı cunku en az 20m2 olmalidir. Aşırı etkili madde ve latince vardı diger yillarda çıkmış sorularla alakası yoktu. Kazananlara helal olsun simdiden :)
3 gün içerisinde yayınlanır.

O.Bakir
28.03.2016, 22:13
Arkadaşlar soru ve cevaplar;http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160328/7bb72d7438327b6c86a8acbb4c3412f1.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160328/5f3b21bc1604222c30c25935b5d33bfa.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160328/5956d6ce5f0d176a81c61639d2d4ede9.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160328/b4d52bd4b50594e61c6c2ffd95e88066.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160328/17d3c1efb39c3dc2a730c5e545fff260.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160328/c405ce49cd096097266151b77a523570.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160328/0854c61159d8d371cd23ad0eb1ce4bbd.jpg
Bir sayfa eksik ekledim.
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160328/e810f5e170a79ca48c23ab7019e53254.jpg

Mr.Muhendis
28.03.2016, 23:30
Arkadaşlar soru ve cevaplar;http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160328/7bb72d7438327b6c86a8acbb4c3412f1.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160328/5f3b21bc1604222c30c25935b5d33bfa.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160328/5956d6ce5f0d176a81c61639d2d4ede9.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160328/b4d52bd4b50594e61c6c2ffd95e88066.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160328/17d3c1efb39c3dc2a730c5e545fff260.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160328/c405ce49cd096097266151b77a523570.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160328/0854c61159d8d371cd23ad0eb1ce4bbd.jpg
Bir sayfa eksik ekledim.
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160328/e810f5e170a79ca48c23ab7019e53254.jpg
http://www.ziraatciyiz.biz/showthread.php?t=12764

Buradan .pdf olarak indirebilirsiniz.

umtprkz
07.04.2016, 20:15
change org üzerinden imza toplayalım 1-2 kişinin dava açmasıyla nolacak iş değil durumu olmayan yeni mezun arkadaşlar da var.Bu imzaları aukatla beraber mahkemeye sunalım sesimiz daha gür duyulsun bence.

O.Bakir
07.04.2016, 20:33
change org üzerinden imza toplayalım 1-2 kişinin dava açmasıyla nolacak iş değil durumu olmayan yeni mezun arkadaşlar da var.Bu imzaları aukatla beraber mahkemeye sunalım sesimiz daha gür duyulsun bence.

Nasıl bir başlangıç yapalım?

savas_
19.04.2016, 12:19
Bayilik sinavinda kac kisi kazanmis acaba biliyor musunuz ?

Mr.Muhendis
19.04.2016, 12:43
Bayilik sinavinda kac kisi kazanmis acaba biliyor musunuz ?

Bu konuda bir bilgi verilmedi. Bilgi Edinme kapsamında sorulabilir.

karizmaali
11.05.2016, 12:06
Antalyadan başvurup girenlerden geçen sayısı 2 kişi tahmini giren sayısı 1000 kişiden az degildir.

Mr.Muhendis
11.05.2016, 14:52
Antalyadan başvurup girenlerden geçen sayısı 2 kişi tahmini giren sayısı 1000 kişiden az degildir.
Türkiye geneli konusunda bilginiz var mı ?

karizmaali
12.05.2016, 15:32
türkiye geneli başarı sayısından hiç bilgim yok.

anlsygn
06.06.2016, 15:50
Arkadaşlar merhaba
Bayilik sınavı 2016 da başka olacakmı ? Bir sonraki sınavın tahmini bir tarihi var mı?

Mr.Muhendis
06.06.2016, 17:27
Arkadaşlar merhaba
Bayilik sınavı 2016 da başka olacakmı ? Bir sonraki sınavın tahmini bir tarihi var mı?

Merhaba,

2016'da bir sınav daha olma ihtimali %0.001. 2017 yılında aynı dönemde olabilir.

DHeMLy-CHaY
23.06.2016, 12:15
bayilik belgenizi 400 liraya kiraya verip 7500tl ceza ödemeye razı olduğunuzun farkında mısınız ?

Berboz
10.07.2016, 19:09
Merhabalar ben burada bahsedilen kitaplardan sadece teknik talimatlar ve entomolojiye sahibim en güncel herboloji kitabi ve yayını ve diğerlerine nasıl ulaşabilirim ?

Mr.Muhendis
11.07.2016, 10:12
Merhabalar ben burada bahsedilen kitaplardan sadece teknik talimatlar ve entomolojiye sahibim en güncel herboloji kitabi ve yayını ve diğerlerine nasıl ulaşabilirim ?

Merhaba,

Ziraat fakültelerinin kitap satış bölümlerine bakabilirsiniz. Ankara, OMÜ, Çukurova vs.

adres58
18.07.2016, 15:18
Merhabalar...

Ben Açıköğretim Tarım Bölümü Bitkisel ve Hayvansal Üretim mezunuyum... Bu sınavdan yararlanabiliyormuyum. Bilgi amaçlı yardımcı olurmusunuz....

Mr.Muhendis
19.07.2016, 08:08
Merhabalar...

Ben Açıköğretim Tarım Bölümü Bitkisel ve Hayvansal Üretim mezunuyum... Bu sınavdan yararlanabiliyormuyum. Bilgi amaçlı yardımcı olurmusunuz....

Merhaba,

Bitki sağlığıyla ilgili ders aldıysanız, ki AÖF tarım bölümünde olması lazım, bu sınava girebilirsiniz.

adres58
19.07.2016, 16:42
Merhaba,

Bitki sağlığıyla ilgili ders aldıysanız, ki AÖF tarım bölümünde olması lazım, bu sınava girebilirsiniz.

Evet aldım.. Çok teşekkür ederim....

caner1234
22.07.2016, 12:29
İyi günler bir konuda bilgi almak istiyorum yardımcı olursansınz sevinirim AÖF Tarım bölümü mezunuyum Zirai ilaçlama bayilik sınavına girme hakkım var mı?
müfredattaki konular TRM103U EKOLOJİ VE ÇEVRE BİLGİSİ 1-5 1-10
BİY101U GENEL BİYOLOJİ I 1-3 1-5
KİM101U GENEL KİMYA I 1-3 1-5
MAT103U GENEL MATEMATİK 1-4 1-8
TRM105U TARIMSAL METEOROLOJİ 1-5 1-10
TEK101U TEKNOLOJİNİN BİLİMSEL İLKELERİ I 1-3 1-7
ALM101U ALMANCA I 1-5 1-10
FRA101U FRANSIZCA I 1-4 1-9
İNG101U İNGİLİZCE I 1-6 1-12
BİL101U TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ I 1-4 1-8
2. Yarıyıl Dersleri
DERS KODU DERS ADI ARA SINAV DÖNEM SONU SINAVI
TRM102U BAHÇE TARIMI I 1-5 1-10
BİY102U GENEL BİYOLOJİ II 6-8 6-11
KİM102U GENEL KİMYA II 6-8 6-11
TRM101U TARIM EKONOMİSİ 1-4 1-8
TRM104U TARLA BİTKİLERİ I 1-5 1-10
TRM106U TOPRAK BİLGİSİ VE BİTKİ BESLEME 1-5 1-10
ALM102U ALMANCA II 11-15 11-20
FRA102U FRANSIZCA II 1-4 1-9
İNG102U İNGİLİZCE II 1-6 1-12
BİL102U TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ II 1-4 1-8
3. Yarıyıl Dersleri
TRM203U BAHÇE TARIMI II 1-5 1-10
TRM209U ENTOMOLOJİ 1-5 1-10
TRM207U FİTOPATOLOJİ 1-5 1-10
TRM201U HAYVAN YETİŞTİRME 1-5 1-10
TRM211U TARIMSAL YAPILAR VE SULAMA 1-5 1-10
TRM205U TARLA BİTKİLERİ II 1-5 1-10
TAR201U ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ I 1-4 1-8
TÜR201U TÜRK DİLİ I 1-4 1-8
4. Yarıyıl Dersleri
TRM204U GIDA BİLİMİ VE TEKNOLOJİSİ 1-5 1-10
TRM202U HAYVAN BESLEME 1-4 1-8
TRM212U ÖRTÜ ALTI ÜRETİM SİSTEMLERİ 1-5 1-10
TRM208U PEYZAJ ÇEVRE VE TARIM 1-4 1-8
TRM210U SU ÜRÜNLERİ 1-4 1-8
TRM206U TARIM ALET VE MAKİNALARI 1-5 1-10
TAR202U ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ II 1-4 1-8
TÜR202U TÜRK DİLİ II 1-4 1-8

Mr.Muhendis
22.07.2016, 13:14
İyi günler bir konuda bilgi almak istiyorum yardımcı olursansınz sevinirim AÖF Tarım bölümü mezunuyum Zirai ilaçlama bayilik sınavına girme hakkım var mı?

Merhaba,

Ento ve Fito aldığınız için girebilirsiniz.

serdar15
26.07.2016, 17:06
Merhaba,

merhaba acaba bu sınava organik tarım işletmeciliği lisans mezunlarıda girebiliyomu ?

ali bicki
26.07.2016, 23:21
bu yıl başka sınav olur mu kasım aralık ayı gibi

Mr.Muhendis
27.07.2016, 08:55
bu yıl başka sınav olur mu kasım aralık ayı gibi

%99 olmaz.

musti70
11.08.2016, 18:21
Tarım makineleri bölümü mezunu biri zirai ilaç bayiliği açabilir mi acaba?

Mr.Muhendis
12.08.2016, 08:37
Tarım makineleri bölümü mezunu biri zirai ilaç bayiliği açabilir mi acaba?

Sınavı kazanırsa açabilir.

murat_945
05.09.2016, 21:05
2017 de sınav olur mu
bir de geçme notu 70 değil mi?

Mr.Muhendis
06.09.2016, 08:12
2017 de sınav olur mu
bir de geçme notu 70 değil mi?

Olmaması için bir neden yok. Evet.

ysny
14.09.2016, 01:19
herkese iyi günler 2016 sınavına girememiştim 2017 sınavına hazırlanıyorum acaba yine şubatta mı olur sınav bi duyum alanınız var mı ?

Mr.Muhendis
14.09.2016, 13:30
herkese iyi günler 2016 sınavına girememiştim 2017 sınavına hazırlanıyorum acaba yine şubatta mı olur sınav bi duyum alanınız var mı ?
Merhaba. Şu an için herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

murat_945
26.09.2016, 19:55
zirai bayilik kitaplarını ankara zirai mücadele araştırma enstitüsünden arayarak alabiliyormuşuz öyle mi??

Mr.Muhendis
27.09.2016, 08:44
zirai bayilik kitaplarını ankara zirai mücadele araştırma enstitüsünden arayarak alabiliyormuşuz öyle mi??

"Zirai bayilik kitapları" diye bir kitabın varlığından haberim yok. Ankara Zirai Mücadele'nin ​ZİRAİ MÜCADELE TEKNİK TALİMATLARI isimli 6 ciltlik kitap serisi var. Belki bunu diyorsunuzdur ? Sadece bunlara çalışarak sınavı kazanamazsınız. Sitemizdeki ders notlarından faylanabilirsiniz.

akine
12.10.2016, 12:10
iyi günler ziraai ilaç bayisi sınavını geçtim fakat belgeyi almadım. Bunun belli bi süresi varmı

Mr.Muhendis
12.10.2016, 15:52
iyi günler ziraai ilaç bayisi sınavını geçtim fakat belgeyi almadım. Bunun belli bi süresi varmı

Yönetmelikte belirtilen bir süre yok.

EFKAN39
17.10.2016, 19:11
2017 YILINDA Kİ SINAV NE ZAMAN YAPILACAK ACABA?

Mr.Muhendis
18.10.2016, 08:12
2017 YILINDA Kİ SINAV NE ZAMAN YAPILACAK ACABA?

Henüz belli değil.

EFKAN39
19.10.2016, 15:42
2017 sınavı hakkında bir bilginiz varmı

Mr.Muhendis
19.10.2016, 15:44
2017 sınavı hakkında bir bilginiz varmı

Henüz bilgi bulunmamaktadır.

serife2525.
31.10.2016, 20:55
ben fidan yetiştiriciliği mezunuyum bu sınava girebilir miyim acaba ?

Mr.Muhendis
31.10.2016, 22:28
ben fidan yetiştiriciliği mezunuyum bu sınava girebilir miyim acaba ?
Aldığınız dersleri yazarsanız bilgi verebiliriz.

nurayertas
01.11.2016, 12:02
Aöf tarım mezunları da bu sınava girebiliyor mu acaba?

Mr.Muhendis
01.11.2016, 13:09
Aöf tarım mezunları da bu sınava girebiliyor mu acaba?

Bitki sağlığıyla ilgili ders aldıysanız girebilirsiniz.

Sigma
03.11.2016, 02:33
Merhaba arkadaşlar,
Bu sınavı geçmiş tecrübeli arkadaşlardan yardım rica ediyorum;
Bu yıl mezun bir toprak mezunuyum ve sınava gireceğim ve bu yıl çıkan sorulara bakma fırsatı buldum uzak oldugum için konuya çok zorlandım, çevremde herkes bu sınavın zorlugundan bahsediyor çalışırsam başarabilirmiyim püf noktalar ve önerilerinizi rica ediyorum

özdağ
03.11.2016, 23:30
Arkadaşlar 2017 de sınav olacak mı olacaksa başvurular ne zmn net tarih belli oldumu

Mr.Muhendis
04.11.2016, 08:11
Arkadaşlar 2017 de sınav olacak mı olacaksa başvurular ne zmn net tarih belli oldumu

Hayır, henüz belli olmadı.

Mr.Muhendis
04.11.2016, 08:18
2017 yılı sınavıyla ilgili bütün bilgilere şuradan ulaşabilirsiniz:

http://i.imgur.com/kg4vIVX.gif 2017 Zirai İlaç Bayilik Sınavı Başvuru ve Sınav Tarihi (http://www.ziraatciyiz.biz/2017-zirai-ilac-bayilik-sinavi-basvuru-ve-sinav-tarihi-t12903.html)

zehimmetoglu
06.11.2016, 16:11
Merhabalar. biyoloji lisans ve bitki anatomisi ve morfolojisi yüksek lisans mezunuyum bu sınava girebilir miyim.?

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mr.Muhendis
07.11.2016, 08:54
Merhabalar. biyoloji lisans ve bitki anatomisi ve morfolojisi yüksek lisans mezunuyum bu sınava girebilir miyim.?

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba,

Sınav başvurusunda aslolan lisans mezuniyet alanıdır. Bu nedenle, başvuru yapamazsınız. Ancak, mevzuatta sürekli değişiklikler oluyor, takip edin.

elif47
25.03.2017, 11:42
Sınav genelde nerde oluyor acaba ankara da universitedemi nasıl oluyor

Mr.Muhendis
25.03.2017, 13:01
Sınav genelde nerde oluyor acaba ankara da universitedemi nasıl oluyor

Üniversite, lise... Artık hangi binalar o dönem için uygun olursa.