PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ziraat Bölüm Seçimi

mrtgncr
08.07.2015, 18:54
Merhabalar, bu sene tercihimi ziraat bölümünden yana kullanmayı düşünüyorum. 4 5 yıl önce ziraat okuyan bir akrabamın kitaplarını kurcalarken çok ilgimi çekmişti, ondan işine yaramayan kitaplarını isteyip evde bayagı incelemiştim. Yıllar geçti ki benimde seçim yapma zamanım geldi, istanbulda doğup büyüdüm ve nefret ediyorum bu şehirden. kalabalıklığı, beton yığını olması ve gürültüsü beni bunaltıyor. Biyoloji dersine merakım hep yüksekti, doğayı, yeşilliği sevmem ve kalabalık şehirleri sevmemem nedeniyle yıllar önce kitaplardaki konularında hoşuma gitmesiyle ziraat bölümüne bayağı bir merak saldım. Büyük arazilere sahip -büyükten kastım köy arazisi değil gerçekten 150 200 kişinin çalıştığı büyük araziler- akrabalarımada danıştım onlarda sevdiğin taktirde işsiz kalma gibi bir imkanın yok, kendini geliştirdiğin sürece her kapı sana açılacaktır dedi. En çok korkum iş bulamama noktasındaydı, onuda internetten gördüğüm kadarıyla pek bir sıkıntı yaşayacağımı sanmıyorum.

Soruma gelecek olursam, ben mezun olduğum zaman hem zirai ilaç için belge alıp dükkan açmak ve bir yandanda arazilerde çalışmak istiyorum. Mümkün olursa kendi arazilerimi satın alıp onlara bakmak istiyorum. Ailecek toprağa aşığız fakat zamanla istanbula göçten dolayı ufacık bahçelerde -15 20 metrekare- bitki yetiştirmeye çalışıyoruz. Eğer meslekte başarılı olabilirsem aileminde böyle arazi satın alıp komple bu işe yönelme gibi planlarda var.

Benim ziraat bölümlerinden bahçe bitkileri ve toprak bilimi ve bitki besleme arasında kaldım. Tarla bitkilerinin dersleri vs çok hoşuma gitmedi açıkcası. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim. Öncelik olarak kendimi en çok hangi bölümde geliştirebilirim onu düşünüyorum, hatta atıyorum bahçe bitlileri bölümünü okuyup bu çift ana dal mevzusuyla toprak bilimi ve bitki besleme okunuyorsa öyle bir şey de yapabilirim. Amacım kendimi çok geliştirebileceğim bir bölüm seçmek fakat bölümler hakkında internette yazılanlar kadar bilgiliyim.

Mr.Muhendis
08.07.2015, 19:22
Merhaba,

Hangi bölümü seçerseniz seçin kesinlikle başarılı olacaksınız. Bu düşüncelere sahip, aklı başında birinin başarısız olma ve işsiz kalma ihtimali çok düşük.

İki bölüm arasından bahçeyi öneririm. İmkan olursa toprağı da yandal/çift anadal olarak okursunuz.

mrtgncr
08.07.2015, 19:29
Merhaba,

Hangi bölümü seçerseniz seçin kesinlikle başarılı olacaksınız. Bu düşüncelere sahip, aklı başında birinin başarısız olma ve işsiz kalma ihtimali çok düşük.

İki bölüm arasından bahçeyi öneririm. İmkan olursa toprağı da yandal/çift anadal olarak okursunuz.

Çok teşekkür ederim, benim şuanda puanım bitki korumaya yetmiyor istediğim üniversitede başarılı olduğum taktirde çift/yan dal olarak seçim yapabilir miyim bitki korumayı? Çift/Yan dal konusunda bilgi sınırlı olduğu için nasıl bir tercih yapmam gerektiğini tam kestiremiyorum açıkcası.

Mr.Muhendis
08.07.2015, 20:15
Yapabilirsiniz. Ancak her üniversitede bu imkan yok. Tercih öncesi araştırma yapmanız iyi olur.

abazin95
16.07.2015, 21:13
Ben Toprak bölümünü öneririm size çiftçi iki şeyi sorar hastalık veya gübreleme Bitki korumaya puanınız yetmiyorsa Toprak bölümünü öneririm Bahçe Tarla yetiştirmedir zaten çiftçi neyi ne zaman ekeceğini biliyor Bitki koruma veya Toprak diyorum.

mrtgncr
20.07.2015, 15:47
Öncelik toprak yazdım, sonuçların açıklanmasını bekliyorum. yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

abazin95
03.08.2015, 16:16
nereyi kazandınız ?