PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ODÜ Ziraat Fakültesi Tanıtımı

Mr.Muhendis
29.05.2015, 10:58
Fakültemiz'de 8 lisans programı mevcuttur. 1994 yılında eğitim-öğretime başlamış olan Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümü ile sırasıyla Bahçe Bitkileri, Tarla Bitkileri, Bitki Koruma ve Gıda Mühendisliği bölümleri öğrenci alarak eğitim öğretim ve araştırma faaliyetlerini sürdürmektedirler. 2013-2014 eğitim-öğretim yılından itibaren de Zootekni ve Peyzaj mimarlığı bölümleride öğrenci alıp aktif hale geçerek 7 bölümle eğitim-öğretim faaliyetleri devam edecektir.

Fakültemiz ders geçme esasına göre eğitim vermekte, bir ara sınav (%40), birde final sınavı (%60) yapılmakta, başarılı olamayan öğrenciler bütünleme sınavına girebilmektedir. Mezun öğrencilere "Ziraat Mühendisi " Ünvanı verilmektedir. Lisansı bitiren öğrenciler şartları sağladıkları takdirde yüksek lisans ve doktora eğitiminede devam edebilmektedirler.

Üniversitemiz Cumhuriyet yerleşkesine dolmuş minübüsleri ile ulaşım sağlanmaktadır. Şehirden yaklaşık (8 km) 15-20 dakikada ulaşılabilmektedir. Ayrıca Giresun-Trabzon-Rize-Artvin'e yönüne giden otobüsleri ile gelindiğinde Üniversite kampüsünün önünde inilebilmekte, Artvin-Rize-Trabzon-Giresun yönünden gelen tüm otobüsler kampüsün önünden geçmektedir.

Üniversitemiz çevresinde özel yurtların yanı sıra, Cumhuriyet yerleşkesi içerisinde KYK'ya bağlı 1000 kişilik kız öğrenci yurdu, KYK tarfından kampüs yakınlarında kiralanan erkek öğrenci yurtları ile sağlanmaktadır. Ayrıca şehir merkezinde KYK ya bağlı kız ve erkek öğrenci yurtlarıda mevcuttur. Öğrenciler tarafından ev kiralama yolunada gidilmektedir.

Amacımız; Gelişen teknoloji ile birlikte tarım ve sanayi sektörünün ihtiyaç duyduğu uluslararası standartlarda teknik eğitimin gerektirdiği bilgi ve beceriye sahip ziraat mühendisleri yetiştirmek, tarımsal üretim ve sanayi sektörünün ihtiyaçlarını giderecek nitelikte araştırmalar planlama, yürütme ve sonuçlandırma yeteneğine sahip mühendisler yetiştirmektir.

Çağdaş ve teknik ziraat eğitiminin gerektirdiği bilgi, beceri ve teknolojik gelişmelerde yüksek standartlara sahip, uluslararası arenada aranılır nitelikte Ziraat Mühendisleri yetiştiren; yenilikçi, paylaşımcı, sanayi ile sürekli işbirliği içerisinde olan, uygulamaya bilgi aktaran adından söz edilen bir eğitim-öğretim ve araştırma kurumu olmak.

İş imkanları; Gıda, Tarım ve hayvancılık Bakanlığına ve özel sektöre ait tarımsal işletmelerde çalışırlar. Kendi bahçe ve sera işletmelerini kurarlar. Tarla, bağ ve bahçe ziraatı hiçbir zaman geçerliliğini yitirmez, Kendileri özel hayvan çiftliği kurabilirler. Tarımda mekanizasyon çalışmalarında, tarım alet ve makineleri kullanımı ile özel sektörde istihdam edilebilmekte, İş imkanı olarak çok geniş bir yelpazeye sahiptir.