PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dekara atılacak gübre hesabı

nazıroğlu
28.05.2015, 10:38
Merhabalar. Şöyle bi sorum olacak. Mesela Manisa yöresinin herhangi bir lokasyonunda 10 da bağımız olsun. Bağ toprağımızı analiz ettirdik diyelim. Analiz sonucunda toprağımızda fosfor eksikliği var diyelim. Bu eksikliği gidermek için de MAP gübresi vermek istedik. Bu gübreden dekara kaç kg vermemiz gerekir? Bu hesaplama nasıl yapılır? (Not: Analiz sonucunda verilen önerilerin olmadığını varsayarsak.)

Şimdiden Teşekkürler...

Mr.Muhendis
28.05.2015, 10:49
Merhaba,

Dekara ne kadar fosfor atmak istiyorsunuz ?

Örnek hesaplama: Gübre Sorusu (http://www.ziraatciyiz.biz/gubre-sorusu-t12365.html?t=12365)

nazıroğlu
28.05.2015, 11:00
Tam olarak bende onu sormak istemiştim. Dekara ne kadar fosfor atacağız? Yani analiz sonucuna göre toprağımızda "Az miktarda" fosfor bulunuyor. Az miktarda ibaresinin yanında rakamsal bir veri yok. Az miktarda olan fosfor değerini optimum seviyeye çıkarmak istiyorum. Denkleme en geriden başlayarak fosforu ne kadar atmamı bilmem gerekiyor ki ona göre MAP atabileyim. Bu hesabı bilmiyorum. Toprakta bulunan az miktardaki fosforu optimum seviyeye çıkarmam için ne kadar Fosfor ve buna bağlı MAP atmam gerekir?

Mr.Muhendis
28.05.2015, 11:18
O halde bitkinin istediği fosfor miktarını yapılan önceki çalışmalardan, deneyimlerinizden vs. belirleyeceksiniz. Size en yakın il/ilçe müdürlüğünden de bilgi alabilirsiniz. İstenilen fosfor miktarını belirledikten sonra hesabı yaparsınız.

Örnek:

Bitkinin fosfor ihtiyacı: 10 kg/da
MAP içeriği: %12 N (azot) + %61 P2O5 (fosfor)

100 kg MAP'da 61 kg fosfor varsa
Y kg MAP gerekir 10 kg fosfor için
------------------------------

Y = 10 * 100 / 61 = 16,3 kg (Dekara 16,3 kg MAP verirsem 10 kg fosfor vermiş olurum.)

Ek olarak;

100 kg MAP'da 12 kg azot varsa
16,3 kg MAP attığımda A kg azot vermiş olurum.
----------------------------------------------
A = 16,3 * 12 / 100 = 1,9 kg (Dekara 16,3 kg MAP verirsem 10 kg fosforun yanında 1,9 kg da azot vermiş olurum.)

Sonuç olarak;

10 da araziye 163 kg MAP atarım. Bunun sonucunda toprağa 100 kg fosfor ve 19 kg azot vermiş olurum.