PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bölüm seçimi

morphy
28.02.2015, 21:03
Toprak bilimi ve Bitki besleme bölümünü önerirmisiniz ? hem toprak analizi hemde gübre konusunda uzman olunuyor heralde bu bölüm mezun olunca araştırdım ziraat mühendisliğinde bitki besleme önemliymiş

Mr.Muhendis
28.02.2015, 21:29
Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümünün Tanıtımı: http://bit.ly/toprak-bolumu-tanitimi

Bölümle ilgili bilgiler için öncelikle yukarıdaki linke bakın.

KPSS odaklı bölüm seçecekseniz toprak, bahçe, tarla, bitki koruma hiç farketmiyor. Hepsinin atanmasına karşılık gelen nitelik kodu aynıdır. Özel sektör düşünüyorsanız önceliği diğer üç bölüme ve zootekniye vermenizi öneririm.

Diğer bölümlerin tanıtımları için bakınız: Bölüm Tanıtımları (http://www.ziraatciyiz.biz/ziraat-muhendisligi-bolumlerini-kisaca-tanitir-misiniz-t8296.html)

morphy
28.02.2015, 21:35
özel sektör iş ilanlarında toprak bölümüde alınıyor iş ilanlarına baktığımda gübre sektöründe aktif zootekni tamamen farklı hayvancılık istemiyorum toprağın alanını geniş buldum topraksız tarım mesela bu bölümde bitki besleme alanı bitki koruma kadar onemli bence ziraat mühendisi birine sorduğumda bahçe bitki koruma ve bitki besleme dedi

---------- Mesaj eklendi (21:35) ---------- Önceki mesaj (21:33) ----------

İş ilanlarında genelde toprak bölümünüde görüyorum bahçe ve tarlanın yanında özel sektör de nasıl daha geride kalıyor anlamadım

Mr.Muhendis
28.02.2015, 21:40
Ben önemsiz demedim zaten. Bugüne kadar ki tecrübelerime dayanarak diğer bölümlerin daha fazla talep gördüğünü söyledim. Bahçe ve tarla özellikle yetiştiricilik ağırlıklı eğitim aldığı için bitki koruma ve toprak konularında da yeterli bilgileri alarak yetişiyorlar. Dolayısıyla daha avantajlı konuma geçiyorlar. Ama tabi ki mühim olan diplomada X mezunu yazması değil, o konuda kendinizi yetiştirmeniz.

morphy
28.02.2015, 21:53
Bahçe bitkileri mezunu sadece bahçe bitkilerinin gübrelenmesini bilir ve hastalıklarını Toprak mezunu hem bahçenin gübrelenmesi beslenmesi hem tarlanın organik tarımın tüm hepsini bilir Bitki koruma tüm hastalıkları bilir tarlanın bahçenin hastalıklarını okulda verilen ders programlarını inceledim iş ilanlarına baktım şimdi özel sektörde daha düşük dediniz onu anlayamadım

---------- Mesaj eklendi (21:53) ---------- Önceki mesaj (21:47) ----------

l özel sektörde çalışmak istiyorum zaten kpss ile ziraat fazla almıyorlar

morphy
28.02.2015, 22:15
Adam ege de profösör bana Bahçe, Bitki koruma veya Toprak bilimi bitki besleme yaz Tarla bitkilerini önermedi sen diyorsun özelde iş yok ben bitki koruma çok zor olduğu için tercih etmiyicem Toprak bölümünü uygun gördüm Bitki besleme Bitki koruma en önemli şeyler oldğunu soyledi Bitki besleme şirketleri var bitki koruma da var baya araştırdım Toprak ve Bahçe ikisini yazıcam tercihlerime

Mr.Muhendis
01.03.2015, 08:36
Adam ege de profösör bana Bahçe, Bitki koruma veya Toprak bilimi bitki besleme yaz Tarla bitkilerini önermedi sen diyorsun özelde iş yok ben bitki koruma çok zor olduğu için tercih etmiyicem Toprak bölümünü uygun gördüm Bitki besleme Bitki koruma en önemli şeyler oldğunu soyledi Bitki besleme şirketleri var bitki koruma da var baya araştırdım Toprak ve Bahçe ikisini yazıcam tercihlerime

Prof. olması piyasayı bildiği anlamına gelmiyor. Daha bölümündeki lisans derslerini bilmeyen prof.lar gördü bu gözler. Tarla'yı önermeyen Profesör bahçe ile tarlanın farklarını açıklasın ki bizler de aydınlanalım.

İki defa yazdım ama ısrarla yanlış okuyorsun. Özelde iş yok demedim. Diğer bölümler daha avantajlı dedim. Kaldı ki, senin ne yazacağın benim için önemli değil. Piyasanın durumu budur.

Gereksiz yere gerginlik yarattığınız ve ne tercih edeceğinize karar verdiğiniz için konuyu kapatıyorum. Nazarımda uzatmaya gerek yok. Başarılar.