PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Niçin Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı

Mr.Muhendis
31.01.2015, 18:50
Tarımsal İşletme sahiplerinin bilgi, teknik ve yöntemler konusundaki ihtiyaçlarının zamanında ve yeterli düzeyde karşılanması ile ilgili usul ve esaslar 08 Eylül 2006 tarih ve 26283 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik" ile belirlenmiştir.

Söz konusu Yönetmelik ile tarımsal yayım ve danışmanlık sisteminin çoğulcu, etkin ve verimli bir yapıya kavuşmasını sağlamak üzere, kamu yayım hizmetlerinin yanında sivil toplum örgütleri ve tüzel kişilikler tarafından da çiftçilere ve tarımsal işletmelere danışmanlık hizmeti sunulması sağlamıştır.
Yönetmelik gereği danışmanlık hizmeti sunacak kişi ve kuruluşların Bakanlıkça “Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Yetki Belgesi” ve tarımsal alanda lise, ön lisans ve lisans düzeyinde eğitim almış kişilerin ise “Tarım Danışmanı Sertifikası” ile yetkilendirilmiş olmaları gerekmektedir.

Tarımsal alanda lise, ön lisans ve lisans düzeyinde mezun olmuş ve Tarım Danışmanı olarak görev yapmak isteyen kişilerin sertifikalandırılması amacıyla düzenlenen “Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı” Bakanlık adına Eğitim Merkezimizce düzenlenmektedir.

Sadece Ankara ilinde yapılan, tarihlerine Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığının karar verdiği “Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavında” adaylara 100 soru yöneltilmekte ve en az 70 puan alan adaylara mezuniyet durumlarına (lise, ön lisans ve lisans) ve bölümlerine uygun sertifika Bakanlıkça düzenlenmektedir.

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı “Kişisel Gelişim, Tarımsal Yayım Metodolojisi ve Mevzuat” konularını içermekte olup, bu konuları içeren ve Eğitim Merkezimizce hazırlanan “Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Kitabı” 15 TL ücret karşılığında temin edilebilir.

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı kesinlikle Bakanlığımıza personel alımı değildir. Diğer taraftan "Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri" 2009 yılından beri Bakanlık Tarımsal Desteklemeler içerisine dahil edilmiştir.

Kaynak: UTEM