PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : jacaranda ağacı budaması

evrim62
10.01.2015, 20:23
arkadaşlar merhaba .işe yeni başladım büyük bir sitenin bahce teknikerliğini yapıyorum ziraat teknikeriyim ama bölümüm sera ürünleri diplomamdan dolayı tercih edildim diyebilrim.peyzaj ve bahce işlerinden çok fazla anlamıyorum hiç anlamıyorum desem doğru olur.işe başladığımda kışlık budama yapılıyordu kabaklama budama şeklinde ,bugün bir kat sakini jacaranda ağacını budatmadı bu ağacın budanmıyacağını ölebileceğini söyledi bahçe işlerinden çalışan çavuş 16 yıl bu işi yapıyor ve 16 yıldırda o sitede çalışıyor pratik bilgisi çok fazla bu meslektede hatta birçok meslektede pratik çok önemlidir bende çavuşa güvenerekten bayana budanacağını üsteledim,mantıksal olarak düşündüğüm ve bayana anlattım yaşam alanı içerisinde oldugumuzu bu agacların gevrek oldugunu gövdelerininde biraz eğimli olmasının,şiddetli bir rüzgarda kırılabileceğini,can mal zararının olabileceğini ve 7-8 m bir boyda olmasınında sakıncalı oldugunu anlatmaya çalıştım o seyrek budama yapılmasını aradalların alınmasını söyledi bizim çavuşda kabaklama budamanın zararlı olmuyacağını söyleyip durdu ve daha öncede çok kez budadığını tekrrladı,bu bayanda ziraat mühendisi bir arkadasının söylediği budanmıyacağı budadnırsa ağacın ölebileceğini söylediğini diyerek budanmasını istemiyor.şimdi ağaçlar 17 katlı binaların arasında deniz kenarında binalar arasında rüzgar şiddetli oluyor sitenin kuruldugu yer eskiden bataklıktı kurutularak doldurularak o hale getirilmiş ağacların gövdeleri ince ve eğimli gidiyordu ben mantıklı düşünerekten yapay bir ortam olarak görüp ağacın güçlü kök yapısının olamıyacağını bu ağaçlar sıçağı seven ağaç uzun zaman yuksek binaların gölgesinde kalmasından dolayı zayıf olarak düşündüm budama nın uygun oldugunu anlatmaya çalıştım,bayan tarafından tabi ağaç düşmanı olarak rencide edildik tarım müdürlüğüne orman müdürlüğüne şikayet edeceğini basına dahi haber vereceğini söyleyip durdu bu ağaç hakkında bilgisi olan varmı ne yapmamız gerekirrdi budama bu ağaç için sakıncalımı ?bu konuda biraz yardım alabilirsem sevinirim.teşekkürler

Mr.Muhendis
10.01.2015, 20:54
Ağacı bilmediğim için biraz araştırdım. Budamayla ilgili İngilizce güzel kaynaklar var. Bunlardan birini aşağıya ekliyorum.

Yazıdan satır başları:

* Yetişkin ağaçlarda budamayı en az seviyede tutarsanız güzel görünecektir. Fakat zayıf dalları kırılmadan önce budayın.
* Genç ağaçları 3 yılda bir defa, bir gövdeyi muhafaza ederek budayın. 15 yaşından sonra gövde üzerinde çok fazla budama yapmaya gerek yoktur.
* Eğik büyüyen, daha sonra kırılma ihtimali olan dalları budayın.
* Diğer dallara doğru büyüyen ve yıllar içerisinde ölen dalları budayın.
* 15-20 yıl sonra, ağaç yetişkin olduğunda, yapısal budamaya gerek olmayabilir.
* Budama için en iyi zaman, ağacın dormant olduğu kış döneminde yapılır. Budama öncesinde alet ve ekipmanları sterilize etmeyi unutmayın. Alkolden geçirebilirsiniz.

Jacaranda trees (Jacaranda mimosifolia) are known for their showy clusters of bright purple flowers that bloom for eight weeks in the spring. Jacarandas grow up to 40 feet tall and have wide, open canopies with plenty of space between branches. The canopies are naturally umbrella-shaped, but pruning can alter their structure. Mature jacaranda trees look best if pruning is kept to a minimum, but the weak branches necessitate some maintenance pruning to keep the branches from breaking and falling. Pruning is best done in the winter while the tree is dormant, although weaker branches may be more easily identified during the growing season. Jacarandas grow in U.S. Department of Agriculture plant hardiness zones 9 through 11.

1) Prune young trees every three years to keep one main trunk. Cut smaller, competing trunks back to the base. Make the cuts outside the branch collar to allow the wound to heal faster. This pruning will help improve the tree's structure, as the weaker trunks may split when the canopy gets heavier. After 15 years, the structure should be established and the trunk pruning will no longer be necessary.

2) Thin the canopy to develop stronger branches. Remove branches that grow at less than a 60-degree angle to the trunk, as they may break. Remove branches that grow at odd angles or grow across other branches. Cut the branch just outside the branch collar. Use pruning shears for smaller limbs less than 1 inch in diameter. A pruning saw is needed for larger branches.

3) Remove suckers and small shoots that emerge from old pruning wounds, or that grow vertically from branches.

4) Cut dead branches as you see them throughout the year. Remove them outside the branch collar, or cut back to healthy wood if only part of the branch is dead or damaged and the rest of the branch is strong. If you cut only part of the branch, make the cut just outside a bud or lateral branch to promote new growth.

TİP

After 15 or 20 years when the tree has matured, structural pruning should no longer be necessary and may cause irregular canopy shape if continued.
Sterilize pruning tools with bleach or alcohol before and after use to avoid spreading disease.

Reference (Kaynak): SFGATE (http://homeguides.sfgate.com/trim-jacaranda-tree-42980.html)