PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akdeniz Üniversitesi 2014-2015 Bahar Dönemi Yüksek Lisans ve Doktora İlanı

Mr.Muhendis
29.12.2014, 22:05
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜN’DEN

Üniversitemiz Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğüne, 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar yarıyılı için Anabilim Dallarına aşağıda belirtilen sayıda Yüksek Lisans ve Doktora öğrencisi alınacaktır.

Kontenjanlar ve başvuru şartları için tıklayınız (http://fenbilim.akdeniz.edu.tr/duyurular.i276.akdeniz-universitesi-tezli-tezsiz-lisansustu-programlar#i).

NOT: İlan Kadrosuzdur.

NOT: Adaylar belirtilen Anabilim Dalarından sadece bir tanesine başvuru yapabilir.

BAŞVURU TARİHİ VE ADRESİ

Adayların, 05-13 Ocak 2015 tarihleri arasında aşağıda istenilen belgelerle birlikte, Akdeniz Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü [Rektörlük Ek Hizmet Binası A Blok 3.Kat Kampüs-Antalya (Telefon: 0242 310 21 43 – 0242 310 21 44)] adresindeki Enstitümüze şahsen başvurmaları gerekmektedir.

Not: Posta yoluyla yapılan başvurular ile eksik belgeli olan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

ÖNKAYITTA İSTENEN BELGELER

A) Tezli Yüksek Lisans Programlarına Ön Kayıt İçin:

1) “Lisans” diplomasının ya da çıkış belgesinin aslıyla birlikte fotokopisi.

2) Lisans derecesini gösteren belge (Transkript). Not ortalaması 100 puan üzerinden hesaplanmış olmalıdır. (Transkriptleri yüzlük sistemden farklı olan adaylar, mezun oldukları üniversiteden not ortalamalarının yüzlük sistemdeki karşılığını belirten belge getirmeleri gerekmektedir. Getirmeyenlerin yüzlük not karşılıkları Yükseköğretim Kurulunun hesaplamış olduğu listeye göre belirlenecektir.)

3) Yüksek Lisans Programları için ALES sınavından sayısal (Tarım Ekonomisi Programı için eşit Ağırlık) ağırlıklı en az 55 (ellibeş) puan alındığını gösterir, 3 yıldan eski olmayan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) sonuç belgesi.

4) Yabancı Dil Sınavı (YDS) veya Üniversitelerarası Kurulca kabul edilen bir sınavdan alınan sonuç belgesi. (İngilizce eğitim veren Yüksek Lisans programlarına başvuru için Yabancı Dil Sınavı (YDS) veya Üniversitelerarası Kurulca kabul edilen bir sınavdan en az 50 puan aldığını gösteren sonuç belgesi).

5) 2 Adet vesikalık fotoğraf (4,5 x6 cm boyutunda).

6) Nüfus cüzdanın aslı ile birlikte fotokopisi.

7) Adayların öğrenim görmek istedikleri Lisansüstü programını ve özgeçmişini içeren form. (http://fenbilim.akdeniz.edu.tr/formlar)

8) Yurtdışında öğrenim gören Türk ve uluslararası adaylar, lisansüstü programlara; Yükseköğretim Kurulunca denkliği onaylanmış, lisans programlarından mezun olduklarını gösteren belgeler ile başvurabilirler.

Mülakatlar ilgili Ana Bilim Dalı tarafından yapılacaktır. Giriş sınavı ALES notunun %50’si, Lisans not ortalamasının %10’u, mülakat notunun %30’u ve Yabancı Dil puanının %10’unun hesaplanması sonucunda 65 (altmış beş) toplam puan ve üstü alanlar başarılı kabul edilir ve puanlar yüksek puandan düşük puana doğru sıralanır. Başarılı olan, ancak kontenjan dışında kalan adaylar belirlenen kontenjan kadar yedek aday olarak belirlenir.

B) Tezsiz Yüksek Lisans Programlarına Ön Kayıt İçin:

2) Lisans programında aldığı dersleri ve notları gösteren belgenin (Transkript) aslıyla birlikte fotokopisi. Not ortalaması 100 puan üzerinden hesaplanmış olmalıdır. (Transkriptleri yüzlük sistemden farklı olan adaylar, mezun oldukları üniversiteden not ortalamalarının yüzlük sistemdeki karşılığını belirten belge getirmeleri gerekmektedir. Getirmeyenlerin yüzlük not karşılıkları Yükseköğretim Kurulunun hesaplamış olduğu listeye göre belirlenecektir.)

Ön lisans mezunu olup lisans tamamlayanların her iki programa ait not belgelerini de getirmeleri gerekmektedir.

3) 2 Adet vesikalık fotoğraf (4,5 x 6 cm boyutunda).

4) Nüfus cüzdanın aslı ile birlikte fotokopisi.

5) Adayların öğrenim görmek istedikleri Ana Bilim Dalını, Yüksek Lisans programını ve özgeçmişini içeren form. (http://fenbilim.akdeniz.edu.tr/formlar)

Not:İş Sağlığı ve Güvenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı iki şube şeklinde eğitim verecektir. (A) şubesi Alanya’da (B) Şubesi Antalya’ da eğitim verecektir. Adaylar başvuru sırasında hangi şubeye kayıt yaptıracaklarını belirteceklerdir. Her şubeye 10 (on) kişiden az kayıt yaptırılması durumunda ilgili şube/şubeler açılmayacaktır.

Not:6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği” yasasının ve yasaya bağlı olarak çıkarılan yönetmeliklerde belirtilen lisans mezunları İş sağlığı ve Güvenliği Tezsiz Yüksek Lisans programını başarı ile tamamlamaları halinde (B) sınıfı “iş güvenliği uzmanlığı” sınavına direkt olarak girmeye hak kazanacaklardır.

Not: İş Sağlığı ve Güveliği Tezsiz Yüksek Lisans Programları İkinci Öğretim olup, 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı için kredi/ders saati ücretleri 1 Ulusal Kredi: 200,00 TL’ dir. Programdan mezun olabilmek için en az 30 ulusal kredilik 10 ders alınmalıdır. (30 Ulusal Kredi X 200,00 TL = 6000,00 TL iki taksit halinde ödenecektir).

Mülakatlar ilgili Ana Bilim Dalı tarafından yapılacaktır. Lisans not ortalamasının %40’ı ve Mülakat Sınav Notunun %60’ının hesaplanması sonucunda 65 (altmış beş) puan ve üzeri alan adaylar başarılı olarak kabul edilecektir. Başarı notu en yüksek puandan düşük puana doğru sıralanıp ilk 30 kişi başarılı kabul edilecektir. Başarılı olan, ancak kontenjan dışında kalan adaylar belirlenen kontenjan kadar yedek aday olarak belirlenir.

C) Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans Programına Ön kayıt İçin:

2) Lisans programında aldığı dersleri ve notları gösteren belgenin (Transkript) aslıyla birlikte fotokopisi. Not ortalaması 100 puan üzerinden hesaplanmış olmalıdır. (Transkriptleri yüzlük sistemden farklı olan adaylar, mezun oldukları üniversiteden not ortalamalarının yüzlük sistemdeki karşılığını belirten belge getirmeleri gerekmektedir. Getirmeyenlerin yüzlük not karşılıkları Yükseköğretim Kurulunun hesaplamış olduğu listeye göre belirlenecektir).

Ön lisans mezunu olup lisans tamamlayanların her iki programa ait not belgelerini de getirmeleri gerekmektedir.

3) 2 Adet vesikalık fotoğraf (4,5 x 6 cm boyutunda).

4) Nüfus cüzdanın aslı ile birlikte fotokopisi.

5) Adayların öğrenim görmek istedikleri Ana Bilim Dalını, Yüksek Lisans programını ve özgeçmişini içeren form. (http://fenbilim.akdeniz.edu.tr/formlar)

Not: 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı için kredi/ders saati ücretleri 1 Ulusal Kredi: 175,00 TL’ dir. Programdan mezun olabilmek için en az 30 ulusal kredilik 10 ders alınmalıdır.

Not: Uzaktan Eğitim Materyal Ücreti kayıtlı olunan her dönem için 200 TL’ dir.

Not: Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans programına en az 20 (yirmi) kayıt yaptırılmadığı takdirde program açılmayacaktır.

Mülakatlar ilgili Ana Bilim Dalı tarafından yapılacaktır. Lisans not ortalamasının %40’ı ve Başvuru Formu Değerlendirme Notunun %60’ının hesaplanması sonucunda 65 (atmışbeş) puan ve üzeri alan adaylar başarılı olarak kabul edilecektir. Başarı notu en yüksek puandan düşük puana doğru sıralanıp ilk 50 kişi başarılı kabul edilecektir. Başarılı olan, ancak kontenjan dışında kalan adaylar belirlenen kontenjan kadar yedek aday olarak belirlenir.

D) Doktora Programlarına Ön Kayıt İçin:

1) “Lisans ve Tezli Yüksek Lisans” diplomasının ya da çıkış belgelerinin asılları ile birlikte fotokopileri.

2) Lisans programında aldığı dersleri ve notları gösteren belge (Transkript).

3) Tezli Yüksek Lisans programında aldığı dersleri ve notları gösteren belge. Not ortalaması 100 puan üzerinden hesaplanmış olmalıdır. (Transkriptleri yüzlük sistemden farklı olan adaylar, mezun oldukları üniversiteden not ortalamalarının yüzlük sistemdeki karşılığını belirten belge getirmeleri gerekmektedir. Getirmeyenlerin yüzlük not karşılıkları Yükseköğretim Kurulunun hesaplamış olduğu listeye göre belirlenecektir.)

4) Doktora Programları için ALES sınavından sayısal (Tarım Ekonomisi Programı eşit ağırlık) ağırlıklı en az 60 (altmış) puan alındığını gösterir, 3 yıldan eski olmayan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) sonuç belgesi.

5) Doktora programlarına başvuran adayların Yabancı Dil Sınavı (YDS)’den en az 55 puan veya Üniversitelerarası Kurulca kabul edilen bir sınavdan muadili bir puan alındığını gösterir yabancı dil sonuç belgesi. (İngilizce eğitim veren doktora programlarına başvuru için Yabancı Dil Sınavı (YDS) veya Üniversitelerarası Kurulca kabul edilen bir sınavdan en az 60 puan aldığını gösteren sonuç belgesi- İngilizce Yüksek Lisans Programlarından mezun olanlar ile anadili İngilizce olan ülkelerden mezun olan uluslararası öğrencilerden Yabancı Dil Puanı şartı aranmamaktadır).

6) 2 Adet vesikalık fotoğraf (4,5 x6 cm boyutunda).

7) Nüfus cüzdanın aslı ile birlikte fotokopisi.

8) Adayların öğrenim görmek istedikleri Lisansüstü programını ve özgeçmişini içeren form. (http://fenbilim.akdeniz.edu.tr/formlar)

9) Yurtdışında öğrenim gören Türk ve uluslararası adaylar, lisansüstü programlara; Yükseköğretim Kurulunca denkliği onaylanmış, lisans programlarından mezun olduklarını gösteren belgeler ile başvurabilirler.

Mülakatlar ilgili Ana Bilim Dalı tarafından yapılacaktır. Giriş sınavı ALES notunun %50’si, Tezli Yüksek Lisans not ortalamasının %10’u, mülakat notunun %30’u ve Yabancı Dil puanının %10’unun hesaplanması sonucunda 70 (yetmiş) toplam puan ve üstü alanlar başarılı kabul edilir ve puanlar yüksek puandan düşük puana doğru sıralanır. Başarılı olan, ancak kontenjan dışında kalan adaylar belirlenen kontenjan kadar yedek aday olarak belirlenir.

E) ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER İÇİN BAŞVURU ÖLÇÜTLERİ

1) Yurtdışında öğrenim gören uluslararası adaylar, lisansüstü programlara; Yükseköğrenim Kurulunca eşdeğer kabul edilmiş, ilgili lisans ve/veya yüksek lisans programlarından mezun olduklarını gösteren belgeler ile başvurabilirler. (Bu koşul, T.C.Yükseköğretim Kurumlarından mezun olanlarda aranmaz.)

2) Türkçe eğitim veren kurumlar için Türkçe yeterlilik sınavından en az (B) almak (Bu koşul, T.C.Yükseköğretim Kurumlarından mezun olanlarda aranmaz.)

3) Yüksek lisans programlarına başvurularda, yabancı dil şartı aranmamaktadır.

3) Doktora programlarına başvurularda, ilgili Anabilim Dalının istediği yabancı dili en az (B1) düzeyinde bildiğini belgelendirmek ya da (B1) düzeyinin karşılığı bir merkezi sistem sınav puanına sahip olmak.

4) Adaylar, http://fenbilim.akdeniz.edu.tr/formlar adresinde bulunan başvuru formunu doldurarak, doldurulan form ve formda belirtilen belgeler ile birlikte aşağıda yazılı adreslere şahsen, e-mail veya posta yoluyla başvuru yapılabilir.

Başvurular 05-13 Ocak 2015 tarihleri arasında olup, belirtilen tarih aralığından sonra gelen başvurular ile eksik belgeli başvurular değerlendirilmeye alınmayacaktır.

Uluslararası Yüksek Lisans adayları için Mülakatlar ilgili Ana Bilim Dalı tarafından yapılacaktır. Lisans not ortalamasının %40’ı ve mülakat notunun %60’ı hesaplanması sonucunda 65 (altmış beş) toplam puan ve üstü alanlar başarılı kabul edilir ve puanlar yüksek puandan düşük puana doğru sıralanır. Başarılı olan, ancak kontenjan dışında kalan adaylar belirlenen kontenjan sayısı kadar yedek aday olarak belirlenir.

Uluslararası Doktora adayları için Mülakatlar ilgili Ana Bilim Dalı tarafından yapılacaktır. Yüksek Lisans not ortalamasının %40’ı ve mülakat notunun %60’ı hesaplanması sonucunda 70 (yetmiş) toplam puan ve üstü alanlar başarılı kabul edilir ve puanlar yüksek puandan düşük puana doğru sıralanır. Başarılı olan, ancak kontenjan dışında kalan adaylar belirlenen kontenjan sayısı kadar yedek aday olarak belirlenir.

POSTA ADRESİ: Akdeniz Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü, Dumlupınar Bulvarı, Rektörlük Ek Hizmet Birimleri Enstitüler Binası (A) Blok 3.Kat Kampus/ANTALYA

E-posta : fenbilimleri@akdeniz.edu.tr

Telefon : +90 (242) 310 21 43 / +90 (242) 310 21 44

Fax : +90 (242) 227 23 70