PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Reçete Yazma Yetki Belgesi Alma İşlemleri

Mr.Muhendis
30.11.2014, 21:10
http://upload.ziraatciyiz.biz/images/2015/10/09/8KDeq.gif Güncelleme (12/01/2022): Bitki Koruma Ürünlerinin Önerilmesi Uygulanması ve Kayıt İşlemleri Hakkında Yönetmelik'in bitki koruma ürünü reçete yazma yetki belgesi verilmesini düzenleyen 6.maddesinin 1. Fıkrası (a) ve (b) bentleri ile 7. Maddesinin 1. Fıkrası (c) bendinin, Danıştay'ın 02.12.2015 tarih ve 2015/3318 Esas Sayılı Kararı ile yürütmesi durdurulmuştu.

Söz konusu mahkeme kararı Danıştay tarafından temyiz edilmiş, 2015/3318 E. sayısı ile ikame edilen davada verilen 17.06.2020 tarih ve 2020/2089 K. sayılı "kısmen iptal kısmen red" kararı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun 15.02.2021 tarih ve Karar No:2021/270 kararı ile kesinleşmiştir. Böylece kısmen iptal kararında reçete yazma yetkisi sadece Ziraat Fakültelerinin Bitki Koruma Bölümü Mezunu Ziraat Mühendislerine verilebilecektir.

Kaynak (https://kirklareli.tarimorman.gov.tr/Duyuru/529/Bitki-Koruma-Urunleri-Recete-Yazma-Yetki-Belgesi-Bundan-Sonra-Sadece-Ziraat-Fakultelerinin-Bitki-Koruma-Bolumu-Mezunu-Ziraat-Muhendislerine-Verilebilecek)

Güncelleme (10/07/2019): Resmi gazetede yayımlanan değişiklikler şu şekildedir: TIKLAYINIZ (http://www.ziraatciyiz.biz/bitki-koruma-urunlerinin-nerilmesi-uygulanmasi-ve-kayit-islemleri-yonetmeligi-t12123.html?p=31072#post31072)

Güncelleme (11/12/2018): Bir meslektaşımız tarafından verilen güncel bilgi:

bugün il müdürlüğünden bir mühendis ile görüşme fırsatım oldu. Kendisine reçete yazma yetki belgesinin nasıl alınabileceğini sordum. O da şu an bu belge hukuki bir süreçte olduğu için bakanlık belge alımını süresiz olarak durdurdu dedi.

Güncelleme (11/12/2014): Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Dr. Nevzat Birişik'in yeni yayımlanan yönetmelikle ilgili Web Tarım TV'de (izlemek için tıklayın (http://www.tarimtv.gov.tr/VD1897_ziraat-muhendisleri-bitki-koruma-urunu-recetesi-yazabilecek-mi-.html)) yaptığı açıklamalardan önemli kısımlar şu şekilde:

* Ziraat mühendislerinin reçete yazma sınavına girmelerinin faydalarının yanısıra zararlarının da olduğunu gördük.

* Üniversitedeki bir hocamız yıllarca o konuda eğitim veriyor. Daha sonra reçete yazmak için bu tarz bir sınava girmesi gerekiyor. Bu da insanları teşvik edici olmuyor.

* Yaptığımız değerlendirme sonunda sınavı kaldırmayı uygun gördük.

* Kişileri, kendilerini yetkin gördükleri alanda reçete yazmalarını teşvik ediyoruz. Bu, bir mühendis tüm bitkisel ürünlerde her zaman reçete yazabilir anlamına gelmiyor.

* Adana'da çalışan bir mühendis pamuk, narenciye konusunda, Karadeniz'de çalışan bir mühendis ise çay, fındık konusunda yetkindir. Sahada mühendis ünvanıyla çalışanlara bu yetkiyi alabilmenin önünü açıyoruz.

* Yetki almak isteyenler, il müdürlüklerine giderek; bütün sorumluluğu aldıklarını kabul ederek başvuru yapabilirler.

* Ülkemizdeki ruhsatlı bütün ilaçların yer aldığı, hangi bitkilerde uygulanabileceğini bir yazılım halinde hazırladık. İlerleyen günlerde bunu erişime açacağız ve arkadaşlarımız bilgisayarlarından, akıllı telefonlarından bu sisteme bakarak öneride bulunabilecek.

* Zirai ilaç bayileri de bu yetkiyi alabilecek. Ancak; bayi açma yetkisi olan eczacı, tekniker, teknisyen olabilir ama reçete yazacak kişi ziraat mühendisi olmak zorundadır. Bayi, yanında bitki koruma mezunu ziraat mühendisi çalıştırmalıdır. Bitki koruma mezunu ziraat mühendisi bayi ise ikinci bir mühendis çalıştırmalıdır. Bunun nedeni; reçete yazacak kişinin zaman zaman sahaya gitmesi gerekecektir. Bu esnada bayinin boş kalmaması için ikinci mühendis bayi de kalmalıdır.

* Bayiler sadece ilaç satılan küçük bir alan değil, aynı zamanda gelen hastalıklı materyallerin teşhis edilmesi için "teşhis odası" olan yerler olacak.

Yönetmeliğin tamamına buradan (http://www.ziraatciyiz.biz/bitki-koruma-urunlerinin-nerilmesi-uygulanmasi-ve-kayit-islemleri-yonetmeligi-t12123.html) bakabilirsiniz.

Güncelleme (04/12/2014): Dün yayınlanan Bitki Koruma Ürünlerinin Önerilmesi, Uygulanması ve Kayıt İşlemleri Yönetmeliğinin Reçete yazma yetki belgesinin düzenlenmesi başlıklı 7. maddesinde geçen ifadelere bakınca, bundan sonra sınav olmayacağı gibi bir algı oluşuyor. Zira aynı maddenin 2. bendinde "başvurusu il müdürlüğünce uygun bulunanlara belge verilecektir" gibi bir ifade geçiyor. Maddenin tam metni şu şekilde;

MADDE 7 – (1) Bitki Koruma Ürünü Reçete Yazma Yetki Belgesi almak isteyen kişiler, aşağıdaki bilgi ve belgelerle bulundukları ilin il müdürlüğüne başvuruda bulunur. Bu bilgi ve belgelerden başvuruda bulunulan il müdürlüğünde daha önce mevcut olanlar, tekrar talep edilmez.

a) Son öğrenim durumunu gösterir belgenin aslı veya il müdürlüğünce onaylı sureti,

b) Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası,

c) Ziraat mühendisi olan bayiler için Yetkili Bitki Koruma Ofisi Belgesi,

ç) İşyeri adresi veya yazışma adresi ile telefon numarası,

d) Son altı aylık sürede çekilmiş iki adet fotoğraf.

(2) Başvurusu il müdürlüğü tarafından uygun bulunan kişilere Genel Müdürlük tarafından oluşturulan web tabanlı program kullanılarak Ek-1â€â•de yer alan “Bitki Koruma Ürünü Reçete Yazma Yetki Belgesi†verilir.

Konuyla ilgili net bilgileri ilerleyen günlerde vereceğiz.

--------------------------------------------------------------------------

2015 Yılı Bitki Koruma Ürünleri Reçete Yazma Sınav Takvimi ve Uygulaması

2015 yılında yapılacak olan reçete yazma sınavıyla ilgili çeşitli sorular ve paylaşımlar geliyor. Bunları tek konuda toplamak için bu konuyu açtık. Sınavla ilgili sorularınızı buradan sorabilir, aynı şekilde paylaşımlarınızı da bu konudan yapabilirsiniz. 2013 ve 2014 yıllarında yapılmayan reçete sınavının bu yıl yapılacağını tahmin ediyoruz. Yapılıp yapılmayacağı konusunda henüz bir bilgi yoktur.

Bayilik ve reçete sınavlarıyla ilgili diğer üyelerle sohbet etmek için tıklayınız. (http://www.ziraatciyiz.biz/bayilik-sinavi-sohbeti-t10143.html)

Verilen tarihler geçmiş yıllara bakılarak tahminen yazılmıştır. Bilgi amaçlıdır.

Başvuru Tarihi: Eylül 2015

Sınav Tarihi: Kasım 2015

Sınav Saati: 10:00

Sınav Yeri: Ankara

Sınav Ücreti: 70 TL

2012 yılında yapılan sınavla ilgili bilgilere buradan (http://www.ziraatciyiz.biz/2012-recete-yazma-yetki-sinavi-basvuru-ve-sinav-tarihi-t9916.html) bakabilirsiniz. 2015 yılı bilgileri de duyurulduğunda eklenecektir.

Kimler Girebilir ?

Reçete yazma yetki belgesi alabilecek kişiler

MADDE 6 – (1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak koşulu ile aşağıda belirtilen kişiler, Bitki Koruma Ürünü Reçete Yazma Yetki Belgesi almak için başvuruda bulunabilirler.

a) Ziraat mühendisleri,

b) Sadece tütünlerde kullanılan bitki koruma ürünlerini reçeteye yazmak üzere tütün teknoloji mühendisleri.

(2) Bitki koruma ürünü bayilik belgesine sahip kişilere Bitki Koruma Ürünü Reçete Yazma Yetki Belgesi verilmez. Ancak ziraat mühendisi olan bayiler 10 uncu maddede belirtilen şartları yerine getirerek Yetkili Bitki Koruma Ofisi Belgesi almaları halinde Bitki Koruma Ürünü Reçete Yazma Yetki Belgesi alabilirler.

(3) Yukarıda belirtilen unvanları yurtdışından almış olanların, eşdeğerliliklerini belgelendirmeleri ve yetkili idarelere onaylatmaları gerekir.

(4) Bakanlıktan Bitki Koruma Ürünü Reçete Yazma Yetki Belgesi almayan kişiler bitki koruma ürünü reçetesi yazamazlar.

Yönetmeliğin tamamına buradan (http://www.ziraatciyiz.biz/bitki-koruma-urunlerinin-nerilmesi-uygulanmasi-ve-kayit-islemleri-yonetmeligi-t12123.html) bakabilirsiniz.

Çalışma konuları ve sunuları hakkında:

Zirai İlaç Bayiliği Sınavına Hazırlık Ders Notları (http://www.ziraatciyiz.biz/zirai-ilac-bayiligi-sinavina-hazirlik-ders-notlari-t9976.html)

Bitki Koruma Ürünlerinin Reçeteli Satış Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik (http://www.ziraatciyiz.biz/bitki-koruma-urunlerinin-receteli-satis-usul-ve-esaslari-hakkinda-yonetmelik-t9851.html)

Sınava hazırlık için gereken her şey bu konuda yer almaktadır. Bunlara ek olarak geçmiş yıllarda çıkan reçete sorularına buradan (http://www.ziraatciyiz.biz/gecmis-yillarin-bitki-koruma-urunleri-recete-yazma-sinavi-sorulari-ve-cevaplari-t9918.html) bakabilirsiniz. Güncel dökümanlar geldikçe de aynı konuya eklenecektir.

fetanet_zm
19.12.2014, 10:08
Bu yönetmelik, 1 Şubat 2015'te yürürlüğe girecek.

Mr.Muhendis
19.12.2014, 10:12
Bu yönetmelik, 1 Şubat 2015'te yürürlüğe girecek.

Evet, dediğiniz tarihte yürürlüğe girecek. Bu süreçten sonra da artık reçete yazma yetkisi almak için sınava girilmeyecek.

MADDE 31 – (1) Bu Yönetmelik 1/2/2015 tarihinde yürürlüğe girer.

o.altug
18.01.2015, 13:46
Peki yetki sadece yetki belgesi için başvurduğumuz il demi geçerli olcak yani ben adanada oturuyorum ama çoğu zaman osmaniye ve hatay dörtyol taraflarında işim oluyor ,3 şehirdede ayrı ayrı yetki belgesimi almam gerekir ?

Mr.Muhendis
18.01.2015, 13:55
Peki yetki sadece yetki belgesi için başvurduğumuz il demi geçerli olcak yani ben adanada oturuyorum ama çoğu zaman osmaniye ve hatay dörtyol taraflarında işim oluyor ,3 şehirdede ayrı ayrı yetki belgesimi almam gerekir ?

MADDE 8 – (1) Bitki koruma ürünü reçete yazma yetkisi alan kişiler tüm illerde reçete yazabilir.

Vecdi Aydin
31.01.2015, 11:06
Çok güzel bir site.Özellikle zirai konularda hazırlanmış olunun videolar harika.Her bir video ayrı bir bilgi verdiği için çok faydalanıyorum.Elektrik ve yakıt tüketmeden su vere bilen pompalar harika.Teşekkürler.

:a025::a025:

ugur.
09.03.2015, 08:59
Merhaba. Devlet kurumların da çalışan bir kişi reçete yazabiliyor mu? Bu konu da herhangi bir kısıtlama var mı?

Mr.Muhendis
09.03.2015, 10:49
Merhaba. Devlet kurumların da çalışan bir kişi reçete yazabiliyor mu? Bu konu da herhangi bir kısıtlama var mı?
Merhaba,

Üniversitedeki hocalar alabiliyorlarsa diğer memurlar da alabilir sanıyorum.

yeşilelma
05.04.2015, 12:55
Artık reçete yazma belgesi sınavsız ziraat mühendislerine veriliyor.Sorum şu:
Bütün ziraat mühendisleri (bütün bölümler) başvuru yaptığı zaman belgeyi kesin alabiliyor mu? ve almak için ne kadar süre bekliyor?

Mr.Muhendis
05.04.2015, 13:07
Artık reçete yazma belgesi sınavsız ziraat mühendislerine veriliyor.Sorum şu:
Bütün ziraat mühendisleri (bütün bölümler) başvuru yaptığı zaman belgeyi kesin alabiliyor mu? ve almak için ne kadar süre bekliyor?

Kesin denilmiyor ama çok fazla sorun çıkacağını düşünmüyorum. 15-20 gün içerisinde belli olur.

yeşilelma
05.04.2015, 18:07
teşekürler mr mühendis

asimsek3
19.06.2015, 16:15
Nasıl çalışılmalı reçete sınavına? Kitabı var mıdır? Ben sınava girmek istiyorum. Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Mr.Muhendis
19.06.2015, 16:25
Nasıl çalışılmalı reçete sınavına? Kitabı var mıdır? Ben sınava girmek istiyorum. Bilgilendirirseniz çok sevinirim.
Ilk sayfadaki ilk mesajı okuyarak bilgi alabilirsiniz.

oguzhan2525
02.07.2015, 17:53
Ben bahçe bitkileri bölümü mezunuyum tarım il müdürlüğüne başvurup alabilirmiyim belgeyi şimdi ?

Mr.Muhendis
02.07.2015, 19:52
Ben bahçe bitkileri bölümü mezunuyum tarım il müdürlüğüne başvurup alabilirmiyim belgeyi şimdi ?
Şartlar uygun olursa evet. Kuruma bağlı.

tubifex
11.10.2015, 15:50
Konu içerisinde; "Yetki almak isteyenler, il müdürlüklerine giderek; bütün sorumluluğu aldıklarını kabul ederek başvuru yapabilirler." yazıyor. Ziraatin her bölümü için geçerli mi bu? Yeni mezun biri olarak gidip bu yetki belgesini alabilir miyiz?

Mr.Muhendis
11.10.2015, 16:11
Konu içerisinde; "Yetki almak isteyenler, il müdürlüklerine giderek; bütün sorumluluğu aldıklarını kabul ederek başvuru yapabilirler." yazıyor. Ziraatin her bölümü için geçerli mi bu? Yeni mezun biri olarak gidip bu yetki belgesini alabilir miyiz?

Bütün bölümler, bütün ziraat mühendisleri başvuru yapabilir. Değerlendirmeyi il müdürlüğü yapacak. Yapılan açıklama bu şekildeydi.

hoax
22.12.2015, 16:00
Merhaba başvuru için gereken belgeler neler acaba yardımcı olursanız sevinirm.

Mr.Muhendis
22.12.2015, 16:41
Merhaba başvuru için gereken belgeler neler acaba yardımcı olursanız sevinirm.

Merhaba,

Bu konuda net bir açıklama yok. Diploma ve transkriptle gitseniz yeterli olur kanaatindeyim.

Bahar_Kayra
12.06.2016, 14:15
Recete yazma belgesi alabilmek için şu an aktif olarak ziraat mühendisliği mesleğimizi icra ediyor olmamız mı gerekir

Mr.Muhendis
12.06.2016, 21:53
Recete yazma belgesi alabilmek için şu an aktif olarak ziraat mühendisliği mesleğimizi icra ediyor olmamız mı gerekir

Bu tarz bir ibare geçmemektedir. Siz başvuru yapıyorsunuz, kurum başvuruyu inceleyip size dönüş yapıyor.

Dd11
12.07.2016, 11:41
Merhaba.ben 2 ay önce bu belgeyi almaya gittiğimde bakanlık tarafından durduruldu belgeler diyordu.bu konu hakkında bilginiz varmı ?

Mr.Muhendis
12.07.2016, 11:43
Merhaba.ben 2 ay önce bu belgeyi almaya gittiğimde bakanlık tarafından durduruldu belgeler diyordu.bu konu hakkında bilginiz varmı ?

Merhaba,

Son zamanlarda olduysa haberim yok. En son bu yılın başlarında alınıyordu, sorun yoktu.

fenerlicesed
14.07.2016, 15:39
reçete yazma belgesi hakkında bilgi edinen var mı?
sınav ile mi yoksa yine tarım müdürlüğünden mi alınacak?

Mr.Muhendis
14.07.2016, 15:57
reçete yazma belgesi hakkında bilgi edinen var mı?
sınav ile mi yoksa yine tarım müdürlüğünden mi alınacak?

Şu an için sınav yok, direkt başvuru yapıyorsunuz.

DHeMLy-CHaY
10.09.2016, 08:44
iptal edilse bile, geçmişe dönük kazanılmış hakkımız var diye düşünüyorum

esrakarahan
10.03.2017, 15:41
Recete yazma belgesi hakkinda yeni bir duzenleme var mi? Ne yapmam gerekiyor?

Mr.Muhendis
10.03.2017, 15:46
Recete yazma belgesi hakkinda yeni bir duzenleme var mi? Ne yapmam gerekiyor?

En güncel düzenleme budur. İl/İlçe müdürlüğüne başvuru yapacaksınız.

Mr.Fungi
10.12.2018, 11:51
bugün il müdürlüğünden bir mühendis ile görüşme fırsatım oldu. Kendisine reçete yazma yetki belgesinin nasıl alınabileceğini sordum. O da şu an bu belge hukuki bir süreçte olduğu için bakanlık belge alımını süresiz olarak durdurdu dedi.

ozgurktekin
09.07.2019, 16:51
8/7/2019 tarihinde resmi gazetede yeniden yürürlüğe girdi arkadaşlar gerekli belgelerle il müdürlüklerine başvuru yapabilirisniz

Mr.Muhendis
10.07.2019, 08:39
8/7/2019 tarihinde resmi gazetede yeniden yürürlüğe girdi arkadaşlar gerekli belgelerle il müdürlüklerine başvuru yapabilirisniz

Bilgilendirme için teşekkürler. 11. maddedeki açıklamaya göre 6 ay sonra yürürlüğe girecek, yani başvurular da o zaman olacak sanırım.

MADDE 11 - Bu Yönetmeliğin;

a) 1 inci ve 9 uncu maddeleri yayımı tarihinde,

b) Diğer maddeleri, yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,

yürürlüğe girer.

Mr.Fungi
08.01.2020, 08:51
merhaba arkadaşlar reçete yazma yetki belgesi için başvuru yapabiliyor muyuz bilgi alabilen var mı ?

DHeMLy-CHaY
09.01.2020, 13:45
merhaba arkadaşlar reçete yazma yetki belgesi için başvuru yapabiliyor muyuz bilgi alabilen var mı ?

yönetmelik yürürlüğe girmiş.

Şurada detayları yazıyor, ek de var.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/07/20190708M1-22.htm

bulunduğunuz il müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz.

yokole1sey
09.01.2020, 16:42
Ziraat teknikeriyim recete belgesi alabiliyormuyum

DHeMLy-CHaY
09.01.2020, 17:07
Ziraat teknikeriyim recete belgesi alabiliyormuyum

madde 6 detaylar yazıyor http://www.zmo.org.tr/mevzuat/mevzuat_detay.php?kod=227

yokole1sey
09.01.2020, 23:58
Ben sadece reçete yazmak icin sinavsiz alabiliyormuyum. O yazdigini bayilik ile ilgili.

DHeMLy-CHaY
10.01.2020, 11:47
Ben sadece reçete yazmak icin sinavsiz alabiliyormuyum. O yazdigini bayilik ile ilgili.

pardon, başlıktan başlığa geçince devreler yanmış :D
reçete yazma belgesi mühendise verilir.

veysea
11.01.2022, 03:07
sadece bitki koruma mezunlarına verilecek alınan karar bu , danıştay tarafından durdurulmuştu , diğer bölümlere geçmiş olsun...

Mr.Muhendis
11.01.2022, 08:34
Kararı gönderirseniz ekleyelim. Teşekkürler.

DHeMLy-CHaY
11.01.2022, 22:04

Davası devam ediyor diye biliyordum. Tesadüfen bir instagram grubunda gördüm, kaynak sordum hala bekliyorum.

Şöyle resmi yerleri dolaştım ancak bir şey göremedim, belki de yanlış yerlere bakıyorum..

veysea
12.01.2022, 02:07

tesadüfen burada gördüm
https://kirklareli.tarimorman.gov.tr/Duyuru/529/Bitki-Koruma-Urunleri-Recete-Yazma-Yetki-Belgesi-Bundan-Sonra-Sadece-Ziraat-Fakultelerinin-Bitki-Koruma-Bolumu-Mezunu-Ziraat-Muhendislerine-Verilebilecek

Mr.Muhendis
12.01.2022, 08:27
Bayiliği ziraat dışında başka bölümlere verirken, reçete yetkisini sadece tek bir bölüme vermek çok tuhaf olmuş. İlginize teşekkürler, ilk mesaja güncelleme olarak ekledim.

veysea
13.01.2022, 02:24
Bayiliği ziraat dışında başka bölümlere verirken, reçete yetkisini sadece tek bir bölüme vermek çok tuhaf olmuş. İlginize teşekkürler, ilk mesaja güncelleme olarak ekledim.

yakında bayiliğe de müdahale ederler , canları sıkılıyor...

Mr.Fungi
13.01.2022, 15:46
pdf şeklinde kararı var bende yetki sadece bitki koruma mezunlarında olacak.
nasıl ekleyebilirim buraya?
edit
https://dosya.co/vvea0rwu8528/Hakan+CEBECI-+Temyiz_(Karar).pdf.html

Mr.Muhendis
14.01.2022, 08:15
https://dosya.co/ Şuraya yükleyip download linkini paylaşabilirsiniz.

Buuzi
19.01.2022, 16:07
selamlar bu yeni duyuru dan sonra nasıl yetki belgesi alabiliriz güncel konu hakkında bilgisi olan varmıdır ? bitki koruma mezunuyum ve bu belgeyi istiyorum fakat internette bilgi bulamadım