PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2015 Zirai İlaç Bayilik Sınavı Başvuru ve Sınav Tarihi

Mr.Muhendis
30.11.2014, 21:07
2015 Yılı Bitki Koruma Ürünleri Bayi veya Toptancılık Sınavı Takvimi ve Uygulaması

Sınavla ilgili bütün haberleri, güncellemeleri bu sayfa üzerinden duyuruacağız. Konuya abone olmanız ya da arasıra kontrol etmeniz yararınıza olacaktır.

http://i.imgur.com/kg4vIVX.gif Sonuçlar açıklanmıştır. Kontrol etmek için tıklayınız: http://www.gkgm.gov.tr/bku_sinavsonuc/

http://i.imgur.com/kg4vIVX.gif 2016 Zirai İlaç Bayilik Sınavı Başvuru ve Sınav Tarihi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız (http://www.ziraatciyiz.biz/2016-zirai-ilac-bayilik-sinavi-basvuru-ve-sinav-tarihi-t12465.html).

Sınavla ilgili kesin tarihler aşağıdaki gibidir.

Son Başvuru Tarihi: 24 Nisan 2015

Sınav Ücreti Yatırma Tarihleri: 4-15 Mayıs 2015 (Halbank, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası) Bankalara sınav adı ve TC Kimlik No söyleyerek ödeme yapabilirsiniz.

Sınav Ücreti: 60 TL

Sınav İnternet Başvurusu: 4-15 Mayıs 2015 (Bayilik Sınavına İnternetten Başvuru Yapma TIKLA) (http://www.ziraatciyiz.biz/bayilik-ve-recete-yazma-sinavina-internetten-basvuru-yapma-resimli-anlatim-t10019.html)

Sınav Giriş Belgeleri: 25/05/2015 - 05/06/2015 tarihleri arasında çıkartılacak ve İl Müdürlüğüne onaylattırılacaktır.

Sınav Tarihi: 13 Haziran 2015

Sınav Saati ve Süresi: 14:00 - 60 dakika

Sınav Yeri: Ankara

Sınav Sonuçları İlanı: 27 Temmuz 2015

Sınav Başvuru Yerleri: Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe Müdürlükleri

Bakanlığın sınav duyurusu ve uygulama talimatı için tıklayınız (http://www.ziraatciyiz.org/_docs/12113-2015-bayilik-sinavi-duyurusu.rar).

Kimler Başvuru Yapabilir ?:
b) Ziraat mühendisi veya eczacı veya kimya mühendisi veya kimyager veya bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş tekniker veya ziraat teknisyeni olmak,

Yönetmeliğin tamamına buradan (http://www.ziraatciyiz.biz/bitki-koruma-urunlerinin-toptan-ve-perakende-satilmasi-ile-depolanmasi-y-netmeligi-t7372.html) bakabilirsiniz.

Soru: MEB sitesinden nasıl başvuru yapacağız ?

Cevap: Tıklayınız: Bayilik Sınavına İnternetten Başvuru Yapma (http://www.ziraatciyiz.biz/bayilik-ve-recete-yazma-sinavina-internetten-basvuru-yapma-resimli-anlatim-t10019.html)

Soru: Gerekli belgeler nelerdir ?

Cevap: Bitki Koruma Ürünleri Bayilik veya Toptancılık İzin belgesi almak için sınava girecek adayların sınav başvuru tarihleri arasında aşağıdaki belgelerle başvuru yapmaları ve duyuruda belirtilen diğer hususları da yerine getirmeleri gerekmektedir.

- Diploma veya Mezuniyet Belgesinin onaylı sureti,
- Transkript (Sadece Teknikerler için bitki sağlığı ile ilgili dersi aldığını gösteren)
- T.C. Kimlik Numarası
- 2 adet vesikalık fotoğraf

Soru: Bayilik ve reçete sınavı için çalışabileceğim bir ders kitabı var mı ?

Cevap: Çoğunlukla üniversite yayınları olan "genel bitki koruma" isimli kitaplardan faydalanabilirsiniz. Bayilik sınavına hazırlık kitabı olarak satılanlara itimat etmeyiniz. Çünkü, bu kitapların büyük çoğunluğu internette ücretsiz olarak sunulan ders notlarının yazıcı çıktısı alınarak hazırlanmış. Bir üyemizin de bu konu hakkında yorumu şu şekildedir:

Bayilikle ilgili kitap almayı düşünenler için bir kaç önerim olacak... bayilikle ilgili olarak bu sene bir kitap siparişi verdim...bir internet sitesinde satılıyor ama kesinlikle tavsiye etmiyorum..63 sayfalık bir kitap ve yanında cd veriyorlar..kitapdaki yazım hataları berbat...cd ise zaten internette olan bilgiler... yani resmen para tuzağı...hazırladıkları kitap yasal olmadığı için ben hakkımı aradım ve para iademi aldım... yani kesinlikle bayilikle ilgili satışta olan kitabı tavsiye etmiyorum... buradaki dokümanlar zaten yeterli olacaktır... iyi günler .)

Çalışma konuları ve sunuları hakkında:

Zirai İlaç Bayiliği Sınavına Hazırlık Ders Notları (http://www.ziraatciyiz.biz/zirai-ilac-bayiligi-sinavina-hazirlik-ders-notlari-t9976.html)

Sınava hazırlık için gereken her şey bu konuda yer almaktadır. Güncel dökümanlar geldikçe de aynı konuya eklenecektir.

Soru: Bayi açmanın maaliyeti hakkında bilgi sahibi olan var mı acaba?

Cevap: Bir üyemizin soruya cevabı şu şekildedir:

ben yeni bayi açtım ;

tohumluk bayi belgesi
zirai ilaç bayiliği belgesi
kimyevi gübre ve organik gübre dağıtıcılığı belgesi
TODAB üyeliği
Belediyeden İş Yeri Açma Belgesi
Ticaret odası Kayıt
Vergi Dairesi Kayıt
Ödeme Kayıt Edici Cihaz

yukarıda yazdıklarım sadece birer A4 kağıdı fakat bunları almak 4-5 bin lira tutuyor sadece kağıtlara bu parayı veriyorsun hiç mal almadan..

Ebru_k
09.01.2015, 01:35
Merhaba biyoloji bolumu mezunları Ziraii ilac bayılik sınavına basvurabilirmi??

Mr.Muhendis
09.01.2015, 08:45
Merhaba biyoloji bolumu mezunları Ziraii ilac bayılik sınavına basvurabilirmi??

Merhaba,

Mevcut yönetmeliğe göre; hayır.

Ziraat2244
10.01.2015, 11:45
Merhaba, açık öğretimden tarım bölümünü bitirenler bayi açabiliyor mu ?

Mr.Muhendis
10.01.2015, 12:27
Merhaba, açık öğretimden tarım bölümünü bitirenler bayi açabiliyor mu ?

Merhaba,

Bitki sağlığıyla ilgili bir ders aldıysanız sınava girebilirsiniz.

b.alkiz
13.01.2015, 18:34
Merhabalar ben Tarımsal Laboratuvar bölümü mezunuyum. Bitki Koruma, Bitki Fizyolojisi, Bitki Koruma Lab. Tekniği, Bitki Analizleri ve değerlendirmesi, Bitki besleme fizyolojisi ve tarım ilaçları entegre-kullanımı gibi dersleri gördük acaba bizde zirai ilaç satış belgesi alabiliyormuyuz bilgi verebilirmisiniz.....

Mr.Muhendis
13.01.2015, 18:47
Merhabalar ben Tarımsal Laboratuvar bölümü mezunuyum. Bitki Koruma, Bitki Fizyolojisi, Bitki Koruma Lab. Tekniği, Bitki Analizleri ve değerlendirmesi, Bitki besleme fizyolojisi ve tarım ilaçları entegre-kullanımı gibi dersleri gördük acaba bizde zirai ilaç satış belgesi alabiliyormuyuz bilgi verebilirmisiniz.....

Merhaba,

Bitki koruma lab. tekniği dersiniz belki bitki sağlığı dersi gibi düşünülebilir.

b.alkiz
13.01.2015, 19:37
=Mr.Muhendis;25065] Merhaba, peki bunu nereye müraacat ederek öğrenebilirim...

Bitki koruma lab. tekniği dersiniz belki bitki sağlığı dersi gibi düşünülebilir.[/QUOTE]

Mr.Muhendis
13.01.2015, 21:38
=Mr.Muhendis;25065] Merhaba, peki bunu nereye müraacat ederek öğrenebilirim...

Bitki koruma lab. tekniği dersiniz belki bitki sağlığı dersi gibi düşünülebilir.
İl/ilçe müdürlüklerinden, gıda kontrol genel müdürlüğünden bilgi alabilirsiniz.

ysncavus
21.01.2015, 00:14
yeni mezunum affınıza sıgınarak sormak ıstıyorum..zirai ilaç bayiliği acmak istesek bu sınavı geçmemiz gerekiyor sanırım..sınavı gectık dıyelim pekala dukkanı acmak ıcın KOSGEB desteklemesı oluyormu? ve bu belge ve diploma kiralama hakkımız varmıdır*

Mr.Muhendis
21.01.2015, 07:19
yeni mezunum affınıza sıgınarak sormak ıstıyorum..zirai ilaç bayiliği acmak istesek bu sınavı geçmemiz gerekiyor sanırım..sınavı gectık dıyelim pekala dukkanı acmak ıcın KOSGEB desteklemesı oluyormu? ve bu belge ve diploma kiralama hakkımız varmıdır*
KOSGEB destekleri için onlardan bilgi almanız lazım. Yasal olarak "kiralama" mümkün değil. Ama tabi ki adını kira koymadan, sorumluluğu alarak belgenizi kullanabilirsiniz.

ginolaa
28.01.2015, 21:44
merhaba
ben zirai ilaç bayii açmak istiyorum fakat belgem yok. sınav tarihine kadar zirai alet gübre tohum satıp sınav tarihi açıklandığı zaman sınava girip kazanırsam eğer diğer ilaçların satışını yapmak istiyorum.bunda kanunen bir engel varmıdır? yoksa eğer hangi belgeleri nereden almam gerekiyor? ayrıca açacağım dükkanı hangi isimle (ki zirai ilaç bayii mi yoksa sadece tohum ve gübre bayii ismi altındamı ) açacağım? yardımcı olursanız çok sevinirim
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Mr.Muhendis
28.01.2015, 21:47
merhaba
ben zirai ilaç bayii açmak istiyorum fakat belgem yok. sınav tarihine kadar zirai alet gübre tohum satıp sınav tarihi açıklandığı zaman sınava girip kazanırsam eğer diğer ilaçların satışını yapmak istiyorum.bunda kanunen bir engel varmıdır? yoksa eğer hangi belgeleri nereden almam gerekiyor? ayrıca açacağım dükkanı hangi isimle (ki zirai ilaç bayii mi yoksa sadece tohum ve gübre bayii ismi altındamı ) açacağım? yardımcı olursanız çok sevinirim
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Merhaba,

İlaç dışındakileri tabi ki satabilirsiniz. Belgeniz olursa onu da dahil edebilirsiniz. İşlemleri başlatmak ve bilgi almak için il/ilçe müdürlüğüne gitmelisiniz. İsmi Ginola Tarım gibi genel bir şey alabilirsiniz. Farketmez.

Mr.Muhendis
29.01.2015, 16:51
Sınavla ilgili bilgiler ilk mesaja eklenmiştir.

elifehmi55
29.01.2015, 18:43
merhabalar seracılık mezunuyum bitki fizyolojisi, bitki besleme,sebze ve süs bitkileri zararlıları,hastalıkları derslerini aldım sınava girebilir miyim ?

Mr.Muhendis
29.01.2015, 18:50
merhabalar seracılık mezunuyum bitki fizyolojisi, bitki besleme,sebze ve süs bitkileri zararlıları,hastalıkları derslerini aldım sınava girebilir miyim ?

Merhaba,

Genel konuları için bitki sağlığı dersi almış olsanız kesinlikle girebilirsiniz derdim. Ancak, "süs bitkileri zararlıları,hastalıkları" ders(ler)i biraz soru işareti oluşturuyor. Ben yine de kabul edilebileceğini düşünüyorum. Neticede ziraat bölümlerinden birinden mezunsunuz, "bitki sağlığı" dersi şartını sağlıyorsunuz. Kesin bilgiyi il müdürlüğünden alabilirsiniz.

ggozde
29.01.2015, 21:36
merhaba organik tarim ikinci sinif ogrencisiyim haziran ayinda mezun olucam zirai ilac ve bayilik sinavina girebiliyor muyum

Mr.Muhendis
29.01.2015, 21:38
merhaba organik tarim ikinci sinif ogrencisiyim haziran ayinda mezun olucam zirai ilac ve bayilik sinavina girebiliyor muyum

Merhaba,

Maalesef. Son başvuru tarihinden önce mezun olmanız lazım.

elifehmi55
30.01.2015, 08:44
teşekkürler sebze ve süs bitkisi zararlıları ayrıca sebze ve süs bitkisi hastalıkları dersini aldım inş onlar kabul olur en kısa zamanda öğrenirim.

Mr.Muhendis
30.01.2015, 10:45
teşekkürler sebze ve süs bitkisi zararlıları ayrıca sebze ve süs bitkisi hastalıkları dersini aldım inş onlar kabul olur en kısa zamanda öğrenirim.
Kabul olması gerekiyor. Ama son karar onların tabi ki.

caksu
30.01.2015, 13:34
AÖF TARIM ÖN LİSANS MEZUNU OLARAK evet ben geçen sene imtihana girdiğime göre demek ki açabiliyor

serkan uçar
02.02.2015, 23:41
ziraat fakültesi tarla bitkileri 3. sınıf öğrencisiyim. bitki hastalıkları ve mücadele yöntemleri dersini aldım. 2015 bahar döneminde de bitki zararlıları ve mücadele yöntemleri dersini alacağım, almış olduğum dersin transkripti ile başvuru yapabilir miyim veya illa mezun olmam gerekiyor mu bu yıl girebilir miyim yardımcı olur musunuz?

Mr.Muhendis
02.02.2015, 23:47
ziraat fakültesi tarla bitkileri 3. sınıf öğrencisiyim. bitki hastalıkları ve mücadele yöntemleri dersini aldım. 2015 bahar döneminde de bitki zararlıları ve mücadele yöntemleri dersini alacağım, almış olduğum dersin transkripti ile başvuru yapabilir miyim veya illa mezun olmam gerekiyor mu bu yıl girebilir miyim yardımcı olur musunuz?

Mezuniyet şartı var. Başvurular bitmeden mezun olmuş olmanız gerekiyor.

tuzluca
08.02.2015, 18:11
merhabalar . sınava girmek için bitki sağlığı dersi almak şart mı ?

Mr.Muhendis
08.02.2015, 18:35
merhabalar . sınava girmek için bitki sağlığı dersi almak şart mı ?

Merhaba,

Mezuniyet alanınız ?

tatarbalası
09.02.2015, 18:19
o kadar ugraş oku et bir de recete yazmak için sınava gir, bilmediğim için soruyorum doktorlarda recete yazabilmek için sınava giriyormu

Mr.Muhendis
09.02.2015, 18:57
o kadar ugraş oku et bir de recete yazmak için sınava gir, bilmediğim için soruyorum doktorlarda recete yazabilmek için sınava giriyormu
Bu yıldan itibaren reçete yetkisi sınavı kaldırıldı. Il müdürlüğüne başvuru yaparak alabiliyorsunuz.

mur
10.02.2015, 13:11
geçer not 70 mi yoksa düşme var mı :)

Mr.Muhendis
10.02.2015, 13:24
geçer not 70 mi yoksa düşme var mı :)

Değişiklik yok maalesef.

elifxx
11.02.2015, 15:19
yine girip bir kez daha şansımızı deneyeceğiz :) başvurular başladı mı?

Mr.Muhendis
11.02.2015, 15:33
yine girip bir kez daha şansımızı deneyeceğiz :) başvurular başladı mı?

Evet.

ramazankörez
17.02.2015, 14:03
kosgeb belgesi almanız gerekiyor ilk defa vergiye girecekseniz kosgeb desteği var diye biliyorum

---------- Mesaj eklendi (14:03) ---------- Önceki mesaj (14:02) ----------

var diye biliyorum

Mr.Muhendis
22.02.2015, 14:56
Başvurular devam ediyor.

ugur.
05.03.2015, 22:05
2 kere mi başvuru oluyor 24 nisana kadar bir de sınav internet basvurusu mu ? Başvuruyu nasıl nereden yapıyoruz

Mr.Muhendis
05.03.2015, 22:52
2 kere mi başvuru oluyor 24 nisana kadar bir de sınav internet basvurusu mu ? Başvuruyu nasıl nereden yapıyoruz

24 Nisan'a kadar belgeleri İl Müdürlüklerine teslim ediyorsunuz. 10 gün sonrasında da harç yatırıp MEB sistemi üzerinden internet başvurusunu yapıyorsunuz. Zamanı geldikçe duyurular yapacağız, sistemi anlatacağız.

ugur.
05.03.2015, 23:02
24 Nisan'a kadar belgeleri İl Müdürlüklerine teslim ediyorsunuz. 10 gün sonrasında da harç yatırıp MEB sistemi üzerinden internet başvurusunu yapıyorsunuz. Zamanı geldikçe duyurular yapacağız, sistemi anlatacağız.

Çok teşekkür ederim. Gerçekten burada herkese çok güzel bir şekilde yardımcı oluyorsunuz. Özellikle de ben gibi yeni mezun arkadaşlara. Emekleriniz için teşekkürler

pnrstn
09.03.2015, 02:44
gıda teknikerleri de başvuru yapabilir mi bu sınava?

Mr.Muhendis
09.03.2015, 10:47
gıda teknikerleri de başvuru yapabilir mi bu sınava?
Bitki sağlığı dersi aldıysanız başvuru yapabilirsiniz.

b.alkiz
09.03.2015, 21:07
BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİNİN TOPTAN VE PERAKENDE SATILMASI İLE İLGİLİ SINAV'A ÇALIŞMAK İÇİN HANGİ KAYNAKLARI KULLANMALIYIM, TAVSİYE EDECEĞİNİZ BİR KİTAP YADA SORULARI HAZIRLAYAN YAYIM EVİ KİTABI VARMI? ŞİMDİDEN TŞKLR

Mr.Muhendis
09.03.2015, 21:23
BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİNİN TOPTAN VE PERAKENDE SATILMASI İLE İLGİLİ SINAV'A ÇALIŞMAK İÇİN HANGİ KAYNAKLARI KULLANMALIYIM, TAVSİYE EDECEĞİNİZ BİR KİTAP YADA SORULARI HAZIRLAYAN YAYIM EVİ KİTABI VARMI? ŞİMDİDEN TŞKLR
Konunun ilk mesajında hem ders notları hem de sorular yer alıyor.

Mr.Muhendis
13.03.2015, 22:48
Başvurular devam etmektedir.

Maeglin
14.03.2015, 10:43
Merhaba, daha önce soruldu mu bilmiyorum fakat toprak bölümü mezunuyum bitki koruma bölümünden birkaç ders aldık bitki hastalıkları ve zararlıları gibi bu dersler kabul oluyor mu?

Mr.Muhendis
14.03.2015, 11:50
Merhaba, daha önce soruldu mu bilmiyorum fakat toprak bölümü mezunuyum bitki koruma bölümünden birkaç ders aldık bitki hastalıkları ve zararlıları gibi bu dersler kabul oluyor mu?

Merhaba,

Ziraat mühendisleri direkt başvuru yapabiliyor. Bitki sağlığı dersi sadece önlisans mezunları için aranan kriter.

haydarbs1995
16.03.2015, 12:38
merhaba ben tarım lisesinden mezun oldum ama bölümüm tarım makinaları bayilik sınavına girebilirmiyim

Mr.Muhendis
16.03.2015, 13:26
merhaba ben tarım lisesinden mezun oldum ama bölümüm tarım makinaları bayilik sınavına girebilirmiyim

Merhaba,

Ziraat teknisyeni olduğunuz için girebilirsiniz.

semra.1988
19.03.2015, 14:30
arkadaşlar zirai ilaç bayilik sınavı sınava başvuru yapabilmek için son mezun olmamız mı şart. 4. sınıf ogrencısıyım bız basvuramıyomuyuz.

Mr.Muhendis
19.03.2015, 16:22
arkadaşlar zirai ilaç bayilik sınavı sınava başvuru yapabilmek için son mezun olmamız mı şart. 4. sınıf ogrencısıyım bız basvuramıyomuyuz.

Mezuniyet şartı var.

dln
23.03.2015, 02:42
merhabalar, gıda mühendisleri de bu belgeyi alabiliyor mu?

Mr.Muhendis
23.03.2015, 06:31
merhabalar, gıda mühendisleri de bu belgeyi alabiliyor mu?
Merhaba,

Hayır.

serrac
25.03.2015, 15:16
merhabalar öncelikle herkese basarılar bişey sormak ıstıyorum bulundugum il müdürlügüne sınav basvuru evraklarımı teslım edebılıyormuyum ve ben bahce ziraatı mezunuyum henuz emın olmamamkla bırlıkte bıtkı koruma dersı aldım dıye bılıyorum umarım yeterlı olur .

Mr.Muhendis
25.03.2015, 16:57
merhabalar öncelikle herkese basarılar bişey sormak ıstıyorum bulundugum il müdürlügüne sınav basvuru evraklarımı teslım edebılıyormuyum ve ben bahce ziraatı mezunuyum henuz emın olmamamkla bırlıkte bıtkı koruma dersı aldım dıye bılıyorum umarım yeterlı olur .

Merhaba,

Evet, başvuru yapabilirsiniz. Bitki sağlığıyla ilgili ders almanız yeterli.

esat
25.03.2015, 17:58
2015 Zirai İlaç Bayilik Sınavı Başvuru ve Sınav Tarihi

organik tarım mezunları sınava girbiliyorlar mı admin kardeş...

Mr.Muhendis
25.03.2015, 18:06
2015 Zirai İlaç Bayilik Sınavı Başvuru ve Sınav Tarihi

organik tarım mezunları sınava girbiliyorlar mı admin kardeş...

Bitki sağlığıyla ilgili ders aldıysanız girebilirsiniz.

seckinbilgin
28.03.2015, 10:06
Belgeyi alabilmek için kaç puan gerekli ?

Mr.Muhendis
28.03.2015, 11:34
Belgeyi alabilmek için kaç puan gerekli ?

70

ziraatçiğdem
01.04.2015, 12:29
meraba tarım ekonomisi 4. sınıfım hazıranda mezun oluyorum sınava girebiliyor muyum ?

Mr.Muhendis
01.04.2015, 12:50
meraba tarım ekonomisi 4. sınıfım hazıranda mezun oluyorum sınava girebiliyor muyum ?

Merhaba,

Maalesef. 24 Nisan'a kadar mezun olmanız gerekiyor.

aknrckr
01.04.2015, 13:41
Merhaba. Endüstri bitkileri yetiştirme ve değerlendire bölümü mezunuyum. Yabancı otlar ve kontrol yöntemleri, Bitki büyüme ve düzenleyicileri, Endüstri Bitikileri zararlıları ve Hastalıkları derslerini aldım. bu derler ile zirai ilaç satış belgesi almak için sınava başvru yapabilirmiyim.bilgilendirirseniz sevinirim

Mr.Muhendis
01.04.2015, 14:11
Merhaba. Endüstri bitkileri yetiştirme ve değerlendire bölümü mezunuyum. Yabancı otlar ve kontrol yöntemleri, Bitki büyüme ve düzenleyicileri, Endüstri Bitikileri zararlıları ve Hastalıkları derslerini aldım. bu derler ile zirai ilaç satış belgesi almak için sınava başvru yapabilirmiyim.bilgilendirirseniz sevinirim

Merhaba,

Kırmızı ile işaretlediğim dersler "bitki sağlığı" kapsamına giren derslerdir. Transkriptle birlikte diğer belgeleri de götürerek başvuru yapabilirsiniz.

serrac
02.04.2015, 14:08
merhaba,
başvurumu yaptım bugun ıns sınav gzl gecer calısma sıstemınız hakkındabılgı verırmısınız sorulardan mı baslamak daha mı ıyı

Mr.Muhendis
02.04.2015, 14:27
merhaba,
başvurumu yaptım bugun ıns sınav gzl gecer calısma sıstemınız hakkındabılgı verırmısınız sorulardan mı baslamak daha mı ıyı

Merhaba,

Zirai İlaç Bayiliği Sınavına Hazırlık Ders Notları (http://www.ziraatciyiz.biz/zirai-ilac-bayiligi-sinavina-hazirlik-ders-notlari-t9976.html)

Bir sınavı çözüp nerelerden ağırlıklı geliyor bakın. Daha sonra da sitemizdeki ders notlarına çalışırsınız.

yeşilelma
05.04.2015, 17:59
Merhaba arkadaşlar.Ben ekim 2010 tarihinde bayilik sınavını kazanmıştım.Ama henüz bir müracaatım olmadı.Sınavın geçerlilik tarihi var mı? istediğim zaman başvurabilirmiyim

Mr.Muhendis
05.04.2015, 18:07
Merhaba arkadaşlar.Ben ekim 2010 tarihinde bayilik sınavını kazanmıştım.Ama henüz bir müracaatım olmadı.Sınavın geçerlilik tarihi var mı? istediğim zaman başvurabilirmiyim

Merhaba,

4,5 yıl önce sınavı kazandınız ama belgeyi almadınız ? Belgenizle ilgili müracat yaptığınız il müdürlüğüne ve GKGM'ye sormanızı öneririm.

yeşilelma
05.04.2015, 18:12
mr mühendis belgeyi almam için bayiliği açmam gerekmiyor mu ?Bayiliği açmadan bana belgeyi veriyorlar mıydı ki ?

Mr.Muhendis
05.04.2015, 18:35
mr mühendis belgeyi almam için bayiliği açmam gerekmiyor mu ?Bayiliği açmadan bana belgeyi veriyorlar mıydı ki ?

Yani, bu hakkınızın baki olduğuna dair size bir belge vermediler mi ? Prosedörü bilmiyorum ama belgenin geçerlilik süresi şu an için yok. O nedenle, kazandığınız bu hakkı şu an kullanabileceğinizi düşünüyorum.

R@Bİ@
07.04.2015, 18:10
PARAYI NASIL YATIRDINIZ ?

Mr.Muhendis
07.04.2015, 18:42
PARAYI NASIL YATIRDINIZ ?

Para henüz yatırılmıyor. İlk sayfadaki bilgileri inceleyiniz.

neşe17
08.04.2015, 15:24
kaç soru cıkıyor ve kactanesine doğru cvp verirsek kazanıyoruz

Mr.Muhendis
08.04.2015, 16:18
kaç soru cıkıyor ve kactanesine doğru cvp verirsek kazanıyoruz

50 soru var. Sadece doğrular sayılıyor. Geçme notu 70.

aphrodit
12.04.2015, 15:22
Merhaba;
Bu sınava girdik, 70 ve üzeri aldık, bayı açtık ilaç satma yetkisi içinde mi yoksa ayrı bir belge mi almalıyız?
Reçeteli, reçetesiz durumlar farklı mı?

Mr.Muhendis
12.04.2015, 15:48
Merhaba;
Bu sınava girdik, 70 ve üzeri aldık, bayı açtık ilaç satma yetkisi içinde mi yoksa ayrı bir belge mi almalıyız?
Reçeteli, reçetesiz durumlar farklı mı?

Merhaba,

İlaç bayi = eczane, insan reçetesi = bitki reçetesi gibi düşünün. Zirai ilaç satmak için reçete yazma yetkisi almanıza gerek yok.

Reçete için: Reçete Yazma Yetki Belgesi Alma İşlemleri (http://www.ziraatciyiz.biz/recete-yazma-yetki-belgesi-alma-islemleri-t12114.html)

Mr.Muhendis
20.04.2015, 10:40
Başvurular bu hafta sona erecektir.

onur80
21.04.2015, 01:28
merhaba teknikerlik okuyorum bu yıl bitiyor okul girebilir miyim sınava

Mr.Muhendis
21.04.2015, 06:38
merhaba teknikerlik okuyorum bu yıl bitiyor okul girebilir miyim sınava

Merhaba,

Bu hafta cumaya kadar mezun olsanız girebilirdiniz.

esat
21.04.2015, 14:55
arkadaşlar transkripi nasıl alacam biri yardımcı olsun..:dayak:

Mr.Muhendis
21.04.2015, 14:58
arkadaşlar transkripi nasıl alacam biri yardımcı olsun..:dayak:

Mezun olduğunuzda vermişlerdir. Eğer yoksa, mecburen üniversiteden alacaksınız.

esat
21.04.2015, 18:11
ben organik tarımdan mezunum şimdi gidip başvuru yapsam benden transkrip isterler mi

---------- Mesaj eklendi (18:11) ---------- Önceki mesaj (17:51) ----------

son bir soru admin hoca bzi bitki fizyolojisi dersini görmüştük bizim bu sınava grme hakkımız varmı

Mr.Muhendis
21.04.2015, 19:28
ben organik tarımdan mezunum şimdi gidip başvuru yapsam benden transkrip isterler mi

---------- Mesaj eklendi (18:11) ---------- Önceki mesaj (17:51) ----------

son bir soru admin hoca bzi bitki fizyolojisi dersini görmüştük bizim bu sınava grme hakkımız varmı

Önlisans olduğu için transkript isterler.

Fizyoloji, bitki sağlığı yerine geçmez. Hastalıklar, zararlılar, yabancı otlar vs. gibi dersleriniz varsa onlar olur.

gunduzh
24.04.2015, 08:30
Hayırlı Cumalar;
Ben Tohumculuk Önlisans Mezunuyum.
Aldığım dersler içerinde;
*Bitki Fizyoloji
*Bitkilerde Çiçek ve Döllenme Biyolojisi
*Bitki Islahı ve Genetik
dersleri var. Bende başvurabilir miyim.

Mr.Muhendis
24.04.2015, 08:42
Hayırlı Cumalar;
Ben Tohumculuk Önlisans Mezunuyum.
Aldığım dersler içerinde;
*Bitki Fizyoloji
*Bitkilerde Çiçek ve Döllenme Biyolojisi
*Bitki Islahı ve Genetik
dersleri var. Bende başvurabilir miyim.

Merhaba,

Maalesef bu derslerin hiç birisi "bitki sağlığı"na girmiyor. Bir üstteki mesajımda da belirttiğim gibi hastalık, zararlı, yabancı ot vb. içeren dersler olmalı.

esat
25.04.2015, 11:55
hocam merhabalar ben yine kacırdım başvuruyu...sizce halen şansımız varmı

Mr.Muhendis
25.04.2015, 14:06
hocam merhabalar ben yine kacırdım başvuruyu...sizce halen şansımız varmı
Merhaba,

Çok uzun bir başvuru süresi vardı. Uzatılacağını sanmıyorum. Resmi olarak yapılacak hiç bir şey yok ne yazık ki.

ALİ İHSAN
30.04.2015, 10:50
arkadaslar sınav basvuru tarıhı nısan 24 de sınmus mazeretlı uzatma varmı bugun gıtsem kayıt yaaprlar mı

Mr.Muhendis
30.04.2015, 12:48
arkadaslar sınav basvuru tarıhı nısan 24 de sınmus mazeretlı uzatma varmı bugun gıtsem kayıt yaaprlar mı
Maalesef pek ihtimal vermiyorum.

GhostEnduro
02.05.2015, 20:07
Merhaba,

Bitki Koruma bölümü okuyorum , mezun olmadan ilac bayilik sinavina girebilir miyim? Sinav tecrübesi acısından ?

Mr.Muhendis
02.05.2015, 20:19
Merhaba,

Bitki Koruma bölümü okuyorum , mezun olmadan ilac bayilik sinavina girebilir miyim? Sinav tecrübesi acısından ?
Merhaba,

Maalesef hayır.

Mr.Muhendis
04.05.2015, 08:48
Bugünden itibaren sınav ücretini yatırma ve internetten başvuru yapma işlemleri başlamıştır. 15 Mayıs tarihine kadar tamamlamanız gerekmektedir.

Mr.Muhendis
04.05.2015, 13:30
Bankaların internet işlemleri sayfalarından da ödeme yapabilirsiniz. Ödemeler kısmından MEB'i seçtiğinizde aşağıdaki gibi "Bitki Koruma..." seçeneği çıkacaktır.

Halkbank

http://i.imgur.com/iwih6UO.png

Ziraat Bankası

http://i.imgur.com/jNjZYWy.png

Mr.Muhendis
08.05.2015, 08:19
Başvuruların tamamlanması için SON 7 GÜN

cumali polat
08.05.2015, 10:25
slm ; Bitki Koruma Ürünleri Bayi veya Toptancılık Sınavında başvuru ili yazıyor da oraya ankara mı yazılacak. yoksa kayıtlı oldugumuz il mi?

Mr.Muhendis
08.05.2015, 10:29
slm ; Bitki Koruma Ürünleri Bayi veya Toptancılık Sınavında başvuru ili yazıyor da oraya ankara mı yazılacak. yoksa kayıtlı oldugumuz il mi?

Merhaba,

Başvuru yapılan il.

Mr.Muhendis
12.05.2015, 08:26
Sınav ücreti yatırma ve internet başvurusu CUMA günü bitecektir.

Mr.Muhendis
14.05.2015, 19:28
DİKKAT !

Başvurular yarın itibariyle sonlanacaktır.

Mr.Muhendis
15.05.2015, 15:32
Başvurular bugün 23:59 itibariyle bitecektir.

bkp33
22.05.2015, 22:59
Sınava bşavuruyu yapıp para yatırdım ancak 13 haziran tarihinde galiba ankaraya gidemeyeceğim sınav harç ücretinin iadesi mümkünmüdür,bilen birileri yanıtlarsa sevinirim.Meb'in sayfasındaki bilgilerden bir sonuca ulaşamadım ve de ulaşabileceğim bir telefon numarası bulamadım....

Mr.Muhendis
23.05.2015, 06:54
Sınava bşavuruyu yapıp para yatırdım ancak 13 haziran tarihinde galiba ankaraya gidemeyeceğim sınav harç ücretinin iadesi mümkünmüdür,bilen birileri yanıtlarsa sevinirim.Meb'in sayfasındaki bilgilerden bir sonuca ulaşamadım ve de ulaşabileceğim bir telefon numarası bulamadım....

Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Konya Yolu Üzeri Gazi Hastanesi Karşısı 06500 Teknikokullar / ANKARA

(0312) 497 40 00

bkp33
23.05.2015, 14:18
Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Konya Yolu Üzeri Gazi Hastanesi Karşısı 06500 Teknikokullar / ANKARA

(0312) 497 40 00

çok teşekkür ederim yardımınız için...

code_43
25.05.2015, 16:05
sınav giriş belgesini meb.gov tr de bulamadım ,henüz konusu açılmadımı yoksa bilgisi olan

Mr.Muhendis
25.05.2015, 16:12
sınav giriş belgesini meb.gov tr de bulamadım ,henüz konusu açılmadımı yoksa bilgisi olan

MEB her zamanki gibi yapması gerekeni hâlâ yapmamış; giriş belgelerini eklememiş.

merveyuce
25.05.2015, 19:05
Sinav giris belgesine ulaşamıyorum:(

nabruk58
25.05.2015, 19:29
sınav giriş belgesini bugün yazdırabilen oldumu ?

Mr.Muhendis
25.05.2015, 20:46
Sinav giris belgesine ulaşamıyorum:(

MEB henüz eklemedi.

halide3590
26.05.2015, 09:29
birşey sormak istiyorum.ben bu sınava ilk defa gireceğim ama malesef giremicem sanırım..gerekli prosedürleri parayı herşeyi zamanında yatırdım ama son internet başvuru kısmını es geçmişim..internet başvurusu da bitti 15 mayısta..itiraz etme hakkım olabilir mi tekrardan?çünkü girmek istiyorum sınava..

Mr.Muhendis
26.05.2015, 09:35
birşey sormak istiyorum.ben bu sınava ilk defa gireceğim ama malesef giremicem sanırım..gerekli prosedürleri parayı herşeyi zamanında yatırdım ama son internet başvuru kısmını es geçmişim..internet başvurusu da bitti 15 mayısta..itiraz etme hakkım olabilir mi tekrardan?çünkü girmek istiyorum sınava..

Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile iletişime geçmelisiniz.

Adresi: Konya Yolu Üzeri Gazi Hastanesi Karşısı 06500 Teknikokullar / ANKARA

Tel: (0312) 497 40 00

Ramazan Doğa
26.05.2015, 11:15
Merhaba bu sinav giris yerlerini nerden cikartacayiz bilgisi olan varmi arkadaslar

toprak müh
26.05.2015, 14:05
Merhaba bu sinav giris yerlerini nerden cikartacayiz bilgisi olan varmi arkadaslar

meb den yine
ama henüz eklenmemiş 25 mayısta söylenmesine rağmen

---------- Mesaj eklendi (14:05) ---------- Önceki mesaj (13:39) ----------

internetten başvurusunu yapmayan sınava giremez asıl başvuru o itiraz etme şansı yok para yatırılmış olsa bile

ndamlas
26.05.2015, 17:46

geçen yıl bende aynı şeyi yaşadım. kısacası sınava giremedim. yatırdığım ücretide geri alamadım hatta madem başvuru süresi bitti neden bankamatikte para yatırma bölümü açık diye itiraz ettim ama nafile,geri dönmedi.sen ve ben gibi yüzlerce kişi olduğuna da eminim. buda sistemin işleri uzatıp karmaşıklaştırarak bazı şeylerin gözden kaçırılmasını sağlamak bundan çıkarıda havadan yatan paralar ve daha az kişi girmesi.. üzülerek şansını seneye denemen gerektiğini söylemeliyim.
il müdürlüğüne gidip başvuru yapıp sonra internetten başvuru yapıp parayı yatırıp giriş yeri belli olunca da tekrar il müdürlüğüne onaylatıp kısmet olursa sınava gireceğiz:) ne kadar sistematik ve işlerimizi kolaylaştıran bir yol dimi devlet hep böyle mühendislerinin yanında işte sağolsunlar:)
herkese başarılar dilerim..

YAWUZ
26.05.2015, 20:08
slm Ziraai ilaç bayilik sınav giriş belgesi niye açıklanmıyor ?

Mr.Muhendis
26.05.2015, 22:06
slm Ziraai ilaç bayilik sınav giriş belgesi niye açıklanmıyor ?

MEB'e sormak lazım.

HAYAT DOLU
26.05.2015, 22:08
merhabalar ben bayilik sınavı giriş belgesi için meb sitesine girdim ama başvuru yaptığım sayfa çıkıyor anlamadım ne yapabiirm ?

Mr.Muhendis
26.05.2015, 23:18
merhabalar ben bayilik sınavı giriş belgesi için meb sitesine girdim ama başvuru yaptığım sayfa çıkıyor anlamadım ne yapabiirm ?

Merhaba,

Önceki yorumlarda da bahsedildiği gibi MEB henüz yayınlamadı.

merveyuce
27.05.2015, 11:23
Hâlâ yayınlanmamış sinav giris belgeleri :(

wepmaster
27.05.2015, 14:01
YAYINLANMADI GİTTİ GİRİŞ BELGESİ

aesmer
27.05.2015, 19:36
arkadaslar sınav giriş belgesi hala yayınlanmadımı meb in sitesinden belgeye ulaşamıyorum sadece basvuru talimatı çıkıyor sizin yayınlamış olduğunuz linktede basvuru talimatına yönleniyor sınav giriş belgesi çıktısı alabilen varsa linkini yollayabilirmi

Mr.Muhendis
27.05.2015, 19:44
arkadaslar sınav giriş belgesi hala yayınlanmadımı meb in sitesinden belgeye ulaşamıyorum sadece basvuru talimatı çıkıyor sizin yayınlamış olduğunuz linktede basvuru talimatına yönleniyor sınav giriş belgesi çıktısı alabilen varsa linkini yollayabilirmi

Yayınlanmadı.

fatihak
27.05.2015, 22:07
arkadaşlar başvuruyu aydın il müdürlüğünden yaptım şuan izmirdeyim çıktılar alınmaya başlayınca izmirde şansımı denemelimiyim ? işlemimi tamamlarlar mı ? yoksa direk aydına mı gideyim.. ha bide ALO 147 meb i arıyorum bu sınav belgeleri için call center da 1 kişi çalışıyor sanırım sürekli meşgul ulaşan arkadaş varsa bi açıklama alan var mı bu konuda yoksa aramaya devam :zipir:

Mr.Muhendis
28.05.2015, 08:16
arkadaşlar başvuruyu aydın il müdürlüğünden yaptım şuan izmirdeyim çıktılar alınmaya başlayınca izmirde şansımı denemelimiyim ? işlemimi tamamlarlar mı ? yoksa direk aydına mı gideyim.. ha bide ALO 147 meb i arıyorum bu sınav belgeleri için call center da 1 kişi çalışıyor sanırım sürekli meşgul ulaşan arkadaş varsa bi açıklama alan var mı bu konuda yoksa aramaya devam :zipir:

http://i.imgur.com/BPthlB4.png

yokole1sey
28.05.2015, 09:03
neden hala yayımlamadılar

Mr.Muhendis
28.05.2015, 09:30
neden hala yayımlamadılar

Sorularınız için MEB: 0312 4132680 - 0312 4132681 - 0312 4131838

Mr.Muhendis
28.05.2015, 10:10
Giriş belgeleri yayınlandı. Ayrıca sınav saati 14 olarak değiştirilmiştir.

ndamlas
29.05.2015, 17:34
2004 te yayınlanan yönetmeliğin bir geçerliği olamaz değilmi? yani 2011 de gene yayınlanmış bitki koruma ürünleri bayi ve toptancılık yönetmeliği

Mr.Muhendis
29.05.2015, 18:09
2004 te yayınlanan yönetmeliğin bir geçerliği olamaz değilmi? yani 2011 de gene yayınlanmış bitki koruma ürünleri bayi ve toptancılık yönetmeliği

Eskilerden soru çıkmaz. Güncel yönetmeliklerden sorarlar.

Mr.Muhendis
03.06.2015, 11:15
Sınav giriş belgelerini onaylatma işlemi devam etmektedir.

Mr.Muhendis
05.06.2015, 11:12
Sınav giriş belgelerini onaylatmak için SON GÜN.

Mr.Muhendis
12.06.2015, 08:21
Sınav için yolda olanlara, yola çıkacaklara iyi yolculuklar.

Mr.Muhendis
13.06.2015, 04:56
Sınava gireceklere başarılar.

Mr.Muhendis
13.06.2015, 15:54
Sınavınız nasıl geçti ?

Zorluk seviyesi nasıldı ?

bahser
13.06.2015, 16:04
Sınavınız nasıl geçti ?

Zorluk seviyesi nasıldı ?
20- 25 tanesi gecmis sorulara benzerdi. Zor sorular vardi:(

Aktif madde ile ilgili sorunun cevabi : 8, 75 ?

HTC One cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mr.Muhendis
13.06.2015, 17:07
20- 25 tanesi gecmis sorulara benzerdi. Zor sorular vardi:(

Aktif madde ile ilgili sorunun cevabi : 8, 75 ?

Ben sınava girmedim. Ama soruları merak ediyorum. Başka hangi sorular vardı ? Hatırladığınız ?

bahser
13.06.2015, 20:49
Ld50 birimi( mg/ kg), Ld ilgili bi soru hangisinin degeri daha dusuktur ( degeri en yuksek olan ) depolanmayla ilgili 1 soru. Barkod sisitemiyle ilgili bi soru . Zeytinle ilgili 1 soru... Bordo bulamaciyla ilgili 1 soru....

mustafaayan
14.06.2015, 10:31
Merhaba ben dünkü sınavda soru kitapçık türünü yazmayı unutmuşum sınav kesin geçersiz mi olur

Mr.Muhendis
14.06.2015, 11:30
Merhaba ben dünkü sınavda soru kitapçık türünü yazmayı unutmuşum sınav kesin geçersiz mi olur

Merhaba,

Ne yazık ki.

saracor2301
15.06.2015, 13:42
Merhabalar, bu yıl yapılan Zirai İlaç Bayilik Sınavına giremedim, bir daha ki yapılacak olan sınavın tarihi hakkında bir bilginiz var mı? En erken ne zaman yapılır.
Şimdiden Teşekkürler.

Mr.Muhendis
15.06.2015, 13:51
Merhabalar, bu yıl yapılan Zirai İlaç Bayilik Sınavına giremedim, bir daha ki yapılacak olan sınavın tarihi hakkında bir bilginiz var mı? En erken ne zaman yapılır.
Şimdiden Teşekkürler.

Merhaba,

En erken 2016 Mart.

browning
16.06.2015, 00:41
2015 BKÜ Bayilik ve toptancılık sınavının soruları ve cevapları açıklandı fakat cevaplar birbirine uymuyor mesela aynı sounun A kitapcığının cevaplarında a şıkkı yazıyor B kitapcığının cevaplarında c şıkkı yazıyor. Yani soru aynı soru fakat cevaplar farklı ilgilenen arkadaşlar ne olur bir açıklama yapın.

Mr.Muhendis
16.06.2015, 08:52
2015 BKÜ Bayilik ve toptancılık sınavının soruları ve cevapları açıklandı fakat cevaplar birbirine uymuyor mesela aynı sounun A kitapcığının cevaplarında a şıkkı yazıyor B kitapcığının cevaplarında c şıkkı yazıyor. Yani soru aynı soru fakat cevaplar farklı ilgilenen arkadaşlar ne olur bir açıklama yapın.

Evet, cevap anahtarlarında sorun var. GKGM'yi arayarak, e-mail atarak durumu bildirmeniz iyi olur.

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü
Telefon : 0 312 287 33 60 (10 hat)

OLcaytug
16.06.2015, 10:03
Soruların cevaplarıda yanlış cevap anahtarlarıda yanlış tarım bakanlığının yapacağı işde böyle olur zaten

Mr.Muhendis
16.06.2015, 11:02
Soruların cevaplarıda yanlış cevap anahtarlarıda yanlış tarım bakanlığının yapacağı işde böyle olur zaten

GKGM'yi arayarak bilgi vermeniz iyi olur. Kısa sürede düzeltilir.

Mr.Muhendis
16.06.2015, 13:00
Cevap anahtarları düzeltilmiş hali için: TIKLAYIN (http://www.ziraatciyiz.biz/2015-bitki-koruma-urunleri-bayii-ve-toptancilik-sinavi-sorulari-ve-cevaplari-t12410.html?p=25978#post25978)

OLcaytug
16.06.2015, 13:00
sorular ve cevapları tarim.gov.tr de yayınlandı sanırım bu cevaplar doğru

Mr.Muhendis
16.06.2015, 13:07
sorular ve cevapları tarim.gov.tr de yayınlandı sanırım bu cevaplar doğru

Evet, düzeltilmiş. Şuradan (http://www.ziraatciyiz.biz/2015-bitki-koruma-urunleri-bayii-ve-toptancilik-sinavi-sorulari-ve-cevaplari-t12410.html?p=25978#post25978) da ulaşabilirsiniz.

gayse38
17.06.2015, 08:57
düzeltilmemiş a kitapçığında bir cevap c. b kitapçığında cevap başka.sınavın eylül ekim aylarında yapılma ihtimali de var.bu sınavda çok az sayıda başarı olursa yapabilirler.yılda 2 kez yapılması daha uygun ama yetkililer hiç forum sayfalarına bakıyorlarmı acaba.bunun bir de ahiret tarafı var.bir gün Allahın huzuruna çıkınca ne cevap verecekler acaba.ellerini vicdanlarına koyup yılda 2 kez yapmaları lazım bence.

Mr.Muhendis
02.07.2015, 14:17
​Bakanlığımız ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol hükümlerine göre Milli Eğitim Bakanlığı'nca 13 Haziran 2015 tarihinde saat 14.00'te yapılan "Bitki Koruma Ürünleri Bayi ve Toptancılık Sınavında​ sorulan sorulardan,

​A Kitapçığı 23. Soru (B Kitapçığı 32. Soru)
A Kita​pçığı 36. Soru (B Kitapçığı 45. Soru)
A Kitapç​ığı 39. Soru (B Kitapçığı 48. Soru)

Bakanlığımızca hatalı bulunarak, sınava giren tüm adaylar lehine doğru kabul edilmesi kararlaştırılmıştır. Sınav sonuç değerlendirmesi bu değişikliğe göre yapılacaktır.

Bahsi geçen sorular ve cevapları böyleydi:

http://i.imgur.com/SHuLk1p.png

Mr.Muhendis
20.07.2015, 07:14
Özelden gelen sorulara istinaden: Sınav sonuçları önümüzdeki hafta Pazartesi açıklanacak.

Mr.Muhendis
21.07.2015, 17:26
Ülkemizde bitki koruma ürünlerinin, toptan ve perakende satışı ile ilgili usul ve esaslar, 5996 Sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” ve Bu Kanuna bağlı olarak çıkarılan ‘‘Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre Bakanlığımızca düzenlenmektedir.

Buna göre ülkemizde bitki koruma ürünü bayiliği yapmak isteyen Ziraat Mühendisi, Eczacı, Kimya Mühendisi, Kimyager, Ziraat Tekniker ve Ziraat Teknisyenlerine Bakanlığımızca 13 Haziran 2015 Cumartesi günü sınav düzenlenmiştir.

Sınav giren adaylar, sınav sonuçlarını 21.07.2015 tarihinden itibaren T.C. Vatandaşlık numaralarını girerek www.gkgm.gov.tr/bku_sinavsonuc adresinden öğrenebilirler.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Mr.Muhendis
22.07.2015, 08:20
Sınav sonucuna itiraz etmek isteyenlere;

Sınav sonuçlarına ilişkin itirazlar, sonuçların ilan edildiği tarihten itibaren en geç 10 (on) gün içerisinde GKGM’ne yapılacaktır. GKGM’ne bu itirazları ÖDSGM’ne gönderecektir. ÖDSGM bu itirazları 10 (on) gün içerisinde inceleyip sonuçlandırarak GKGM’ne bildirecektir. GKGM’ne gelen evrak kayıt tarihi geçerli olacaktır.

Adaylar, itiraz başvurularını Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Döner Sermaye İşletmesinin T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığı ile 20 TL (Yirmi Türk Lirası KDV Dahil) itiraz ücreti yatırarak alınan banka dekontu ve itiraz konusunun ve iletişim adreslerinin açıkça yazılı olduğu dilekçe ile yapacaklardır.

aphrodit
22.07.2015, 16:43
ne sınavı sınav gibi yapabiliyoruz; bir şey de şu ülkede doğru yapılabilecek mi?

azady90
01.08.2015, 15:57
2016 yılının sınav tarihiyle ilgili bilgisi olan var mı acaba?

Mr.Muhendis
01.08.2015, 16:16
2016 yılının sınav tarihiyle ilgili bilgisi olan var mı acaba?
http://www.ziraatciyiz.biz/showthread.php?t=12465

Buradan takip edebilirsiniz.

adas
09.09.2015, 22:03
son sınıfta bu sınava girebiliyormuyuz

Mr.Muhendis
10.09.2015, 00:45
son sınıfta bu sınava girebiliyormuyuz

Hayır.

fenerlicesed
04.12.2015, 22:14
ikamet ettiğimiz yerden başvuru yapmasak başka bir ilden başvuru yapabiliyormuyuz?

mrtuz42
04.12.2015, 23:10
Ziraat teknikeriyim Zirai ilac bayilik sinavina basvurmak istiyorum fakat bolumumde bitki sagligi diye bi ders yoktu genel meyvecilik botanik genel bagcilik bitkiler ve insanlar gibi dersler aldim bu gecerli olurmu acaba. tesekkurler:confused:

Mr.Muhendis
04.12.2015, 23:11
ikamet ettiğimiz yerden başvuru yapmasak başka bir ilden başvuru yapabiliyormuyuz?

2014 yılında oluyordu. Değişiklik olduğunu sanmıyorum.

Mr.Muhendis
04.12.2015, 23:12
Ziraat teknikeriyim Zirai ilac bayilik sinavina basvurmak istiyorum fakat bolumumde bitki sagligi diye bi ders yoktu genel meyvecilik botanik genel bagcilik bitkiler ve insanlar gibi dersler aldim bu gecerli olurmu acaba. tesekkurler:confused:

Derslerin hepsini yazarsanız kesin bir şey söyleyebiliriz.

mrtuz42
04.12.2015, 23:53
Derslerin hepsini yazarsanız kesin bir şey söyleyebiliriz.

bölümüm tarımsal ürünler muhafaza teknolojisi genel meyvecilik-sebze yetiştiriciliği-genel bağcılık-botanik-hasat öncesi fizyolojisi-sebze muhafazası-starımsal sulama-bitkiler ve insanlar-hasat sonrası fizyoloji-gıda mikrobiyolojisi-gıda mikrobiyolojisi-gıda teknolojisi1+2-tarla ürünleri ve muhafazası-meyve muhafazası-tarımsal sanayide kalite-minimal işleme derslerini aldım biraz uzun ama iş yapar mı acaba :D

Mr.Muhendis
05.12.2015, 00:16
bölümüm tarımsal ürünler muhafaza teknolojisi genel meyvecilik-sebze yetiştiriciliği-genel bağcılık-botanik-hasat öncesi fizyolojisi-sebze muhafazası-starımsal sulama-bitkiler ve insanlar-hasat sonrası fizyoloji-gıda mikrobiyolojisi-gıda mikrobiyolojisi-gıda teknolojisi1+2-tarla ürünleri ve muhafazası-meyve muhafazası-tarımsal sanayide kalite-minimal işleme derslerini aldım biraz uzun ama iş yapar mı acaba :D

Maalesef. Yok gibi duruyor. Sebze yetiştiriciliği, genel meyvecilik derslerinde bu bölüm vardır ama başvuru için yeterli görürler mi bilemiyorum.

ketoral
06.11.2016, 13:51
ben geçmiş yıllarda sınavı kazandım ama bayi açmayacağım için gidip belge falan almadım.. tarım il müdürlüklerinden böyle bir belge veriliyormu yoksa sadece dükkan açarkenmi veriliyor.. bilgi verirseniz sevinirim arkadaşlar. özellikle balıkesirden kazanan arkadaşlar

Mr.Muhendis
07.11.2016, 08:55
ben geçmiş yıllarda sınavı kazandım ama bayi açmayacağım için gidip belge falan almadım.. tarım il müdürlüklerinden böyle bir belge veriliyormu yoksa sadece dükkan açarkenmi veriliyor.. bilgi verirseniz sevinirim arkadaşlar. özellikle balıkesirden kazanan arkadaşlar

Hakkınızı baki olması lazım. Genel Müdürlüğü arayarak teyit etmeniz iyi olur.

ketoral
07.11.2016, 17:48
Hakkınızı baki olması lazım. Genel Müdürlüğü arayarak teyit etmeniz iyi olur.

hocam hakkımız geçerli onda sıkıntı yokta.. kazananlara herhangi bir belge veriliyormu verilmiyormu.. bazı arkadaşlar sadece dükkan açılacağı zaman belge veriliyor diyor kimiside sınavı kazananlara belge veriliyor diyor..

Mr.Muhendis
08.11.2016, 12:55
hocam hakkımız geçerli onda sıkıntı yokta.. kazananlara herhangi bir belge veriliyormu verilmiyormu.. bazı arkadaşlar sadece dükkan açılacağı zaman belge veriliyor diyor kimiside sınavı kazananlara belge veriliyor diyor..

Kazanıldığına dair en azından bir belge verirler galiba.