PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Erasmus staj

cfrkrt
13.10.2014, 01:18
Arkadaşlar yurt dışında staj düşünüyorum.Almancam var. Hangi ulkeler veya hangi firmalar da daha çok verim alırız ayrıca döndüğümüzde işe alımda katkısı ne kadar olur sizce.?

Mr.Muhendis
13.10.2014, 11:53
Merhaba,

Bölümünüzün anlaşma yaptığı üniversiteleri inceleyin. Belki oradaki hocaların projeleri vs. vardır. E-maille iletişime geçebilirsiniz. Kabul almak çok zordur. En güzeli, bölümünüzdeki hocalardan, bölüm erasmus koordinatöründen yardım istemek. Yurtdışında tanıdığı hocalar illa ki vardır. Firmalar için de yine aynı yolu izlemek daha avantajlıdır.

Özel sektörde işe başlarken yurtiçi ve yurtdışı deneyim, en az bir dil bilmek vb. sizi onlarca kişinin önüne geçiriyor. Mesleki bilgisi vasat olan ama sadece çat pat İngilizce konuştuğu için işe alınanları biliyorum, duyuyorum.

cfrkrt
13.10.2014, 14:26
Gerekli incelemelerı yaptım ve üniversite staj yapmayı düşünmüyorum.Amacım firmalarda çalışabılmek.Kordinatörler firmaları kendımız bulmamız gerektini sölüo :) buraya yazmamın sebebi belki öneride bulumabilceniz firmalarla irtibata geçebilmek.TEşekkür ederim..

Mr.Muhendis
13.10.2014, 14:35
Gerekli incelemelerı yaptım ve üniversite staj yapmayı düşünmüyorum.Amacım firmalarda çalışabılmek.Kordinatörler firmaları kendımız bulmamız gerektini sölüo :) buraya yazmamın sebebi belki öneride bulumabilceniz firmalarla irtibata geçebilmek.TEşekkür ederim..

Üniversitelerde bazı hocaların projeleri oluyor. Kendileri herhangi bir ücret vermedikleri için Erasmus öğrencilerinin projede yer almalarına izin veriyorlar. Tabi ki böyle hocaları bulmak, hocaların sizi seçmelerini sağlamak için "referans" gerekiyor. En iyi referans da çevrenizdeki hocalardan olur.

Aynı şekilde firmalar için de çevrenizdeki hocalar yardımcı olabilir. En azından ben böyle düşünmüştüm. Demek ki, yurtdışında ortak çalıştıkları, görüştükleri hiç akademisyen, firma vs. yok. :) Onlar adına üzüldüm.

http://companylist.org/Germany/Agriculture/

Şuradaki firmalarla irtibat kurmaya çalışın. Birinin referansı olmadan kabul almak zor ama imkansız değil.

cfrkrt
15.10.2014, 02:13
Teşekkür ederim...