PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÇÜ Bilgisayar Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi

Mr.Muhendis
27.03.2009, 16:44
Çukurova Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Arastirma ve Uygulama Merkezi, Üniversite'de arastirma ve uygulama yapacak ögretim elemani ve öğrenci yetiştirilmesine yardimci olmak, bilgisayar ile ilgili seminerler ve kurslar düzenlemek, bilimsel ve teknik arastirma ve uygulamalari desteklemek, resmi ve özel kuruluslarin bu hizmetlerden yararlanmasıni saglamak amaciyla 1987 yilinda kurulmustur. Bilgisayar Bilimleri Merkezi kütüphane binasının içinde yer almaktadir. Bu binada lisans öğrencilerinin de İnterneti kullanabilmeleri amaciyla bir bilgisayar parki ile merkezde ve rektörlük dersliklerinde toplam 5 adet ek bilgisayar parki vardir. Bu parklardaki bilgisayarlarla üniversitemiz ögretim üye ve yardimcilari, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile lisans öğrencileri, Novell Network ve Windows NT isletim sistemleri altinda DOS ve Windows ortamlarinda çalışabilmektedirler. Merkez, İnternet kullanımını yayginlastirmak, İnternet servişlerini mükemmellestirmek, yeni servisler kurmak, Milli Egitim Bakanliği'na bagli ögretmenler için kurslar düzenlemek ve fakülte ve yüksekokullarla enstitülere servis dersleri vermek gibi çeşitli etkinlikleri yürütmektedir. İnternet baglantisi için genel kullanima açilan sistemler kesintisiz olarak her gün 24 saat isletim hizmetlerini vermeye devam etmektedir. Üniversitemizin fakülteleri de Merkez araciliği ile Hayırlı Sabancı Yabancı Diller Merkezi (YADİM) İnternet'e baglanmiştir. İnternet için fakültelere olan baglantilar, Merkez'deki ve fakültelerdeki yönlendiriciler araciliğiyla yapılmaktadir. Ayrica kullanicilar, Merkez'deki yönlendiricilere baglanan telefon hatlari sayesinde kampus içindeki degisik noktalardan ve sehir merkezinden İnternete baglanarak İnternet servişlerinin tümünden yararlanmaktadir.