PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gelecek Planlarım ve Büyüklerimden Tavsiyeler

maz
11.08.2014, 23:08
Herkese Merhaba!

Ege Üniversitesi,Bahçe Bitkileri bölümünü kazandım.Kişisel olarak genetiğe ve biyoteknoloji ilgi duyuyorum.Moleküler Biyoloji - Biyoteknoloji lisans bölümlerine puanımın tutmasına rağmen tercih yapmadım.İl,üniversite imkanları ve kadro sebebiyle bahçe bitkileri seçtim.

Ders içeriklerimizde genetik vb. dersler bulunmakta.Çok erken fakat sadece düşünsel olarak kendimi rahatlatmak amacıyla yüksek lisans programlarını araştırdım.Sorum: Ziraat Müh. olarak Biyomühendislik-Biyoteknoloji-Biyokimya alanlarında yüksek lisans yapabilirmiyim.Maddi getirisinden çok bilgi bakımından düşünüyorum.Faydalı olur mu bana?Yoksa "fransız" mı kalırım? :)

Mr.Muhendis
12.08.2014, 10:41
Merhaba,

Öncelikle hayırlı olsun. Derslerinizde başarılar.

Tarımsal biyoteknoloji bölümündeki hocaların büyük çoğunluğu bahçe, tarla, zootekni mezunlarıdır. Bu bölüm kurulmadan önce de hocalar zaten bu alanda çalışıyordu. Hala da çalışanlar var. Ve olacak da...

Yüksek lisans ilanları her üniversitede farklı çıkıyor. Örneğin; bir üniversitede bahçe bitkileri lisans mezunu tarımsal biyoteknoloji yüksek lisansına kabul edilirken, başka bir üniversitede kabul edilmeyebiliyor. Ama çoğu ilanda kabul ediliyor. Yani, isterseniz tarımsal biyoteknoloji alanında yüksek lisans yaparak devam edebilirsiniz.

Peki, ya tarımsal biyoteknoloji bölümü yüksek lisansa kabul etmezse ne olacak ? Hiç bir şey olmaz. Bahçe ya da tarlada yüksek lisansa başlayarak biyoteknoloji alanda çalışabilirsiniz. Biyoteknoloji çalışmak için adının illa tarımsal biyoteknoloji ABD olması gerekmiyor.

maz
12.08.2014, 11:47
Görüntüleme yapan forumdaşlardan da görüşlerini yazmalarını istiyorum.Mr.Mühendis'e teşekkür ediyorum.Uzun açıklama yapmak zorunda değilsiniz.Fikirlere açığım arkadaşlar, yazın! :)

maz
19.08.2014, 21:13
Başlangıç için zor soruydu galiba yukardaki :)

Konu canlansın biraz.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Tarımsal Araştırma ve Politikalar Genel Müdürlüğünü araştırdım.Çok hoşuma gitti.İlerde bu tarz bir yerde çalışmak çok isterim hemde kamuda.Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü gibi alt dalları ve bunlarında kendi içlerinde birçok bölümü/departmanı var sanırım.Bunlardan birisi Biyoteknoloji Araştırma Merkezi.

Sorum: bu kurum ve departmanlarda çalışmak için KPSS ile mi alınmak gerekiyor.KPSS alımında sadece GT ve Hay. Bak. şeklinde yazıyor.Yani kılavuzdan anlayamadım.Yoksa sözleşmeli mi çalışılıyor?

Ek soru:Özel sektörde bir tohumculuk şirketinde çalışmak için Tarla bitkileri mezununun bahçecilere göre bir avantajı varmıdır?Tarlada bilim dalı olarak Bitki genetiği ve ıslahı var ve ders içeriği olarak tohumculuk-genetik açısından daha iyi gibi?Bu farkı açıklarmısınız

Mr.Muhendis
20.08.2014, 08:22
Merhaba,

TAGEM'e bağlı enstitülere alımlar ÖSYM'nin genel yerleştirmesiyle değil, TAGEM tarafından verilen ilanla enstitülere bizzat başvuru esasıyla yapılıyor. KPSS, YDS (veya eşdeğer) puanları ile yüksek lisans mezunu olmanız gerekiyor. Örnek olarak geçmiş yılların ilanlarına bakabilirsiniz. Bir örnek:

TAGEM Araştırma Enstitülerine/İstasyonlarına Personel Alımı (http://www.ziraatciyiz.biz/tagem-arastirma-enstitulerine-istasyonlarina-personel-alimi-t10854.html)

Tarla ve bahçenin çok fazla farkı yok. Her iki bölüm mezunları da tohumculuk sektöründe çalışıyor.