PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarımsal Danışmanlık ve Bayilik

aslnisml
20.07.2014, 03:11
Arkadaşlar; Tarımsal Danışmanlık belgesi ve Bitki Koruma Ürünleri Bayilik belgesi her iki belgeye de sahibim. İkisini de aynı anda yürütebiliyor muyuz?
Bir tarım market açmak ve aynı anda da danışmanlık hizmeti vermek istiyorum. Konuya hakim arkadaşlar varsa paylaşımlarınızı bekliyorum.Tşk.

Mr.Muhendis
20.07.2014, 08:43
Merhaba,

Mevcut yasal düzenlemelere göre aynı anda ikisi yapılamıyor.

MADDE 22 (1)

...

ç) Serbest tarım danışmanları, tarımsal danışmanlık şirketleri ve üretici örgütlerinde hizmet sözleşmesi karşılığında çalışan danışmanlar tarımsal girdilerin satışını veya reklamını yapamaz. Tarımsal danışmanlık şirketlerinin ortakları arasında tarımsal girdi ticaretinde bulunan şirketlerin sahibi veya ortağı bulunamaz.

Kaynak: TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİNİN DÜZENLENMESİNE DAİR YÖNETMELİK
Resmi Gazete Tarihi: 08.09.2006
Resmi Gazete Sayısı: 26283
(Link) (http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.10633&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=)

aslnisml
20.07.2014, 18:32
iki ayrı şirket halinde düşünmüştüm. Tarım marketin bitişiğinde bir danışmanlık bürosu şeklinde. Her ikisinde de yetkili olunamıyor öyle mi?

Mr.Muhendis
20.07.2014, 19:15
iki ayrı şirket halinde düşünmüştüm. Tarım marketin bitişiğinde bir danışmanlık bürosu şeklinde. Her ikisinde de yetkili olunamıyor öyle mi?

Evet.

farukakca
28.07.2014, 11:49
Merhaba zirai ilaç bayilik ve toptancılık belgesi sınavı ne zaman olacak bu senede yapılacak mı konuyla alakalı bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Hayırlı bayramlar.

Mr.Muhendis
28.07.2014, 12:05
Merhaba zirai ilaç bayilik ve toptancılık belgesi sınavı ne zaman olacak bu senede yapılacak mı konuyla alakalı bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Hayırlı bayramlar.
Merhaba. Henüz belli değil.

brlo
06.08.2014, 11:42
Arkadaşlar; Tarımsal Danışmanlık belgesi ve Bitki Koruma Ürünleri Bayilik belgesi her iki belgeye de sahibim. İkisini de aynı anda yürütebiliyor muyuz?
Bir tarım market açmak ve aynı anda da danışmanlık hizmeti vermek istiyorum. Konuya hakim arkadaşlar varsa paylaşımlarınızı bekliyorum.Tşk.

:confused::confused::confused:
bence burada bir yanlış anlaşılma var.Yönetmelikte
1. serbest tarım danışmanları açacakları ofiste başka ticari iş yapamaz diyor.
2.Tarım danışmanı aynı anda başka bir danışmanlık hizmetinde bulunamaz 2 ayrı danışmanlık şirketinde çalışamaz diyor.
Bu yönetmeliklerden Tarım danışmanının başka bir iş yapamayacağı yazmıyor yalnızca başka danışmanlık firmasında aynı anda çalışamaz yazıyor.

bulutta
25.11.2014, 09:22
Merhabalar;
Serbest Tarım danışmanı, Bayilik belgesini kiraya verebilirmi?

Mr.Muhendis
25.11.2014, 10:20
Merhabalar;
Serbest Tarım danışmanı, Bayilik belgesini kiraya verebilirmi?

Burada (http://www.ziraatciyiz.biz/tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sertifikasi-hakkinda-t11001.html?p=21575#post21575) cevap verilmiş.

bulutta
25.11.2014, 12:04
Burada (http://www.ziraatciyiz.biz/tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sertifikasi-hakkinda-t11001.html?p=21575#post21575) cevap verilmiş.

kinicisi tarımsal yayım danişmanlik işini yapan arkadaşlar asla hiçbir şekilde tarımsal girdi satişinda bulunamaz yani zirai ilaç bayiilik iş yerini açamaz yasaktir ya tarımsal danişmanlık yapacak yada zirai ilaç bayiiliği ikisinden biri çünkü her ikisindede sigorta (sgk) ssk yada bag-kur kaydi esas aliniyor danişmanliğa kayitli olan bir şahis danişmanlık için ssk yada bagkur yaptirmak zorunda iş böyle oluncada zirai ilaç iş yeri açmaya müracaat ettiğinde zaten sigorta kaydı oldugu için kabul edilmiyor bilmem anlatabildimmi ikisinden sadece birini yapabilir kısacasi:img-yes:[COLOR="Silver"]

arkadaş böyle cevap vermiş ama,bayilik belgesini kiralayanların ssk kaydı veya vergi kaydı gibi bir şart yok vergi ayrı ilaç ruhsatı ayrı işlem görüyor yanlış bilgilendirme var burda

Mr.Muhendis
25.11.2014, 12:56
arkadaş böyle cevap vermiş ama,bayilik belgesini kiralayanların ssk kaydı veya vergi kaydı gibi bir şart yok vergi ayrı ilaç ruhsatı ayrı işlem görüyor yanlış bilgilendirme var burda

MADDE 22 (1)

...

ç) Serbest tarım danışmanları, tarımsal danışmanlık şirketleri ve üretici örgütlerinde hizmet sözleşmesi karşılığında çalışan danışmanlar tarımsal girdilerin satışını veya reklamını yapamaz. Tarımsal danışmanlık şirketlerinin ortakları arasında tarımsal girdi ticaretinde bulunan şirketlerin sahibi veya ortağı bulunamaz.

Kaynak: TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİNİN DÜZENLENMESİNE DAİR YÖNETMELİK
Resmi Gazete Tarihi: 08.09.2006
Resmi Gazete Sayısı: 26283
(Link) (http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.10633&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=)