PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İyi Tarım Uygulamaları Kontrolör Eğitimi

Mr.Muhendis
24.04.2014, 18:31
İyi Tarım Uygulamaları Yönetmeliğinin 15. maddesinin (a) bendi hükümlerince, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türk Standartları Enstitüsü arasında düzenlenen protokol hükümleri çerçevesinde, ISO 17024 Personel Belgelendirme Standartlarında İyi Tarım Uygulamaları Kontrolör Eğitimi gerçekleştirilmektedir.

ISO 17024 PERSONEL BELGELENDİRME STANDARTLARINDA EĞİTİM
Tarımsal üretimin kalite yönetim sistemi prensiplerinde sürdürülmesini hedefleyen iyi tarım uygulamalarında, Bakanlıkça yetkilendirilecek kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarında görev yapacak kontrolörlerin eğitimi de kalite yönetim sistemi içerisinde yürütülmektedir.
ISO 17024 Personel Belgelendirme Standartlarında yürütülen Bitkisel Üretimde İyi Tarım Uygulamaları Kontrolör eğitim programı TSE tarafından TÜRKAK'a akredite edilmiştir. Bu kapsamda eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olan katılımcılara akredite sertifika düzenlenmektedir.

Eğitim Konuları

I. Bitkisel Üretimde İTU Kontrolörü Eğitim Konuları ​

Bitkisel Üretimde İyi Tarım Uygulamaları Kontrolör Eğitimi Programı içerisinde iyi tarım uygulamaları tekniklerine ilişkin konular Bakanlık eğiticileri, kalite yönetim sistemine ilişkin konular ise TSE personelince anlatılmaktadır. Eğitime katılmak isteyen adayın, ziraat mühendisi ve gıda mühendisi olması şartı aranır. Eğitim konuları;

İyi Tarım Uygulamalarına Giriş
İyi Tarım Uygulamaları Ülke Mevzuatı
Bitkisel Üretimde İyi Tarım Uygulamaları Kriterleri
Ülkemizde Bitki Sağlığı Uygulamaları ve Entegre Mücadele
Bitki Sağlığı ve Bitki Koruma Ürünlerinin Kullanımı
Gübreler ve Gübreleme Teknikleri
İyi Tarım Uygulamalarında Risk Analizleri
Bitkisel Üretimde İyi Tarım Uygulamaları Kontrolörlüğüne İlişkin Uygulamalar
Tarım - Çevre İlişkileri
İletişim Teknikleri ve Psikolojik Yaklaşımlar
ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Temel Eğitimi
ISO 22000 Gıda Güvenliği Temel Eğitimi
İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi
Denetim Teknikleri

II.Su Ürünleri Yetiştiriciliğinde İTU Kontrolörü Eğitim Konuları

Su Ürünleri Yetiştiriciliğinde İyi Tarım Uygulamaları Kontrolör Eğitimi Programı içerisinde iyi tarım uygulamaları tekniklerine ilişkin konular Bakanlık eğiticileri, kalite yönetim sistemine ilişkin konular ise TSE personelince anlatılmaktadır. Eğitime katılmak isteyen aday, kontrolörlük yapacağı alanla ilgili olarak ziraat mühendisi (su ürünleri bölümü), gıda mühendisi, su ürünleri mühendisi, balıkçılık teknolojisi mühendisi veya veteriner hekim olma şartı aranır. Eğitim konuları;

İyi Tarım Uygulamalarına Giriş
İyi Tarım Uygulamaları Hakkında Yönetmelik
Su Ürünleri Yetiştiriciliğine İlişkin Mevzuatlar
Su Ürünleri Yetiştiriciliğinde Temel Bilgiler
Su Ürünleri Yetiştiriciliği İyi Uygulamalar Kriterleri 1-2
Muhafaza Zinciri Kontrol Listesi
İyi Tarım Uygulamalarında Risk Analizleri
Su Ürünleri Yetiştiriciliğinde Kullanılan Yemler
Su Ürünleri Yetiştiriciliğinde Görülen Hastalıklar
Su Ürünleri Yetiştiriciliğinde Kullanılan İlaçlar
Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Çevresel Etkileşimi
Su Ürünleri Yetiştiriciliğinde Balık Refahı
İletişim Teknikleri ve Psikolojik Yaklaşımlar
ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Temel Eğitimi
ISO 22000 Gıda Güvenliği Temel Eğitimi
ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi
Denetim Teknikleri

yarbay
08.05.2014, 01:52
:good: Çok çok teşekkürler...

bardem
02.08.2014, 20:05
merhaba arkadaşlar bu <<<İyi Tarım Uygulamaları Kontrolör Eğitimi hakkında bilgi verebilir misiniz kursu ne zaman nerde ve kuruluş yapıyor bu belgeyi alabilmek için

Mr.Muhendis
03.08.2014, 18:13
merhaba arkadaşlar bu <<<İyi Tarım Uygulamaları Kontrolör Eğitimi hakkında bilgi verebilir misiniz kursu ne zaman nerde ve kuruluş yapıyor bu belgeyi alabilmek için

Merhaba,

TSE'nin ilgili sayfasından bilgi alabilirsiniz (http://goo.gl/lW7Je7).

Efsun
16.03.2016, 14:56
Danışmanlık filan iptal olma durumu varmış yani devlet desteği kesecekmiş . Bu iyi tarım uygulaması da iptal olursa boşuna gitmiş olacaz bu eğitimede . Bunun kesin iptal olmayacağını nerden öğrenebiliriz? Çünkü ona göre kayıt yapalım.

Mr.Muhendis
16.03.2016, 15:41
Danışmanlık filan iptal olma durumu varmış yani devlet desteği kesecekmiş . Bu iyi tarım uygulaması da iptal olursa boşuna gitmiş olacaz bu eğitimede . Bunun kesin iptal olmayacağını nerden öğrenebiliriz? Çünkü ona göre kayıt yapalım.

Ülkemizde hiç bir zaman hiç bir şeyin garantisi yoktur. Bugün uygulamada olan bir destek, yarın kaldırılabilir. Bugün hiç bir şekilde destek olmaz denilen bir uygulamaya yarın destek verilir. Kesin olarak öğrenemezsiniz.

o.altug
06.04.2016, 12:43
Iyi tarim ve organik tarim kontrolurlugu egitimi 2016 yili icerisinde yapılacak mı yapilacaksa tarihleri nedir bi turlu zamanina dair bi bilgiye ulasamadim da

Mr.Muhendis
06.04.2016, 13:55
Iyi tarim ve organik tarim kontrolurlugu egitimi 2016 yili icerisinde yapılacak mı yapilacaksa tarihleri nedir bi turlu zamanina dair bi bilgiye ulasamadim da

Şu an için bir bilgi yok.

o.altug
07.04.2016, 10:09
Teşekkürederim mr muhendis son olarak bi bilgi olunda danismanlik veya bayilik sinavi gibi ustetten duyururmusunuz

Mr.Muhendis
07.04.2016, 10:35
Teşekkürederim mr muhendis son olarak bi bilgi olunda danismanlik veya bayilik sinavi gibi ustetten duyururmusunuz

Tabi ki. Bu tarz eğitimleri, sınavları her zaman için Önemli Duyurular kısmından bildireceğiz.