PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zirai İlaç Bayisinin Sitemi

musabican
13.03.2014, 14:02
BİR ZİRAİ İLAÇ BAYİSİNİN SİTEMİ

Yaklaşık 1.5 yıldır zirai ilaç bayi işletiyorum, kendimde zirai ilaç bayilik belgesi olmadı için yanımda belgeli bir arkadaş çalıştırıyorum. Bu geçtiğimiz bir buçuk yılda bayilerin hiç desteklenmediğini gördüm. Bakanlık , İl Tarım ve İlçe Tarım müdürlükleri bize bu işi yaptırmamak için ellerinden gelenleri yapıyorlar. Dışardan görende der bunlar çok para kazanıyor , kar oranları çok yüksek ; aslında durum hiç öyle değil tarım ilacında kar oranı %5-10 arası değişiyor ve tüm ilaç firmaları iskonto sistemi ile çalıştığı için yeni bayilerde yüklü mal alamadıkları için piyasada tutunmaları çok zor oluyor.

Öte yandan sebze tohumunu satmak için Tohumluk Bayi belgesi ve TODAB üyeliği isteniyor , ne güzel satışların takip edilmesi ve denetlenmesi için çok güzel bir sistem fakat sebze tohumu satmak için bu belgelere ve Tohum Dağıtıcıları Alt Birliğine sadece bayiler ödeme yapıyor oda Birlik bizim hakkımızı savunsun diye, yine bu birlik tuhafiyelere, zücciyecilere tohum satış belgesi veriyor.
Şehir pazarlarında tezgah üstünde adamlar açık ambalajlı tohum satıyor. Bunlara kimse sesini çıkartmaz iken yetkililer bayimize gelip tohumları neden buz dolabına koymadığımız için bize tutanak tutuyorlar. Amaçları meslektaşlarına destek olmak değil köstek olmak.

Şimdi yeni olaraktan birde zirai alet ve ekipman satış belgesi çıkarttılar hani şu bildiğimiz 2 Lt ‘lik el pomparı yokmu onları dahi belgesiz satamıyoruz artık.E oda sadece bize yasak tuhafiyeler, nalburlar, pazarcılar istediği gibi satabiliyor.

Benim sitem ettiğim konu bu belgeler değil eğer böyle bir yasa varsa belgelerin hepsini alalım, dükkanımıza soğutucu dolaplar koyalım maliyetlerimizi, giderlerimizi arttıralım hepsini kabul ederiz biz ama sayın yetkili bize bunları zorunlu tutuyorsan aksini yapanları git önle, bize belgesiz ürün sattırmıyorsan onlarada sattırma, bize soğutucu olmadan sebze tohumu sattırmıyorsan pazardaki tezgahada sattırma..

Ben bir çiftçi oğluyum bir bayi olarak kar oranına değil çiftçi olarak piyasada ucuz mal bulmaya bakarım, eğer devlet çiftçiyi mutlu etmek istiyorsa bayi sayısının artması için elinden geleni yapmalı ki rekabet olsun fiyatlar düşsün ama onlar tam tersini yapıyor ne bayiler kazansın istiyorlar ne çiftçiler ucuz alsın.Benim dükkanımın aylık 3 bin lira üzerinde sabit gideri var kira,eleman,elektrik,vergi vb bu parayı sebzeleri buz dolabında tutarak , 5 liralık pompayı satmak için 250 liralık belge alarak çıkartamam.Bu yanlış sistemde zirai ilaç bayilerinin bu şekilde ezilmesi çok üzünç bir durumdur.

Ziraat Teknikeri
Musa BİCAN

Mr.Muhendis
03.04.2014, 17:49
Merhaba,

Durumu çok ama çok güzel özetlemişsiniz. Bizlerden her türlü belgeyi istiyorlar. Çarşıda, pazarda normal vatandaş açıkta tohumunu da satıyor, pompasını da... Onları denetleyen yok, denetlese de ceza veren yok.

ramazankörez
26.02.2016, 15:27
çok yerinde bir tespit tebrik ediyorum

somara
30.10.2016, 16:51
Sıkıntı çok ama bu sesi yukarılara duyuramıyoruz malesef.
duyursakta sistem komple laçka olduğu için düzeltmek çok zor görünüyor.

Mr.Muhendis
31.10.2016, 08:14
Sıkıntı çok ama bu sesi yukarılara duyuramıyoruz malesef.
duyursakta sistem komple laçka olduğu için düzeltmek çok zor görünüyor.

Yeterince birlik olunamıyor, beraber hareket edilemiyor. Bu yüzden de ses yukarılara gitmeden kayboluyor.

slnzbk5525
23.01.2017, 15:52
valla süper bi yazı bende daha 1.5 aylık bir bayiyim Allah yardımcım olsun ozaman :(

gayse38
09.04.2017, 19:25
Arkadaşlar bayii kontrolünde dikkat edilecek konu şu.ilac satışında nezaret edilecek diyor yönetmelik.ilac satılmadigi zaman belge sahibinin orda olması gerekmiyor yani.sizi sikistirirlarsa mahkemeye başvuru yapma hakkıniz var.kontrol görevlileri hakkında suç duyurusu yapabilirsiniz.bu konuda.oyle kafalarına göre tutanak tutamazlar.yok belge sahibi burda değilmiş falan.Ama kimse vermiyor mahkemeye.kontrole gelmeden bayinin aranması lazım şu gün kontrole denetime geleceğiz diye.eczacılar gibi.eczacılık elit bir meslek işte.kalite var.bizimki gibi baskın yapar gibi denetime gelinmez.Tohum isinide todaba bildirin.geregini yapmazlarsa sizde iptal edin todabi.satmayin tohum .bakalım ne yapacaklar.

bekirkatirci
01.08.2017, 09:20
Arkadaşlar Merhaba,
Bizde Zirai ilaç Bayi açmak istiyoruz. Fakat aklımıza takılan bazı sorular var.
1-Gıda Mühendisi olan biri açma belgesi kiraladığında bayi açabilir mi?
2-Açtığı işyerinde Ziraat Müh,Kimyager,Eczacı,Kimya Müh den birini sürekli işyerinde çalıştırmak zorunda mı yoksa diplomaları yeterli olur mu?
Teşekkürler.

Mr.Muhendis
01.08.2017, 09:23
Arkadaşlar Merhaba,
Bizde Zirai ilaç Bayi açmak istiyoruz. Fakat aklımıza takılan bazı sorular var.
1-Gıda Mühendisi olan biri açma belgesi kiraladığında bayi açabilir mi?
2-Açtığı işyerinde Ziraat Müh,Kimyager,Eczacı,Kimya Müh den birini sürekli işyerinde çalıştırmak zorunda mı yoksa diplomaları yeterli olur mu?
Teşekkürler.

Merhaba,

Belge sahibi sorumlu olduğu için iş yerinde bulunmalıdır.

bekirkatirci
01.08.2017, 09:43
Sadece kiralamak yetmiyor yani. Belgesini aldığımız kişiyi işede almamız gerekiyor değil mi hocam.

Mr.Muhendis
01.08.2017, 09:47
Sadece kiralamak yetmiyor yani. Belgesini aldığımız kişiyi işede almamız gerekiyor değil mi hocam.

Bildiğim kadarıyla aslında resmiyette kiralamak gibi bir şey olmuyor. Sanki belgesi olan kişiyle birlikte bir iş yerinde çalışıyor gibi oluyorsunuz, resmi olarak. Mevzuatı incelemedim ama bence öyle olmalı.

Şu an bu şekilde yapanlar kişileri çalışıyor gibi gösteriyor olabilir. Denetim olduğunda da bir yere gitti gelecek vs. diye oyalıyorlardır belki, bilemiyorum. :)

Berathan
09.12.2017, 14:58
Ziraat bayisi açmak kaarli bir ismi sizce zorlukları nelerdir biraz detaylı anlatır mısınız kazancı ne oluyor ve kaç dekarlık alana bakılsa iyi kazanç sağlanır??

Çok kararsızım lütfen yardım

Mr.Muhendis
11.12.2017, 08:09
Ziraat bayisi açmak kaarli bir ismi sizce zorlukları nelerdir biraz detaylı anlatır mısınız kazancı ne oluyor ve kaç dekarlık alana bakılsa iyi kazanç sağlanır??

Çok kararsızım lütfen yardım

Konudaki mesajları okuyarak bilgi alabilirsiniz. Özetle; "iyi" yatırım yapabilirseniz, 6-12 aylık çiftçi vadeleri sizi etkilemezse, bunlara rağmen bayiyi "donatabilirseniz" günün sonunda kazançlı olur.

sedat')
14.06.2018, 01:34
Arkadaşlar bayii kontrolünde dikkat edilecek konu şu.ilac satışında nezaret edilecek diyor yönetmelik.ilac satılmadigi zaman belge sahibinin orda olması gerekmiyor yani.sizi sikistirirlarsa mahkemeye başvuru yapma hakkıniz var.kontrol görevlileri hakkında suç duyurusu yapabilirsiniz.bu konuda.oyle kafalarına göre tutanak tutamazlar.yok belge sahibi burda değilmiş falan.Ama kimse vermiyor mahkemeye.kontrole gelmeden bayinin aranması lazım şu gün kontrole denetime geleceğiz diye.eczacılar gibi.eczacılık elit bir meslek işte.kalite var.bizimki gibi baskın yapar gibi denetime gelinmez.Tohum isinide todaba bildirin.geregini yapmazlarsa sizde iptal edin todabi.satmayin tohum .bakalım ne yapacaklar.Kardeş sen yönetmeliği bir daha oku. Bayiye gelen denetimcilerin bırak belge sahibinin dükkanda olmamasını; son kullanma tarihi geçmiş bir ürün bulsa dahi idari yaptırım uygulama yetkisi var. Ayrıca nezaretinde satılır demek dükkanda duracak demek zaten bu daha açık nasıl yazılır. Ne diyeceksin ben belge sahibini ürün satacağım zaman arıyorum geliyor nezaretinde satıyorum gidiyor mu diyeceksin hakime. Belge sahibi tek yetkili kişidir. Devletin muhatap alacağı kişidir hem idari yaptırımda hem yönetmelikte. Diğer arkadaşların sorduğu sorulara gelecek olursak belge sahibi çalıştırıyorum diye bir konu yok zaten belge sahibi olmasa ilaç bayisi olamazsın bu durumda nasıl bir çalıştırmak oluyor. Sadece adamın belgesini kiralamis oluyorsun Buda yönetmeliğe aykırıdır. Ama burası Türkiye herşeyden şikayet ediyoruz ama kuralı Biz çiğniyoruz. Herkese kolay gelsin ne diyeyim.

HTC Desire 830 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi