PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rasyon ve Hasılmatik Hakkında Düşünceleriniz ?

kadiragir
22.02.2014, 21:50
uzun bir yolculukdan sonra süt besisi içini ortalama bi rasyon çıkarabildim köyde organik süt üreten kişilerle büyük çiftliklerle falan görüştüm. manisada kemalpasada bi çok yerde ortalama

10 kilo mısır silajı
3 kilo veya alabildiğince yonca
2-3 kilo saman
5-7 kilo civarında kesif yem

rasyonu aldım bir çok yerden çıkan ortak rasyon bu

bilmem biliyormusunuz hasılmatik makinaları çıkmış. hergün 50 kg arpa ekiyoruz (topraksız tarım metoduyla) hergün 400 kg taze hasıl üretiyo.. makinanın vaadi bir acayip ekmiyosun biçmiyosun silaj cukuru açıp gömmekle ugrasmıyosun. büyük arazi almana gerek kalmıyor. ve söylenene göre

+ %10 sütte yağ artışı
+önceden 10 kilo verdiğin mısırın yarısı sindirilmez hayvana zarar verir bundan kurtulursun deniyor.
+ hesaplandığında %30 yem masrafı düşüyor

tamam görüntüde iyi. ama pratikte ? kimse bu soruya cevap veremedi.

hasılmatik satıcısının önerdiği rasyon:

makinanın verdiği inek başı 20 kilo arpa hasılı
2 kilo mısır silajı
2 kilo yonca
2 kilo saman
5-7 kiloda kesif yem.

sizce bu iş böyle bir rasyonla yapılabilirmi ?

bu sorununun kısacası mısırı %80 oranda düşürüp yüksek oranda arpayla beslesek yine yüksek verimlilikte kaliteli süt alabilirmiyiz. yoksa hayvanı aptalca bir rasyonla zehirlemişmi oluruz. arpa hayvanlar için iyimi yoksa mısırmı tercih edilmeli.

ziraatdoc
23.02.2014, 13:06
ülkemizde mısır silajıyla hayvan besiciliği geleneksel bir yöntemdir. mısır silajı hayvanlardaki laktik asit seviyesini arttırarak iştah acıcı etki göstermektedir. bu yüzden hayvan daha fazla yem yiyerek günlük kilo artışı organik besi'nin iki katına kadar çıkabilmektedir. yani mısır silajıyla besicilik, hayvanı şişirmektedir. günlük verilen 15 kilo mısır silajının sindirilebilirlik oranı %50 dir. fazlası dışkıyla birlikte sindirilmeden atılmaktadır. diğer bir tercih edilme sebebi ise yıllık dekar başına yüksek verimidir.

arpa'ya gelince arpa ve mısır silajı protein bakımından yaklaşık aynı orandadır. fakat arpada yağ oranı yüksektir. arpanın dekar başına verimi oldukça düşük olduğundan ve yılda bir çok biçim biçilmesi gerektiğinden ve iş gücü tasarrufu sağlamak amaçlı ve 2 yıl depolanabilirliğinden dolayı mısır silajı tercih edilmektedir.

arpanın topraksız çimlenme keşfinden sonra yurtdışında silajlık mısır üretimi düşmüştür ve mısır tarımı yapan kişiler mısırlarını konserve yaparak satma yoluna gitmektedirler. fakat ülkemizde geleneksel yöntemler halan sürmektedir.

dolayısıyla arpayla beslenen hayvanda

laktik asit oranı düşecektir. bu diğer besinlerle dengelenebilir.
%10-15 dolaylarında yağ artışı alınacaktır.
%100 sindirim sağlanacaktır.

müdür
24.02.2014, 07:53
yanlız fazla arpayla beslemekte iyi değil arpa oranı arttıkca sütün yağında kırıntılaşma olur, yağ sütün üst yüzeyinde toplanmaya başlar oranı iyi ayarlama lazım bence

Zooteknist
24.02.2014, 14:50
uzun bir yolculukdan sonra süt besisi içini ortalama bi rasyon çıkarabildim köyde organik süt üreten kişilerle büyük çiftliklerle falan görüştüm. manisada kemalpasada bi çok yerde ortalama

10 kilo mısır silajı
3 kilo veya alabildiğince yonca
2-3 kilo saman
5-7 kilo civarında kesif yem

rasyonu aldım bir çok yerden çıkan ortak rasyon bu

bilmem biliyormusunuz hasılmatik makinaları çıkmış. hergün 50 kg arpa ekiyoruz (topraksız tarım metoduyla) hergün 400 kg taze hasıl üretiyo.. makinanın vaadi bir acayip ekmiyosun biçmiyosun silaj cukuru açıp gömmekle ugrasmıyosun. büyük arazi almana gerek kalmıyor. ve söylenene göre

+ %10 sütte yağ artışı
+önceden 10 kilo verdiğin mısırın yarısı sindirilmez hayvana zarar verir bundan kurtulursun deniyor.
+ hesaplandığında %30 yem masrafı düşüyor

tamam görüntüde iyi. ama pratikte ? kimse bu soruya cevap veremedi.

hasılmatik satıcısının önerdiği rasyon:

makinanın verdiği inek başı 20 kilo arpa hasılı
2 kilo mısır silajı
2 kilo yonca
2 kilo saman
5-7 kiloda kesif yem.

sizce bu iş böyle bir rasyonla yapılabilirmi ?

bu sorununun kısacası mısırı %80 oranda düşürüp yüksek oranda arpayla beslesek yine yüksek verimlilikte kaliteli süt alabilirmiyiz. yoksa hayvanı aptalca bir rasyonla zehirlemişmi oluruz. arpa hayvanlar için iyimi yoksa mısırmı tercih edilmeli.

Merhabalar;

Öncelikle şunu baştan belirteyim: Yüksek süt verimine sahip inekler, 1 yıl boyunca aynı rasyonla beslenmez ve yıl içindeki süt verimleri farklıdır. Ortalama değerde bir rasyon yazmışsınız. Tabi bu rasyon yaz-kış şartlarına, sağmalların süt verimlerine, gebelik durumlarına, yaşına vb.. faktörlerle değişir ve rasyon bu değişikliklere göre ayarlanır.

Hasılmatik konusu şuanki durumda çiftliklerde kullanılan bir yöntem değildir. Karadeniz Bölgesi'nde yaşıyorum. Çevremdeki pekçok süt sığırı çiftliğiyle irtibatım var, henüz Hasılmatik kullananı görmedim. Hasılmatik kaba yem ihtiyacının en pratik yoldan kazandıran, kışın taze yeşil yemi size sunan, dönümlerce tarla ekmenize son veren güzel bir ekipman. Ekonomik olup olmadığını deneyip-tecrübe ederek veya çiftliğinde Hasılmatik kullanan işletme sahipleriyle konuşarak bunu en güzel şekilde öğrenebiliriz. Aşağıdaki linkteki konudan Hasılmatikle ilgili önemli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hasılmatik Nedir? (http://www.ziraatciyiz.biz/hasilmatik-nedir-t5404.html?t=5404&highlight=Has%FDlmatik)

Rasyonda kaba yemi arttırdığınızda süt yağı da artar. Size verilen verilerin analizi de bu söylediğimi destekliyor. Arpa ve mısır ikisi de enerji içeriği yoğun yemler. Arpa ve mısır rasyonun enerji açığını kapatmada önemli rol oynar. Fakat içeriklerindeki nişasta sindirim oranı ve hızı farklıdır. Mısırın nişastası işkembede (rumen) daha yavaş parçalanır. Yani 'nasıl olsa bu yemler enerji yemi, içerikleri aynıdır' diye arpa ve mısır tamamen eşit katagoriye konulmamalıdır. Rasyonda değişiklik yapacaksanız, ineklerinizin metabolik düzenini bozmamak için yavaş yavaş geçiş yapmalısınız.

kadiragir
02.03.2014, 23:00
arkadaş yağda topaklanma olur diyor. ve mısır ve arpa arasında dağlar kadar selüloz farkı var. demekki süt inekleri için hasılmatik iyi bir şey değil. teşekkürler

agritel
08.05.2014, 11:44
Koçanlı mısır ve arpanın ADF ve NDF değerleri hemen hemen aynıdır. Arpa’nın ADF ve NDF değerleri, çeşidine göre sırasıyla %7-%21 ve koçanlı mısırınki de %11-%28 arasında değişir. Bir fark var ama çok değil. Asıl büyük farklılık dane mısırdadır (ADF:%3 NDF:%9). Arpa hasılı ise tamamen farklı bir olay. Çünkü arpa çimlendikten sonra yapısı değişiyor. Aşağıdaki değerlere sahip oluyor.
Literatür değerleri: KM:%18 ME:2900 Kcal/kg (NEL:1,85 Mcal/kg) TDN: %80 HP:%20 ADF:%15 NDF:%25
Garanti analiz: KM:%15 ME:1900 Kcal/kg (NEL:1,15 Mcal/kg) TDN(TSM): %57 HP:%18 ADF:%19 NDF:%37
İşinizi sağlama almak için garanti analiz değerlerini kullanabilirsiniz.
Hasılmatik kullanan birkaç çiftliği inceleme şansım oldu. Kesinlikle maliyet düşürücü bir uygulama. Ben soranlara tavsiye ediyorum şahsen.
Süt yağında topaklaşma olayından bahsederken önce süt yağının nasıl bir yapı olduğuna bakmak lazım. Süt yağı, süt içinde, biyolojik bir membranla çevrili, miseller şeklinde ve koloidal halde bulunur. Misellerin ortalama çapları 3-4 mikrometredir. Bunlar negatif elektrik yüklüdür. Topaklanma denilen hadisenin gerçekleşmesi için, misellerin (çok küçük kürecikler) birleşmeleri gerekir. Böyle bir durum ancak elektriksel yükün bozulması, pH’nın değişmesi, misellerin parçalanması (ısı, yüksek basınç, çalkalanma, yayıklama) ya da donma vb. Bu etkilerin bazıları topaklanmaya yol açar, bazıları da süt yağını homojenize eder. Fakat yukarıda anlatılan durumların hiçbiri dane arpanın fazla olmasına bağlanamaz. Dolayısı ile “hayvan fazla dane arpa yedi, bu nedenle sütünün yağı topaklaşıyor” iddiasının gerçekçi bir yanı yoktur.
Süt yağı tankın üstünde toplanıyor, kırıntılaşıyor gibi sorunlar olduğunda tankta yıkama sonrası kimyasalların (asit, kostik vb.) iyi durulanıp durulanmadığı ve aşırı soğutma (+4C altı) olup olmadığı kontrol edilmelidir.
Saygılar

Fatih063
08.11.2014, 03:34
hasılmatik yerine cok daha ucuza kurulabilecek bir odada yem maliyeti yüzde 50 lere varan indirime gidilebilir.. arpadan hasıl uretimi yapabilirseniz yğzde 24 lere varan protein ve sindirilebilirligi nerdeyse yuzde90 larda olan yem uretebilirsiniz.. bu konuda cok arastırma yaptım su anda cok yuksek fiyatlara hasılmatikler satılıyor... maliyetleri de oldukca dusuk.. hayvancılık icin altın degerinde bir üretim

sidar1979
19.03.2017, 06:01
iyi gunler bende hayvancilik ile ugrasmaktayim ve hasilmatik tarzi bir makina almak yada kendim uretmeye karar verme asamasindayim. sizinle konu hakkinda gorusmek isterim

murat61
09.09.2018, 20:44
Merhaba hayvanlarımızı en iyi ve ucuz nasıl besler ve ürün alırız diye yüzlerce forumda yazılar okudum ama hiç birinde hasılmatik ile veya aynı türde üretim yapan herhangi bir üreticinin yorumuna rastlamadım bu tür yem üretimi 2010 yılında ülkemize gelmiş ama bir çiftçimizin yazdığı kullanıcının yazdığı bir bilgi yok .Her marka üretim makinasında yazanlar hep kopyala yapıştır ile yazılmış yazılar çok yazı belki bilgi kirliliği oluşturur ama insanlar o yazıların içinden bir şeyler öğrenebilir .Acaba yazıldığı gibi 1 kg koyup 8/9 kg taze yem alınıyormu sadece bu yem ile besleme oluyormu bunun yanında başka ne tür yemler kullanılması gerekiyor açık ve net olarak bilgi yok.Kullanan hayvan yetiştiricilerin mesajlarını ve bilgi birikimlerini paylaşmasını bekliyorum.Saygılarımla

Zooteknist
11.09.2018, 15:05
Merhaba hayvanlarımızı en iyi ve ucuz nasıl besler ve ürün alırız diye yüzlerce forumda yazılar okudum ama hiç birinde hasılmatik ile veya aynı türde üretim yapan herhangi bir üreticinin yorumuna rastlamadım bu tür yem üretimi 2010 yılında ülkemize gelmiş ama bir çiftçimizin yazdığı kullanıcının yazdığı bir bilgi yok .Her marka üretim makinasında yazanlar hep kopyala yapıştır ile yazılmış yazılar çok yazı belki bilgi kirliliği oluşturur ama insanlar o yazıların içinden bir şeyler öğrenebilir .Acaba yazıldığı gibi 1 kg koyup 8/9 kg taze yem alınıyormu sadece bu yem ile besleme oluyormu bunun yanında başka ne tür yemler kullanılması gerekiyor açık ve net olarak bilgi yok.Kullanan hayvan yetiştiricilerin mesajlarını ve bilgi birikimlerini paylaşmasını bekliyorum.Saygılarımla

Evet, Hasılmatikle üretim tarzı ülkemizde gelişmedi. Üreticilerin hasılmatiği benimsememesinin en önemli nedeni, bu tarz makinelerin çok çok yüksek fiyatlara satılması ve yeterince reklamının yapılmaması olmuştur. Her sene çeşitli illerdeki tarım fuarlarını gezen birisi olarak hasılmatik tarzı makinelerin pazarlandığı firmalara hiç rastlamadım. Bu makinelerin en önemli özelliği, arazi imkanları kısıtlı hayvan yetiştiricilerin kaba yem üretmesini sağlamak. Hayvancılıkta hedefimiz maliyetleri en aza indirmek. Buna karşın bu makinelerin, çok aşırı fiyatlarla pazarlanmak istenmesi dolayısıyla da kendini amorti etme süresinin çok uzun olması, zaten et-süt üretim maliyetlerinin yüksek olması, besicilerin bu tarz makineleri tercih etmemesine sebeptir.

Hasılmatiklerin belirttikleri gibi, 1 kg tohumdan 8-9 kg taze yem alınabiliyor mu ve ülkemizde hasılmatik kullanan çiftçimiz var mı; tam olarak ben de bilmiyorum.

Deliormanlı
30.05.2019, 01:45
Öncelikle merhabalar,
Bu konu hakkında yeni bilgiler veya izlenimler edinmiş arkadaşım varsa bizi bilgilendirebilir mi acaba?