PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yüksek lisans yazılı sınav

uğur koçak
09.01.2014, 20:18
selçuk üniversitesinin bitki koruma bölümüne yüksek lisans için başvuru yaptım. acaba önceden giren arkadaşlar varsa ne sorabilirler bilgisi olan paylaşabilir mi?

Mr.Muhendis
09.01.2014, 21:31
Genel bilgi isterseniz şurada (http://www.ziraatciyiz.biz/yuksek-lisans-mulakat-sorulari-t11487.html) yorumlarımı yazmıştım.

seaman3796
11.01.2014, 23:53
Yüksek lisans kaç yıl arkadaşlar. Birde yüksek lisans için nereden başlamak lazım.

Mr.Muhendis
12.01.2014, 09:29
Yüksek lisans kaç yıl arkadaşlar. Birde yüksek lisans için nereden başlamak lazım.

2 yarıyıl ders, 2 yarıyıl tez olmak üzere toplamda 4 yarıyıl (2 yıl) sürüyor. Nereden başlamak derken ?

seaman3796
13.01.2014, 21:30
2 yarıyıl ders, 2 yarıyıl tez olmak üzere toplamda 4 yarıyıl (2 yıl) sürüyor. Nereden başlamak derken ?

Hani bunun tezlisi var tezsisi var tamda bilmiyorum işin açıkcası. İlk önce Ales e girip 50 puanı geçip herhangi bir üniversiteye mi başvuruyoruz. Şunun için soruyorum bazen alımlarda yüksek lisans yapmış olmak şartı aranıyor o yüzden soruyorum? Her şart uyuyor ama yüksek lisans işi bozuyor.

Mr.Muhendis
13.01.2014, 21:39
Hani bunun tezlisi var tezsisi var tamda bilmiyorum işin açıkcası. İlk önce Ales e girip 50 puanı geçip herhangi bir üniversiteye mi başvuruyoruz. Şunun için soruyorum bazen alımlarda yüksek lisans yapmış olmak şartı aranıyor o yüzden soruyorum? Her şart uyuyor ama yüksek lisans işi bozuyor.

Akademisyen olacaksanız tezli yapmak zorundasınız. Genel olarak ALES'ten 55 puan isteniyor. İngilizce'den ise bazı üniversiteler puan istemiyor. Yüksek lisans yapmak için üniversitelerin ilgili enstitülerine başvuru yapıyorsunuz. Başvuru şartlarını sağlarsanız bilim sınavına giriyorsunuz. Başarılı olunca yüksek lisans başlıyor. Akademisyenliğe devam edecekseniz; ALES'ten en az 70, yabancı dilden en az 50 puan almalısınız.

seaman3796
13.01.2014, 22:02
Akademisyen olacaksanız tezli yapmak zorundasınız. Genel olarak ALES'ten 55 puan isteniyor. İngilizce'den ise bazı üniversiteler puan istemiyor. Yüksek lisans yapmak için üniversitelerin ilgili enstitülerine başvuru yapıyorsunuz. Başvuru şartlarını sağlarsanız bilim sınavına giriyorsunuz. Başarılı olunca yüksek lisans başlıyor. Akademisyenliğe devam edecekseniz; ALES'ten en az 70, yabancı dilden en az 50 puan almalısınız.

Cevap için teşekkür ediyorum.
Sadece bilim sınavı nı anlamadım. Bu arada bu işlerde torpil dönüyor mu? Açık ve net konuşalım onun adamı bunun adamı deyip eliyorlar mı ?
Demekki yüksek lisans şartı varsa tezli yada tezsiz fark etmiyor öyle anladım.

Mr.Muhendis
13.01.2014, 22:07
Cevap için teşekkür ediyorum.
Sadece bilim sınavı nı anlamadım. Bu arada bu işlerde torpil dönüyor mu? Açık ve net konuşalım onun adamı bunun adamı deyip eliyorlar mı ?
Demekki yüksek lisans şartı varsa tezli yada tezsiz fark etmiyor öyle anladım.
Bilim sınavı = Mesleki konularda soruların sorulduğu sınav

Torpil olayına tanık olmadım. Sorulara uygun şekilde cevaplar verilirse bir sorun olmayacaktır. Çok kötü olmadığınız sürece kabul edilirsiniz.

Ilan şartlarına bakmak lazım. Hatta net olarak yazmiyorsa arayıp bilgi almalısınız.

uğur koçak
27.01.2014, 14:50
ben şait oldum her üniversite kendi öğrencilerine öncelik tanıyor bence