PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yüksek Lisans Mülakat Soruları

muppet
02.12.2013, 21:21
Degerli meslektaslarım malum ocak ayı yuksek lisans basvuru zamanı birbirimize daha once mulakata giren arkadaslar yardimci olabilir mi ?nasil sorular yoneltiliyor

Mr.Muhendis
02.12.2013, 21:40
Üniversiteden üniversiteye, bölümden bölüme çok farklılık gösteriyor. Hatta sınava giren hocadan hocaya göre bile değişir. Kimi bir soru sorup bırakıyor kimi de ısrarla arka arkaya soru soruyor. İnsaflı biri varsa arka arkaya soran hocayı bir şekilde susturup size yardımcı olur.

Lisans mezuniyetinizden farklı bir yerde yapmak istiyorsanız;

1) Neden kendi üniversitende yapmadın ?
2) Neden burayı tercih ediyorsun ?
3) Kendini tanıtır mısın ?

Bu sorular büyük olasılık gelir. Sonrasında ise;

4) Hangi alanda çalışmak istiyorsun, neden ?

Ve akabinde her hoca kendi alanıyla ilgili genel sorular sorar. Kimi bir soruyla bırakır, kimi de bırakmaz sorar da sorar... Çalışmak istediğiniz alanla ilgili detay sorabilirler. Madem bu alanda çalışmak istiyorsunuz o zaman şu nedir, bu nasıl olur vs. gibi...

Heyecan yapmayın, hocaların gözüne bakarak konuşun, bilmediğiniz konulara bilmiyorum deyin ve hiç girmeyin.

organik memo
04.12.2013, 02:24
Üniversiteden üniversiteye, bölümden bölüme çok farklılık gösteriyor. Hatta sınava giren hocadan hocaya göre bile değişir. Kimi bir soru sorup bırakıyor kimi de ısrarla arka arkaya soru soruyor. İnsaflı biri varsa arka arkaya soran hocayı bir şekilde susturup size yardımcı olur.

Lisans mezuniyetinizden farklı bir yerde yapmak istiyorsanız;

1) Neden kendi üniversitende yapmadın ?
2) Neden burayı tercih ediyorsun ?
3) Kendini tanıtır mısın ?

Bu sorular büyük olasılık gelir. Sonrasında ise;

4) Hangi alanda çalışmak istiyorsun, neden ?

Ve akabinde her hoca kendi alanıyla ilgili genel sorular sorar. Kimi bir soruyla bırakır, kimi de bırakmaz sorar da sorar... Çalışmak istediğiniz alanla ilgili detay sorabilirler. Madem bu alanda çalışmak istiyorsunuz o zaman şu nedir, bu nasıl olur vs. gibi...

Heyecan yapmayın, hocaların gözüne bakarak konuşun, bilmediğiniz konulara bilmiyorum deyin ve hiç girmeyin.
Ya bu kadar güzel bu kadar net ve anlaşılır mı izah edilir bir konu :) ben harbiden çok beğendim :))

MiKRoP
05.12.2013, 20:30
Teşekkürler:)

organik memo
05.12.2013, 21:54
Teşekkürler:)

Evet hocamıza, abimize, büyüğümüze sonsuz teşekkür :)