PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2014 Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı

Mr.Muhendis
11.11.2013, 18:09
2014 yılında yapılacak olan Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı paylaşımlarını buradan yapalım.

2010 yılında ilk kez ve yılda bir kere yapılan sınav 2011 ve 2012 yıllarında yılda 2 kez yapıldı. 2013 yılında ise sadece 1 defa yapılan sınavın; 2014 yılında da 1 kez yapılmasını bekliyoruz. Sınav takvimi kesinleşmiş ve aşağıdaki gibidir. Bilgiler geldikçe sürekli güncelleme yapılacaktır. Bu nedenle, konuyu sıkça takip ediniz.

http://i.imgur.com/ksq1Gjg.gif Sınava Giriş Belgelerinizi 15 Mayıs 2014 - 01 Haziran 2014 tarihleri arasında http://gazisem.gazi.edu.tr adresinden T.C. Kimlik Numaralarınız ile alabilirsiniz.

Başvuru Tarihleri: Sınava katılmak isteyen adaylar başvuru belgeleri ve sınav katılım ücreti dekontu ile beraber İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine 31 Mart 2014-16 Nisan 2014 tarihleri arasında şahsen yapacaklardır. Bakanlık Merkez Teşkilatı çalışanları ise aynı belgelerle birlikte başvurularını Ankara Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi Müdürlüğüne birimleri aracılığıyla yapacaklardır.

Sınav Tarihi: 1 Haziran 2014, Pazar

Sınav Giriş Ücreti: 50 TL

Gazi Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından belirlenen katılım ücreti 50 TL’dir. Adaylar sınav katılım ücretini Halk Bankası Kurumsal Tahsilat Hesabına “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı” adı ile herhangi bir hesap numarası belirtmeden ve havale ücreti ödemeksizin yatıracaklardır. Adaylar sınav ücretini Halk Bankası şubelerinden birine elden yatıracaklardır.

Şube dışında, ATM veya İnternet yoluyla, posta ve benzeri diğer yollarla yatırılan sınav ücretleri dikkate alınmayacaktır.

Sınav Saati ve Süresi: 10:00 ve 120 dakika

Sınav Soru Sayısı: 100

Geçme Notu: 70

Sonuç Açıklanma Tarihi: 12 Haziran 2014

Başvuru Belgeleri:

a) Banka Dekontu
b) Sınava müracaat için matbu kişi bilgi formu. Bu formlar http://www.utem.gov.tr/?page_id=2021 adresinden pdf formatında indirilebilir.
c) Onaylı nüfus cüzdan fotokopisi,
d) Onaylı öğrenim durumunu gösteren belge. Tarımla ilgili Lisans mezunları için lisans diploması esas alınacaktır. Öğrenin durumunu gösterir belgede sadece program ismi yazıyorsa bu kişilerden ayrıca transkript istenecektir.
e) Dört adet vesikalık fotoğraf,
f) Uzman tarım yayımcısı ve uzman tarım danışmanı sertifikası almak için başvuranların en az üç yıl süreyle kamuda, sivil toplum örgütlerinde veya özel sektörde tarımsal yayım veya danışmanlık hizmetlerinde çalıştıklarını gösterir belge,
Başvuru evraklarının asılları görülmek sureti ile Bakanlık merkez ve taşra birimleri tarafından onaylanabilir.

Sınav Giriş Belgeleri: Adaylar başvuruların sona ermesi ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından başvuruların Gazi Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi veri tabanına veri girişini tamamlamasının ardından 15 Mayıs 2014 tarihi itibariyle http://gazisem.gazi.edu.tr adresinden TC Kimlik Numaraları ile “Sınav Giriş Belgelerini” alabileceklerdir.

İLETİŞİM: Sınavla ilgili bilgilendirmeler ve iletişim için adaylar Gazi Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (GAZİSEM) 0312 2161686 numaralı telefonlarından yararlanabilecektir.

Sınavla İlgili S.S.S

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (http://www.ziraatciyiz.biz/tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sinavi-hakkinda-sikca-sorulan-sorular-t8265.html)

Ayrıca bakınız: Sınav ile İlgili Sık Sorulan Sorular (http://www.utem.gov.tr/?page_id=828)

Kitap Talep

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Kitabı en son 2013 başlarında güncellendi. Yeni kitap hakkında bilgiyi aşağıda verdiğimiz iletişim adreslerden alabilirsiniz. Kitap siparişi vermeden önce bilgi almanız yararınıza olacaktır.
Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Kitabı Talep Eden Adaylar Kitap Ücretini Yatırdıktan Sonra Formda Yer Alan Bilgileri Eksiksiz Doldurarak Online Göndermeleri Durumunda Kitapları Vermiş Oldukları Adreslerine Kargo Edilecektir.

Form İçin Tıklayınız... (http://www.ziraatciyiz.biz/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fsinav.utem.gov.tr% 2Fform%2Fform%2Fkitapistek.html)

MEVZUAT

5488 Sayılı Tarım Kanunu (http://www.ziraatciyiz.org/_docs/tyds/5488-sayili-tarim-kanunu.pdf)

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında 639 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (http://www.ziraatciyiz.org/_docs/tyds/639-sayili-khk.pdf)

Tarımsal Yayım ve Danışmalık Hizmetlerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik (http://www.ziraatciyiz.org/_docs/tyds/tyds-yonetmelik.pdf)

Tarımsal Yayım ve Danışmalık Hizmetleri Uygulama Esasları (http://www.ziraatciyiz.org/_docs/tyds/tyds-hizmetleri-uygulama-esaslari.zip)

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Uygulama Esasları (http://www.ziraatciyiz.org/_docs/tyds/tyds-sinav-uygulama-esaslari.zip)

Geçmiş Yılların Sınav Soruları ve Cevapları

Önceki dönemlerde yapılan sınavların sorularına buradan (http://www.ziraatciyiz.biz/gecmis-yillarin-tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sinavi-sorulari-ve-cevaplari-t8656.html) ulaşabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz ücreti karşılığında müdürlükten kitabı temin edebilirsiniz.

Başvuru sırasında istenen belgeler

Sınava katılmak isteyen kişilerden istenecek belgeler;

a) Sınava müracaat için Başkanlığımızca hazırlanan matbu kişi bilgi formu,
b) Nüfus cüzdan sureti,
c) Öğrenim durumunu gösteren belge. Tarımla ilgili Lisans mezunları için lisans diploması esas alınacaktır. Öğrenin durumunu gösterir belgede sadece program ismi yazıyorsa bu kişilerden ayrıca transkript istenecektir,
ç) Dört adet vesikalık fotoğraf,
d) Uzman tarım yayımcısı ve uzman tarım danışmanı sertifikası almak için başvuranların en az üç yıl süreyle kamuda, sivil toplum örgütlerinde veya özel sektörde tarımsal yayım veya danışmanlık hizmetlerinde çalıştıklarını gösterir belge,
e) Başvuru evraklarının asılları görülmek sureti ile Bakanlık merkez ve taşra birimleri tarafından onaylanabilir.

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Hakkında bilgi almak için

E-posta : tyds@utem.gov.tr
Telefon : (312) 315 61 04 Dahili 670 - 615
Faks : (312) 343 30 77

fetanet_zm
27.12.2013, 09:19
tahmini tarih değil mi? Teşekkürler.

Mr.Muhendis
27.12.2013, 12:57
tahmini tarih değil mi? Teşekkürler.

Konuda yazdığı gibi.

evrim62
30.12.2013, 20:55
arkadaşlar merhaba ben sitenize yeni üye oldum,mesleğim ziraat teknikeri (seracılık) fakat kendi mesleğim üzerine hiçbir çalımam yok faklı sektörlerde çalıştım.bunun pişmanlığınıda yaşıyorum.mesleğim üzerine yogunlaşmaya başladım yaptıgım araştırmalar sonucunda sertifika sınavlarını gördüm buna başvurmak istiyorum ama hiç bu işi yapmıyan biri olarak herhangi bir hakkım varmı basvuru formunda sertifika, seminer ,yaptıgı danısmanlık gibi şıklar kafamı karıştırdı..ayrıca zirai ilaç bayiliği sınavıda var ben okuldabtki koruma derleri aldım bu yeterli olurmu sınav başvurusu için..şimdiden teşekkürler

Mr.Muhendis
30.12.2013, 21:02
arkadaşlar merhaba ben sitenize yeni üye oldum,mesleğim ziraat teknikeri (seracılık) fakat kendi mesleğim üzerine hiçbir çalımam yok faklı sektörlerde çalıştım.bunun pişmanlığınıda yaşıyorum.mesleğim üzerine yogunlaşmaya başladım yaptıgım araştırmalar sonucunda sertifika sınavlarını gördüm buna başvurmak istiyorum ama hiç bu işi yapmıyan biri olarak herhangi bir hakkım varmı basvuru formunda sertifika, seminer ,yaptıgı danısmanlık gibi şıklar kafamı karıştırdı..ayrıca zirai ilaç bayiliği sınavıda var ben okuldabtki koruma derleri aldım bu yeterli olurmu sınav başvurusu için..şimdiden teşekkürler

Merhaba,

Hem tarımsal yayım ve danışmanlık hem de ilaç bayiliği sınavlarına başvuru yapabilirsiniz. Şu an için TYD başvuruları yok. Ancak, ilaç bayiliği başvuruları devam ediyor. İlaç bayiliği konusunda bilgi almak için tıklayınız: 2013 Zirai İlaç Bayilik Sınavı Başvuru ve Sınav Tarihi (http://www.ziraatciyiz.biz/2013-zirai-ilac-bayilik-sinavi-basvuru-ve-sinav-tarihi-t10271.html)

eren yaldız
31.12.2013, 05:01
MERHABALAR BEN SU ÜRÜNLERİ MYO MEZUNUYUM NİSANDAKİ TARIM DANIŞMANLIĞI SINAVINA GİREBİLİYORMUYUM VE BAŞKA GİREBİLECEĞİM SINAVLAR VARMIDIR..

Mr.Muhendis
31.12.2013, 08:08
MERHABALAR BEN SU ÜRÜNLERİ MYO MEZUNUYUM NİSANDAKİ TARIM DANIŞMANLIĞI SINAVINA GİREBİLİYORMUYUM VE BAŞKA GİREBİLECEĞİM SINAVLAR VARMIDIR..

Merhaba,

Sınava girebileceklerle ilgili maddeler şu şekildedir:

Tarımsal yayım ve danışmanlık sınavına lise (Tarım/Ziraat Meslek/Teknik Liseleri, Veteriner Sağlık Meslek Lisesi, Ev Ekonomisi Meslek Liseleri, Laborant Meslek Liseleri) önlisans ve lisans düzeyinde gıda ve tarımsal alandan mezun herkes katılabilir.

bet87
02.01.2014, 12:40
iyi günler ben gıda teknikerliği meunuyum aynı zamanda laborant veteriner sağlık okuyorum nelere basvulrabılırım

Mr.Muhendis
02.01.2014, 14:19
iyi günler ben gıda teknikerliği meunuyum aynı zamanda laborant veteriner sağlık okuyorum nelere basvulrabılırım

Merhaba,

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık sınavına başvuru yapabilirsiniz. Bitki sağlığıyla ilgili ders aldıysanız İlaç Bayiliği sınavına girebilirsiniz.

ziraat28
10.01.2014, 12:00
merhaba,yeni üye oldum siteye.ziraat odasında 5 yıldır çalışıyorum, zootekni mezunuyum,meslekle ilgili bir çalışmam olmadı,danışmanlık sertifikası için zootekni bölümü ile ilgili mi başvuru yapmalıyım,yoksa diğer bölümlerle ilgili başvuruda yapabilir miyim, benim için hangisi avantajlı olur,alınan sertifikayı kullanmazsak bir sorun olur mu,3 yıl geçerliliği olduğunu duymuştum.yani kısacası beni tam olarak aydınlatır mısınız,ne şekilde ve nasıl başvurmam gerekir ? ,başvuru zamanı açıklandığında teşekkürler..

Mr.Muhendis
11.01.2014, 12:50
merhaba,yeni üye oldum siteye.ziraat odasında 5 yıldır çalışıyorum, zootekni mezunuyum,meslekle ilgili bir çalışmam olmadı,danışmanlık sertifikası için zootekni bölümü ile ilgili mi başvuru yapmalıyım,yoksa diğer bölümlerle ilgili başvuruda yapabilir miyim, benim için hangisi avantajlı olur,alınan sertifikayı kullanmazsak bir sorun olur mu,3 yıl geçerliliği olduğunu duymuştum.yani kısacası beni tam olarak aydınlatır mısınız,ne şekilde ve nasıl başvurmam gerekir ? ,başvuru zamanı açıklandığında teşekkürler..

Merhaba,

Sorunuza net cevap;

S: Mezun olduğum bölüm dışında, farklı bir konuda uzmanlaştım. Uzmanlaştığım bölümde sertifika alabilir miyim?

Mezun olunan bölüm dışında en az 5 yıl süreyle başka bir bölümde çalıştığını belgeleyen lisans düzeyinde mezun adaylar, sertifikalarını bu bölümde talep edebilirler. En az 5 yıllık deneyim kamuda ise ilgili kamu kuruluşunun İl Müdürlüğünden, kamu dışında ise çalıştığı kurum/şirket/çiftçi örgütünden süreyi ve çalışma alanının (bölümünü) net olarak belirten üst yazı, belirtilen döneme ait SSK kayıtları ve iş sözleşmesinin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Bununla beraber bölüm değişikliğinde Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından ilan edilen önlisans ve lisans programları esas alınacaktır. YÖK tarafından kabul edilmeyen bir sertifika bölümü talep edilirse, en yakın bölüm Başkanlık tarafından belirlenecektir.
Lisans eğitimini tarımsal alanda yapmak koşuluyla başka bir bölümde yüksek lisans yapan kişiler lisans diploması ile birlikte yüksek lisans diplomalarını da ibraz ederek lisansüstü eğitim yaptığı alanda bölüm değişikliği talep edebilir.

Bölüm değişikliği ile ilgili nihai karar Başkanlık tarafından verilir.

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (http://www.ziraatciyiz.biz/tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sinavi-hakkinda-sikca-sorulan-sorular-t8265.html)

Alınan sertifikayı 3 yıl boyunca kullansanız da kullanmasanız da vize ettirmeniz gerekiyor. Bunun içinde 3 yıl içerisinde alanınızla ilgili en az 2 tane kongre, seminer, panel vs.ye katılmalısınız ve bunu belgelemelisiniz.

zinzerya
19.01.2014, 14:54
arkadaşlar ben yeni katıldım bu sayfaya organik tarım mezunuyum tarım danışmanlık sınavının tarihi tamamen ne kesinlik hala yok mu

Mr.Muhendis
19.01.2014, 15:27
arkadaşlar ben yeni katıldım bu sayfaya organik tarım mezunuyum tarım danışmanlık sınavının tarihi tamamen ne kesinlik hala yok mu

Hala kesin değil.

a.melik
20.01.2014, 21:13
merhabalar ben ziraat fakültesi tarla bitkileri 3.sınıf öğrencisiyim şuan tarımsal danışmanlık ve zirai ilaç bayiliği sinavlarından hangisine katılabilirim yani öğrenciyken katılabilirimiyim bu sınavlara cevaplarsanız sevinirim

Mr.Muhendis
20.01.2014, 21:22
merhabalar ben ziraat fakültesi tarla bitkileri 3.sınıf öğrencisiyim şuan tarımsal danışmanlık ve zirai ilaç bayiliği sinavlarından hangisine katılabilirim yani öğrenciyken katılabilirimiyim bu sınavlara cevaplarsanız sevinirim

Merhaba,

İkisini de giremezsiniz. Mezuniyet şartı aranıyor.

a.melik
20.01.2014, 21:45
teşekkürler peki mevzun olmadan veya son sınıfta katılabilieceğim alabileceğim bi sertifika varmı?

Mr.Muhendis
20.01.2014, 21:50
teşekkürler peki mevzun olmadan veya son sınıfta katılabilieceğim alabileceğim bi sertifika varmı?

HACCP, ISO gibi eğitimleri alabilirsiniz. ZMO'nun zmo.org.tr adresinden eğitimler konusunda bilgi alabilirsiniz.

a.melik
20.01.2014, 21:53
HACCP, ISO gibi eğitimleri alabilirsiniz. ZMO'nun zmo.org.tr adresinden eğitimler konusunda bilgi alabilirsiniz.

çok teşekkür ederim peki bir ziraat mühendisi danışmanlık yaparken kaç çiftçiye bakabiliyor ve hem danışmanlık hem de zirai ilaç satabilirmi

Mr.Muhendis
20.01.2014, 22:01
çok teşekkür ederim peki bir ziraat mühendisi danışmanlık yaparken kaç çiftçiye bakabiliyor ve hem danışmanlık hem de zirai ilaç satabilirmi

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sertifikası Hakkında (http://www.ziraatciyiz.biz/tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sertifikasi-hakkinda-t11001.html)

Bu bağlantıya tıklayıp bütün bilgilere ulaşabilirsiniz. Aklınıza takılanları o konudan sorabilirsiniz.

yekta_deniz
24.01.2014, 12:21
tarımsal danışmanlık kitabı almak istiyorum kitab ücreti ne kafar bilgi veriseniz sevinirim..

Mr.Muhendis
24.01.2014, 14:39
tarımsal danışmanlık kitabı almak istiyorum kitab ücreti ne kafar bilgi veriseniz sevinirim..

15 TL'ydi. Yine de arayıp bilgi almanız iyi olur. Belki değişmiştir.

angmar
29.01.2014, 05:54
Tarihler ve sınavın yapılacağı kesinleşti mi ?

Mr.Muhendis
29.01.2014, 08:18
Tarihler ve sınavın yapılacağı kesinleşti mi ?

Hayır.

Özgü
10.02.2014, 00:55
merhabalar, bölümüm seracılık,tarımsal yayım ve danışmanlık için 60 sera mı bulup anlaşmam lazım, artı bu sera sahipleri mi ayrı ayrı 500 veya 600 tl lik ücreti bana ödeyecek yoksa devlet sera sahiplerine destek amaçlı hesabıma mı yatıracak, ayrıca bu söz konusu olan para miktarı aylık mı yoksa yıllık mı? şimdiden teşekkürler.

Mr.Muhendis
10.02.2014, 09:28
merhabalar, bölümüm seracılık,tarımsal yayım ve danışmanlık için 60 sera mı bulup anlaşmam lazım, artı bu sera sahipleri mi ayrı ayrı 500 veya 600 tl lik ücreti bana ödeyecek yoksa devlet sera sahiplerine destek amaçlı hesabıma mı yatıracak, ayrıca bu söz konusu olan para miktarı aylık mı yoksa yıllık mı? şimdiden teşekkürler.

Merhaba,

Çiftçi başına yıllık 600 TL

Özgü
10.02.2014, 11:11
yani ben büro açacak olursam tam olarak neler yapmam lazım, nasıl başlayacağım, kendi başıma açabiliyor muyum büroyu 60 sera bulup da?yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkürler.

---------- Mesaj eklendi (21:11) ---------- Önceki mesaj (21:08) ----------

ayrıca bu ücret danışmanlara ödeniyor öyle mi yanlış anlamadım yani?

Mr.Muhendis
10.02.2014, 11:35
yani ben büro açacak olursam tam olarak neler yapmam lazım, nasıl başlayacağım, kendi başıma açabiliyor muyum büroyu 60 sera bulup da?yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkürler.

Evet, tek başınıza açabilirsiniz. Detaylı bilgiye sahip değilim. İl/İlçe müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. Danışmanlık ücretleri direkt olarak danışman hesaplarına geçiyor diye biliyorum.

Zooteknist
10.02.2014, 15:49

Merhabalar;

Devlet tarımda teknik bilgiyi yaygınlaştırmak ve Ziraat Mühendisi/Teknikeri/Teknisyeni ve Veteriner Hekim/Tekniker/Teknisyeni sahaya aktarmak için Tarımsal Yayım ve Danışmanlık hizmetini başlattı. Serbest olarak Tarım Danışmanlığı yapabildiğiniz gibi, Ziraat Odaları, Üretici Birlikleri ve Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Şirketlerinde danışmanlık yapabilirsiniz.

Çiftçi başına, devlet yıllık 600 TL ödeme yapıyor. Ödemeyi devlet yapıyor danışmana, çiftçi hiçbir ödeme yapmıyor. Çiftçi sadece Tarım danışmanlığı hizmeti yani teknik hizmet alıyor. Tarım Danışmanlığı Hizmetleri Uygulama Esasları geçtiğimiz iki ay önce güncellendi. Seracılıkta 50, bahçe bitkilerinde 60 çiftçiye hizmet ediliyor diye biliyorum. 50 x 600= 30000 TL/yıl diye hesaplama yapmalısınız. Ayrıntılı bilgi için en güncel haliyle Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Yönetmeliği ve Uygulama Esaslarını dikkatle inceleyiniz.

Özgü
10.02.2014, 23:03
Merhaba,
Vemiş olduğunuz bilgiler çok makbule geçti teşekkür ederim.

Efsun
25.02.2014, 23:55
merhabalar... ben endüstriyel bitkiler yetiştiriciliği bölümünden mezunum.Bu yıl tarım danışmanlığı sınavına hazırlanıyorum, iptal olma ihtimali var mı? çok sayıda danışman olduğu için iptal olur diyorlar çok korkuyorum sizden cevap bekliyorum umarım iptal olmaz. :bye:

dertler
26.02.2014, 14:12
utem merkezine attığım mail neticesinde bu sene içerisinde sınavın olacağını ama henüz tarihinin belli olmadığını belirttiler.

Mr.Muhendis
26.02.2014, 15:03
merhabalar... ben endüstriyel bitkiler yetiştiriciliği bölümünden mezunum.Bu yıl tarım danışmanlığı sınavına hazırlanıyorum, iptal olma ihtimali var mı? çok sayıda danışman olduğu için iptal olur diyorlar çok korkuyorum sizden cevap bekliyorum umarım iptal olmaz. :bye:
Merhaba,

UTEM, sınavın önceki yıllardaki gibi aynı aylarda olacağını söylemişti. Ancak, henüz bir bilgi bulunmuyor.

angmar
02.03.2014, 17:57
Herhalde bu yıl sınav yapılmayacak çünkü hala haber vermediler.

Mr.Muhendis
03.03.2014, 08:25
Herhalde bu yıl sınav yapılmayacak çünkü hala haber vermediler.

Uygulama duyurusu yaklaşık 2 ay önceden ilan ediliyordu. Bugün duyuru yapılsa en erken Mayıs'ta sınav olur. Sınav olacaksa bile yılda bir defa şeklinde olacaktır.

Efsun
08.03.2014, 20:19
Su ürünleri bölümü mezunları tarımsal yayım ve danışmanlık sınavına girebilirler mi?

Mr.Muhendis
09.03.2014, 08:36
Su ürünleri bölümü mezunları tarımsal yayım ve danışmanlık sınavına girebilirler mi?
İlgili madde aşağıdaki gibidir.

S: Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavına kimler katılabilir?

Tarımsal yayım ve danışmanlık sınavına lise (Tarım/Ziraat Meslek/Teknik Liseleri, Veteriner Sağlık Meslek Lisesi, Ev Ekonomisi Meslek Liseleri, Laborant Meslek Liseleri) önlisans ve lisans düzeyinde gıda ve tarımsal alandan mezun herkes katılabilir.

pccopath
25.03.2014, 15:49
TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK SINAVI
01 HAZİRAN 2014 TARİHİNDE ANKARA’DA YAPILACAKTIR.
"Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik" ve 18/10/2010 tarih ve 7289 sayılı Bakanlık Makamının Olurları ile yürürlüğe konulan Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Uygulama Esasları kapsamında: 2014 yılı Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı 01 HAZİRAN 2014 tarihinde Ankara İlinde saat 10:00’da GAZİSEM tarafından belirlenen yerlerde düzenlenecektir. Sınav 120 dakika sürecek, ekte yer alan konuları içeren 100 sorudan oluşan çoktan seçmeli test usulüne göre yapılacaktır. Söz konusu sınav 100 puan üzerinden değerlendirilecek olup, geçme notu 70' dir. Sınav katılım ücreti olan 50 TL T.C Halk Bankası Gazi Üniversitesi Şubesi 590001200129400006000165 nolu hesaba 31 Mart-16 Nisan 2014 tarihleri arasında yatırılacaktır.
Başvuru sırasında istenen belgeler
Sınava katılmak isteyen kişilerden istenecek belgeler;
a) Sınava müracaat için Başkanlığımızca hazırlanan matbu kişi bilgi formu.
b) Nüfus cüzdan sureti,
c) Öğrenim durumunu gösteren belge. Tarımla ilgili Lisans mezunları için lisans diploması esas alınacaktır. Öğrenin durumunu gösterir belgede sadece program ismi yazıyorsa bu kişilerden ayrıca transkript istenecektir.
ç) Dört adet vesikalık fotoğraf,
d) Uzman tarım yayımcısı ve uzman tarım danışmanı sertifikası almak için başvuranların en az üç yıl süreyle kamuda, sivil toplum örgütlerinde veya özel sektörde tarımsal yayım veya danışmanlık hizmetlerinde çalıştıklarını gösterir belge,
e) Başvuru evraklarının asılları görülmek sureti ile Bakanlık merkez ve taşra birimleri tarafından onaylanabilir.
Sınava girecek adaylar yukarıda belirtilen belgeler ile birlikte 31 MART-16 Nisan 2014 tarihleri arasında Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Uygulama Esaslarının 7 nci maddesi hükümleri doğrultusunda İl Müdürlüklerine, Kamu Merkez Birimlerinde görevli kişiler birimleri aracılığıyla UTEM'e başvurmaları gerekmektedir. Sınava girecek kişiler sınav giriş belgelerini 15 Mayıs-01 Haziran 2014 tarihleri arasında Gazisem web sitesinden alabilirler.

dertler
25.03.2014, 17:59
vay arkadaş bende şans olsa 1 haziran da düğünüm var benim ya

ahmet213
25.03.2014, 19:26
sınav nerde olacak peki gene mi Ankarada

Mr.Muhendis
25.03.2014, 19:42
sınav nerde olacak peki gene mi Ankarada

Evet.

angmar
25.03.2014, 21:54
Arkadaşlar sınav tarihi kesinleşti

Mr.Muhendis
25.03.2014, 22:04

İlk sayfaya baktınız mı ?

huseyin52
25.03.2014, 23:16
Merhaba arkadaşlar ben bu dönem sonunda yani haziranda mezun oluyorum bizim de bu sinava girebilmemiz icin bi uygulama yok mudur? Mezun olup 1 yil bekledikten sonra mi girecegiz bu sinava bu konuda bi gelişme var mi bilginiz var mi yardimci olursaniz sevinirim.

Mr.Muhendis
25.03.2014, 23:31
Merhaba arkadaşlar ben bu dönem sonunda yani haziranda mezun oluyorum bizim de bu sinava girebilmemiz icin bi uygulama yok mudur? Mezun olup 1 yil bekledikten sonra mi girecegiz bu sinava bu konuda bi gelişme var mi bilginiz var mi yardimci olursaniz sevinirim.

Başvuru tarihleri içerisinde mezun olmanız gerekir. Başka bir uygulama yapılıp yapılmayacağını UTEM'e sormalısınız.

PMSG
27.03.2014, 20:53
30 Mayıs 2014'te mezun olacağım yani sınavdan önce mezunum fakat başvuru sırasında mezun değilim bu sınava girebilir miyim?

Mr.Muhendis
27.03.2014, 22:59
30 Mayıs 2014'te mezun olacağım yani sınavdan önce mezunum fakat başvuru sırasında mezun değilim bu sınava girebilir miyim?
Em geç son başvuru gününde mezun olmanız gerekir.

angmar
30.03.2014, 18:31

Evet zaten ilk sayfadaki bilgiler utem de yazanlar ile aynı.

ozgeee
01.04.2014, 11:02
sınav yeri nerde?

Mr.Muhendis
01.04.2014, 11:06
sınav yeri nerde?

Ankara

angmar
09.04.2014, 17:47
Arkadaşlar bugün bankaya gittim. Şubeden yapılan ödemede sınav ücreti haricinde 21 TL ücret tahsil edildiğini ancak ATM den yatırılırsa sadece 50 TL ile ödenebileceğini söyledi bankacı.
Ancak şöyle bir linke rast geldim :
TIKLAYIN (http://gazisem.gazi.edu.tr/posts/view/title/gida-tarim-ve-hayvancilik-bakanligi-tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sinavi-basvuru-duyurusu-96797)

Nasıl bir iş anlamadım. Yapanlar neye göre yaptılar ücret alındı mı ?

Bankacı, ATM den çok yatıranların olduğunu söyledi. Bu bilgiyi çok az kişi biliyor herhalde. Dikkat edilmiyor çünkü. Ben de tam şu dk öğrendim.

Mr.Muhendis
09.04.2014, 18:34
Arkadaşlar bugün bankaya gittim. Şubeden yapılan ödemede sınav ücreti haricinde 21 TL ücret tahsil edildiğini ancak ATM den yatırılırsa sadece 50 TL ile ödenebileceğini söyledi bankacı.
Ancak şöyle bir linke rast geldim :
TIKLAYIN (http://gazisem.gazi.edu.tr/posts/view/title/gida-tarim-ve-hayvancilik-bakanligi-tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sinavi-basvuru-duyurusu-96797)

Nasıl bir iş anlamadım. Yapanlar neye göre yaptılar ücret alındı mı ?

Bankacı, ATM den çok yatıranların olduğunu söyledi. Bu bilgiyi çok az kişi biliyor herhalde. Dikkat edilmiyor çünkü. Ben de tam şu dk öğrendim.

Bazı bankacılar kendi kafalarına göre iş yapıyorlar. Böyle bir duyuru olduğunu söyleyin. Yine de inat ederlerse şube müdürüyle görüşün. Durum netlik kazanacaktır.

ayşenur2991
09.04.2014, 23:28
mrb. ben laborant ve veteriner sağlık teknikerliği mezunuyum. tarımsal danışmanlık sınavına katılabilirmiyim? katılabiliyorsam çalışmam için lazım olan kitabı nasıl ve nerden temin edebilirim?

Mr.Muhendis
09.04.2014, 23:32
mrb. ben laborant ve veteriner sağlık teknikerliği mezunuyum. tarımsal danışmanlık sınavına katılabilirmiyim? katılabiliyorsam çalışmam için lazım olan kitabı nasıl ve nerden temin edebilirim?

Merhaba,

Bu konuda farklı kaynaklar bulunabilir ve bu kaynaklardan faydalanılabilir. İstenildiğinde mevzuat hariç, danışmanlık metodolojisi ve kişisel gelişimle ilgili tüm konuların (1-19) yer aldığı “Tarımsal Yayım ve Danışmanlık” adlı kitap Eğitim Merkezimizden 15 TL ücret karşılığında temin edilebilir.
S.S.S. (http://www.ziraatciyiz.biz/tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sinavi-hakkinda-sikca-sorulan-sorular-t8265.html)

Ayrıca ilk sayfada da bilgiler bulunmaktadır.

evrim62
10.04.2014, 13:15
merhaba sınav başvurusu ilçe tarım müdürlüklerine yapılabiliyormu? ayrıca nufus cuzdanı ve diploma onaylı şartı noter denmi olması gerekiyor yoksa asıl belgeleri görmeleri yeterlimi.
teşekkürler

Mr.Muhendis
10.04.2014, 13:47
merhaba sınav başvurusu ilçe tarım müdürlüklerine yapılabiliyormu? ayrıca nufus cuzdanı ve diploma onaylı şartı noter denmi olması gerekiyor yoksa asıl belgeleri görmeleri yeterlimi.
teşekkürler
Merhaba,

Başvuru bilgilerinde "İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine" ibaresi geçiyor. Onay konusunda da net bir bilgi vermemişler. Noter onayı dışında il müdürlükleri de onaylıyor olabilir. Gitmeden önce arayıp öğrenebilirsiniz.

evrim62
10.04.2014, 14:03
Merhaba,

Başvuru bilgilerinde "İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine" ibaresi geçiyor. Onay konusunda da net bir bilgi vermemişler. Noter onayı dışında il müdürlükleri de onaylıyor olabilir. Gitmeden önce arayıp öğrenebilirsiniz.

Az önce istanbul tarım müdürlüğünü aradım başvurular il müdürlüklerine yapılıyormuş.diploma ve kimlik için noter gerekli değil aslını görmesi yeterliymiş..sınava girecek arkadaşlarında bilgilerine :)

angmar
10.04.2014, 15:51
Az önce istanbul tarım müdürlüğünü aradım başvurular il müdürlüklerine yapılıyormuş.diploma ve kimlik için noter gerekli değil aslını görmesi yeterliymiş..sınava girecek arkadaşlarında bilgilerine :)

Kardeş başvuru ücretini nasıl ödedin benden 21 tl ekstra ücret talep edecekler ?

---------- Mesaj eklendi (15:51) ---------- Önceki mesaj (15:47) ----------

Bazı bankacılar kendi kafalarına göre iş yapıyorlar. Böyle bir duyuru olduğunu söyleyin. Yine de inat ederlerse şube müdürüyle görüşün. Durum netlik kazanacaktır.

Bugün gittim ve tekrar görüştüm. Yapacak bir şey yok 21 TL çıkıyor dedi.
Ancak 1294-06000037 numaralı Gaziesem Gıda Tarım sınavına yatırılınca normal 50 TL ücret alıyorlar. Ama sitede verilen İBAN nurmasına 50 TL yatırınca ekstra 21 TL daha ücret veriliyor. Bir çok kişinin öyle yatırdığını söyledi. Ben öyle sanıyorum ki yatırmamız gereken "Gaziesem Gıda Tarım Sınavı ve nolu hesabı....)"
Anlayamadığım nokta neden iban numarısını verdiler ve bu hesaba yatıracaksınız dediler. Şimdi 50 TL yi yatırırsak geri alamama ihtimalimiz de var...
Çok sinir edici bir durum.
Gaziesem i aryacağım...

Mr.Muhendis
10.04.2014, 15:53
Ancak 1294-06000037 numaralı Gaziesem Gıda Tarım sınavına yatırılınca normal 50 TL ücret alıyorlar. Ama sitede verilen İBAN nurmasına 50 TL yatırınca ekstra 21 TL daha ücret veriliyor. Bir çok kişinin öyle yatırdığını söyledi. Ben öyle sanıyorum ki yatırmamız gereken "Gaziesem Gıda Tarım Sınavı ve nolu hesabı....)"
Anlayamadığım nokta neden iban numarısını verdiler ve bu hesaba yatıracaksınız dediler. Şimdi 50 TL yi yatırırsak geri alamama ihtimalimiz de var...
Gaziesem i aryacağım...

Gazisem ile görüşürseniz bu sorun giderilecektir.

angmar
10.04.2014, 16:28
Gazisem ile görüşürseniz bu sorun giderilecektir.

Aradım ve iban numarasının değiştirildiğini söyledi. Ne kadar ciddiyetsiz bir iş yapıyorlar. O kadar yatıran boş yere mi yatırdı ....

Mr.Muhendis
10.04.2014, 16:45
Aradım ve iban numarasının değiştirildiğini söyledi. Ne kadar ciddiyetsiz bir iş yapıyorlar. O kadar yatıran boş yere mi yatırdı ....

Yani, hangisi doğruymuş ? Bankada isim verince çıkan mı yoksa onların verdikleri mi ?

angmar
10.04.2014, 16:52
Yani, hangisi doğruymuş ? Bankada isim verince çıkan mı yoksa onların verdikleri mi ?

bankada isim verince çıkan Gıda Tarım Sınavı doğru olanmış. İban numarasına para yatırılmayacak.

"Adaylar sınav katılım ücretini Halk Bankası Kurumsal Tahsilat Hesabına “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı” adı ile herhangi bir hesap numarası belirtmeden ve havale ücreti ödemeksizin yatıracaklardır. Adaylar sınav ücretini Halk Bankası şubelerinden birine elden yatıracaklardır.

O kadar kişi boş yere yatırdı herhalde.

aslimdayok
10.04.2014, 19:48
Kardeş başvuru ücretini nasıl ödedin benden 21 tl ekstra ücret talep edecekler ?

Gaziesem i aryacağım...

ben gecen hafta yatırdım halkbanktan. dekontun üstünde gazisem cıktı.(ekstra para da istemediler)
sıkıntı mı var şimdi?

angmar
10.04.2014, 19:56
ben gecen hafta yatırdım halkbanktan. dekontun üstünde gazisem cıktı.(ekstra para da istemediler)
sıkıntı mı var şimdi?

Sıkıntı yokta, iban numarası değiştiği için iban numarasına göre ödeme yapılmayacak. Sadece belirtilen sınav için yatırılacak.

Adile
14.04.2014, 19:17
Sınava nasıl çalışabilirim? Önerebileceğiniz bir kitap var mı yoksa İnternet üzerinden mi temin etmeliyim kitabı...

Mr.Muhendis
14.04.2014, 20:18
Sınava nasıl çalışabilirim? Önerebileceğiniz bir kitap var mı yoksa İnternet üzerinden mi temin etmeliyim kitabı...

UTEM'in kitabı var. İlk sayfada bilgi yer alıyor.

betülll
15.04.2014, 10:21
bayilik sınavını kazanalar belgelerini ne zaman alacaklar ayrıc abu baelge kiraya verilebiliyor mu veriliyorsa da kaç paraya kiralanıyo bilgisi olan var mı?

Mr.Muhendis
15.04.2014, 12:51
bayilik sınavını kazanalar belgelerini ne zaman alacaklar ayrıc abu baelge kiraya verilebiliyor mu veriliyorsa da kaç paraya kiralanıyo bilgisi olan var mı?

2013 Zirai İlaç Bayilik Sınavı Başvuru ve Sınav Tarihi (http://www.ziraatciyiz.biz/2013-zirai-ilac-bayilik-sinavi-basvuru-ve-sinav-tarihi-t10271.html)

angmar
18.04.2014, 19:58
Kitap ücretleri ne kadardı arkadaşlar ?

Mr.Muhendis
18.04.2014, 20:45
Kitap ücretleri ne kadardı arkadaşlar ?

15 TL

evrim62
23.04.2014, 22:19

Gaziesem i aryacağım...

benden hiçbir ekstra ücret istenmedi ben direk banka görevlisine tarımsal yayım ve danışmanlık sınav ücreti yatıracam dedim bilgilerimi verdim parayı yatırdım ,başka birşey istenmedi

ziraatci123
24.04.2014, 20:49
Merhaba bu sınava daha önceden girmiş arkadaşlar bu sınav ve soruları hakkında bilgi verebilirler mi? acaba bitki koruma 3.sınıf öğrencisiyim,bu sınava girmeyi düşünüyorum ama hazırlıklı değilim.Soruların zorluk derecesinden korkuyorum açıkçası...

Mr.Muhendis
24.04.2014, 20:55
Merhaba bu sınava daha önceden girmiş arkadaşlar bu sınav ve soruları hakkında bilgi verebilirler mi? acaba bitki koruma 3.sınıf öğrencisiyim,bu sınava girmeyi düşünüyorum ama hazırlıklı değilim.Soruların zorluk derecesinden korkuyorum açıkçası...

Merhaba,

Sınav konularına buradan bakabilirsiniz. Sınava çalışmak için de bakanlığın kitabını öneriyorum. Ayrıca, sınava girebilmek için mezuniyet şartı aranıyor. Hazırlık yapmak için yaklaşık 1-1,5 yılınız var.

angmar
28.04.2014, 12:37
Arkdaşlar kitap bugün elime geçecek. Sınavada 1 ay kaldı sizce yeterli puanı alabilmek için bu vakit yeter mi? Yoksa zor mu?

Mr.Muhendis
28.04.2014, 14:46
Arkdaşlar kitap bugün elime geçecek. Sınavada 1 ay kaldı sizce yeterli puanı alabilmek için bu vakit yeter mi? Yoksa zor mu?

Çalışmaya göre değişir ama normal şartlarda kesinlikle yeter.

angmar
28.04.2014, 19:41
Çalışmaya göre değişir ama normal şartlarda kesinlikle yeter.
Teşekkürler
Bugünde gelmedi yarın gelecek İnşaallah. İçeriği biliyorum ama zorluk ve detayını bilmediğim için ve arada bir de kpss var korkuyorum.
Günde 1 saat çalışma yeter mi sizce?

Mr.Muhendis
28.04.2014, 19:54
Teşekkürler
Bugünde gelmedi yarın gelecek İnşaallah. İçeriği biliyorum ama zorluk ve detayını bilmediğim için ve arada bir de kpss var korkuyorum.
Günde 1 saat çalışma yeter mi sizce?
Ben toplamda 2-3 saat çalışmıştım. Yeterli geldi. Günlük bir saat çalışma normal şartlarda kesinlikle yeter.

Adile
07.05.2014, 21:52
Kitap kaç günde gelir ben çalışmak için çok geç kaldım

Mr.Muhendis
07.05.2014, 22:07
Kitap kaç günde gelir ben çalışmak için çok geç kaldım

Kargoya bağlı olarak değişir. Normal bir gönderi gibi düşünün.

kvsrkskn
15.05.2014, 11:24
tarımsal yayım ve danışmanlık yönetmelik ve mevzuatlar 2014 bilgileri mi. utem in sayfasına ulaşamıyorum. acaba benim internetim de mi bir sorun var yoksa herkesin mi aynı şekilde. sayfasına ulaşamadığım için kitap isteği de yapamadım. bilgilendirirseniz sevinirim.

Mr.Muhendis
15.05.2014, 13:04
tarımsal yayım ve danışmanlık yönetmelik ve mevzuatlar 2014 bilgileri mi. utem in sayfasına ulaşamıyorum. acaba benim internetim de mi bir sorun var yoksa herkesin mi aynı şekilde. sayfasına ulaşamadığım için kitap isteği de yapamadım. bilgilendirirseniz sevinirim.

Şu an açılmıyor. Bakım vs. gibi kısa süreli bir sorun olabilir.

alper04
16.05.2014, 12:54
Utemden aldığımız kitapta (1-Bakanlığın Genel Müdürlükleri/Daire Başkanlıklarının Görevleri 2- Yönetmelik, Tarım Mevzuatı ) konular yok bu konulardan soru gelecekmi yada nereden çalışacağız bu iki konuya

Mr.Muhendis
16.05.2014, 15:17
Utemden aldığımız kitapta (1-Bakanlığın Genel Müdürlükleri/Daire Başkanlıklarının Görevleri 2- Yönetmelik, Tarım Mevzuatı ) konular yok bu konulardan soru gelecekmi yada nereden çalışacağız bu iki konuya

Danışmanlık sınavıyla ilgili yönetmelikte geçiyor. Internetten bulabilirsiniz.

omer25
16.05.2014, 15:55
arkadaşlar giriş belgeleri nasıl alınıyor.internetten onay gerekiyor mu

Mr.Muhendis
16.05.2014, 17:35
arkadaşlar giriş belgeleri nasıl alınıyor.internetten onay gerekiyor mu

Onay gerekiyor diye bir bilgi bulunmuyor. Sanırım yok.

omer25
16.05.2014, 19:32
teşekürler sınava girmiyorum ama giren arkadaşım için sormuştum çok sağolun

ertugrul123
18.05.2014, 13:31
arkadaşlar sınav giriş belgesin de fotograf olması gerekmiyormu

---------- Mesaj eklendi (13:31) ---------- Önceki mesaj (13:22) ----------

benimkinde yok onun için sordum

Mr.Muhendis
18.05.2014, 13:45
arkadaşlar sınav giriş belgesin de fotograf olması gerekmiyormu

---------- Mesaj eklendi (13:31) ---------- Önceki mesaj (13:22) ----------

benimkinde yok onun için sordum

Bu yıl değişti mi bilmiyorum ama normalde olması gerekiyor. UTEM veya GaziSEM'i arayarak bilgi alabilirsiniz.

banuu
22.05.2014, 18:33
Mrb ben grubnza yeni katildim avcilik ve yaban hayati 1 sinif ögrencisiyim bitkilendirme dersi aldik mezun olunca bu belgelerden hangisini alma hakkim war bu konuda bilgi werebilirmisinz

Mr.Muhendis
22.05.2014, 18:41
Mrb ben grubnza yeni katildim avcilik ve yaban hayati 1 sinif ögrencisiyim bitkilendirme dersi aldik mezun olunca bu belgelerden hangisini alma hakkim war bu konuda bilgi werebilirmisinz

Merhaba,

Mevcut yönetmeliğe göre danışmanlık sınavına girebilirsiniz.

banuu
25.05.2014, 10:06
Peki danismanlik belgesini almamizin bize ne gibi faydasi oluyor

Mr.Muhendis
25.05.2014, 10:22
Peki danismanlik belgesini almamizin bize ne gibi faydasi oluyor

Bu konuda çok fazla yorum yazıldı. Bazı konuların bağlantılarını veriyorum:

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sertifikası Hakkında (http://www.ziraatciyiz.biz/tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sertifikasi-hakkinda-t11001.html)
Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı (http://www.ziraatciyiz.biz/tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sinavi-t8826.html)

Ayrıca eski başvuru konularındaki yorumlarda da bilgiler yer almaktadır. Bakınız:

2012 Aralık Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı (http://www.ziraatciyiz.biz/2012-aralik-tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sinavi-t9982.html)
2013 Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı (http://www.ziraatciyiz.biz/2013-tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sinavi-t10371.html)

azadcab
10.06.2014, 22:34
kesin tarih 12 haziran değil mi?

Mr.Muhendis
10.06.2014, 22:49
kesin tarih 12 haziran değil mi?

Bakanlık öyle diyor.

fetanet_zm
12.06.2014, 11:04
Sonuçlar açıklandı.Ben kazandım.Herkes için hayırlısı olsun.

Mr.Muhendis
12.06.2014, 11:15
Sonuçlar açıklandı.Ben kazandım.Herkes için hayırlısı olsun.

Tebrikler.

Sınav sonuçlarına buradan bakabilirsiniz: http://sem.gazi.edu.tr/optik

angmar
12.06.2014, 12:39
Çok şükür bende kazandım. Allah hayırla sonuçlandırsın.

(bundan sonraki aşamada ne yapacağımız hakkında bizlere yardımcı bilgiler verebilir misiniz?)

Mr.Muhendis
12.06.2014, 12:46

(bundan sonraki aşamada ne yapacağımız hakkında bizlere yardımcı bilgiler verebilir misiniz?)

Tebrikler.

Sertifikalar hazırlanıp başvuru yaptığınız il müdürlüğüne gönderiliyor. Oradan alıyorsunuz.

mur
12.06.2014, 19:11
69 puanla kaldım , puanı geri çekme ihtimali olur mu ;)

Zooteknist
12.06.2014, 23:10

Öncelikle tebrikler,

Sertifikanızı aldıktan sonra Ziraat Odaları, Üretici Birlikleri (Damızlık Sığır/Koyun-Keçi/Manda/Arı vs.), Tarımsal Danışmanlık Hizmeti veren özel kuruluşlarda Tarım Danışmanı olarak çalışabilirsiniz. Durumunuz müsaitse kendi Tarımsal Danışmanlık şirketinizi kurup hizmet verebilirsiniz veya Serbest Tarım Danışmanı olarak çalışabilirsiniz. Bu gibi yerlere CV'nizi bırakabilirsiniz. :good:

Mr.Muhendis
13.06.2014, 12:47
69 puanla kaldım , puanı geri çekme ihtimali olur mu ;)

Geri çekmeden kastınız nedir ?

angmar
14.06.2014, 16:10
Acaba sertifikalar ne kadar zamanda düzenlenir ?

Mr.Muhendis
14.06.2014, 19:01
Acaba sertifikalar ne kadar zamanda düzenlenir ?

Ortalama 10-15 gün.

Baran21
24.08.2014, 11:21
arkadaşlar bu sınav tekrardan en erken ne zaman yapılacak?

Mr.Muhendis
25.08.2014, 08:26
arkadaşlar bu sınav tekrardan en erken ne zaman yapılacak?

Kesin olarak belli değil. Bir ihtimal Aralık ayı olabilir. Olmazsa önümüzdeki yıl ortalarında kesin olur.

Baran21
25.08.2014, 14:54
tarımsal yayım ve danışmanlık sınavı çalışma kitabı için halk bankasına gidip ilgili hesaba para yatırmak istediğimi söylediğimde benden 21 lira hesap ücreti istediler. bu konu hakkında bilgisi olan var mı? kitap 15 lira 21 lira hesap ücreti istiyor banka. çok saçma. kargoyla beraber resmen 40-45 liraya gelecek kitap.

Mr.Muhendis
25.08.2014, 15:02
tarımsal yayım ve danışmanlık sınavı çalışma kitabı için halk bankasına gidip ilgili hesaba para yatırmak istediğimi söylediğimde benden 21 lira hesap ücreti istediler. bu konu hakkında bilgisi olan var mı? kitap 15 lira 21 lira hesap ücreti istiyor banka. çok saçma. kargoyla beraber resmen 40-45 liraya gelecek kitap.

Farklı şubedeki bir hesaba para transferi yapıldığında işlem ücreti istemeleri normal. Ama bu hesap bir devlet kurumuna olunca saçma bir hal alıyor. 3-4 yıl önce ben de böyle bir sorunla karşılaşmıştım. Ancak, işlem ücreti ödemeden nasıl oldu hatırlayamadım. UTEM'i arayıp konuşmuştum. Ya onlar bankayla irtibata geçip ek ücret alınmasını engellemişti ya da ben online bankacılık üzerinden yatırıp bu yüksek ücreti ödememiştim.

Yatırmadan önce UTEM'i arayıp bir sorun derim.

dertler
16.09.2014, 09:06
bana da aynısını demişlerdi ama sonra nasıl hallettim bende hatırlamıyorum arkadaşlar hesap numarasını girince sanırım istemiyordu ücret

Sinan178
20.09.2014, 16:09
Kasim weya aralik ayi için sinavin olacağıyla ilgili bilgisi olan var mı?

Mr.Muhendis
20.09.2014, 16:12
Kasim weya aralik ayi için sinavin olacağıyla ilgili bilgisi olan var mı?
Şu an için bir çalışma yok.

ozgeee
21.10.2014, 17:18
arkadaslar danıçmanlık,reçete yazma ve zirai ilaç bayilik 2015 sınavları ne zaman?ya da en yakın tarih?not ve gerekli bilgileri nerden bulabilirz?mümkünse yazılan cevapları görebilmemi sağlarsanız sevinirim ....

Mr.Muhendis
21.10.2014, 18:46
arkadaslar danıçmanlık,reçete yazma ve zirai ilaç bayilik 2015 sınavları ne zaman?ya da en yakın tarih?not ve gerekli bilgileri nerden bulabilirz?mümkünse yazılan cevapları görebilmemi sağlarsanız sevinirim ....

Her üç sınav için de tarihler belli değil. Bayilik ve reçete sınavı için sitemizdeki Ders Notları bölümünden faydalanabilirsiniz. Danışmanlık sınavı için bakanlıktan sipariş verebilirsiniz.