PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çukurova Üniversitesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü

Mr.Muhendis
03.11.2013, 10:33
Daha önceleri Kültürteknik Bölümü olarak bilinen Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Çukurova Üniversitesi Balcalı Kampüsünde yer almaktadır.

Tarım işletmelerinde toprak ve su kaynaklarından en ekonomik yollar ile yararlanma ve bu kaynakların korunması, geliştirilmesine yönelik çalışmalarla birlikte, tarım işletmelerinin bünyesel ve fiziksel yönden gelişmelerini sağlayan ve etkileri uzun süreli olan teknik önlemlerin tümüne “KÜLTÜRTEKNİK ÇALIŞMALARI” denilmektedir.

Tarımsal Yapılar ve Sulama bölümü tarımsal faaliyetler içerisinde oldukça önemli yeri olan toprak ve su kaynaklarının uygun biçimde kullanılması, geliştirilmesi ve gereken yerlerde ıslah edilmesi gibi tarımın etkinliğinde büyük rol oynayan sulama, drenaj, arazi ıslahı, tarımsal inşaat, tarımsal hidroloji, toprak ve su koruma mühendisliği, arazi toplulaştırması konularında eğitim, öğretim ve araştırma görevlerini yüklenmiştir.

Eğitim ve öğretim lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde sürdürülmektedir. Ayrıca tarımsal kuruluşlarda çalışan teknik elemanlar için anılan konularda kurs ve seminerler düzenlenmesi, bölümün çalışmaları arasında önemli bir yer tutmaktadır.

Kültürteknik, ülkemizde son 25-30 yılda tarım mühendisliği içerisinde önemli gelişme göstermiş bir bilim dalı durumuna gelmiştir. Anılan bilim, toprak ve su kaynaklarının geliştirilmesi ve en etkin şekilde üretime dönüştürülmesi işleminde optimum noktanın bilinmesi için uygun biçimde kullanılan bir mühendislik dalı olarak ortaya çıkmaktadır.

Mr.Muhendis
03.11.2013, 10:35
Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü

Puan Türü: MF-4
Kontenjan: 47
2013 ÖSYS Tavan Puan: 242,57373
2013 ÖSYS Taban Puan: 205,26279