PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çukurova Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü

Mr.Muhendis
03.11.2013, 10:29
Bölümün Özgörüşü : Peyzaj Planlama ve Peyzaj Tasarımı disiplinlerini tüm ölçeklerde yönlendiren, köklü geçmişini çağdaş atılımlarla bütünleştiren, ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet edebilen, yenilikçi kadrosu ile eğitim ve öğretim, araştırma ve uygulama alanlarında öncü bir Bölüm olmaktır.

Bölümün Özgörevi : Geleceği yönlendirmek üzere çevreyi, doğayı, yaşam ve mekanı kavrayabilen, bilgi birikimini yaratıcı ve aydın kimliği ile bütünleştiren, yeniliklerle kendisini geliştirebilen Peyzaj Plancıları ve Peyzaj Tasarımcıları ile bilim adamları yetiştirmek ve araştırma-uygulama alanlarında üretilen bilgiyi kamu yararına toplumsal yaşama aktarmaktır.

Temel Değerler : Bölümün eğitim, öğretim, araştırma ve uygulama etkinliklerinde benimsediği temel değerler üç kümede toplanmıştır:
· Kamu Yararı ve Toplumsal Adalet Bilinci
•• Eğitim, öğretim, araştırma, uygulama ve toplumsal konularda kamu yararı ve toplumsal adalet ilkesini sürekli önde tutmak,
•• Peyzaj Planlama ve Peyzaj Tasarımı etkinlikleri sırasında toplumsal katılımı sağlayarak, değişik grupların farklı beklentileri karşısında uzlaştırıcı ve dengeli davranmak.
· Çevre Bilinci
•• Doğal, tarihi ve kültürel çevre değerlerini koruyarak kullanma bilincini geliştirmek,
•• Sürdürülebilir kalkınma kapsamında Peyzaj Planlama ve PeyzajTasarımı / Doğa / Kalkınma etkileşimini dengelemek.
· Meslek Ahlakı ve Sorumluluk Duygusu
•• Planlama ve tasarım etkinliklerinin farklı disiplinlerin bir araya gelmesini gerektiren bir takım çalışması olduğunu unutmadan meslek ahlakı ve sorumluluk duygusunu en üst düzeyde tutmak.

BÖLÜMÜN ÇALIŞMA ALANLARI

A. Peyzaj Planlama
· Kırsal Peyzaj Planlama
· Rekreasyon ve Turizm Planlama
· Koruma Planlaması
· Bölgesel Kaynak Analizleri ve Envanteri
· Çevre ve Doğal Kaynak Yönetimi
· Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri
· Çevresel Etki Değerlendirmesi ve Stratejik Çevresel Değerlendirme

B. Peyzaj Tasarımı
· Kentsel Peyzaj Tasarımı
· Rekreasyon Tasarımı
· Bitkisel Tasarım
· Açık ve Yeşil Alanlar
· Peyzaj Mühendisliği ve Peyzaj Konstrüksiyonu
· Peyzaj Sanatı Tarihi / Koruma Amaçlı Tasarım
· Bilgisayar Destekli Tasarım
· Peyzaj Ekonomisi

MEZUNLAR İÇİN İŞ OLANAKLARI

Bayındırlık ve İskan, Kültür ve Turizm, Çevre ve Orman Bakanlıkları; Belediyelerin İmar, Fen İşleri, Park ve Bahçeler Birimleri, İller Bankası, Karayolları ve DSİ Genel Müdürlükleri, meslekle ilgili Araştırma Enstitüleri gibi kamu kuruluşlarının Planlama, Tasarım, Doğa Koruma, Çevre Yönetimi, Çevresel Etki Değerlendirmesi, Stratejik Çevresel Değerlendirme konularındaki etkinliklerinde yoğun ve etkili görev alabilirler. Peyzaj Mimarları, özel sektör bağlamında gerek çalışan olarak ve gerekse kendi adına; Planlama ve Tasarım Büroları, Peyzaj Uygulama Müteahhitlik Firmaları yanında Yapı Denetim Kuruluşları, Turizm Tesisleri, Ulusal ve Uluslararası Çevre Örgütlerinde çalışma olanağına sahiptir.

Mr.Muhendis
03.11.2013, 10:30
Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü

Puan Türü: MF-4
Kontenjan: 57
2013 ÖSYS Tavan Puan: 264,91198
2013 ÖSYS Taban Puan: 230,35148